Skocz do zawartości

refraktor 150F750 za 1150 zł !!!


Piotr P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! Ostatnio na allegro pojawił się w licytacji od 1zł refraktor OPTICON 150F750. Licytacja zakończyła się na poziomie ~1150zł. http://www.allegro.pl/item172546678_150f75..._fv_nowosc.html

Teraz leci druga licytacja takiego refraktora. Ciekawe czy to jest okazja? Co o tym sądzicie? Może kupcem jest ktoś kto czyta nasze forum i mógłby zrecenzować skrótowo ten sprzęt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

Ciężko wyczuć, co jest grane.

Jeśli okaże się, że refraktor jest przyzwoitej jakości, to cena jest powalająca.

 

Obawiam się, że może się zdarzyć sytuacja podobna do jakości lornetek Meade dystrybuowanych przez Lidla. To znaczy, że wszystko jest OK, ale ma np. diafragmę redukującą aperturę do 100 mm lub inne "udoskonalenie".

 

Ja również proszę o opinie tych, którzy zetknęli się z tym sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te teleskopy się niedawno pojawiły na 'allezło' i nie ma póki co żadnych testów tego sprzętu... Więc to dość ryzykowny zakup. Nie znam w ogóle takiej firmy 'OPTICON'... (pewnie wielu z Was też jej nie zna).

Ciężko więc się teraz wypowiedzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, ja juz przerabiałem na allegro przypadki gdzie na fotce był refraktor i opis do refraktora, a gośc tak naprawdę sprzedawał newtona, bo po pytaniu szczeg. bredził cos o lustrze.

 

Nim kupisz sprawdź 2 razy.

 

Nawet jak sprzedawca nie chce nikogo oszukac, to moze nie zdawac sobie sprawy co tak naprawde sprzedaje, jakie to cos ma parametry (a moga nie miec nic wspólnego z tymi podawanymi w opisie (patrz Chinskie plastikowe lornetki z United Optics 15x60 z rubinowymi powłokami i plastikowymi okularami sprzedawane jakio super wymiatacze 60x80 - qrwa czego 60x80? To wymiary pudełka? Idioci!).

 

Pomijam całkowicie ryzyko zwiazane z niewiadoma jakoscią tej optyki. A tak swoją droga to goscia nalezało by zdyskwalifikowac za posadzenie takiej tuby na klonie EQ3-2

 

Niemniej, jak ktoś to kupił, to ja z checią przez to lookne, jest cień nadziei, ze bedę musiał to wszystko odszczekac, a wtedy bedzie bardzo fajnie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to tak że polska firma tradingowa zamówiła bezpośrednio u "chinoli" testową partie teleskopów, firmując je swoją marką Opticon.

 

Wrzucili je na allegro za 3200 ale ponieważ nie znalazło to żadnego zainteresowania to zaryzykowali i dali licytacje od 1 zł. Jednak przypuszczalnie kolejne teleskopy osiągną wyższą cene.

 

Co do jakości optycznej tego refraktora oczywiscie trudno cokolwiek powiedzieć. Poza tym że teleksop siedzi na zbyt małym montażu to mi nie podoba się co innego. Taka tuba powinna ważyć około 10 kg, więc ta przeciwwaga wygląda na stanowczo zbyt małą albo coś nie tak jest z tą tubą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

Sprzedawca chyba nie bardzo się orientuje, co sprzedaje.

 

W danych technicznych (tabelka) pisze:

Wyciąg okulrowy: 2" / 1,25''

 

Natomiast na końcu tekstu zamieszcza takie oto wyjaśnienie:

Produkty firmy Opticon posiadają wyciągi okularowe 1,25“ (31,7mm), które gwarantują optymalne wykorzystanie pełnego zakresu możliwości oferowanego instrumentu.

 

Na fotce widać - ewidentnie jest to wyciąg 2".

 

To, co pisze Marek_N może mieć sens.

Wystawili kilka telepów, żeby wysondować, za ile mogą znaleźć nabywców na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to tak że polska firma tradingowa zamówiła bezpośrednio u "chinoli" testową partie teleskopów, firmując je swoją marką Opticon.

 

Wrzucili je na allegro za 3200 ale ponieważ nie znalazło to żadnego zainteresowania to zaryzykowali i dali licytacje od 1 zł. Jednak przypuszczalnie kolejne teleskopy osiągną wyższą cene.

 

Co do jakości optycznej tego refraktora oczywiscie trudno cokolwiek powiedzieć. Poza tym że teleksop siedzi na zbyt małym montażu to mi nie podoba się co innego. Taka tuba powinna ważyć około 10 kg, więc ta przeciwwaga wygląda na stanowczo zbyt małą albo coś nie tak jest z tą tubą.

Tuba jest ustawiona w pozycji górowania i zablokowana zaciskami. To co widać nie pozwala ocenić wyważenia. Wygląd typowy dla starego Soligora, farba młotkowa itp. Obiektyw napewno zwykły dublet achro i tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ten sam obiektyw co w każdym chińskim 150/750 - takim focił np. PiotrZ swego czasu. Aberracje na gwiazdach są naprawdę duże. Nie dość, że to zwyczajny achromat, to do tego strasznie jasny. Ja miałem jego wersje 1200 ogniskowa (f8) i mimo to "nie wytrzymałem" - sprzedałem i zapomniałem. Kolor widziany w tym refraktorze nie ma nic wspólnego z realiami.

 

Tak jak napisał Lemarc - jedyne zastosowanie sensowne, jakie do niego widzę, to tylko jako szukacz komet. Do zmiennych mam wątpliwości, czy się zda. Do obiektów mgławicowych lepszy będzie 8" newton. Miałem obydwa to wiem co mówię. W obserwacjach wizualnych, poza większym polem, ta krótka ogniskowa nic nie da. No oczywiście - degradacja obrazu przez aberracje będzie większa. Nie spodziewajcie się jaśniejszych obrazów w wizualu, bo to obiegowy mit. Do astrofoto ten teleskop nie nadaje się pod żądnym pozorem.

 

No chyba, że masz kamerę astro i wąskopasmowe filtry. Wtedy będzie nieźle - pod warunkiem, że uda ci się jeszcze jakoś wypłaszczyć pole - choć powiem szczerze, nie wiem, jakiej wielkości ma to sensowne, płaskie pole - ale spodziewam się tragedii.

 

Pamiętajcie, że to gruby, ciężki sprzęt. Może praktyczniejszy od wersji f8, ale... achromat f5 to jest porażka - i możecie mnie za to utłuc. Nie znam nikogo, kto trzyma takie teleskopy dłużej niż parę msc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony - za tysiaka to i ja może bym go sobie kupił do focenia w Ha? :)
Do focenia w H-alpha lepszy może być cztero-soczewkowy Petzval (choć droższy) Bresser Messier 152/760 z płaskim polem. Ale jak on punktuje gwiazdy w H-alpha, tego chyba nikt nie testował. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucili je na allegro za 3200 ale ponieważ nie znalazło to żadnego zainteresowania to zaryzykowali i dali licytacje od 1 zł. Jednak przypuszczalnie kolejne teleskopy osiągną wyższą cene.

Myślę, że niższą. Mimo wszystko konkurencja w tej cenie jest silna :) .

Pisałeś może do sprzedawcy na Allegro? Jeśli tak, to mógł ci zasugerować tą "wyższą cenę" - to chwyt marketingowy.

Refraktor achro 150/750 to rzadkość. Nie znalazłem takiego czegoś u żadnego producenta. Kosmiczna aberracja :D ?

Pozdrawiam.

 

Edit: u żadnego, poza Messier R-152S :) . Może to jakiś klon??

Tu: LINK jest coś, co wygląda na stronę producenta tego teleskopu: "Our Corp. - Chinese Military & Professional Optics Corp - located in Nanjing, the Capital of JiangSu, one province of P. R. of China.".

To z partią testową wygląda na prawdę: http://www.hioptic.com/samples.asp?name=F750x150EQ-IV-A. Można by spróbować zamówić kilka takich teleskopów, o ile koszty transportu nie przekroczą ich wartości :D .

Edytowane przez Jad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość asteroidafx11

hej ja też widziałem ten OPTICON na allegro cena niska mnie się to nie podobało to wole kupić w sklepie firmowym :D Za tą cenę co Opticon oferował to kupuje SYNTE 200/1200 PYREX i już <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że niższą. Mimo wszystko konkurencja w tej cenie jest silna :) .

Pisałeś może do sprzedawcy na Allegro? Jeśli tak, to mógł ci zasugerować tą "wyższą cenę" - to chwyt marketingowy.

Refraktor achro 150/750 to rzadkość. Nie znalazłem takiego czegoś u żadnego producenta. Kosmiczna aberracja :D ?

 

Edit: u żadnego, poza Messier R-152S :) . Może to jakiś klon??

Miałem na myśli - wyższą niż 1150 zł. Za 3200 to wogóle nie ma to prawa bytu.

 

Z drugiej strony patrząc. Teleskop nie jest mobilny, nadaje sie głównie do DS w wizualu. Czyli przeznaczenie podobne do klasycznej Synty 8", cena też podobna. Tylko ze w starciu z Syntą 8" to ten refraktor stoi na przegranej pozycji. Zyskuje po rozbiciu go na dwie cześci - statyw, montaż, akcesoria (500) + OTA (650). Pierwszą cześcią sam byłbym zainteresowany.

 

Messier R-152S jak już było wspomniane to konstrukcja typu Petzvala, czyli posiada duże płaskie pole oraz sporo mniejszą aberracje chromatyczną. Zreszta jak przejrzysz oferte na podanej przez Ciebie stronie to znajdziesz tam te Petzvale, znane u nas pod marką Bresser.

 

 

To z partią testową wygląda na prawdę: http://www.hioptic.com/samples.asp?name=F750x150EQ-IV-A. Można by spróbować zamówić kilka takich teleskopów, o ile koszty transportu nie przekroczą ich wartości :D .

Lepiej od razu sprowadzić TO, skończy sie gadanie, że nie ma w Polsce porządnego teleskopu :D

 

 

Do focenia w H-alpha lepszy może być cztero-soczewkowy Petzval (choć droższy) Bresser Messier 152/760 z płaskim polem. Ale jak on punktuje gwiazdy w H-alpha, tego chyba nikt nie testował.

W tym przypadku obraz jest prawie monochromatyczny, więc póki pole jest płaskie to bedzie punktował w "punkt"

Przy małej matrycy i filtrach typu O-III, H-alfa, nie powinno być teoretycznie żadnej różnicy między super APO i achromatem f5.

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli - wyższą niż 1150 zł. Za 3200 to wogóle nie ma to prawa bytu.

 

Z drugiej strony patrząc. Teleskop nie jest mobilny, nadaje sie głównie do DS w wizualu. Czyli przeznaczenie podobne do klasycznej Synty 8", cena też podobna. Tylko ze w starciu z Syntą 8" to ten refraktor stoi na przegranej pozycji. Zyskuje po rozbiciu go na dwie cześci - statyw, montaż, akcesoria (500) + OTA (650). Pierwszą cześcią sam byłbym zainteresowany.

Racja. Tak naprawdę to miałem na myśli, że kolejna aukcja nie osiągnie pewnie nawet tych 1150. Z drugiej strony 500zł za statyw, montaż i okulary to chyba nie jest drogo, raczej "w sam raz". Problem polega na tym, czy ktoś będzie chciał dać 650 zł za sam teleskop tego typu.

 

Messier R-152S jak już było wspomniane to konstrukcja typu Petzvala, czyli posiada duże płaskie pole oraz sporo mniejszą aberracje chromatyczną. Zreszta jak przejrzysz oferte na podanej przez Ciebie stronie to znajdziesz tam te Petzvale, znane u nas pod marką Bresser.

U Chińczyków? Nie mogę znaleźć...

EDIT: chodzi o ten http://www.hioptic.com/telescopes/refracto...x152EQ5_ST2.htm ? Chyba znaleźliby więcej chętnych.

 

Lepiej od razu sprowadzić TO, skończy sie gadanie, że nie ma w Polsce porządnego teleskopu :D

:helo: i zamontować go we Fromborku ? :D

Edytowane przez Jad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś kupi i powie że ma refraktor 150/750 to fajnie brzmi. Mam montaż Eq 3-2 z synty .Ale to co na zdjęciu widać już z wyglądu nieprzypomina Eq 3-2 ale coś delikatniejszego. Za używany montaż z synty trzeba dać conajmniej 400 zł ten ze zdjęcia napewno takiej ceny nie osiągnie .Wyciąg też pewno kiepściutki.Okulary wyglądają też nie za solidnie.Najciekwszą częścią jak dla mnie jest tubus i obiektyw.Ciekawe ile by można za niego dostać.Gdyby dołożyć fajny szukacz wyciąg plus montarz może być fajny teleskop. Przypuszczam że po zakupie po krótkim użytkowaniu zostanie odsprzedany na części.Jeśli nie będzie używany raz do roku, tu się coś ukręci tam śróbka urwie.(wiele elementów wygląda mało solidnie ).Zostanie ozdobą pokoju albo ukaże się ogłoszenie super refraktor praktycznie w stanie idealnym sprzedam. Moim zdaniem całość nie ma racji bytu.Elementy z osobna mogą się przydać. A może się mylę?

Pozdrawiam

Edytowane przez cerber6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
[...]

Wyciąg też pewno kiepściutki.Okulary wyglądają też nie za solidnie.

[...]

Przypuszczam że po zakupie po krótkim użytkowaniu zostanie odsprzedany na części.Jeśli nie będzie używany raz do roku, tu się coś ukręci tam śróbka urwie.(wiele elementów wygląda mało solidnie )

Zostanie ozdobą pokoju albo ukaże się ogłoszenie super refraktor praktycznie w stanie idealnym sprzedam. Moim zdaniem całość nie ma racji bytu.Elementy z osobna mogą się przydać.

[...]

 

Cerber, wydaje mi się, że już na wstępie jesteś uprzedzonu do tego sprzętu.

Lepiej poczekać na opinie kogoś, kto sprzęt zbada organoleptycznie i poda swoje spostrzeżenia.

A nuż okaże się, że jest to sprzęt bardzo przyzwoity i zrobi furrorę jak poczciwa Synta?

Jak na razie wszycy wróżymy z fusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jest tam (na Allegro) zamieszczony adres firmy oferującej te refraktory. Firma znajduje się we Wrocławiu i zaprasza do swojej siedziby. A w tym mieście mieszka wielu użytkowników forum. Może ktoś zajrzy i "pomaca" ten instrument, a przy okazji dowie się coś na jego temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy małej matrycy i filtrach typu O-III, H-alfa, nie powinno być teoretycznie żadnej różnicy między super APO i achromatem f5.

 

No i to jest to, o czym od dawna mówię - jeżeli ktoś ma monochromatyczną kamerę, filtry wąskopasmowe, to nie ma żadnej różnicy między APO, a achromatem. Jedyny problem, to płaskość pola, ale faktycznie - nie pomyślałem o tych neoachromatach petzwalowskich. To może być niezły sprzęt. No i jeszcze tylko wyciąg porządny, zmotoryzowany, co by sam kompensował różnice w ostrości dla każdego koloru - szczególnie niebieski będzie troszkę dalej :szczerbaty: Dobry soft do CCD (CCDPilot np.) potrafi ładnie kompensować te różnice w focusie - np. dla różnych filtrów.

 

To jest na mojej liście obalania mitów następny cel. Ale coś czuję, że tym razem nie będę pierwszy ;) Ktoś się pisze na taki test? Tylko kamerki nie mam jeszcze :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno - problem będzie tylko ze świeceniem luminancji, ale przy tak jasnym sprzęcie można mocniej pociągnąć RGB i z tego będzie luminancja ;) Poza tym - i tak planujemy przecież lumi zasysać w Ha.

 

Ha alpha nie bardzo nadaje się do focenia galaktyk (jedynie w nich obłoki wodorowe) a z samego RGB cieżko byłoby coś naświetlić, zwłaszcza że te obiekty nie mają wyraźnej barwy zazwyczaj.

 

Pytanie: dlaczego astrofotografowie na świecie posiadający kamery B/W wchodzą tylko w refraktory APO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Wczoraj zakończyła się licytacja drugiego refraktora 150F750 na Allegro http://www.allegro.pl/item177283106_150f75..._fv_nowosc.html

Poszedł za 1500 zł. Było 14 ofert kupna w tym dwie za 1500 zł i jedna za 1300 zł.

Tak, ale chciałbym nieśmiało zauważyć, obaj licytujący najwyższe stawki mają po 0 komentarzy i niedawno założone konta...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.