Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Mateuszu w opisie popełniłeś błąd, ale ja rozumię że szok wywołany odległością to spowodował. Tatry Wschodnie nie istnieją, mamy tylko wysokie, bielskie i zachodnie a te dwie pierwsze bywają mylnie określane w literaturze "wschodnimi" :P

Pytanie kto tu ustala słuszny podział, skoro nawet w PWN istnieje takie określenie :P Ale przyznaje się, w pierwotnym tytule zamieniłem określenie 'wschodnie' zamiast 'zachodnie'. To drugie dopiszę, jak znajdziemy Małołączniaka.

 

A już tak zupełnie na marginesie... ;) Żyjąc w świecie opartym o dualizm kartezjański wyrażony w tym słynnym monologu profesora Milczarka z Hydrozagadki - klik (1:40 min) :D- nazywać coś 'zachodnim' bez odpowiednika wschodniego byłoby niezwykle "ciekawym z metafizycznego punktu widzenia".

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy bierzecie chłopaki pod uwagę zjawisko refrakcji?

"Chłopaki" na pewno o nim wiedzą i myślę, że biorą je pod uwagę. Wydaje mi się, że programy takie, jak kashmir, mają wbudowane w algorytm uwzględnienie refrakcji przy typowym rozkładzie temperatury (użytkownicy kashmira, potwierdźcie lub zaprzeczcie). W ostatnie dni nie było raczej inwersji, zatem nadzwyczajnych efektów nie należy oczekiwać.

A jakby co, to w odwodzie jest jeszcze mój program, który uwzględnia wszystko, tylko że przeszkód terenowych trzeba potem osobiście szukać na mapie :).

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślężę z śląska można zobaczyć tylko z Góry świętej Anny, ale może najwyższe światełko nadajnika przy odpowiedniej widoczności było by widoczne np: z Szarloty?? Oglądając wasze foty z Anny prezentuje się nawet wysoko.

 

Ha, może kiedyś ją złapię - jak się wcześniej szarlota nieobsunie :blink:

Kiedy złapałem jakieś miasteczko na półn zach ode mnie myślałem, że to Głogówek, a wiec kierunek +- Ślęży dopiero po dokładniejszym przyjrzeniu się (GE) wyszło że to Głubczyce. Wiela się nie pomyliłem (też na G) :D

Nawet porównywałem miasta po wieżach kościelnych - te które pstryknołem z GSA z tym z Szarloty: 3a1f3943595de58fm.jpg i liczyłem wieże itp

Miasta podobnie bogate w wieże.

e42aa9b6eb831ae2m.jpg

 

Na wcześniejszym na lewo od wieży ciśnień za Raciborzem majaczy Kietrz - ale tego nie jestem pewny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak komin H-300 El Jaworzno jest właśnie malowany, trzeba będzie się przestawić w związku ze zmianą wyglądu, ale na pewno będzie go łatwiej zidentyfikować. Patrykos tylko nie mów że dostrzegłeś to na zdjęciach Kuby_mar robionych z Tatr ;)

Już wcześniej na moich fotkach to dostrzegłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafal44 Zrobiłem symulację a Kashmirze pod kątem zobaczenia z twojego balkonu RTCN Kosztowy, przy założeniach:

 

 

 

- wysokość RTCN Kosztowy 300 mnpm + 355m = 655m

 

Niestety nie masz prawa zobaczyć masztu:

2009_06_01_141353.jpg

 

 

W każdym razie dzięki Athomer za sprawdzenie tego nurtującego mnie problemu

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie kto tu ustala słuszny podział, skoro nawet w PWN istnieje takie określenie tongue.gif Ale przyznaje się, w pierwotnym tytule zamieniłem określenie 'wschodnie' zamiast 'zachodnie'. To drugie dopiszę, jak znajdziemy Małołączniaka.

 

A już tak zupełnie na marginesie... wink.gif Żyjąc w świecie opartym o dualizm kartezjański wyrażony w tym słynnym monologu profesora Milczarka z Hydrozagadki - klik (1:40 min) biggrin.gif- nazywać coś 'zachodnim' bez odpowiednika wschodniego byłoby niezwykle "ciekawym z metafizycznego punktu widzenia".

 

istnieją Tatry Wschodnie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tatry_Wschodnie :)

Podział ustalił Jerzy Kondracki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Kondracki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

subiektywna ocena podziału biorąc za podstawę jedynie Tatry Polskie bez Słowackich, a imho 78% leży poza naszymi granicami. I tam znajdują się Tatry Bielskie które trzebaby zaliczyć niby do Wschodnich.

 

ogólnie przyjęty podział > http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tatry_mapa_WIG.jpg

każdy ma inne zdanie ale podział na 3 części T.Zach, T.Wysokie, i T.Bielskie najlepiej obrazuje zarówno geologiczny jak i lokalizacyjny podział. I na tym zakończmy :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> Kuba, Virgo to by wyglądało mniej więcej tak: od lewej fabryka z kominem to FZOŚ i Hellmann Logistick w Tarnowskich G.; na pierwszym planie G. Grodzisko 346; dalej długie wzniesienie z kulminacją po prawej to w Kozłowej Górze za Radzionkowem (tu na dole 348m) - 51km; potem nad blokami wypadało by wzniesienie koło Bobrownika w Piekarach - 45km i na koniec po prawej kościółka wzniesienie Ruina ~332m - 52km.

 

Ale to są moje domysły poparte MicroDemem i mapami, jednak nie stu procentowe, bo nie ma dokładnej lokalizacji skąd było robione zdjęcie. Warto by było stworzyć nowy dział z obfotografowanymi górkami z każdej strony, co by na przyszłość ułatwiało identyfikację na panoramach.

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się wyjaśniło :) Nie sądziłem że te wzniesienia w stronę Radzionkowa i Piekar mogą aż tak potężnie wyglądać z tej perspektywy.

 

Warto by było stworzyć nowy dział z obfotografowanymi górkami z każdej strony, co by na przyszłość ułatwiało identyfikację na panoramach.

Niepoprawnie ambitny pomysł :szczerbaty:

 

 

ps: aha i jeśli już to Bobrowników, nie Bobrownika :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to są moje domysły poparte MicroDemem i mapami, jednak nie stu procentowe, bo nie ma dokładnej lokalizacji skąd było robione zdjęcie. Warto by było stworzyć nowy dział z obfotografowanymi górkami z każdej strony, co by na przyszłość ułatwiało identyfikację na panoramach.

 

Merti - to zdjęcie robiłem z tego samego punktu co to moje poprzednie z Elektrownią Jaworzno z wieloma zakładami przemysłowymi (jakieś 4 strony wątku temu ;)), a więc na południowy-wschód od Płazy:

http://www.zumi.pl/namapie.html?&loc=p...e=3&scale=3

 

Mam dużo różnych fotek z tej miejscówki i kilku innych i jak będę miał trochę czasu, żeby dojść z tym do ładu to Wam zaprezentuje.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Byłem dzisiaj na "wschodzie słońca" na Baraniej Górze. Liczyłem, że zdążę przed nadciągającymi chmurami i załapie się na jakieś ciekawe widoki, niestety front przyszedł z 1,5 godziny za wcześnie. To zdjęcie chyba najlepiej oddaje panujące warunki

 

5b80e9e8cd279c9bm.jpg

 

Zamieszczam dodatkowo zeszłotygodniowy (czwartkowy) widok z Jastrzębia na Jesioniki (autor Mateusz P.)

 

19e22378c8bd1c75m.jpg

 

Obecna widoczność - 4/10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ICM co prawda nie nastraja optymistycznie, ale nadchodzi weekend po dłuższej serii opadów, więc nie jesteśmy bez szans na dobre warunki. Czy jest wola w narodzie jakiegoś spotkania weekendowego w terenie? Jeżeli warunki nie będą jakieś specjalne (byle było coś widać), to proponuję spotkać się w większym gronie na Dorotce czy w innym neutralnym miejscu, bo jeszcze się wszyscy nie poznaliśmy twarzą w twarz. Jeżeli natomiast warunki będą dobre, to w zależności od dominującego pod względem widoczności horyzontu mam zamiar zaczaić się na dalekie Tatry lub Jeseniki. Te pierwsze gdzieś z Jury, natomiast Jeseniki chodzą mi po głowie ze Sławkowa na wschód od DG. Czekam na Waszą decyzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli spotkanie obserwacyjne miałoby miejsce w sobotę to jestem na 75% chętny. Myślę, że rejony Sławkowa to niezły pomysł, jest tam wiele nieeksplorowanych a obiecujących na pierwszy rzut oka miejscówek. Można stamtąd także szybko przemieścić się (jeżeli warunki byłyby obiecujące) na Jurę (Niegowonice albo nawet okol G.Straszykowej i Ryczowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzcie lub nie-wszystkie strony tego wątku przeczytałem :P

Z tymże chyba nie wszystkie wątpliwości zostały rozwiane. Na DO pozostało zdjęcie "Schneeberga" widzianego z Małej Fatry, podczas gdy na forum, jeśli dobrze pamiętam, dyskusja utknęła na tym że to prawdopodobnie chmury? Dalej: kwestia widzialności w relacji Śnieżka-Łomnica. O ile w kierunku Łomnica-Sudety przyjęliście że chodziło raczej o "Sudety" niż "Karkonosze", o tyle co w takim razie widział pracownik obserwatorium na Śnieżce? A może w ogóle zmyślał?

 

I trzecia rzecz, dotąd nie omawiana. Jest duży pożar, niech to będzie miasto. Jak wysoko sięga łuna od takiego pożaru? Pytam w nawiązaniu do fragmentu książki Andrzeja Marksa poświęconej kometom, w której jako ciekawostkę podaje on iż "w czasie powstania warszawskiego z obserwatorium na Łomnicy widoczna była łuna nad płonącą Warszawą".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję samozaparcia :)

 

AD.1.

Ten temat mógł być rozwiany w tym roku podczas wielkiej inwersji w górach ale mimo wielu pielgrzymek inwersyjnych nikt nie wpatrywał się w tamtą stronę dokładnie.

 

AD.2.

Ze Śnieżki to możesz zapomnieć. Rafał i ja już dawno na symulacjach sprawdziliśmy, a argumenty przeciw przytoczył Krzysiek_S na DO

 

AD.3.

Tu co do tej łuny mogę się zgodzić...

 

:EDYTKA:

jednak się mylłem ->klik<-

 

:EDYTKA 2:

... a może tu się spotkajmy ->klik<-... :)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobota - Dorotka - jestem 10000% ZA! podpisuje sie wszystkimi rękami i nogami :D

ale warunki raczej kiepskie (=niskie chmury) mimo że mapka z Wunderground'u pokazuje wiele fioletu :rolleyes:

nie miałbym nadziei na dalekie obserwacje ale spotkanie to inna sprawa ;-)

 

Jak wysoko sięga łuna od takiego pożaru? Pytam w nawiązaniu do fragmentu książki Andrzeja Marksa poświęconej kometom, w której jako ciekawostkę podaje on iż "w czasie powstania warszawskiego z obserwatorium na Łomnicy widoczna była łuna nad płonącą Warszawą".

Taka łuna ma to do siebie że widać ją z dużej odległości bo światło zatrzymuje sie na jakiś wysokich chmurach czy coś w tym stylu. Choć to raczej mało prawdopodobne bo z Łomnicy do Centrum Warszawy jest ~350km w linii prostej. Biorąc pod uwagę to że zanieczyszczenie powietrza było wtedy dużo mniejsze to przy bardzo sprzyjających warunkach czysto teoretycznie z takiej wysokości jest to możliwe. Ale uznajmy to wyłącznie za legendę i jakąś metaforę powagi i znaczenia tych wydarzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobota - Dorotka - jestem 10000% ZA! podpisuje sie wszystkimi rękami i nogami :D

ale warunki raczej kiepskie (=niskie chmury) mimo że mapka z Wunderground'u pokazuje wiele fioletu :rolleyes:

nie miałbym nadziei na dalekie obserwacje ale spotkanie to inna sprawa ;-).

No to rzucam temat - sobota, Dorotka po południu. Dla ustalenia uwagi np. 15. Czekamy na reszte chętnych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dalej dalej chłopaki :)

wracam właśnie PO "Oberża" i powiem wam... kiszka :kwasny:

ciekawe bo mapki z widocznością pokazują co innego :scratchhead:

Dziwne, bo ponoć dzisiaj koło zachodu Słońca niebo było bardzo kontrastowe...

 

Natomiast co do soboty im później spoglądam na prognozy, tym bardziej się przekonuję, że jednak zostanie nam chyba niedziela...

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.