Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Nowy sezon na obłoki srebrzyste czas zacząć ;)

 

Tydzień temu, w nocy 1/2 czerwca po lornetkowych obserwacjach, kilka minut po godzinie 2:00 wypatrzyłem z Krosna pierwsze w tym roku obłoki srebrzyste. Co prawda nie były one zbyt spektakularne, niemniej jednak z południa Polski było je widać bez większego problemu, a w lornetce prezentowały się całkiem ładnie.

 

NLC.jpg

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze obłoki srebrzyste nad Wielkopolską ok. godziny 23. Wczoraj ujrzałem pierwszy raz w życiu obłoki srebrzyste (chociaż kto wie może je widziałem, ale nie zwróciłem na nie uwagi) i pierwszy raz sfotografowałem. Gdybym wiedział to użyłbym dłuższych czasów.

 

DSCF6697.JPGDSCF6698.JPGDSCF6700.JPG

 

 

Aparat FujiFilm HS20EXR

Edytowane przez bartek0395
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym wiedział to użyłbym dłuższych czasów.

 

Ale nie koniecznie bardzo długich. Moje foty były naświetlane ok.2,5 s, przy f=5, iso200. Podciągnąłem trochę kontrast (histogram -> światła) i nasycenie barw (tyciu-tyciu).

 

Jeśli się chwilę przyjrzeć, to na zdjęciu, które wrzucił Logos, są te same obłoki co na miom pierwszym - tylko widziane pod trochę innym kątem. To pokazuje jak wysoko się znajdują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

w Warszawie były, ale się... rozmyły... :)

 

A ściślej mówiąc - były widoczne ok. godz. 2 nisko nad horyzontem - a tam zasłaniał mi je znajdujący sie obok wieżowiec. Kiedy czekałem, aż Słońce będzie wyżej i oświetli obłoki znajdujące się wyżej nad horyzontem, zaczęły słabnąc. Kiedy już przygotowałem aparat - były ledwo widoczne (nawet lepiej wyszły na zdjęciach, niż widoczne bezpośrednio).

Ale jak na razie - dla mnie najlepsze NLC były w 1975 roku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srebrzyste dzisiaj nawet nie były takie złe, już po zachodzie widziałem że coś się święci, dlatego poczekałem do świtu. Nie myliłem się. Widoczne były bardzo nisko, poprzeplatane chmurami, ale wyraźnie było widać że to one.

Zrobiłem kilka zdjęć przez otwarte okno i w dodatku z ręki, których pozwolę sobie nie publikować ;) Pomimo delikatnych poruszeń, nawet ładnie na nich widać srebrny pas obłoków a miejscami pokazują się jakieś struktury. Podsumowując, jestem zadowolony. Dawno nie widziałem tych tajemniczych obłoków, a dzisiejsze widoki jak na południowy-zachód Polski, były całkiem przyzwoite.

Edytowane przez Mateusz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O której godzinie najwcześniej można zaobserowować obłoki?

 

To zależy, jak "gęste" się trafią. Z tego co pamiętam, to najwcześniej widywałem je niecałą godzinę po zachodzie Słońca. Jeśli mieszkasz w Toruniu, to na Twoim miejscu zacząłbym je wypatrywać około 22 i poczekał co najmniej do okolo 23.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy, jak "gęste" się trafią. Z tego co pamiętam, to najwcześniej widywałem je niecałą godzinę po zachodzie Słońca. Jeśli mieszkasz w Toruniu, to na Twoim miejscu zacząłbym je wypatrywać około 22 i poczekał co najmniej do okolo 23.

 

Chyba tak będę musiał zrobić. Kierunek północny? Muszę się zmobilizować i w końcu ustrzelić to cudo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.