Skocz do zawartości

Szkic Saturna


Rekomendowane odpowiedzi

Maksiuma rację!

Trzeba ćwiczyć i ćwiczyć. Ale wierzcie, że frajda jest nieziemska! :D

 

 

 

do Kanarkusmaximus'a

1. Pas jest wyraźnie widoczny.

2. Tę wyraźnią ciemną krechę ( nieudolnie zaznaczoną na moich szkicach) interpretuje jako cień rzucany przez pierścien na tarczę.

3. Mniejsza półkula jest ciemniejsza.

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na szkic Maksia na prawdę mocno się zastanawiam co daje te 200mm lustra... W 127mm widać conajmniej to samo co na tym rysunku. <_< Widać też, że każdy ma inny styl rysowania. :)

 

Kanakrusie, ten pas to południowy pas równikowy i rzeczywiście jest on dość wyraźny. Na pewno jest sporo ciemniejszy od przyległej do niego strefy zwrotnikowej, przynajmniej ja tak to widzę.

Ciemna krecha to na 100% pierścień C widoczny na tle planety. Wystarczy spojrzeć chociażby na świeże zdjęcia Damiana Peach'a: http://www.damianpeach.com/images/saturn/2...7_03_06lrgb.jpg. Potwierdza ono też inny odcień północnego bieguna. Cień pierścieni na planecie jest w prawie w ogóle nie widoczny, a dlaczego tłumaczyłem już na astro4u: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...41937#msg141937

Innego odcienia "mniejszej" części planety nie zauważyłem wizualnie, ale zwrócę na to uwagę jak tylko będę miał okazję poobserwować (ostatnio była pogoda, ale nie miałem czasu :( )

 

Na przyszłość proszę piszcie przez jaki sprzęt patrzyliście przy wykonywaniu szkicu, będzie łatwiej porównywać ze sobą ilość szczegółów.

 

Pozdrawiam

Michał

Edytowane przez Bemko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Mniejsza półkula jest ciemniejsza.

 

No właśnie - się tak od pewnego czasu bezszczelnie zastanawiam, czy ten inny odcień na północnej 'mniejszej' półkuli to nie jest efekt niedawnego 'przykrycia' przez pierścienie?? (Pamiętacie zapewnie ten cudowny niebieski kolorek!).

 

Obecnie ta półkula nabiera kolorków, lecz nadal ma inny odcień od 'większej' połowy Saturna, co można zobaczyć np na zdjęciu z Kasi sprzed miesiąca:

http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/imag...fm?imageID=2505

 

I tak się zastanawiam, i obserwuje, i zastanawiam, i obserwuje... :) Jak uważacie? Czy to to jest zauważalne z Ziemi, czy też mam zdecydowanie ograniczyć spożywanie 'żołądkowej gorzkiej'? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanarkusmaximus, cóż mogę powiedzieć… jak widziałem -tak narysowałem…

Pokazany szkic jest najlepszą odpowiedzią na twoje pytania ! :)

 

Ocena jasności poszczególnych obszarów na tarczy Saturna to trudne zadanie. Szczegóły choć jest ich raczej niewiele to są słabo rozróżnialne i niekontrastowe, stąd różne opinie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na szkic Maksia na prawdę mocno się zastanawiam co daje te 200mm lustra... W 127mm widać conajmniej to samo co na tym rysunku. <_< Widać też, że każdy ma inny styl rysowania. :)

...

Hehe! 127mm refraktor to planetarny wymiatacz. Rozdzielczość takiego refraktora jest porównywalna z lustrem 200mm co można wyliczyć teoretycznie a ty stwierdzasz praktycznie. :D

 

 

Dobrego nieba i lekkiej kreski.

 

ps. zbigb rysunek dobry. Ku mojej irytacji lepszy od moich :( . Oj, trzeba mi więcej ćwiczyć! Ale z tym Cassinim na przedniej części pierścienia, to chyba pomyłka?!?

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe! 127mm refraktor to planetarny wymiatacz. Rozdzielczość takiego refraktora jest porównywalna z lustrem 200mm co można wyliczyć teoretycznie a ty stwierdzasz praktycznie. :D

Dobrego nieba i lekkiej kreski.

 

ps. zbigb rysunek dobry. Ku mojej irytacji lepszy od moich :( . Oj, trzeba mi więcej ćwiczyć! Ale z tym Cassinim na przedniej części pierścienia, to chyba pomyłka?!?

 

Nie nie pomyłka. Naprawdę tak widziałem! Seeing wczoraj był super.

Co do sprzętu to używam Dobsona 262 mm f/5.2 własnej roboty z lustrem od A. Żmijewskiego figuryzowanym w AK. Lusterko płaskie od "jaszczurka". Jest to naprawdę b. dobra optyka. Okulary to: Hyperiony 13 i 8mm, Soligor Lantanum 7,5mm, Vixen LV 6mm. Mam też Plossla Celestron Omni 15mm, który b. dobrze pracuje z Barlowem NPZ 3x. Warunki musiały być naprawdę extra bo połączyłem Hyperiona 8mm z NPZ 3x i obraz był niezły a to ponad 500x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Warunki musiały być naprawdę extra bo połączyłem Hyperiona 8mm z NPZ 3x i obraz był niezły a to ponad 500x.

Kurza twarz! :Boink::Boink:

Power 500x ! No, to jest wynik. Nie dziwota, że mimo złego ustawienia pierścieni widziałeś całą szczelinę. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję ciekawy eksperyment - spróbujemy zrobić szkic wybranej fotografii, np. tej podanej przez Bemko: http://www.damianpeach.com/images/saturn/2...7_03_06lrgb.jpg. Efekty mogą być ciekawe, zobaczymy co kto wyolbrzymia, wyszczególnia, etc. Jak Wam się podoba pomysł :rolleyes: ?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Dawid K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję ciekawy eksperyment - spróbujemy zrobić szkic wybranej fotografii, np. tej podanej przez Bemko: http://www.damianpeach.com/images/saturn/2...7_03_06lrgb.jpg. Efekty mogą być ciekawe, zobaczymy co kto wyolbrzymia, wyszczególnia, etc. Jak Wam się podoba pomysł :rolleyes: ?

 

Pozdrawiam

Czyli taka kalibracja sprzętu? Hehehehe. Dobra! Spróbuje jutro. Bawcie się dobrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie taki sam pomysł, tylko zrobiła się pogoda i byłem pewnien, że pojawią się rysunki "na żywo". To zdjęcie posiada za dużo szczegółów, ktróre strasznie ciężko będzie narysować. Trzeba najpierw zasymulować Aberratorem na tym zdjęciu wygląd Saturna w np. Refraktorze 127mm lub Newtonie 200mm i odpowiednio przeskalowane wrzucić na forum, tak, żeby każdy widział możliwie to samo. Mamy też różne monitory i siedzimy od nich w różnych odległościach. Trzeba więc w odpowiedni sposób zasymulować np. powiększenie 300x. Może jeszcze zaraz uda mi się coś takiego na szybko przygotować.

Można jeszcze np. zrobić filmik, który uwzlędni turbulencje atmosfery :szczerbaty: Ale to już wyższa szkoła jazdy.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc moja propozycja:

saturn127.jpg

Jest to zdjęcie z Aberratora, zasymulowany został widok w refraktorze 127mm przy 300x. Dłuższa widoczna oś pierścieni powinna mieć na monitorze 7,5cm przy odległości oglądania 60cm. Na górze dołączyłem "schodki" do kalibracji jasności monitora.

 

Do tego jeszcze wzór z ALPO:

1012.gif

 

Może jutro uda mi się znaleźć chwilę czasu, to narysuję, i przedstawię jak ja to widzę. :)

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wersja tak na "szybko". Myślę. że szablony z ALPO za ostro rysują kontury szczegółów, które w rzeczywistości są bardziej "miękkie".

Szkic w odróżnieniu od fotografii oddaje subiektywne wrażenia obserwatora i to jest ważne.

post-924-1173942989_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wersja tak na "szybko". Myślę. że szablony z ALPO za ostro rysują kontury szczegółów, które w rzeczywistości są bardziej "miękkie".

Szkic w odróżnieniu od fotografii oddaje subiektywne wrażenia obserwatora i to jest ważne.

 

Rzucony na deski jestem. :Boink:

 

Panowie, dzisiaj się nie dołącze, bo musiałem drzewko przesadzić i trochę wody ze studni nabrać, więc ręcę mi lekko drża...hehehe. Poczekajcie do jutra. Sorki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunek z 15.03, dopiero dzisiaj udało mi się go wskanować.

 

Hmm, Bemko, nie widziałeś żadnych wariacji w odcieniach na pierścieniach??

 

Hmm, sądzę że uzyskałeś bardzo podobny obraz do mojego - ilość detali chyba jest taka sama!

Czyt. Achromaty to jedyna słuszna droga planetarnego postępu! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnic jasności w pierścieniach nie widziałem. Próbowałem obrazu z filtrem zółto-pomarańczowym a także zółto-zielonym, ale oprócz ładnego kolorku nic nie zmieniły. W nocy przejrzystośc była taka sobie i subtelne różnice jasności były słabo widoczne na jasnej planecie. Chociaż z drugiej strony widoczna była różnica jasności między strefą równikową a obszarem umiarkowanych szerokości...

 

A jakich dodatkowych detali się spodziewałeś? W przypadku Saturna jak widać przerwę Cassiniego i pas na tarczy to w zasadzie więcej nie da się zobaczyć w rozsądnych rozmiarach sprzęcie. ;) Dopiero jakimś 250mm można zaczaić się na Enckego czy inne drobne struktury. Jowisz czy Mars są tak na prawdę wyzwaniem dla średniego sprzętu, ale obecnie w przypadku tego pierwszego najważniejsza jest dobra miejscówka i łut szczęścia na dobry seeing nisko nad horyzontem.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie z tym stwierdzeniem się nie zgadzam. :angry:

Ja oraz kilka osób ze mną widziały tę szparkę przez ETXa 125. :D

 

Ja widziałem w 200/1200. Tylko, że w zeszłym sezonie. W tym sezonie, coś tam majaczyło, ale raczej na zasadzie: widzę, co wiem, że mogę zobaczyć.

Do Enckego potrzeba cudownego seeingu i lepszego ustawienia perscienii, ale mogę się mylić, co do drugiego. Czy ktoś widział tę szparkę w tym sezonie?

 

Dobrych warunków!

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.