Skocz do zawartości

Zakrycie Saturna przez Księżyc


Aquamarin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Oj pięknie było!

12" Newton + niezły seeing. Zapodałem 300x - dokładnie można było wyznaczyć kontakty: pierścień zewnętrzny, Cassini, pierścień wewnętrzny, tarcza...Super!.

Tytan gasł powoli...Całe zjawisko obserwowałem tylko wizualnie.

Oby pogoda dopisała na Wenus i Marsa!

Pozdrawiam wszystkich!

Ryszard Sz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film - relacja z zakrycia Saturna jest

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

Piekny film Paweł

:Salut::helo::notworthy:

 

w Opolu obserwacje z Zysixem udane

fotek nie wrzucam bo są już w wątku lepsze

mam filmik z zakrycia

ale obróbkę pozostawiam młodemu pokoleniu

 

:szczerbaty:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda pozwoliła podpatrywać powolne pożarcie planety pierścieni przez półksiężyc :) Piękna parada !!!

Poniżej pory:

 

Początek pożerania pierścieni - 21:24:56

Początek pożerania planety - 21:25:11

Pożarcie planety - 21:25:49

Pożarcie pierścieni - 21:26:10

Przesłonięcie "praziemii" - 21:31:25 - półtorasekundowe

 

Pierwsze pojawienie pierścieni - 22:29:08

Pierwsze pojawienie planety - 22:29:20

Planeta poza półksiężycem - 22:29:57

Pierścienie pełne piękna - 22:30:21

 

Proszę Państwa

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Otwocku mini pokaz 10 osób i setki komarów. Zakraycie jak i odkrycie bardzo dobrze widoczne.
Też miałem świetne warunki podogowe. Zakrycie przepiekne (najlepszy moment gdy nikł glob planety, a potem cassini), odkrycie - całkowicie inne warunki świetlne (Saturn zaskoczył niską jasnością wzgld. Księzyca) ale chyba fajniejsze.

Pozdrawiam wszystkich

P.S. szkoda że nie miałem kontaktu z Wami - wybierałem się do Otwocka... a tak został Radzymin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaliczyłem także odkrycie :Beer:

 

Ej no, mógł mnie ktoś powiadomić że następne takie zjawisko będzie w 2025 roku... Wtedy szukałbym jakiegoś obserwatorium z 200cm telepem i bym sobie ładnie pooglądał :szczerbaty:

 

Chociaż w Syni też ładnie wyglądało... podczas odkrycia nie było już cirrusów przesłaniających moona.

Na północy była zaś burza... te efekty dźwiękowe podczas obserwacji dawały pewne poczucie niekomfortu ale mimo to było super :banan:

 

Czekamy na aż Wenus padnie ofiarą żarłocznej, łysej gęby :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem zakrycie i odkrycie przez maka 127 i LET5mm oraz zoom lantana 8mm wszystko pieknie ładnie :)

 

mam tylko dwa wybrzydzania: zakrycie mogło by być później (przez popielaty już księżyc) i zjawisko wyżej nad horyzontem żeby księżyc nie aberrował i nie pływał od seeingu.

 

pozatym ujdzie :ha:

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Kilka zdjęć ze Słupska:

- ogniskowa: 2.2 metra,

- teleskop: ASA 12''F3.8,

- kamera: SBIG2000XM (Filtr R)

- ekspozycja: 0.12s

- obróbka MaximDL i Photoshop

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

 

5.jpg

 

6.jpg

 

7.jpg

 

8.jpg

 

9.jpg

 

10.jpg

 

I na koniec film. Osobiście polecam zmniejszyć go sobie ok 4x - znacznie fajniej wtedy wygląda.

 

Film z odkrycia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również miałem to wyjątkowe szczęście i zaobserwowałem całe zjawisko! Rewelacja to było moje pierwsze zakrycie planetki.

Głównie wizual w Newtonie 20 cm przy powerze 135X. Zdołałem także pstryknąć kilka fotek w projekcji okularowej za pomocą compactowe cyfrzaka, jednak jakość tych zdjęć nie powala, więc nie będę "zaśmiecal" forum:) :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja ze swoim mogę się schować :unsure:

 

ale pokażę B)

 

edit:

Sorry Panowie ale usunąłem film

po tym co pokazał Jacek

wstyd mi było go pokazywać

 

Ja tam osobiście obejrzałem wszystko i od wszystkich, na twój filmik niestety się spóźniłem, jak się okazało. Ale też bym go chętnie obejrzał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no witam , to moje pierwsze zakrycie , i powiem szczerze że bardzo zajefajne , nie rejestrowałem kamerką (choc lezy w szafie cyfrowka , moze by cos było widac) ale obserwowalem przez swoj malutki teleskopik (76/700) ale wrazenia jak na 1 raz bardzo duze obserwowalem tylko zakrycie gdyz odkrycie przerwal mi płacz mojej małej , zachorowala i marudzila od wieczora , to i tak ze udało mi sie zaobserwowac to zjawisko ...

Pozdrawiam i czekam na nastepne... :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nieśmiało wrzucę swoje "dzieło" :D, Wyszło tak sobie, zwłaszcza odkrycie - początkowo nie wcelowałem w miejsce i przegapiłem pierwsze sekundy odkrycia :P, no ale pamiątka będzie :rolleyes:. Przy okazji pytanko do bardziej doświadczonych kolegów - kamerka była w trybie "optimized color" i wydaje mi się że foci ciemniej i nie zawsze lepiej niż w trybie normalnym. Co o tym sądzicie ?

 

(zdjęcie wykonane Makiem 102mm f/13 + Vesta Pro)

post-1700-1180001055_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja tego pięknego zjawiska i opis wrażeń zbliża się chyba do końca.

Chaciałbym więc ponowić tylko apel Pawła, aby to wszystko się przełożyło na wzrost liczby wartościowych obserwacji, a w tym zwiększenie liczby aktywnych członków SOPiZ.

Jeśli macie zdrowie i chęci czatować na Saturna i Regulusa, to złapcie za swoje telepy także wtedy, gdy jest jakaś akcja obserwacyjna większego kalibru. Myślę tu głównie o zakryciach planetoidalnych, zakryciach Plejad, zakryciach brzegowych i innych. Mało nas się odlicza przy takich okazjach, tracimy cenne okazje.

Dla wyjaśnienia dodajmy, że faktycznie obserwacja zakrycia Saturna nie miała żadnego znaczenia naukowego (może tylko zakrycie Tytana miało). Ale w innych opisanych prypadkach już jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.