Skocz do zawartości

Wenus wieczorową porą


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj nastąpiła górna koniunkcja Wenus ze Słońcem. Planeta przeszła z nieba porannego na wieczorne. Niestety, ze względu na niekorzystne położenie ekliptyki względem horyzontu jeszcze przez wiele dni Wenus będzie niewidoczna lub trudno dostępna. Zapewne dopiero w grudniu zaznaczy swoją obecność i będzie można ją odnaleźć tuż po zachodzie Słońca na tle wieczornej zorzy. Ale już po Nowym Roku warunki widoczności planety zaczną się szybko poprawiać i wiosną będzie stanowiła ozdobę wieczornego nieba.

 

18 czerwca popołudniu dojdzie do dziennego zakrycia Wenus przez Księżyc. Mimo dnia zjawisko powinno być bardzo dobrze widoczne przez teleskopy. Planeta będzie miała jasność -4,3 mag. średnicę 26" i fazę 44%. Księżyc będzie w fazie 15%. Oba ciała będzie dzielić od Słońca 45°. Warunki widoczności będą korzystne, a zakrycie przy ciemnym brzegu będzie przebiegać w bardzo ciekawy sposób, gdyż w pewnym momencie będzie widać fragment oświetlonej tarczy Wenus w kształcie zbliżonym do trójkąta.

 

Tak więc czekamy na piękną Wenus :)

 

Poniżej kilka parametrów opisujących zmiany widoczności planety, to jest czas widoczności po zachodzie Słońca, jasność, średnica tarczy i jej faza.

 

01.11 - 0h06m -3,9 - 10" - 100%

01.12 - 0h25m -3,9 - 10" - 99%

01.01 - 1h14m -3,9 - 10" - 96%

01.02 - 2h06m -3,9 - 11" - 92%

01.03 - 2h45m -4,0 - 12" - 86%

01.04 - 3h32m -4,0 - 14" - 77%

01.05 - 4h02m -4,1 - 17" - 68%

01.06 - 3h25m -4,3 - 22" - 54%

01.07 - 2h00m -4,4 - 32" - 35%

01.08 - 0h17m -4,3 - 50" - 10%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się szykuję na planety, tym bardziej że dopiero w lipcu kupiłem teleskop i żadnej jasnej planety nie widziałem, no chyba że przez lornetę w zabójczym powiększeniu 20X, teraz zaaplikuje 10 razy więcej. Do tej pory tylko worek DS-ów :Boink:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę jeszcze kilka informacji związanych z widocznością Wenus. Czas UT.

 

19.02 - 17:12 - koniunkcja Księżyca (6%) z Wenus (-3,9 mag.) - 1,5°

11.04 - 19:34 - dwie godziny po zachodzie Słońca Wenus (-4,0 mag.) w odległości 2,7° od centrum Plejad

09.06 - 06:01 - maksymalna wschodnia elongacja Wenus (-4,3 mag.) - 45,4°

13.06 - 21:04 - dwie godziny po zachodzie Słońca Wenus (-4,3 mag.) w odległości 0,7° od centrum Praesepe

18.06 - 14:29 - zakrycie Wenus (-4,3 mag.) przez Księżyc (15%) - dzienne

18.06 - 20:06 - godzinę po zachodzie Słońca Księżyc (16%) w odległości 2° od Wenus (-4,3 mag.)

01.07 - 20:07 - godzinę po zachodzie Słońca Wenus (-4,4 mag.) w odległości 0,7° od Saturna (0,5 mag.)

18.08 - 03:41 - dolna koniunkcja Wenus ze Słońcem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się szykuję na planety, tym bardziej że dopiero w lipcu kupiłem teleskop i żadnej jasnej planety nie widziałem, no chyba że przez lornetę w zabójczym powiększeniu 20X, teraz zaaplikuje 10 razy więcej. Do tej pory tylko worek DS-ów :Boink:

 

Pozdrawiam

 

Nie czekaj na Wenus, bo Saturn nad ranem jest już pięknie widoczny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego przecież Saturn w porównaniu z Wenus prezentuje się znacznie ciekawiej (no dla mnie) :rolleyes:

Naprawdę waaaarto wcześnie się zerwać, albo nie kłaść się. Bardzo mi się podoba obecny kąt usytuowania pierścieni.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego przecież Saturn w porównaniu z Wenus prezentuje się znacznie ciekawiej (no dla mnie) :rolleyes:

Naprawdę waaaarto wcześnie się zerwać, albo nie kłaść się. Bardzo mi się podoba obecny kąt usytuowania pierścieni.

 

:Beer:

 

 

Więc należy się spodziewać takiego widoku?

Olesno_2006_10_29_2h00m.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne zdjęcie :)

 

I właśnie podobne zjawisko będziemy mieć w przyszłym roku. Z tym, że Wenus będzie miała większą fazę (44%) i nieco mniejszą średnicę. Ale zakrycie będzie widoczne dalej od Słońca, przez co będzie go łatwiej obserwować i fotografować. A tak jak wspominałem podczas samego zakrycia w pewnym momencie będzie widoczna część oświetlonej tarczy planety w kształcie zblizonym do trójkąta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kilka minut temu udało mi się pierwszy raz, po ostatniej koniunkcji ze Słońcem dostrzec Wenus :)

 

Obserwację przeprowadziłem przez lornetkę 7x50, tuż przed zachodem Słońca, gdy nasza gwiazda wyglądała już jak czerwony olbrzym ;). Wenus była jakieś 6° w lewo i 2-3° wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie obserwacje Wenus,szczegolnie wieczorne,maja niesamowity klimat,o obserwacjach grudniowych nie wspominajac.. "Pierwsza gwiazdka" w poludnie,to dla zainteresowanych dzieci cos nienaturalnego:)

Poza tym,wskazanie znajomemu,znajomej, "gwiazdy" na calkiem jasnym niebie,wywoluje zachwyt i niedowierzanie,a to przypomina zawsze wlasne pczatki :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Odświeżam wątek o Wenus. Już teraz pięknie błyszczy na wieczornym niebie, a będzie jeszcze lepiej :) . Wczoraj w jednym z wątków zamieściłem grafiki przedstawiające zmiany faz planety, ale dopiero dzisiaj przekonałem się w jaki sposób mogę bardziej powiększyć obrazy planety. Tam nie mogę już edytować, więc grafiki wklejam tutaj :)

 

Poniżej wstawiam grafiki przedstawiające zmiany faz i średnicy tarczy Wenus, jakie będziemy mogli obserwować w tym roku (do dolnej koniunkcji ze Słońcem).

 

15.02

 

wiien0.jpg

 

15.03

 

wiiigd9.jpg

 

15.04

 

wivpm5.jpg

 

15.05

 

wvtg4.jpg

 

15.06

 

wviax0.jpg

 

15.07

 

wviikw3.jpg

 

01.08

 

wviiiud6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.