Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Ajjj hanyś bajkowo...:):notworthy:

 

Robiąc dziś późne zakupy spoglądałam z zachwytem w niebo podziwiając Księżyc w tej fazie...zastanawiałam się kto się zlituje i wrzuci fotkę do Księżycowych... ^_^

 

-12..podziwiam...:) Ziiiiiimno mi na samą myśl :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo żyleta, seeing balkonowy, czyli do bani. Ale z wielu avików robionych przy -10 stopniach jedna fotka jako taka Prostej Ściany jest, liczę jednak że koledzy wrzucą coś lepszego. Na dokladkę Copernicus o wschodzie słońca, na inne tematy nie zwracałem uwagi i tak nie warto było robić. Dzisiaj cień musiał być widoczny, to nie ulegało wątpliwości.

Tak przy okazji gratuluję hanysiakowi rewelacyjnych mozajek.

prosta_50109..JPG

copernicus_5_01_09.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem focić dzis Kopernika,ale dałem sobie na wstrzymanie, obraz pływał strasznie.Swoja drogą dziwne, niebo przejrzyste, mroźno a seeing do bani.

 

Postaram sie wrzucić zdjęcie z wczoraj, zrobione z użyciem konwertera.Uchował mi się jednak jakiś awik, lepszy od pozostałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U was było ciepło, ja miałem w obserwatorium -16, więc cieszyłem się, że obsługę pilota znam na pamięć, bo LCD wyświetlał krzaczki. Prosta ściana w 2 wykonaniach - cień był widoczny do końca mojej wytrzymałości, czyli do 22.00. Seeing 3/10, przezroczystość 4/5. Zestaw tradycyjny, 14", DMK31 przez czerwony filtr.

 

Pozdrowienia

Prosta__ciana_09_01_05_21_23_18.jpg

Prosta__ciana_barlow_2x_09_01_05_20_57_11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim poskładam i wrzucę wczorajsze wyniki siedzenia na -16 stopniowym mrozie, bo naprawdę nie wiem kiedy je obrobię, dodaję parę fotek z 2 stycznia, żeby nie dominować wątku Prostą Ścianą (jak Leszek pisał, ani ona prosta, ani nawet równoległa nie jest). Generalnie z ogniska głównego 3500mm, tylko Al-Bakri robiony przez barlowa 2x, ale seeing był taki, że więcej barowa z tej sesji nie zobaczycie.

 

Pozdrawiam miłośników Księżyca

Al_Bakri_Plinius_Dawes_09_01_02_15_48_44_801kl_945p.jpg

Arago_Carrel_Jansen_09_01_02_16_18_12.jpg

Catharina_Fracastorius_Rosse_Santbech_09_01_02_16_05_05.jpg

Janssen_Fabricius_Metius_Valis_Rheita_09_01_02_16_08_27.jpg

Lacus_Mortis_Burg_Hercules_09_01_02_16_22_06_1400kl.jpg

Maskylene_Sabine_Torricelli_09_01_02_16_14_51.jpg

Plinius_le_Monnier_Mare_Serenitatis_09_01_02_16_20_00.jpg

Sabine_Lamont_Arago_Maskylene_09_01_02_16_16_32.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Stadius i okolica.

Stadius jest wypełniony lawą i właściwie dla obserwatora istnieje tylko jego północno wschodnia ściana (na godzinie 2) - ma ok. 650 m wysokości.

Eratostenes też jest ciekawy - o wschodzie wygląda jak Kopernik na tym zdjęciu - okolica pełna bruzd. Jak słońce się przesunie - jak tu - wydaje się całkiem głęboki. Ale spróbójcie znaleźć go w czasie pełni - żadnego kółka (jak Platon, Tycho, czy Archimedes w pełni) nie daje się dostrzec, tylko nieregularne plamy. Średnica krateru to 58 km, głebokość 3570m, górka centralna jest niższa niż ściany krateru.

 

Swoją drogą ciekaw jestem czy jest gdzieś w sieci programik do obliczania wysokości czegoś na Ksieżycu na podstawie daty zdjęcia i długości cienia? I chyba nusiały by byś współrzędne miejsca. No taki problem jak pisał Lemarc o Prostej Ścianie, może ktoś już coś takiego napisał?

Tu skala ok. 500m/piksel. Meade 14" DMK 31, filtr R, seeing 3/10, przeźroczystość 4/5.

 

Pozdrawiam

Copernicus_Stadius_Eratosthenes_09_01_05_21_16_49.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mróz na balkonie nie sprzyja astrofoto i dzisiaj było podobnie jak wczoraj pod względem stabilności obrazu, mimo to udało się fotkę dokumentującą zrobić. Na zdjęciu Słońce wznosi sie nad Rupes Recta 28 stopni i cień nadal jest widoczny. Od jutra zacznie być ciekawiej, gdyż kąt oświetlenia słonecznego osiągnie 40 stopni i może to być okres zanikania cienia, chyba że stok jest bardziej stromy i jeszcze ósmego stycznia coś będzie widać.

cie_.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszardo, dzięki za słowo uznania :)

 

Misiowaty, szczena mi opadła! :) Taka wersja podoba mi się znacznie bardziej. Nie sądziłem, że mogę uzyskać taki miły wygląd.

Zamierzam potesotwać ten program - spodziewaj się pytań ;)

 

Poniżej odgrzewaniec, ale chyba najlepszy w mojej kolekcji i.... jeszcze zimny :) - na dworze -14C.

Cały sprzęt znacznie wcześniej zostawiłem do stygnięcia i ostrość poniższego uznałem za max...dopóki na odchodne nie zajrzałem przez okular - miałem bardzo dobry seeing i myślę, że mogłem ustrzelić więcej.

No nic, jakoś to przeżyję ;)

 

P.S.

Gdybyś mógł poniższe zrobić bardziej Neat ;), to byłbym wdzięczny.

 

Pozdrawiam

Clavius_JPG.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowalem ja dzisiaj ok. godz. 20 (przez wyjątkowo dobrze schłodzony teleskop) i mogę powiedzieć że cień był dobrze widoczny. Oczywiście to już nie ten sam malowniczy widok co dwa dni wcześniej ale przecież nawet amatorskie badania wymagają poświęceń. ;) Seing oceniam na 3/5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowalem ja dzisiaj ok. godz. 20 (przez wyjątkowo dobrze schłodzony teleskop) i mogę powiedzieć że cień był dobrze widoczny. Oczywiście to już nie ten sam malowniczy widok co dwa dni wcześniej ale przecież nawet amatorskie badania wymagają poświęceń. ;) Seing oceniam na 3/5.
I to się chwali, oby więcej było chętnych, bo nie wiadomo gdzie będzie bezchmurne niebo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.