Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Ma ktoś ochotę zrobić animację z tych grafik ?

Link do archiwalnych obrazków

http://spaceweather.com/DAISY_PICS/archive/

 

Mówisz i masz ;)

 

Niestety efekt jest jaki jest, gdyby zrzuty takie były robione np. jak w przypadku zdjęć Słońca z SDO, czyli co 15 min wtedy fajnie by to wyglądało.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może pamiętasz dokładną datę wykonania zdjęcia tych obłoków? W 1975r. przebywałem zawodowo w miejscowości Resko na Pomorzu Zachodnim i pamiętam jedną noc z takim włąsnie widokiem który utrzymywał się do rana. Faktycznie że te podświetlone obłoki sięgały zenitu. Wtedy widziałem je poraz pierwszy nie będąc świadomy że to srebrzyste. Na tej szerokości w czerwcu/lipcu nocy praktycznie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

to była noc 2/3 lipca 1975.

 

W numerze 4/1976 "Acta Geophysica Polonica" (który mam, jak inne z tamtych lat) ta noc podana jako niezwykła - największa ilość stacji obserwacyjnych (aż 18 !!) które przesłały wyniki - od Bałtyku aż prawie do Tatr !! (prawie - najbardziej położone na południu miejsce to Zamość).

Miały jasność ponad 4 (w skali 1-5) - to oznacza możliwość czytania tekstu w ich świetle.

Oprócz mojego zdjęcia reprodukowano zdjęcia Speila - co za jasność !!

 

Obserwator w Wieluniu podaje rozmiar poziomy (skrajne azymuty) od 240 do 050, czyli długość ok.170 stopni !! Wysokość (dolna i górna granica) odpowiednio 08 - 80 stopni !!

Moje wyniki są zbliżone do wyników lotniska na Okęciu. Ja podawałem maks. rozmiar poziomy 270 - 020 (pionowy 10-50), Okęcie - pionowy 04-45. Ma też swoje obserwacje tej nocy Jurek Speil (Książ).

Obserwator w Szczecinku przesłał wyniki od godz. 20h45m do 01h15m, wysokość od 05 do 85 stopni (!!) i jasność niemal przez całą noc 4 !!

 

NLC były widoczne jeszcze w nocy 4/5 lipca. Później obserwacje były sporadyczne.

 

Z ciekawych obserwacji wymienię jeszcze noc 28/29 czerwca oraz 26/27 czerwca: - 12 stanowisk, a wśród nich obserwatorium na... Kasprowym Wierchu !!

 

Dodam od siebie, że wizualnie widziałem nieco słabiej NLC, niż wyszły na zdjęciach - ale to efekt dłuższego naświetlania (a na ówczesnych materiałach naświetlałem nawet kilkadziesiąt sekund). I wtedy ciekawa wskazówka dla fotografujących: robić na błonach czarno-białych i nie uzywać filtrów !! (Mimo to robiłem slajdy na ORWO - nie wyszły tak jak na czarno-białych, ale niedawno skanowane pokazały, jak wyglądały w kolorze w nocy).

 

Edytowane przez Hermes1937
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

a ze zdjęć bardziej "współczesnych" - ciekawy układ NLC miałem w nocy 8-06-2006, przed świtem:

.post-14903-0-65620000-1372283717_thumb.jpg

 

Zaznaczam - zdjęcie zrobione w centrum Warszawy; podczas obróbki zdjęć zmniejszyłem nieco wpływ lamp sodowych na ogólną barwę nieba

 

A kiedy niebo było już dość jasne - NLC ułożyły się tak :

post-14903-0-79445000-1372283956_thumb.jpg

Edytowane przez Hermes1937
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z 29 czerwca, godzina 3 nad ranem z warszawskiego Ursynowa. W zasadzie to nie mam 100% pewności, że to na pewno srebrzyste, bo po raz pierwszy świadomie ich szukałem.

Kierunek północno-wschodni, niebo już dość jasne, bo Słońce niecałe 10 stopni pod horyzontem. Ta najjaśniejsza część w pobliżu centrum kadru na wysokości ok. 20 stopni, ale te najdrobniejsze włókna rozciągały się pewnie do 40.

post-17624-0-17302300-1372713126_thumb.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś dzisiaj nad ranem ok 2:30 obserwował srebrzaki może? Po obserwacjach ukazały mi się jakiś świecące chmurki, jednak kształt miały zbyt regularny jak na srebrzyste i były wyraźnie "odcięte" od spodu. Sugeruje mi to chmury piętra wysokiego (cirrocumulus) ale nie jestem pewny, czy o tej porze z południa kraju Słońce może już oświetlać normalne chmury (nawet te wysokie). Dodam, że znajdowały się na wysokości ok 15* nad horyzontem, to też mogłoby wykluczać srebrzyste, zwłaszcza jeśli niema doniesień obserwacji z północy kraju. Pas tych chmur rozciągał się na ok. 30* w poziomie i 5* w pionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku,

 

A czy ktoś dzisiaj nad ranem ok 2:30 obserwował srebrzaki może? Po obserwacjach ukazały mi się jakiś świecące chmurki, jednak kształt miały zbyt regularny jak na srebrzyste i były wyraźnie "odcięte" od spodu. Sugeruje mi to chmury piętra wysokiego (cirrocumulus) ale nie jestem pewny, czy o tej porze z południa kraju Słońce może już oświetlać normalne chmury (nawet te wysokie). Dodam, że znajdowały się na wysokości ok 15* nad horyzontem, to też mogłoby wykluczać srebrzyste, zwłaszcza jeśli niema doniesień obserwacji z północy kraju. Pas tych chmur rozciągał się na ok. 30* w poziomie i 5* w pionie.

 

 

A w jakim azymucie znajdowały się te chmury? Jeśli patrzyłeś od siebie i były "wycentrowane" około azymutu 35 stopni, to strzelam, że były to jakieś chmury piętra wysokiego oświetlone przez Rzeszów.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku,

 

 

 

A w jakim azymucie znajdowały się te chmury? Jeśli patrzyłeś od siebie i były "wycentrowane" około azymutu 35 stopni, to strzelam, że były to jakieś chmury piętra wysokiego oświetlone przez Rzeszów.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

 

Faktycznie, znajdowały się około azymutu 35* (licząc od północy na wschód). Jednak były zbyt jasne i białe jak na oświetlone przez Rzeszów. W nocy nigdy nie zdarzyło mi się obserwować w tym rejonie tak jasnych chmur. W tej okolicy wędrowała ławica drobnych kłaczków piętra średniego, które z kolei na tle już dość jasnego nieba były po prostu czarne. :)

 

Pozdrawiam!

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku,

 

Faktycznie, znajdowały się około azymutu 35* (licząc od północy na wschód). Jednak były zbyt jasne i białe jak na oświetlone przez Rzeszów. W nocy nigdy nie zdarzyło mi się obserwować w tym rejonie tak jasnych chmur. W tej okolicy wędrowała ławica drobnych kłaczków piętra średniego, które z kolei na tle już dość jasnego nieba były po prostu czarne. :)

 

Zasugerowałem coś takiego, bo kiedyś miałem dokładnie taki sam "problem", łącznie z czarnymi kłaczkami piętra średniego, z tym że u mnie środek podświetlonych chmur wysokich wypadał około azymutu 20 stopni (właśnie w kierunku Rzeszowa).

 

Chmury świecące około 10 km nad Rzeszowem z Krosna lub z Chlebnej powinny być widoczne na wysokości właśnie około 15 stopni nad horyzontem. Z drugiej strony chmury piętra średniego przechodzące kilkanaście stopni nad horyzontem znajdują się u nas nad ciemnymi obszarami pomiędzy Krosnem a Rzeszowem (bliżej Krosna) i są słabo oświetlone, przez co na lekko rozjaśnionym niebie wyglądają na ciemne.

 

Nie mam oczywiście pewności, że to jest poprawne wyjaśnienie takiej obserwacji, niemniej jednak nic lepszego nie przychodzi mi o głowy.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.