Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 miesięcy temu...

Kochani, mam ogromną prośbę o pomoc. Nie mogę tego nigdzie znaleźć, ale być może ktoś z Was pamięta. Kilka osób z niniejszego forum (w tym ja) mocno pojechało w komentarzach ukochanej TVP, która opublikowała w sieci artykuł o zorzy polarnej, kompletnie ją myląc z NLC. Zbieram smaczki dotyczącej jak zawsze kompetentnych materiałów publicznej (dziś puściłem coś takiego: http://antyweb.pl/dotacja-unijna-na-krowy-z-farmville/). Jeśli ktoś pamięta artykuł o zorzach i potrafi go odnaleźć, będę zobowiązany!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witajcie.

Dzisiaj rano od około 1:30 do godziny mniej więcej 2:30, miałem niezwykłą okazję obserwować bardzo ładne i wyraźne obłoki srebrzyste. Obłoki dość szybko się przemieszczały. Myślę, że około godziny 1 w nocy zaczęły delikatnie wysuwać się nad północny horyzont. Około 2 były już doskonale widoczne, choć z czasem zaczęły dość szybko uciekać na zachód. U mnie budynki i drzewa na pobliskim wzgórzu zasłoniły ja mniej więcej około 2:40 - 2:50, ale w innych częściach miasta mogły być widoczne aż do czasu wtopienia się w tło jaśniejącego nieba.

To chyba pierwsza w życiu panorama jaką złożyłem, która składa się z trzech fotek. Niestety jakość nie jest porywająca, ze względu na ograniczenia mojego aparatu (co mam nadzieję niedługo ulegnie zmianie, gdyż w planach jest lustrzanka ), i błędy w kadrowaniu, ale mimo wszystko mam nadzieję, że się wam spodoba. Więcej fotek postaram się wrzucić wieczorem.

 

DSC00832 panorama 1-1.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Jak obiecałem wrzucam kolejne fotki. Są prawie nieobrobione. Jedyne co zrobiłem, to lekka redukcja szumów w lightroom i kilka bardzo drobnych poprawek. Poza tym są niemal takie, jakie zeszły z matrycy. Długa droga przede mną, jeżeli chodzi o naukę cyfrowej obróbki zdjęć, ale nie wszystko da się zrobić od razu. Pewne umiejętności przychodzą z czasem :) Póki co...

 

 

DSC00790-1.jpg

DSC00799-1.jpg

DSC00811-1.jpg

DSC00826-1.jpg

DSC00829-1.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam ten sam problem. Widzę nawet o 23 na północnym zachodzie jasno oświetlone chmury i nie wiem, czy to NLC, czy zwykłe cirrusy, które są jeszcze podświetlane przez słońce. Raczej cirrusy, bo chyba nie ma srebrzystych widocznych z Krakowa na tle Kasjopei? Czyli dobre 30 stopni nad horyzontem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Dziękuję za dobre słowo ;)

 

Zdjęcia robiłem tak pomiędzy 1:40 a 2:40. Mniej więcej...

 

Co do ostrości, to nie będzie łatwo. Fotki robiłem zwykłym kompaktem (SONY DSC H9). Ręczne ustawianie ostrości nie jest najwygodniejsze i nie do końca jestem w stanie ten tryb wykorzystać. Ekran jest na tyle słaby, że pomiędzy zdjęciem minimalnie nieostrym, a wyostrzonym idealnie nie ma praktycznie różnicy i nie widzę, czy jest dobrze, czy nie. Dopiero na komputerze mogę stwierdzić na 100% czy trafiłem. Autofocus w nocy jest niemal bezużyteczny. Poza tym matryca jest delikatnie mówiąc gówniana i im dłużej naświetlam fotki, tym gorszy szum mi wyłazi + sporo czerwonych pikseli i innych artefaktów. Powyżej ISO 400 jest masakra na zdjęciach. Najlepiej nie wychodzić ponad ISO 200, wtedy jakąś to jeszcze wygląda. Rozdzielczość też nie powala. Mam nadzieję, że po przesiadce na lustrzankę dostanę jakościowego szoku :P

 

Postaram się popróbować jak będę miał kolejną okazję, nieco bardziej doświetlać zdjęcia. Od razu widać, że te końcowe fotki, czyli panorama i te zdjęcia z latarnią w kadrze, wyglądają nieco lepiej... powód jest taki, że były robione już znacznie po godzinie 2, kiedy było jaśniej. Może to też być efekt źle dobranych parametrów np. przysłony. Moje umiejętności nie są jeszcze najlepsze, ani jeżeli chodzi o samą fotografię, ani o obróbkę cyfrową. Mam dużo do nauczenia i cięgle popełniam błędy ;)

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.