Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Kamera jest dobra. Jowisz też dobrze wychodzi pomimo tego, że jest wolna. Najgorsze jest to, że zapisuje aviki po nakręceniu 1 giga i kręci następnego.

 

Dopiero teraz przeczytałem, że masz taki problem. Upatruję źródła w Twoim kompie bo u mnie nie było tego zjawiska. Właśnie przejrzałem katalogi z avikowania Słońca i mam nawet ponad 2-gigowe pliki więc kamera jest jak najbardziej ok. Ograniczenie jakiegoś bufora?

 

P.S. Adam, pokaż co tam nakręciłeś w ten weekend ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wstawiam złożoną panoramę z piątku:

Strasznie falowało więc szału nie ma.

Sprzęt: Celestron C6-S, PG Chameleon z filtrem czerwonym GSO. Prowadzenie ręczne :szczerbaty:

Tutaj full size:

http://poa.com.pl/us...noramafinal.jpg

 

Edit: Wstawiłem zdjęcie z prawidłową orientacją - lewo-prawo :Salut:

panoramafinalresize.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem 3 panoramę. Moim zdaniem efekt jest zdecydowanie lepszy. Pokusiłem się też o obróbkę 2 metodami:

 

1. Wyostrzanie unsharp maskiem i rozmywanie gausem - na przemian. Moim zdaniem wychodzi lepiej niż przy pomocy dekonwolucji Lucy-Richardson chodź pojawia się minimalnie więcej szumu.

http://poa.com.pl/us...orama3final.jpg

 

2. Potraktowałem Księżyc tylko dekonwolucją

http://poa.com.pl/us...a3finallucy.jpg

panorama3finalresize.jpg

panorama3finallucyresize.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

już od dawna nie udało mi się zebrać dobrego "księżycowego" materiału więc postanowiłem pobawić się starym

pierwsza fotka pochodzi z kwietnia 2010 ale obróbka jest całkiem nowa

dla porównania wersja sprzed półtora roku (była już zamieszczona na forum) i obecna

mozaika jak zwykle z Maka 127 i kamerki internetowej

 

Ks_2010_04_org.jpg Ks_2010_04_new1.jpg

 

i jeszcze Clavius z lutego 2011 w starej i nowej wersji

 

Clavius110211_org.jpg Clavius110211_new1.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odważniej podszedłem do obróbki :szczerbaty:

trochę eksperymentów z softem, sporo nieudanych prób ale też kilka ciekawych efektów. Kilka nowych funkcji, których do tej pory nie używałem

wcześniej wykazywałem chyba za mało wiary w wartość materiału zebranego malutkim teleskopem i taniutką kamerką

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50% jak nie 75% zależy od pogody, i nie o chmury tylko turbulencje, seeing chodzi. Potem schłodzenie teleskopu, ciepły MAK czy SCT będzie dawał falujący obraz. SCT 14" nie schłodzony daje obraz jak 8". Generalnie seeing jest na poziomie 1" a nie 0,50 czy 0,25. Dobre powietrze, dobra klatka referencjna i nagle WOW!. A u Ciebie widać szczelinę Hadleya (zawsze sam fotografuję jak widać, bo może lądownik Apollo zobaczę :szczerbaty: )

Pogody życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

seeing jest najważniejszy. Od pół roku nie miałem dobrego seeingu podczas fotografowania Księżyca. Co dziwniejsze niedawno tej samej nocy fotografowałem Księżyc i Jowisza podczas koniunkcji więc w tej samej części nieba. Jowisz wyszedł bardzo dobrze, a na Księżycu nie mogłem nawet ustawić ostrości bo obraz pływał ... choć Księżyc był przecież nieco wyżej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu obrobiłem moją mozaikę. Materiał zbierałem jakoś na początku miesiąca. Mozaika złożona z 46 zdjęć. Niestety brakuje trochę lewej strony - zabrakło mi zwyczajnie miejsca na dysku :blink: , cała sesja zjadła mi ok 100gb dysku.

Sprzęt:

Celeston C6-S, Chameleon Point Grey, Filtr czerwony GSO.

 

Niestety pliki są duże i nie mogę ich wrzucić na forum dlatego podaję linki:

 

100% - http://poa.com.pl/us...panorama1v2.jpg uwaga 6,5mb

100% - bardziej podostrzone: http://poa.com.pl/us...ama1v2sharp.jpg uwaga 8mb

moon1v2res.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest mozaika terminatora z 15 września. Składa się z 9 fragmentów w skali 100% z Maka 180/2700 i kamerki PG Chameleon.

Można sobie wyobrazić jaki byłby wielki księżyc gdyby był w całości i ile musiałbym mieć kawałków żeby go poskładać. Wątpię żebym dał radę to zrobić.

terminator 5-tekst.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i ja pokażę swoją mozaikę z ogniskowej około 2700 (Barlow wkręcony w nosek kamerki)

pochodzi z 9 lutego i składa się z około 35-40 zdjęć ... już dokładnie nie pamiętam :D

całość prawie 10 Mpix i waży 900 kB

niestety nie udało się dokładnie dopasować wszystkich klatek bo montaż nie był idealnie ustawiony na biegun i wyszła rotacja pola

 

ks090211v2_6.jpg

 

robiłem też mozaiki tuż przed pełnią ale tylko z ogniskowej 1500

jest ciężko bo seeing się zmienia i rotacja pola mocno daje się we znaki

do tego różnica jasności brzegu tarczy i pobliża terminatora jest poza zasięgiem dynamiki 8 bitowej kamerki

 

pozdrawiam

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest fakt. Im większa skala tym większe trudności. Łatwiej jest zrobić sierp księżyca czy pierwszą kwadrę niż 3/4 albo w pobliżu pełni. Rozpiętość dynamiczna światła i cienia rośnie. Niektórzy mówia, że jest przepalone ale pewnie sami nie próbowali nic robić.

Jak się zacznie avikować od oświetlonej strony księżyca to terminator tonie w ciemnościach, jak się zacznie od terminatora to jest przepalone z drugiej strony, jak się wypośrodkuje to jest mdło. Inaczej mówiąc d...a jest zawsze z tyłu jakbyś się nie obrócił.

Osiem bitów w kamerce to za mało. Niby mam 16 bitowego PG Chameleon ale jak na razie jeszcze to nie ruszyło. Ciekawe jaki musiałby być transfer i komputer żeby to strawić przy 15 fps i maksymalnej rozdzielczości, dysk chyba terrabajtowy. Na tym się nie znam. Rotacja pola daje się we znaki przy tym powiększeniu.

W ciągu nocy oświetlenie księżyca się zmienia i trudno idealnie potem dopasować poszczególne fragmenty. Najlepiej było by zavikować wszystko za godzinę przy idealnym seeingu. Seeing też musi być idealny po poszczególne klatki w takiej skali różnią się na łączach z powodu zmian seeingu. Każdy kto sobie z tym wszystkim poradzi to zrobi idealną mozikę z detalami 1 kilometra.

pozdrawiam

Edytowane przez franz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiem bitów w kamerce to za mało. Niby mam 16 bitowego PG Chameleon ale jak na razie jeszcze to nie ruszyło. Ciekawe jaki musiałby być transfer i komputer żeby to strawić przy 15 fps i maksymalnej rozdzielczości, dysk chyba terrabajtowy. Na tym się nie znam.

 

Czy zastosujesz 8 czy 16 bitów i tak trzeba zmieniać czasy ekspozycji dla jaśniejszych i ciemniejszych partii Księżyca. MS ICE później jakoś z tego mozaikę zrobi dopasowując jasność. Tak więc da się zrobić tak by ciemne było doświetlone a jasne nie prześwietlone, w tym na 8 bitach (a Chameleon wtedy daje swoje maksymalne 18 FPS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż wrócił z serwisu więc dziura w chmurach wykorzystana do zrobienia paru fotek Księżyca:

 

 

f/10; PGR Chameleon + reduktor ogniskowej 0,5x; ProPlanet 742

chameleon-mosaic.jpg

 

f/10; PGR Chameleon; 610 nm czerwony longpass

chameleon-1956.jpg

chameleon-1951.jpg

chameleon-1950.jpg

1/3" przekątna, bardzo małe piksele

 

 

f/10; DMK21AU618; ProPlanet 742

dmk-2010.jpg

dmk-2014.jpg

dmk-2011.jpg

dmk-2012.jpg

dmk-2017.jpg

1/4" przekątna, większe piksele

 

f/10; QHY5; ProPlanet 742

qhy1.jpg

qhy2.jpg

qhy3.jpg

1/2" przekątna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.