Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy jakiś słaby rok pod względem obłoczków... Wyglądam codziennie przez okno o odpowiednich porach, a NLC ani śladu- nie ma mowy o takich "łowach" jak w ubiegłym roku. A szkoda, bo mieszkam na północy  i teoretycznie powinnam dużo tego obserwować... No nic, sezon jeszcze się nie kończy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, słabo w tym roku. Nieśmiało dodam, że jako pierwszy w tym sezonie opublikowałem tu świeże fotki. Jak na początek, obłoki prezentowały się nieźle, więc sądziłem, że im dalej, tym lepiej. A tu póki co wielkie rozczarowanie. Co prawda od tygodnia nie mam okazji do obserwacji - trafiłem w ciężkim stanie do szpitala. :( Trzymajcie kciuki. Za obłoki i za mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matt piękne ! Chciałbym kiedyś zobaczyć takie sreberka na żywo. Dodam kilka od siebie, miałem nie wrzucać bo szału niema, ale na bezrybiu ;)

Bzyk, życzę szybkiego powrotu do zdrowia i wielu okazji do obserwacji srebrzaków.

 

Zdjęcia z 09.07

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Edytowane przez Mateusz_S
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dobrze pójdzie, to w najbliższych dniach będą dobre warunki do obserwacji NLC. Polska znajduje się na północ od frontu polarnego(w swobodnej atmosferze wyznaczony przez Jet Stream) a to może zapowiadać obłoki. Ważne jest, aby było odpowiednie zachmurzenie, dzisiejszej nocy coś można złąpać na wschodzie kraju i może w rejonie Szczecina, chociaż szanse nie są wielkie.

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dobrze by było, w tym sezonie się nie napatrzyłem na sreberka a dużo polowałem... Widziałem je 3 razy, przy czym raz strasznie delikatne i "jakby rozmazane". Zdjęcia z dwóch tegorocznych obserwacji:

 

noc 27/28 czerwca, widoczne od 23 najlepiej ok 0:15 nie przekroczyły 5-6stopni :( (Legionowo pod Warszawą)

 

IMG_5933.jpg

 

3.07 w sumie dopiero na zdjęciu je zobaczyłem bo ta lampa strasznie po oczach dawała... (miejscowość w połowie drobi między Bielsko-Białą a Żywcem)

 

IMG_6162.jpg

 

Także jak dla mnie zeszły rok był nieporównywalnie lepszy pod tym względem

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dobrze pójdzie, to w najbliższych dniach będą dobre warunki do obserwacji NLC. Polska znajduje się na północ od frontu polarnego(w swobodnej atmosferze wyznaczony przez Jet Stream) a to może zapowiadać obłoki. Ważne jest, aby było odpowiednie zachmurzenie, dzisiejszej nocy coś można złąpać na wschodzie kraju i może w rejonie Szczecina, chociaż szanse nie są wielkie.

Mateusz

Meldunek ze wschodu PL :astronom:

warunki wyśmienite, OBŁOKÓW BRAK ... spróbuje jeszcze nad ranem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Obłoki srebrzyste 2011

 

W najbliższych tygodniach po zachodzie Słońca w środkowej i północnej Europie będzie można obserwować nietypowe i zarazem bardzo ciekawe zjawisko. Czym są obłoki srebrzyste?

 

Obłoki srebrzyste (ang. noctilucent clouds) - polarne chmury mezosferyczne, popularnie zwane NLC są rzadko obserwowanymi chmurami widzianymi w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce jest 6-16 stopni poniżej horyzontu. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50° i 70° (północnej i południowej szerokości). Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami obserwowanymi z ziemi, znajdują się w mezosferze około 75 ~ 85 km ponad ziemią. Odkryto je w 1885 roku, dwa lata po wybuchu wulkanu Krakatau, z którym je początkowo wiązano. Jednak, gdy echa eksplozji ucichły, obłoki zaczęły pojawiać się coraz częściej. 25 kwietnia 2007 został wystrzelony satelita AIM w celu zbadania tych chmur w czasie dwuletniej misji.

 

W czerwcu i lipcu tuż po zachodzie Słońca na niebie północno-zachodnim możemy obserwować bardzo ciekawe zjawisko. Mowa o obłokach srebrzystych, które wciąż spędzają sen z powiek naukowcom. W ubiegłych latach mogliśmy podziwiać prawdziwą eksplozję tego zjawiska, ale pomimo wielu badań, nadal nie do końca udało się je poznać i zrozumieć.

 

Tajemnicze obłoki

 

Obłoki srebrzyste, które często są mylone z zorzami polarnymi, chociaż zupełnie się od nich różnią, wciąż pozostają zjawiskiem w znacznej części tajemniczym, ponieważ do tej pory naukowcom nie udało się do końca wyjaśnić tego jak powstają. Na nocnym niebie, gdy dni są najdłuższe w całym roku, a noc zapada na zaledwie kilka godzin, na niebie zobaczyć można obłoki, które tylko z pozoru wyglądają normalnie. W rzeczywistości są to obłoki o barwie niebieskawej lub srebrzystej, a czasami pomarańczowej do czerwonej. Dzięki temu odcinają się na tle ciemnego nocnego nieba. Są one bardzo podobne do chmur wysokiego piętra, a więc cirrus i altostratus. Zjawisko to występuje jedynie w północnej części strefy umiarkowanej, gdyż tylko tam w porze letniej Słońce chowa się za horyzont najpłycej, z uwagi na bliską obecność terenów panowania dnia polarnego. Obłoki srebrzyste unoszą się na wysokości 85 kilometrów nad powierzchnią ziemi, a więc o ponad 70 kilometrów wyżej niż nawet najbardziej rozbudowane w pionie zwyczajne chmury, w tym cumulonimbus i cirrus.

 

20ti8nt.gif

 

Sonda odkrywa sekrety

 

Naukowcy nie są ostatecznie pewni o sposobie ich powstawania. Dlatego też w 2007 roku wysłali sondę kosmiczną AIM, której celem jest zbadanie i odkrycie wszystkich tajemnic niezwykłych obłoków srebrzystych. Sonda została wyniesiona na orbitę, na wysokość 600 kilometrów nad powierzchnię Ziemi. Wyposażona jest w instrumenty wykonujące zdjęcia satelitarne chmur, dokonujące pomiaru limbu, co umożliwia określenie pionowej struktury atmosfery, a także w instrument, który pozwala na ocenę źródła cząstek pyłu kosmicznego w górnej atmosferze. Urządzenie jest zasilane poprzez panele słoneczne. Wyniki jej badań mogą okazać się przełomem w dziedzinie poznawania ziemskiej atmosfery, która wciąż ma wiele tajemnic.

 

Skąd się biorą?

 

Obecnie sądzi się, że obłoki srebrzyste są zbudowane z drobnego pyłu kosmicznego. Inna teoria mówi o czynnikach bezpośrednio związanych z globalnym ociepleniem, a więc gazami cieplarnianymi powstałymi w skutek działalności ludzkiej. Wiemy też, że pierwsza ich obserwacja została poczyniona dopiero w 1885 roku, czyli dwa lata po erupcji wulkanu Krakatau, jednej z największych erupcji w dziejach ludzkości. Dlatego też nie wyklucza się tego, że wywoływać je może obecność popiołów wulkanicznych lub gazów. Tak czy inaczej obłoki są tak niecodziennym zjawiskiem, że na pewno warto je wypatrywać w letnie wieczory.

 

źr1 źr2 Obłoki srebrzyste 2009 - galeria spaceweather.com - zdjęcia również z Polski

 

Pierwsze obłoki srebrzyste w 2011 roku + zorza polarna. (timelapse)

 

[/center]
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czy ktoś jeszcze w ferworze dzisiejszych obserwacji zaćmienia Księżyca uwiecznił pierwsze w tym sezonie NLC z Polski. Były one widoczne dość słabo, jednak mam nadzieje, że to dobry początek tegorocznych obserwacji.

 

 

Popełniłem kilka klatek w okolicy Krakowa odwaracając aparat o 180 stopni od głownego dania tego wieczorka :) :) ;)

Ale na zdjęcia będzie trzeba poczekać do jutra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza Tczewska grupa też polowała niedaleko w Gorzędzieju na zaćmienie księżyca i rzeczywiście było widać słabe NLC nawet kilka zdjęć ktoś upolował ale tylko w celu weryfikacji zjawiska. Postaram się wrzucić kilka fotek jak tylko je zdobędę i o ile ich jeszcze nie wywalił.

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w nocy, gdy wracałem z Krakowa do Płocka, obłoki srebrzyste towarzyszyły mi nad horyzontem :)

Zdjęcie zrobione gdzieś pomiędzy Łowiczem a Sannikami około godz. 00:40

 

NLC_19-20cze11.jpg

 

550D + C50mm f1.4 @f1.8, 3s, ISO800, wywołane i odszumione z RAWa

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w nocy, gdy wracałem z Krakowa do Płocka, obłoki srebrzyste towarzyszyły mi nad horyzontem :)

 

 

Ja też je obserwowałem. Z okolic Pabianic. Wstałem po północy do toalety i jak zwykle odruchowo spojrzałem przez okno a tam obłoczki :)

Więc chwyciłem aparat i cyknąłem kilka fotek. To moje pierwsze w tym roku :)

 

sr1.jpg sr2.jpg sr3.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja też widziałem, wprost nie dało się ich nie zauważyć, choć widziałem je po raz pierwszy w życiu od razu wiedziałem, że to one. Mam pytanie do bardziej doświadczonych obserwatorów obłoków. Jak bardzo jasne one były wczoraj. Wg skali jaką zamieszczono kilka stron wcześniej w tym wątku dałbym im 4 ale jako, że to był pierwszy raz to nie mam skali porównawczej. Obserwacje z Olszewnicy koło Legionowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.