Skocz do zawartości

IC 1805- język RS z opryszczką


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od tygodnia jest niebo, które muszę przyznać psuje mi nerwy.

Właściwie jest bezchmurnie, jednak jak przyjdzie co do czego, to prawie nic nie widać.

Wczoraj fotografowałem IC 1805, rozległą mgławicę w Kasjopei. Ten obiekt jest ciągle bardzo nisko nad horyzontem.

Mgławica jest odległa od nas o 6150 lat świetlnych i ma rozmiar około 180. W jej sąsiedztwie jest mgławica IC 1848, która się nie zmieściła. IC 1805 często nazywana jest Sercem. Mnie zawsze kojarzyła się z tym: http://www.slidingzone.de/SLIDINGZONE/stones.html

ale z opryszczką:).

Jest to 5 ekspozycji po 30 min. Niby dużo, jednak biorąc pod uwagę ekstremalne niebo (cirrusy pozwalające ledwo co dostrzeć kasjopejańskie "W" i Księżyc) to był to fotograficzny hardcore. Mocno musiałem wyżyłować materiał, no ale coś wyszło.

Kadrowanie powinno być lepsze, ale już po prostu nie mialem siły:)

 

Przy okazji chciałem Was zaprosić na moją stronę poświęconą astrofotografii.

 

http://www.starrysite.com

 

Jak większośc amatorskich stron nie jest jeszcze skończona i pewne rzeczy będą do niej dodane i poprawione. Kolega Qbanos nawet napisał wstępniak nt astrofotografii, za co chciałem mu jeszcze raz podziękować.:)

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Tiamat

ic_1805_fina_.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne zdjęcie ciekawego obiektu. Rzeczywiście kojarzy się z językiem i opryszczką, i .... Roling Stones !! Haha... Takie zdjęcie na czasie ;)...

 

Jodłowskich warunków.

 

ps. Dziękuję za to, że twoje zdjęcia są BW!!!! Tak 3maj! :Salut::Salut:

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam naprawde miec przy was dola :unsure: . Co takiego trzeba miec zeby robic taaaaakie foty przy slabym seeingu?

Cos takiego?

 

http://www.telescopes.com/products/takahas...stem-10228.html

 

Jestem zalamany... i zarazem chyle czolo autorowi :notworthy:

 

A jakie znaczenie ma przy takiej krótkiej ogniskowej seeing? Wg mnie marginalne. Tutaj masz trochę o sprzęcie:

 

http://www.starrysite.com/index.php?m=Arti...d=1&ac_id=8

 

Gratuluje Michał świetnej foty! To chyba nie sezon na ten obiekt a jak ładnie wyszło :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję konsekwencji w dążeniu do celu.

 

Dziękuję Wam, że potraficie docenić wysiłek włożony w wykonanie tych zdjęć.

 

Tak naprawdę teraz robienie tych zdjęć, zwłaszcza w h-alafa, gdzie nie ma problemów z kolorem jest stosunkowow proste. Najtrudniejszą, koszmarną robotę odwalałem wiele miesięcy temu ucząc się tego wszystkiego na własnych błędach. Tylko ja wiem i moja żona ile straciłem nocy, czasem w idiotyczny sposób, na próbach astrofotografii. Ile ja razy wściekły do granic możliwości zamykałem dach w obserwatorium! Powiem więcej, ile ja razy żałowałem, że zabrałem się za to hobby! Ja np. straciłem praktycznie całe lato robiąc mnóstwo zdjęć przez zarosiały obiektyw. Warstewka była tak cieniutka, że zawsze myślałem, że to jakieś "brudy, mazie" na obiektywie. Okazało się pod koniec ubiegłego lata, że po prostu miałem zbyt słaby ogrzewacz. Ile ja się nakobinowałem co może być tego przyczyną. Rozwiązanie? Poszedłem do sklepu z ogrzewaniem podłogowym. Panowie za 150 pln zrobili mi metrowego węża grzewczego na 220V i tego samego dnia zrobiłem dobre zdjęcie. Koszmar..

Dopiero od kilku miesięcy astrofotografia przestaje mi sie kojarzyć ze skrajną frustracją.

Mam nadzieję, że inni nie będę przechodzili takiej drogi jaką ja musiałem przejść. Choć z drugiej strony: co cię nie zabije to cię wzmocni :)

Niech poczatkujący, proszę pamietają, że w astrofotografii ważny bardzo jest sprzęt. Nauczyć zdjęcia można się samemu. Nawet idąc tak krętą drogą jak ja. Montażu z desek się niestety nie wystruga.

Pozdrawiam serdecznie

 

Tiamat

 

PS Tak, Emde. zdjęcia na tej stronie to wypas! Znam ją. Zwłaszcza legendarnego Simeis 147. Powala na kolana. Next sezon:)

Voytek. Zdjęcie jest robione przez sprzęt ciut większy od szukacza w tym zestawie :)

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna strona Michał!

Muszę do Ciebie podjechać i obejrzeć obserwatorium z bliska. Może kiedyś wybuduję sobie coś podobnego! Tyczasem kupuję namiot wędkarski :D

 

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Dopiero od kilku miesięcy astrofotografia przestaje mi sie kojarzyć ze skrajną frustracją.

Mam nadzieję, że inni nie będę przechodzili takiej drogi jaką ja musiałem przejść. Choć z drugiej strony: co cię nie zabije to cię wzmocni :)

Niech poczatkujący, proszę pamietają, że w astrofotografii ważny bardzo jest sprzęt. Nauczyć zdjęcia można się samemu. Nawet idąc tak krętą drogą jak ja. ...

 

Tiamacie, chyba każdy niestety przechodzi tę gehennę, wierząc, że za pomocą "półśrodków" (niedrogiego sprzętu, czy ATM) osiągnie dobre efekty, a jak mu się uda, to będzie to pasmo niekończącej się przyjemności,

 

a drugiej strony, chyba niema innej drogi, bo chyba niewielu by zaryzykowało, tak zasuwać wiele lat, zbierając od razu na sprzęt docelowy, tylko po to, żeby przekonać się, że wcale go to nie bawi

 

to powinna być jednak chyba jakaś ewolucja, stopniowo, ot choćby koziołka, poprzez różne i coraz solidniejsze montaże, do dzisiejszych cudów topowych modeli, od najtańszych szkiełek do wymarzonego super APO, czy RC, od najtańszego kompakta do kamer astro z najwyższej półki

... bo nie o to chodzi, żeby złapać króliczka... :)

pozdrowienia

 

a zdjęcie, jak już każde Twoje , fantastyczne :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość! Nie robie wiecej astro - fotek!. Tiamat, wpędziłeś mnie w głębokie kompleksy. Ide pogadac z moim prawnikiem. Ciekawe czy odszkodowanie wystarczy na jakiegoś S-biga, APO setkę i przyzwoity montaż...

 

Halo! Kancelaria prawna? Panie mecenasie jest interes do oskubania...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja wiem i moja żona ile straciłem nocy, czasem w idiotyczny sposób, na próbach astrofotografii. Ile ja razy wściekły do granic możliwości zamykałem dach w obserwatorium! Powiem więcej, ile ja razy żałowałem, że zabrałem się za to hobby! Ja np. straciłem praktycznie całe lato robiąc mnóstwo zdjęć przez zarosiały obiektyw. Warstewka była tak cieniutka, że zawsze myślałem, że to jakieś "brudy, mazie" na obiektywie. Okazało się pod koniec ubiegłego lata, że po prostu miałem zbyt słaby ogrzewacz. Ile ja się nakobinowałem co może być tego przyczyną. Rozwiązanie? Poszedłem do sklepu z ogrzewaniem podłogowym. Panowie za 150 pln zrobili mi metrowego węża grzewczego na 220V i tego samego dnia zrobiłem dobre zdjęcie. Koszmar..

Dopiero od kilku miesięcy astrofotografia przestaje mi sie kojarzyć ze skrajną frustracją.

Mam nadzieję, że inni nie będę przechodzili takiej drogi jaką ja musiałem przejść. Choć z drugiej strony: co cię nie zabije to cię wzmocni :)

Niech poczatkujący, proszę pamietają, że w astrofotografii ważny bardzo jest sprzęt. Nauczyć zdjęcia można się samemu. Nawet idąc tak krętą drogą jak ja. Montażu z desek się niestety nie wystruga.

Pozdrawiam serdecznie

 

Tiamat

 

 

Kiedys sie zastanawialem, skad Twoja forumowa ksywka - teraz chyba rozumiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... jak widzę takiej jakości fotki to nawet nie chce mi się wyciągać srzętu do astrofoto.

Zresztą co można zdjełać jakimś tam Canonikiem...

 

 

Lecz choćby przyszło tysiąc astrofotografów

I każdy zjadłby tysiąc Canonów,

I każdy nie wiem jak się natężał,

To nie ufocą - taki to ciężar!

 

 

Coś w tym jest. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.