Skocz do zawartości

Teleskop - ABC teleskopu


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

ALF, mam maly balkon i wiem co to znaczy probowac obserwowac z niego Skyluxem.

Koszmar. Obijasz o mur albo glowa albo okularem w wyciagu. A niektore polozenia sa w ogole niedostepne. Za dlugi jest Skylux.

Dalem go w opcji "duzy balkon" :-)

 

słuszna uwaga, dzięki za poprawkę

 

z tanich lunet na małe balkoniki to chyba już tylko krótkie achro, ale nie wiem czy warto toto polecać

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór teleskopu ze względu na warunki obserwacji:

to są tylko nasze wspólne propozycje dla początkującego z ograniczonem budżetem

 

- ciemne niebo - czyli praktycznie stacjonarny

_______ do 500 - zestaw Skylux (??) lornetka

_______ 500 - 1000 - dołóż stówę i kup newtona 200/1200 na dobsonie

_______ 1000 - 1500 -

_______ 1500 - 2000 - dołóż stówę i kup newtona 254/1200 na dobsonie

_______ 2000 - 2500 -

_______ 2500 - 3000 -

_______ 3000 - 3500 -

 

- podmiejskie niebo:

______ - mamy czas - stacjonarny, lecz z mozliwością transportu

__________ do 500 - zestaw Skylux, lornetka

__________ 500 - 1000 - newton 114/900 ? lepiej dołóż stówę i kup newtona 200/1200 na dobsonie

__________ 1000 - 1500 - newton 200/1200 na dobsonie

__________ 1500 - 2000 -

__________ 2000 - 2500 - newton 200/1000 na EQ-5

__________ 2500 - 3000 -

__________ 3000 - 3500 -

 

_______ - niemamy czasu - stacjonarny

___________ do 500 - zestaw Skylux, lornetka

___________ 500 - 1000 - dołóż stówę i kup newtona 200/1200 na dobsonie

___________ 1000 - 1500 - newton 200/1200 na dobsonie

___________ 1500 - 2000 -

___________ 2000 - 2500 - newton 10" na dobsonie, newton 200/1000 na EQ-5

___________ 2500 - 3000 -

___________ 3000 - 3500

 

- miasto:

_______ bez balkonu - mus wyjechać na wieś - czyli mobile

___________ do 500 - zestaw Skylux ?

___________ 500 - 1000 -

___________ 1000 - 1500 -

___________ 1500 - 2000 -

___________ 2000 - 2500 -

___________ 2500 - 3000 - Mak 127 na EQ3-2

___________ 3000 - 3500 - Taurus-który? Mak 150/1800 na EQ-5 ?

 

_______ z balkonem:

____________ - balkon mały - hmm tylko co? i tak jakiś mały, czyli mobile, ale bez taurusa np.?

__________________ do 500 - lornetka lidletka + statyw foto - a poco do niej statyw?

__________________ 500 - 1000 - używane?? MTO? + montaż AZ-3

__________________ 1000 - 1500 -

__________________ 1500 - 2000 -

__________________ 2000 - 2500 - Mak 127 + AZ-3

__________________ 2500 - 3000 - Mak 127 na EQ3-2; ED80 na AZ-3

__________________ 3000 - 3500 - 80ED na EQ-5? Mak 150/1800 na EQ-5?

 

____________ - duży balkon:

__________________ - mamy czas - mobile

_______________________ do 500 - zestaw Skylux

_______________________ 500 - 1000 -

_______________________ 1000 - 1500 -

_______________________ 1500 - 2000 -

_______________________ 2000 - 2500 -

_______________________ 2500 - 3000 - Mak 127 na EQ3-2

_______________________ 3000 - 3500 - Taurus-a jakie są ich teraz ceny?, MAK 150/1800 na EQ-5?

 

__________________ - nie mamy czasu - stacjonarny

_______________________ do 500 -

_______________________ 500 - 1000 - dołóż stówę i kup newtona 200/1200 na dobsonie

_______________________ 1000 - 1500 - newton 200/1200 na dobsonie

_______________________ 1500 - 2000 -

_______________________ 2000 - 2500 -

_______________________ 2500 - 3000 -

_______________________ 3000 - 3500 -

 

 

to są tylko propozycje

dopisujcie swoje propozycje, zastrzeżenia, uwagi, potem sie pozbiera do kupy, skoryguje i uzupełni

 

tak, tylko, że dopiero kompilacja z preferowanym przeznaczeniem teleskopu (DS, Planety) ma jakiś sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to cos z mojej praktyki:

 

Wybór teleskopu ze względu warunki obserwacji:

 

- podmiejskie niebo:

 

DLA DS'owcow:

 

_________________ - mamy czas - stacjonarny, lecz z mozliwością transportu

_________________ do 500 - Newton 4,5" na dobsie

_________________ 500 - 1000 - Newton 6" na paralaktyku klasy CG4

_________________ 1000 - 1500 - Newton 8" na dobsonie lub 6" na paralaktyku ( stykie moze na 1 lepszy okular

_________________ 1500 - 2000 - Newton 10" na dobsonie

_________________ 2000 - 2500 - Newton 8" na paralaktyku klasy EQ5 lub 10" na dobsie

_________________ 2500 - 3000 - Starczy na 11" Taurusa? Bo na skladaka 10" na paralaktyku klasy EQ5 powinno

 

 

 

* Piszac newton 6" lub 8" etc. nie mam na mysli teleskopow marek: Universal, Hama, Yehe, Seben, Optus i innych allegrowych wynalazkow.

 

** Teleskop 10" na paralaktyku to juz jest naprawde duze dzialo.

 

*** Paralaktyka zmotoryzujesz taniej niz dobsa.

 

**** Jak chcesz bawic sie w tanie astrofoto zapomnij o dobsonie.

 

Kurde i jeszcze tysiac innych ale... cholera tak sie nie da :(

 

A moze popatrzcie na taka probe? http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...e=post&id=11185

 

Book1.pdf - to jest .xls (zmienic z .pdf na .xls) - zmylka ze wzgeldu na forumowe uczulenie na zip'y.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze to nie bedzie zbyt konstruktywna uwaga, ale zaryzykuje. Otoz zwykle jak ktos na forum zadaje pytanie "jaki teleskop" od razy pojawiaja sie tacy, co zadaja mu pytania w stylu "co lubisz", "jakie niebo" "czy astrofoto", itd. Tych pytan jest znacznie wiecej niz wynika to z kategorii, w ramach ktorych grupujecie sprzet. Wiec moja propozycja jest nastepujaca:

1. Okreslic zbior pytan, tak, aby na kazde mozna bylo odpowiedziec np: w skali 0-10. " Np. jak istotna jest dla Ciebie mobilnosc (0 - nieistotna, 10 b. istotna). itd. Nawiasem mowiac taki zestaw pytan juz gdzies tu kiedys widzialem.

2. Dla wybranych modeli teleskopow okreslilo by sie ich wartosc (np. mobilnosc).

3. Przygotowac skrypt (program) ktory na podstawie wszystkich odpowiedzi zrobilby ranking teleskopow pod konkretne zastosowania (np. suma iloczynow "waznosc cechy wg uzytkownika" i "wartosci cechy w teleskopie") i wyswietlil najlepszy teleskop z podanego zakresu cenowego.

Takie cos bedzie tez znacznie latwiej updateowac w przypadku pojawiania sie nowych modeli teleskopow (montazy) jak rowniez w przypadku zmian cen.

Jesli uznacie, ze ta propozycja jest bez sensu to skasujcie ten post :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację misiekc, tylko napisanie takiego programu, to już raczej zadanie dla informatyków, mozna opracować jakieś "warunki brzegowe" takich parametrów wymagań co do teleskopu, lecz kto podjął by się napisania takiego programu?

pewnie mozna by było nawet prościej, opracować to w formie tabeli, czy może formularza excela np.

lecz to też jakby wykracza poza formułę forum, taką możliwą do grupowego współnego tworzenia

 

 

Hansie, ale DS'y nie zaczynają sie od lustra 6" na paralaktyku, przecież do Ds'ów, o niebo lepiej dołozyć stówe i kupić 8" na dobsonie

a pamiętam tą tabelkę od dawna Hansie, tylko że ona jakaś strasznie mało czytelna, niedość że wali fioletem (aberacja?:) to jeszcze te znaki zapytania, a dopiero teraz załapałem że te cyferki, to punktacja przydatności tak?

 

najważniejsze, chociaż póbujemy zrobić jakąś próbę stworzenia takiego przewodnika, a nuż sie uda?

 

najgorsze jest to, że w tych widełkach cenowych niema za wielkich szans "poszaleć" z wyborem,

niemam pojęcia dlaczego brakuje w niej refraktorów, przecież nie tak dawno one królowały wśród teleskopów,

a może pojawienie się APO tak odmieniło poglady na refraktory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas

Bardzo podoba mi sie twoja inicjatywa, ale czy nie za bardzo szczegolowa ta lista? Ceny zmieniaja sie z dnia nadzien, pojawiaja sie nowe egzemplarze. Bez systematycznej i obiektywnej oceny rynku astronomicznego skonczy sie na dlugiej liscie, gdzie sa stare ceny, stare teleskopy i opinie posiadaczy jednego, dwoch egzemplarzow sprzetu, ktorzy kierowani dobrymi checiami beda oferowali bardzo subiektywne oceny sprzetu. Tworzac taka liste rowniez bierzesz na siebie odpowiedzialnosc, jezeli komus nie spodoba sie zaproponowany przez Ciebie wybor. Staniesz sie kozlem ofiarnym. Jeszcze gorszy pomysl moim zdaniem to stworzenie programu komputerowego do wyboru teleskopu. Dopoki komputery nie znajduja przyjemnosci w astronomii, nie przenosza sprzetu, nie kolimuja go, to nawet najlepszy program bedzie bezuzyteczny.

 

Wydaje mi sie, ze lepszym wyborem byloby stworzenie krotszej i przez to latwiejszej w zarzadzaniu listy, ktora opisywala by raczej ktory typ teleskopu jest dobry do czego np. Mak, SCT, Apo itd. Potem taka osoba mogla by popytac dalej na forum, ktory obecnie Mak jest najlepszy w cenie do...

Gusta i potrzeby sa rozne. Chec uwzglednienia wszystkich czynnikow, ktore wplywaja na decyzje w jednym miejscu jest niemozliwe. Powinno np. byc najlepszy teleksop do 1000 pln, ktory da sie przeniesc latwo starszej osobie z drugiego pietra i zmiesci sie do nowego Clio, bedzie latwy w kolimacji, albo bez kolimacji, bedzie przyjmowal tanie okulary, nie trzeba bedzie wchodzic pod teleskop, gdy obserwuje sie w zenicie itd. itp.

 

Naprawde trzymam kciuki za ta inicjatywe, poniewaz sam uwazam, ze jest potrzebna, ale moze trzeba pomyslec nad innym podejsciem do tego zagadnienia.

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz sporo racji Pirxie, ale

przede wszystkim, mam nadzieję, że taka lista byłaby "żywa" tzn. ciągle modyfikowana, na bieżąco uzupełniana, zgodnie naturalnie, z ciągle rozwijającym się i zmieniającym się rynkiem astro,

 

a tę obiektywność, mam nadzieję, zapewnia własnie społeczność forum, że to nie bedzie radosna twórczość jednej osobnika, który zresztą, pojęcie n.t. aktualnego rynku astro ma bardzo niewielkie (oczywiście mam na myśli jedynie siebie), tylko dużej grupy użytkowników i to będzie wspólny wkład społeczności forum, do stworzenia takiego rankingu, sprzetu przez nas posiadanego, znanego i z tych dobrych i tych złych stron, więc myślę, że każdy z nas, ma o nim jakąś wyrobioną opinię, czy można go polecić początkującemu, czy nie

 

a Pirxie, z założenia, ma to być poradnik dla osoby początkującej i z zazwyczaj z ograniczonym budżetem,

tylko własnie, zamiast poradnika wyszedł jakiś ranking...

tylko, ze sposób jaki proponujesz, to chyba zamiast skrócić tę listę, raczej znacznie ją wydłuży?

pozdrowienia

 

tylko, że patrząc teraz na tę listę, to jest to dziwne, że praktycznie wszędzie tylko newton 200/1200 na dobsonie, gdzieniegdzie mak 127mm, tak to chyba rzeczywiście jest bez sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem trochę refraktorów bo widzę ich mocną dyskryminację!

 

- miasto:

_______ bez balkonu - mus wyjechać na wieś - czyli mobile

___________ do 500 - zestaw Skylux

___________ 500 - 1000 -

___________ 1000 - 1500 -

___________ 1500 - 2000 - refaktor 100/1000 na EQ-3-2

___________ 2000 - 2500 -

___________ 2500 - 3000 - Mak 127 na EQ3-2, refraktor 120/1000 lub 127/650(głównie DS) na EQ-5

___________ 3000 - 3500 - Taurus-który? Mak 150/1800 na EQ-5

 

_______ z balkonem:

____________ - balkon mały - hmm tylko co? i tak jakiś mały, czyli mobile, ale bez taurusa np.?

__________________ do 500 - lornetka lidletka + statyw foto, zestaw SkyLux (jak weszło 80ED to i on się zmieści)

__________________ 500 - 1000 - używane MTO + montaż AZ-3

__________________ 1000 - 1500 -

__________________ 1500 - 2000 -

__________________ 2000 - 2500 - Mak 127 + AZ-3

__________________ 2500 - 3000 - Mak 127 na EQ3-2; ED80 na AZ-3

__________________ 3000 - 3500 - 80ED na EQ-5? Mak 150/1800 na EQ-5?

 

____________ - duży balkon:

__________________ - mamy czas - mobile

_______________________ do 500 - zestaw Skylux

_______________________ 500 - 1000 -

_______________________ 1000 - 1500 -

_______________________ 1500 - 2000 - refraktor 100/1000 na EQ-3-2

_______________________ 2000 - 2500 -

_______________________ 2500 - 3000 - Mak 127 na EQ3-2, refraktor 120/1000 lub 127/650(głównie DS) na EQ-5

_______________________ 3000 - 3500 - Taurus-który?, MAK 150/1800 na EQ-5

 

__________________ - nie mamy czasu - stacjonarny

_______________________ do 500 - zestaw SkyLux

_______________________ 500 - 1000 - dołóż stówę i kup newtona 200/1200 na dobsonie

_______________________ 1000 - 1500 - newton 200/1200 na dobsonie

_______________________ 1500 - 2000 - refraktor 100/1000 na EQ-3-2

_______________________ 2000 - 2500 -

_______________________ 2500 - 3000 - refraktor 120/1000 lub 127/1200 na EQ-5

_______________________ 3000 - 3500 - MAK 150/1800 na EQ-5

Edytowane przez Bemko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bemko, bez urazy ale metrowy refraktor na maly balkon do miasta to po mojemu jest nieporozumienie. Per analogia refraktor 127/1200 za 3000pln.

 

To tylko takie moje gderanie oczywiscie. Ale nie wyobrazam sobie po prostu operowania na balkonie w bloku w srodku sporego miasta metrowym lub wiekszym refraktorem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bemko, bez urazy ale metrowy refraktor na maly balkon do miasta to po mojemu jest nieporozumienie. Per analogia refraktor 127/1200 za 3000pln.

 

To tylko takie moje gderanie oczywiscie. Ale nie wyobrazam sobie po prostu operowania na balkonie w bloku w srodku sporego miasta metrowym lub wiekszym refraktorem.

 

Pozdrawiam.

U Bemka na małym balkonie stoi refraktor 70/700 (Skylux), a nie metrowy. Myślę, że jeszcze to można od biedy zaakceptować. Sam mam taki duet (mały balkon + Skylux) i jakoś ujdzie. Zresztą może trzeba by wprowadzić kategorię "wąski balkon". Mój jest dosyć długi, ale niestety wąski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bemko, bez urazy ale metrowy refraktor na maly balkon do miasta to po mojemu jest nieporozumienie. Per analogia refraktor 127/1200 za 3000pln.

 

To tylko takie moje gderanie oczywiscie. Ale nie wyobrazam sobie po prostu operowania na balkonie w bloku w srodku sporego miasta metrowym lub wiekszym refraktorem.

Nigdzie nie wstawiłem metrowego refraktora na mały balkon, co zauważył już Lampka. Refraktor 127/1200, czemu nie? Prawie nie trzeba kolimować, chłodzenie błyskawiczne, obrazy ekstra. Jak aberra komuś psuje wrażenia estetyczne to sobie można dokupić filtr Semi-APO.

 

Mój balkon należy do tych małych/średnich. Na pewno nie jest on duży w sensie szeroki. Z Tałem 100RS na montażu Astro3 nie miałem większych problemów ze zmieszczeniem się na nim. Refraktor 127/1200 to jednak duża rura, na zwykłym statywie miałem ograniczony zakres ruchów, teraz zainstalowałem sobie stalową rurę do poręczy i na niej stawiam montaż. Miejsca na balkonie mam wbrud. Jak nie możesz sobie wyobrazić operowania to zapraszam do Ostrołęki :D.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właściwie trzeba by wytłumaczyć, że:

 

nie każdy teleskop można używac na balkonie mimo, że się zmieści.

uwaga na montaże paralaktyczne i długie tuby. okular moze wypadać w tak karkołomnym miejscu, że nie da sie tam głowy wsadzić.

 

pamiętajmy, że teleskopowi na montażu dobsona wypada okular z lewej strony. łatwo sobie wyobrazić gdzie powinna być głowa gdy teleskop patrzy prawo. głowa z okiem wypada za barierką....

 

wnioski balkonowe:

- najlepiej teleskopy z krótkimi tubami i wyciągiem z tyłu tubusa, czyli refraktory, MC (maksutov-cassagren), Klevztov, SC (Shmidt-Cassagren).

- kupujac teleskop na balkon należy przemyśleć jakie ma gabaryty i jak bedzie się ruszał teleskop oraz gdzie będziemy musieli siedzieć żeby obserwować rózne części nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może, rzeczywiście, jak proponuje Pirx i McArti, zrezygnować z takiego rankingu konkretnych sprzętów

na rzcz opisów, który typ do czego się nadaje, ale własnie może z takim podziałem jaki teraz jest?

 

- ciemne niebo

 

- podmiejskie niebo:

- mamy czas -

- niemamy czasu

 

- miasto:

bez balkonu

z balkonem:

- balkon mały / wąski

- duży balkon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zaczyna sie :Boink:

Tak myslalem, ze jak ugrzezniemy w detalach to dyskusjom nie bedzie konca. Kategorie typu: waski, nieszeroki balkon, waski szeroki balkon itd. to juz dzielenie wlosa na czworo.

 

Jak to mowia "less is more". Omowic poszczegolne typy teleskopow, do czego sie nadaja i jakie sa za i przeciw. Ktory akurat obecnie model jest najlepszy w danej kategorii to juz drugorzedna sprawa. Temat postu jest Teleskop - ABC Teleskopu, a nie ABC kupujacego teleskop.

Takie moje trzy grosze.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze może to tylko moje zdanie ale wdg mnie dla większości osób które kupują teleskop liczy się żeby był uniwersalny i do planet i do DS. Dwa to że ABC powinno wyglądać tak moim zdaniem:

Pierwsze co to podział cenowy. Jak już wybierzemy cene to mamy ładny podział na reflektory i refraktory ( opis obu konstrukcji + ładnie wypunktowane wady i zalety). Potem reflektory podział na dobsony (tu tak samo jak wyżej opis + wady i zalety). Następnie wybiera się mobilność teleskopu w jakiejś skali np od 1 do 5 ( 1 - stacjonarny, 2- samochód, 3-potrzebne dwie osoby, 4- jedna osoba, 5- całkowicie mobilny). Potem króciutki opis teleskopu (dodatkowo np. czy można robić nim proste fotki)i główne jego przeznaczenie. Natomiast podział na obiekty DS i planety wydaje mi się mniej praktyczny dla początkujących bo nie wiadomo co kto woli jak jeszcze nic nie oglądał. Ja np. jeszcze nie wiem co wole czy planety czy DS, dlatego wole sprzęt uniwersalny :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zaczyna sie :Boink:

Tak myslalem, ze jak ugrzezniemy w detalach to dyskusjom nie bedzie konca. Kategorie typu: waski, nieszeroki balkon, waski szeroki balkon itd. to juz dzielenie wlosa na czworo.

 

Jak to mowia "less is more". Omowic poszczegolne typy teleskopow, do czego sie nadaja i jakie sa za i przeciw. Ktory akurat obecnie model jest najlepszy w danej kategorii to juz drugorzedna sprawa. Temat postu jest Teleskop - ABC Teleskopu, a nie ABC kupujacego teleskop.

Takie moje trzy grosze.

Maciek

He he, możemy jeszcze do poszczególnych modeli dołączyć zdjęcie w najbardziej typowych i najbardziej nietypowych ustawieniach. :Boink:

Dzielenie balkonów na "kategorie wymiarowe" to oczywista bzdura, nie pisałem tego poważnie. Trzeba chyba pójśc drogą optymalnego wyboru na dane warunki. Może wprowadzić punktową wygodę użytkowania w danych warunkach, albo chociaż takie informacje zawrzeć w uwagach. A kto chce będzie wychodził za balustradę albo montował do niej teleskop.

PS. Jak się przekonałem na zlocie w Bukowcu, że dla mnie najistotniejszym kryterium dla Dobsona jest ogniskowa (Bozia wzrostu poskąpiła).

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MIARE TANIE TELESKOPY, NA KTÓRE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGE...

 

Teleskopy typu Newtona na montażu dobsona:

http://www.skywatchertelescope.com/Dob.html

szczególnie model 203/1200 to dość duży łatwy w obsłudze teleskop, który mozna kupić w Polsce poniżej 1100zł. dobry do DS jak i planet i księżyca. POPULARNA SYNTA, KRÓLOWA KILKU OSTATNICH SEZONÓW!

 

Teleskopy typu Newtona na montażu paralaktycznym:

http://www.celestron.com/c2/product.php?CatID=6&ProdID=18

model podstawowy teleskopu poniżej którego nie powinno sie schodzić. przytaczamy go tu tylko dla porządku właściwie wszystko co dobre w astro zaczyna się powyżej tego modelu.

 

http://www.meade.de/downloads/kataloge/Tel...006/Seite05.pdf

tani z wieloma bonusami sprzętowymi (montaż klasy eq5, wyciąg 2", 3 okulary i barlow 2x, duży szukacz)teleskop serii Messiera. dobry dla osób, które chcą jak najtaniej teleskop a przy okazji dzięki montażowi paralaktycznemu mieć możliwość zakosztowania (liźnięcia?) trudnej sztuki fotografowania ciemnych DS aparatem powieszonym równolegle do teleskopu

 

Teleskopy typu Maksutova-Cassagrena

http://www.skywatchertelescope.com/ProductsMak.html

seria kompaktowych teleskopów o bardzo niskiej wadze i bardzo dobrej jakości. preferowane do zastosowań planetarno księżycowych.

 

Teleskopy typu refraktor

http://www.skywatchertelescope.com/Pro.html

na szczególna uwage zsługuje 80ED jako namniejszy i najtańszy refraktor, pierwszy tak tani refraktor klasy APO na rynku. dobry jako przenośny sprzęt zapewniający wysokiej jakości obraz z duzym kontrastem charakterystycznym dla refraktorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co proponuje MCArti jes lepsze od tych naszych porozgalezianych kombinacji alpejskich z balkonami malym, duzymi itp.

 

To dobry pomysl. Podzial na typy teleskopow newton, refraktor, mak i wskazanie ktore w danym momencie sa warte uwagi i dlaczego. (przyzwoita cena, przyzwoity montaz, przyzwoite okulary itp.). W kazdym typie teleskopow niech beda 3 czolowe na dana chwile maszynki. np. do 1000pln, do 2000pln i do 4000pln. Tylko to musi sie dynamicznie dostosowywac do rynku. (zarowno wachan cen - promocje itp., jak i nowych graczy lub nowych modeli na rynku) - i nie widze przeszkod aby podac linkow do poskich dystrybutorow wymienionego teleskopu. Dodatkowo mozna dla newtonow zrobic duplikacje dla tub na dobsonach.

 

W samym watku juz ludzie znajda sobie opisy co jest dedykowane do jakich obiektow, co ile wazy i ile mierzy, jaka funkcjonalnosc cechuje paralaktyka a jaka dobsona, czym grozi F4 a czym F14 itd.

 

Jak znajdzie sie odwazny zrobimy to samo dla tanich montazy (powiedzmy do 4000pln). Ja kiedys probowalem, i poprawiono wiele moich bledow, niemniej jakas baze takich zestawien da sie na forum odnalezc.

 

Z tymi balkonowo-zaswietleniowo-mobilnymi warunkami to chyba jednak pomylka jest. Trzeba po prostu opisac w kilku zdaniach dlaczego 12" newtona F5 do miasta lub Mak 90mm na pole na wsi jako DSowy wymiatacz to jednak nie jest bajka ze szczesliwym zakonczeniem i tyle.

 

Kolejnym krokiem bedzie analogiczne zestawienie typow okularow z podzialem na 1,25" i 2" z przykladami ciekawych szkiel do 150, 500, 1000pln. I znowu, nie bac sie zamieszczania linkow do polskich dystrybutorow. Pod spodem zas w kilku zdaniach napisac dlaczego krotkie ortho jako okular do DSow ma sie jak piesc do nosa i dlaczego dlugi plossl z achromatycznym barlowem bedzie slabszy do planet niz lantan. Czym grozi LER na poziomie 3mm, a czym zrenica wyjsciowa na poziomie 9mm. Co to takiego winietowanie, czym jest astygmatyzm a czym koma - jak objawiaja sie te wady w okularze. Dlaczego aberracja chromatyczna wywoluje u niektorych drgawki, a koma u innych jest tolerowana itp itd.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak Hansie, już wkleiłem opracowanie McArtiego, do tego pierwszego wątku

a taki ranking polecanych teleskopów, może kiedyś jeszcze powstanie

a Hansie może zechciałbyś poszukać tych linków dotyczących montaży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dobra wiadomość :)

 

Adam założy nam nowy dział Forum

to będzie taka Baza Wiedzy Forum

i taka propozycja jakby to mogło docelowo wyglądać:

 

1. wiedza forum - linki do ważnych zagadnień

2. ABC teleskopu - od rodzajów, poprzez zastosowania, do polecanych

3. okulary - jak dobrać i dlaczego tak drogo

4. astrofoto - czym i jak zacząć

5. abc - obróbki astrofotek

 

to będzie dział, w którym będą zebrane np. takie j.w. informacje,

ale nie bedzie tam można pisać postów, ani zakładac topiców,

a dyskusje o tym, co ma się tam znaleźć, bedą prowadzone gdzie indziej,

tak, żeby ta wiedza przedyskutowana, omówiona, była pogrupowana i czytelna

a nie "rozwodniona" na setki kolejnych postów i tematów

i co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak Hansie, już wkleiłem opracowanie McArtiego, do tego pierwszego wątku

a taki ranking polecanych teleskopów, może kiedyś jeszcze powstanie

a Hansie może zechciałbyś poszukać tych linków dotyczących montaży?

 

http://www.astrosurf.com/demeautis/ep/pe.htm - looknij na to Sumasie

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11714 - a tu moje montazowe wypociny.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie może rozwijajmy klasyfikację podaną przez McArtiego?

 

pokrewneTeleskopy typu Maksutova-Cassagrena oraz Schmidta-Cassegraina

http://www.skywatchertelescope.com/ProductsMak.html

 

seria kompaktowych teleskopów o bardzo niskiej wadze i bardzo dobrej jakości. preferowane do zastosowań planetarno księżycowych.

 

orion teleskopy

 

Ze względu na swoją zwartą budowę oraz wielkomiejskie zaświetlenie nieba (ang. light pollution) zawężające możliwości obserwacyjne zazwyczaj do planet, Słońca (z filtrem!!) i Księżyca, często polecane do obserwacji prowadzonych z balkonu. Łatwiej je także zmieścić do samochodu w porównaniu do dużych Newtonów, gdy planujemy wyjazd za miasto w celach obserwacyjnych. Jednak jako sprzęt ekspedycyjny sprawdzają się jedynie te o najmniejszych dostępnych średnicach - 90mm i 100mm z wykorzystaniem statywu fotograficznego. Mniejsze wymiary tub optycznych niestety skutkują wyższą ich ceną w stosunku do teleskopów o porównywalnej średnicy w systemie Newtona. Na początku, przy zakupie wyższą cenę tuby optycznej można zrekompensować kupując do niej prosty montaż azymutalny (który poradzi sobie z instrumentami o wadze do 3 kg)

 

być może coś z tego co napisałem przyda się do tej klasyfikacji

 

pozdr

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...tak, żeby ta wiedza przedyskutowana, omówiona, była pogrupowana i czytelna

a nie "rozwodniona" na setki kolejnych postów i tematów

i co o tym myślicie?

Popieram! Nawet przy użyciu opcji >szukaj< często znalezienie informacji jest czasochłonne. Jest duża szansa, że proponowane podejscie usprawni wynajdywanie informacji.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.