Skocz do zawartości

Delta Optical Taiga 16x80WA


Damianu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chce kupic lornetke Delta Optical Taiga 16x80WA i w zwiazku z tym mam pytanie czy przy takim powiekszeniu i ciezarze da sie obserwowac ta lornetka "z reki", czy konieczny jest statyw. Nieznam dobrze nieba i chcialbym je poznac wlasnie za pomoca lornetki, czy moj wybor jest dobry czy moze inna lornetke kupic. Moze mniejsza, lzejsza, o wiekszym polu widzenia?. Co o tym sadzicie. Czy Delta Optical Taiga 16x80WA dobra jest na poczatek?

 

Pozdr. D.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Oczywiscie ze się da, ale to nie będzie przyjemność :)

Lornetka jest duza i cieżka i powiekszenie tez swoja cegiełke dokłada.

 

Kup sobie do niej jakies dobre manfrotto na ebayu. Za ok 200euro mozna kupic juz cos solidnego.

No chyba ze bedziesz korzystal z "urzadzen" typu murek, balustrada. Bez podpórek to ciężka sprawa.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie bardzo solidny statyw, taki od 2-3kg wagi własnej minimum, jesli mówimy o aluminiowych składakach foto, z solidną, metalową gowica , jeśli już plastik, to dwustronnie podparta i naprawdę mocna. Postaraj sie też o nowy L-adapter do łaczenia tej lornety ze statywem, koniecznie metalowy -samoróbka lub kupny [robią w Astrokraku, o ile wiem]. Ten który dostaniesz w komplecie z lornetą jest tak słaby, że grozi urwaniem -nadaje sie do 2x lżejszej lornety 50mm, a nie pod te Taigę.

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście na początek polecałbym lornetke o mniejszych gabarytach. Bardzo dobrą lornetka jak na początek wydaje się np. lornetka WO 7x50 lub 10x50. Obie lornetki dają niewielkie powiększenie i duże pole widzenia, co bardzo ułatwia obserwacje. Lornetki nie należą może do najtańszych, ale za jakość czeba niestety płacić.

WO 7x50 brała udział w testach możesz sobie poczytać www.optyczne.pl/index.php?test=lornetki&test_l=84

Tajga to już kawał lornety, obserwacje bez statywu to koszmar.

Pozdro..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja moze powiem cos z praktyki, a nie teori.

 

Lornetka taka jak ta Tajga jest wielka i dosyc ciezkawa. Mozna nia spokojnie obserwowac z reki gdy jestes wygodnie rozlozony w lezaku. Gornym pulapem do obserwacji z reki (lezak) jest power 20x (moze jak ktos nie ma pary w lapkach - dzieci, kobiety, osoby nie przyzwyczajone) to faktycznie nieco mniej. Wazne jest aby oprzec lokcie, z reszta sobie poradzisz. Lornetka klasy 15/20 x 60/80 bedzie lepsza do wyluskiwania szczeg. duzych DSow. Lornetki tego typu maja przewaznie w okolicach 3,5 - 4,5* pola. I tu dopiero pojawia sie przewaga 50'tek (lornetek o parametrach 7/10 x 50). Te mniejsze (50'tki) sa lekkie male i maja pole w okolicach 5,5 - 8,5* Sa genialne do obserwacji DSow w duzym polu, wszedzie sie mieszcza, i nie wymagaja wsparcia w postaci lezaczka.

 

Bede mial na dniach w lapkach bezposredniego konkurenta tej Taigi czyli Celestrona SkyMaster 15x70. Pomacam, polookam to cos skrobne, choc testy na optyczne.pl mowia wszystko - wyglada na to, ze to bardzo zblizone lornetki.

 

I przestancie prosze pisac, ze obserwacje 15x70 bez statywu to koszmar albo ze statyw musi byc koniecznie, bo to nieprawda jest (moim zdaniem). Lezaczek, osiemdziesiatka albo siedemdziesiatka w lapki i czarne niebo. I pokazcie mi wtedy pacjeta ktory stwierdzi, ze przez jego 7x50 jest fajniej :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I kupilem.

Mam Taige 16x80. Mialem kupic nowa ale kupilem uzywana od naszego kolegi forumowicza i jestem bardzo zadowolony. Zrobila wraznie na mnie swoimi gabarytami ale nie przerazila. Narazie obserwowalem z balkonu przy swietle latarni i rozswietlonym niebie, oczywiscie "z reki" i narazie stwierdzilem ze nie potrzebuje statywu bo jest na tyle lekka ze jak opre łokcie o barierke to obraz nie lata i spokojnie moge obserwowac niebo. Poprzednia moja lornetka to 10x50 juz pelnoletnia ruska Tento. Roznica kolosalna, oczywiscie na korzysc Taigi. Pierwsze co, to spojrzalem na m13, w 10x50 byla rozmazana plamka a w Taidze o wiele jasniejsza, wyrazniejsza i wieksza. Jestem zachwycony moim nabytkiem i juz sie zakochalem w niej :)

 

Pozdrawiam - Damian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam;

 

Nie chcę dawać nowego posta, a więc tu się wcisnę. Jestem lakiem, chcę kupić swoją pierwszą lornetę, będzie mi służyć do astro i krajobrazów. Cena do -+450 zl

 

Myślałem o:

 

1. Delta Optical Silver 10x50 albo Celestron SkyMaster 12x60

 

2. Delta Optical Taiga 16x80WA albo Celestron SkyMaster 15x70

 

Z naciskiem na Delta Optical Taiga 16x80WA - po przeczytaniu opinii.

 

 

Czy można gdzieś w Poznaniu kupić lornety Delta czy jestem skazany na sklep internetowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tę deltę silver 10x50, Arek dość chwalił w swoich testach na optycznych: http://www.optyczne.pl/index.php?test=lornetki&test_l=57

sam ją zresztą poleca:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...14entry190314

natomiast ta Tajga 16x80, to już wielkie i ciężkie bydle, więc raczej do obserwacji ze statywu,

więc chyba raczej ciężko będzie sklasyfikować ją jako "przyrodniczą"? :unsure:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem huherko także z cieższymi i większymi lornetami dam sobię radę :)

 

Własnie przeglądałem testy i wynika z nich, że Celestron SkyMaster 15x70 wypada trochę lepiej niż Delta Optical Taiga 16x80WA.

 

Miał ktoś może jakieś praktyczne doświadaczenia z tym sprzętem, jakieś empiryczne doznania :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można gdzieś w Poznaniu kupić lornety Delta czy jestem skazany na sklep internetowy?

 

 

 

Nie pisz, że jesteś skazany na sklep internetowy, bo obsługa jest naprawdę fantastyczna i według mnie zakup w takim sklepie (oczywiście znanym i lunianym) nie różni się niczym od zakupów w sklepie normalnym. No chyba poza tym, że nie musisz wychodzić zdomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz, że jesteś skazany na sklep internetowy, bo obsługa jest naprawdę fantastyczna i według mnie zakup w takim sklepie (oczywiście znanym i lunianym) nie różni się niczym od zakupów w sklepie normalnym. No chyba poza tym, że nie musisz wychodzić zdomu.

 

Oprócz że dołożysz do ceny koszty przesyłki a jak Cię listonosz nie dybnie to i tak będziesz zasuwał na pocztę, no i jeszcze ewentualny zwrot – pakowanie, opisywanie, wysyłanie.

Do tego to niema jak kontakt ze sprzedawcą no chyba, że się trafi na takiego, który nawet nie wie, do czego służy to, co sprzedaje to już wówczas faktycznie lepsze zakupy przez Internet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na OZMIE bawilem sie Taiga 16x80 i akurat musze przynac, ze wcale taka ciezka nie jest, jak by sie wydawalo, jest nieco ciezsza od mojej 7x50 i raczej bez wiekszych problemow mozna nia obserwowac z reki.

 

Of korz komfort obserwacji bedzie znacznie wiekszy, gdy uzyje sie statywu lub 'podlokietnika', ale sadze, ze w przypadku tej lornetki nie jest to to az tak konieczne.

 

No chyba, ze w reku nigdy zadnej hantelki (or samfing wiekszego z silowni) sie nie mialo - to wtedy rzeczywiscie potrzeba statywu. Ale coz, astronomia to hobby dla wysportowanych. :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łuk i oka, i siły wymaga, czego Odyseusz dowiódł przed laty.

 

A tak swoją drogą mam jakąś rosyjską produkcję, na której napisano 20x60, (ale to jedyny napis, który się ostał no ostatecznie mam ją już ze 20 lat) i po godzinie trzymania mam jej naprawdę dość, dlatego ja jednak należę do zwolenników żurawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można gdzieś w Poznaniu kupić lornety Delta czy jestem skazany na sklep internetowy?
Oprócz że dołożysz do ceny koszty przesyłki a jak Cię listonosz nie dybnie to i tak będziesz zasuwał na pocztę, no i jeszcze ewentualny zwrot – pakowanie, opisywanie, wysyłanie.

Do tego to niema jak kontakt ze sprzedawcą no chyba, że się trafi na takiego, który nawet nie wie, do czego służy to, co sprzedaje to już wówczas faktycznie lepsze zakupy przez Internet.

Zakupy i kontakt z DO, tak mailowy jak i telefoniczny to naprawdę przyjemność. Podejście do klienta wzorowe.

 

DO nie korzysta z Poczty Polskiej tylko wysyła towar poprzez firmę kurierską. Oczekiwanie na paczkę zwykle 24h. Raz się tak zdarzyło, że musiałem towar odesłać. Na drugi dzień przyjechał do mnie do domu ten sam kurier, który dostarczał paczuszkę. Nic nie płaciłem za odesłanie.

 

Nie masz się naprawdę czego bać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupy i kontakt z DO, tak mailowy jak i telefoniczny to naprawdę przyjemność. Podejście do klienta wzorowe.

 

DO nie korzysta z Poczty Polskiej tylko wysyła towar poprzez firmę kurierską. Oczekiwanie na paczkę zwykle 24h. Raz się tak zdarzyło, że musiałem towar odesłać. Na drugi dzień przyjechał do mnie do domu ten sam kurier, który dostarczał paczuszkę. Nic nie płaciłem za odesłanie.

 

Nie masz się naprawdę czego bać :)

 

Niestety tu nie zaprzeczę mają cierpliwość na drucie do nudziarzy mego typu.

 

Ale lunetę odsyłałem na własny koszt, (co prawda z pół roku temu to było), hm no widocznie i w tym względzie poprawiły się Ich usługi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.