Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

bardzo chciałabym zobaczyć to zjawisko ale nie wiem za bardzo której godzinie go wypatrywać... mieszkam w pobliży zielonej góry

 

Myślę, że najlepiej zacząć polowanie około godziny 22. Należy patrzeć w kierunku od północnego zachodu, przez północ po północny wschód (np. nad ranem), stosunkowo nisko nad horyzontem. Nie wiem czy istnieją jakiekolwiek prognozy dla obłoków srebrzystych, ja po prostu korzystam z możliwości spojrzenia w niebo i albo uda mi się coś wypatrzeć albo nie...

 

Pamiętam obłoki srebrzyste w lipcu zeszłego roku. Pojawiły się po 22, widoczne były ponad godzinę, a następnie znowu pojawiły się w drugiej części nocy, bliżej północno-wschodniego horyzontu. Jednak te, które widoczne były w minioną niedzielę, były najbardziej okazałe spośród tych, które obserwowałem (na razie widziałem je 3 razy).

 

Udanych obserwacji!

Tomek

Edytowane przez tserafin
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy istnieją jakiekolwiek prognozy dla obłoków srebrzystych, ja po prostu korzystam z możliwości spojrzenia w niebo i albo uda mi się coś wypatrzeć albo nie...

 

Istnieją :)

Nie wiem czy ktoś już wcześniej podawał ten link, nie chce mi się sprawdzać

http://ukazy.astro.cz/nlc-monitor.php

 

Można tam podejrzeć kilka kamerek "on-line" monitorujących aktywność NLC oraz zerknąć na radar przeczesujący mezosferę.

Na podstawie tych danych można bez wychodzenia z domu sprawdzić czy możemy liczyć na "sreberka" czy nie.

Oczywiście nie jest to 100% metoda ale stanowi dla obserwatorów bardzo duże wsparcie.

 

Pozdrawiam,

Łukasz

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj około 22:45 obłoki srebrzyste były doskonale widoczne nawet z osiedla Nowy Dwór

szybko pojechałem na obrzeża Wrocławia i około 23:20 zrobiłem małpką kilka fotek. Niestety powoli zbliżały się chmury i częściowo zasłoniły NLC. Są widoczne tuż nad oświetlonymi łuną miasta chmurami

 

sreberka_05072011.JPG

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano około godziny 3, na zakończenie sesji obserwacyjnej trafiły mi się bardzo okazałe obłoki.

Świeciły tym razem bardzo wysoko - w kulminacyjnym momencie nawet do 55-60 stopni nad horyzontem :) To była moja najbardziej okazała obserwacja w tym roku. Poniżej kilka panoram ("rozpiętość" czasowa - około 30 minut).

 

1.jpg 2.jpg 3.jpg

 

4.jpg 5.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że w północnej i środkowej Polsce obłoczki dopisują, natomiast nie widzę doniesień o obserwacjach tego pięknego zjawiska z terenów południowych (Kraków i okolice). Nie jestem pewny czy nie widziałem ich wczoraj ok 22:40 z Krakowa, ale było już dość ciemno i na oko trudno było ocenić, jeśli ktoś mógłby potwierdzić to byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że w północnej i środkowej Polsce obłoczki dopisują, natomiast nie widzę doniesień o obserwacjach tego pięknego zjawiska z terenów południowych (Kraków i okolice). Nie jestem pewny czy nie widziałem ich wczoraj ok 22:40 z Krakowa, ale było już dość ciemno i na oko trudno było ocenić, jeśli ktoś mógłby potwierdzić to byłbym wdzięczny.

 

Mieszkam w Brzegu woj.opolskie, lookam w każdy dzień gdy pogoda dopisuje ale jeszcze ich nie obserwowałem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Brzegu woj.opolskie, lookam w każdy dzień gdy pogoda dopisuje ale jeszcze ich nie obserwowałem :(

Ja nigdy nie widziałem obłoków srebrzystych we Wrocławiu. Za to w Gdańsku, to i owszem. Ostatni raz w sobotę. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma szans na obserwację NLC na południu Polski? Hm...

są i to całkiem spore

widziałem je już w tym roku we Wrocławiu. W poprzednim roku niestety nie, ale były rzadko widoczne w całej Polsce. Za to 2 lata temu były widoczne niemal każdej pogodnej nocy. Sporo zdjęć z 2009 roku jest na forum

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.