Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Super! Ciut seengu brakuje, ale nie ma co marudzić. Natomiast nie wiem, czy nie przesadziłeś lekko z małą ilością klatek wybranych do stacka, bo mam wrażenie, że jest maleńki szum. A ile kawałków robiłeś? Ile klatek/kawałek, ile wybranych? Ja natomiast miałem ostatnio rewelacyjny seeng i niebawem wrzucę swoją wersję :)

 

A powiedz, jak robisz u siebie z ostrością? Czy poprawiasz ją co jakiś czas (co jaki?), czy może trzyma się ładnie? I jak to wygląda w przypadku animacji z Jowiszem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateuszu nie wiem skąd ten mit o dużej ilości klatek do stacka. Jeżeli gain mam na minimum to nie potrzeba dużej ilości klatek. Stackowałem też większą ilość i było gorzej bo stackowało klatki rozmyte. Powiedz jaki ma sens stackowanie rozmytych klatek? Nie refocusuje w czasie sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Ciut seengu brakuje, ale nie ma co marudzić. Natomiast nie wiem, czy nie przesadziłeś lekko z małą ilością klatek wybranych do stacka, bo mam wrażenie, że jest maleńki szum. A ile kawałków robiłeś? Ile klatek/kawałek, ile wybranych? Ja natomiast miałem ostatnio rewelacyjny seeng i niebawem wrzucę swoją wersję :)

 

A powiedz, jak robisz u siebie z ostrością? Czy poprawiasz ją co jakiś czas (co jaki?), czy może trzyma się ładnie? I jak to wygląda w przypadku animacji z Jowiszem?

Ja tam szumu nie widzę.

 

Pomimo seeingu, na który wpływu nie mamy, szczegół i tak jest super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateuszu nie wiem skąd ten mit o dużej ilości klatek do stacka. Jeżeli gain mam na minimum to nie potrzeba dużej ilości klatek. Stackowałem też większą ilość i było gorzej bo stackowało klatki rozmyte. Powiedz jaki ma sens stackowanie rozmytych klatek? Nie refocusuje w czasie sesji.

Z tego mitu dużej ilości klatek już "wyrosłem". Nie mówię, żebyś na siłę ich dawał więcej, bo u siebie też widzę, że mała ilość wystarcza, ale miałem wrażenie, że powstał jednak minimalny szum. Po dokładnym przyjrzeniu się nie jestem niestety w stanie stwierdzić, czy to mikroskopijny szumek, czy może wpływ słabego seengu. Po prostu na jednolitych miejscach nie jest tak równo, jak być by mogło. Jeśli robiłeś też stacki z większą ilością i było tylko pogorszenie, to pewnie tu szumu jednak nie ma.

Na dowód, że już wybieram mało klatek dodam, że ostatni Księżyc stackuję z 50 klatek (z 3300) na każde ujęcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Seeing się zmieniał i pewne obszary są mniej ostre. Niestety ciężko będzie zrobić taką panoramę z idealną ostrością w każdym fragmencie :(. Potrzebny jest dobry i stabilny seeing przez około 2-3 godziny.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

moje pierwsze proby. kratery Theophilus, Cyrillus, Catharina. jeden z najpiekniejszych zakatkow na Ksiezycu.

do tej pory robilem pojedyncze fotki kompaktem. obecnie po zakupieniu lustrzanki postanowilem laczyc / stackowac / zdjecia.

to polaczenie 4 fotek w Registaxie3 i troche jeszcze photofiltra. Sony SLT a58 iso 400 t = 1/250sek. Newton 150/f6.

moon3.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to polaczenie 4 fotek w Registaxie3 i troche jeszcze photofiltra

 

proponuję przejść na Registax5 lub 6. Jest spora różnica w wynikowych fotkach

przechodziłem z Registax3 na 4, a potem na 5 i za każdym razem był zdecydowany postęp w składaniu klatek

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry materiał to podstawa. Jeśli jest dobry to Registax5 (lub Registax6) pozwoli wyciągnąć więcej niż wersja 3. Możesz spróbować AS2 ale moim zdaniem ten program jest lepszy do planet, a do Księżyca wolę Registax

oprócz ostrości i stabilności w całym kadrze, co przy Księżycu jest bardzo trudno uzyskać, trzeba też mieć sporo ekspozycji

już 70 klatek daje dobre efekty. Najczęściej robię po 250-300 klatek i wybieram około 120-200 najlepszych (jakość 90-95%). Klatki wybrane do składania muszą być dobre bo większa ilość słabych pogarsza efekt. Księżyc jest dość jasny więc wzmocnienie i tym samym szumy są na niskim poziomie stąd mniejsza ilość klatek niż dla Jowisza czy Saturna

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZbyT dzieki za odpowiedz. ale ja fotografuje lustrzanka wiec robie ok.20 klatek. jezeli trafie na dobry seeing postaram sie zrobic te 70. na przyszlosc oczywiscie kamerka. mam jeszcze pytanie; robie jpg. czy powinienem robic RAWy zarowno Slonce, Ksiezyc i planety? i czy Registax przyjmie Raw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Registax5 przyjmuje pliki RAW (cr2), a nawet dość dużo różnych egzotycznych formatów

tak właśnie mi się wydawało, że robisz jpg bo widać charakterystyczne dla niego artefakty

zrób najwięcej zdjęć jak się da. Kiedyś też próbowałem lustrzanką i robiłem nawet po 100 klatek (ogniskowa 600mm)

problemami w pracy z lustrzanką i długą ogniskową są ostrość w całym ogromnym kadrze i szybkość fotografowania. Zwykle obraz jest ostry tylko fragmentami, a potrzeba podniesienia lustra wydłuża czas między ekspozycjami

kamerka jest zdecydowanie wygodniejsza ... chyba, że fotografujesz z ogniskową poniżej 1m

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.