Skocz do zawartości

M42 H-alpha


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejna próba wykorzystania wąskopasmowego filtra do rejestracji mgławic Canonem w silnie zaświetlonych rejonach. Praktycznie tylko Pas Oriona było widać. Miecz w którym jest mgławica ledwo majaczył w łunie miejskich świateł . Tylko 6 X 120sek. iso1600. Przy dłuższym naświetlaniu niestety tło się zaświetlało, mimo tak wąskiego filtra. Co ciekawe centralna część mgławicy nie uległa przepaleniu i bez problemu można dostrzec cztery charakterystyczne gwiazdki. W tych warunkach bez H-alpha nie ma szans na przyzwoite zdjęcie. Oczywiście Canon zmodyfikowany.

Tak. FS-128 z redukcją do f6.

NJP-160 bez guidowania.

 

m42.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie od dłuższego czasu nurtuje pytanie: czy będąc w odwiedzinach na hipotetycznej planecie krążącej wokół któreś z Planet trapezu, widzielibyśmy M42 czy nie? Czy gęstość i jasność gazu jest wystraczającą?

Czy mielibysmy tam wieczne białe noce?

 

 

Jodłowskich warunków!

 

ps. zdjęcie dobre; filtr działa, aż dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie od dłuższego czasu nurtuje pytanie: czy będąc w odwiedzinach na hipotetycznej planecie krążącej wokół któreś z Planet trapezu, widzielibyśmy M42 czy nie? Czy gęstość i jasność gazu jest wystraczającą?

Czy mielibysmy tam wieczne białe noce?

Jodłowskich warunków!

 

ps. zdjęcie dobre; filtr działa, aż dziw!

Także kiedyś się nad tym zastanawiałem, ciekawe jak by to było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak olbrzymich odległościach jakie dzielą gwiazdy, a co dopiero obszary w takiej mgławicy, nie sądzę żeby można było dostrzec w tym rejonie zagęszczenie materii tak jak my sobie to wyobrażamy.

A tak na marginesie na szybko odjąłem flata na tym obrazku, bo coś mi na powyższym zdjęciu nie pasowało.

 

m42a1000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie na szybko odjąłem flata na tym obrazku, bo coś mi na powyższym zdjęciu nie pasowało.

 

I dobrześ zrobił :). Jest piekielnie czerwona, gdybyś taką pokazał zanim nastała moda na modyfikowanie to nikt by nie uwierzył że to z Canona :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, to co widać na zdjęciach M42 czyli w okolicach 1° kwadratowego rozciąga się na przestrzeni ok 30 ly, bo mgławica oddalona jest od nas ok 1,6 kly i być może byłoby ją widać, podobnie jak my widzimy naszą Galaktykę - taką sobie mgiełkę

ale nawet z z takiej odległości, to Waldek z tej mgiełki cuda czyni :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie są to odblaski wewnętrzne bardzo wąskiego filtra ( 7nm). Widoczne są tylko na jasnch gwiazdach i można je usunąć tak jak blooming w kamerach CCd. Jeszcze muszę poeksperymentować z umocowaniem filtra w optymalnej odległośći od reduktora ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zastosowaniu filtru H-alfa uzysk światła w canonie jest znacznie mniejszy niż w dedykowanej astrokamerze b&w. Światło jest filtrowane dwukrotnie, a do tego piksele B i G silnie tłumią ten zakres.

Zdjęcia wychodzą praktycznie monochromatyczne. Nic nie zastąpi ciemnego nieba. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zastosowaniu filtru H-alfa uzysk światła w canonie jest znacznie mniejszy niż w dedykowanej astrokamerze b&w. Światło jest filtrowane dwukrotnie, a do tego piksele B i G silnie tłumią ten zakres.

Zdjęcia wychodzą praktycznie monochromatyczne. Nic nie zastąpi ciemnego nieba. :rolleyes:

 

Heniu, to też ma posłużyć jako luminancja w przyszłości, ale muszę przyznać że bardzo spodobała mi się ta krwista czerwień na tym konkretnym zdjęciu. Powstał efekt 3d, a jak zrobię z tego czarnobiałą luminancję to czar pryska.

Jestem bardzo ciekaw efektu jak przypalę z H-alpha w ciemniejszym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.