Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2007


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz nie koniecznie musi to byc wina filtra.

Prawdopodobnie twoj detektor jest slabo czuly na to pasmo, ktore pozostaje po przejsciu wiazki przez filtr.

To nie cała prawda, przy filtrze pisało, że powyżej 8", a mój 8" pokazywał cień czegoś. W 14" widać kształt, ale są też jakieś "odbicia" (podwójny obraz). Ten detektor to web kamera ToUcam, więc nie ma zdziwienia. Ostrzegam innych przed pochopnym wydaniem 300,- jak mają teleskop 6 czy 8"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale czy ja dobrze rozumiem,ze uzywajac IR pass fotografujemy wlasnie w podczerwieni?? NIe rozumiem,odciecie podczerwieni bylo do tej pory polecane,dla zwiekszenia ilosci szczegolow dawanycy obrazow,a tym czsem...

Dotarł do mnie świeży S&T i w nim na stronie 85 w artykule "Dobry Księżyc ze złych lokacji":

"Ponieważ światło o dłuższej długości fali jest mniej podatne na wpływ turbulencji, czerwony filtr pomaga podczas obserwacji z takim sobie seeingiem, natomiast podczas nocy o stabilnej atmosferze używaj filtru zielonego" :blink:

Co dzień uczymy się czegoś nowego. Autor używa 10" Maksutowa z AstroPhysic i kamery DMK z filtrami. Barlow robi f/30 do f/45. To co gość pisze o fotografowaniu Księżyca, można też przełożyć na fotki planet.

 

Poniższy link jest super o fotografii Marsa (2,5MB):

 

http://www.alpo-astronomy.org/Presentation...y%20Imaging.pdf

 

Pozdrowienia

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Poniższy link jest super o fotografii Marsa (2,5MB):

 

http://www.alpo-astronomy.org/Presentation...y%20Imaging.pdf

 

Pozdrowienia

 

znakomite kompendium wiedzy, 64 stron wspaniale opracowanego dokumentu, jak focić planety,

genialne, gorąco polecam

dzięki wielkie Oberonie za ten link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czailem sie dzis rano na Marsa,cala noc mialem rozstawiony teleskop i komputer.Nastawilem budzik na 3:20.Obudzilem sie,zerknalem przez okno,na wschodni horyzont-niebo bylo czyste,ale jak sie pozniej okazalo,popelnilem blad,nie spogladajac w okolice zenitu.Ubralem sie,wyszedlem do teleskopu,wycelowalem w Marsa,juz "wyostrzylem" go na monitorze i w tym momencie obraz gwaltownie pociemnial a nastepnie przepadl,za sprawa chmur.Spoznilem sie o dlugosc avika.... :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Dzisiejsze dwa zdjecia ogniskowa (okolo 7.5m) i 9.4m

Cos tam majaczy,ale to jeszcze ciagle malo.

Mało ci? mało? :Salut:

Ja obudziłem się o 3.00, było widać niebo, ale nie dałem rady się przemóc by dojść do teleskopu. Chyba lepiej już wcale się nie kłaść. Fotki cacy, na Marsie nie ma pogody jak mówią :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za to pstanowiłem przetestować moją cierpliwość i... prowadziłem obserwacje aż do wschodu Słońca.

 

Powód?

 

Chciałem sprawdzić czy Marsa widać w szukaczu w dzień :lol:

 

Wniosek: wyczyn ten jest cholernie trudny ale oczywiście udało się. Cała tajemnica polega na maksymalnym skupieniu wzroku :Beer: .

 

Aha, nie pochwaliłem się jaki to był ładny kontrast podczas takich obserwacji...masakra. Zobaczyłem nawet troche ciemniejsze obszary na tarczy planety B) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie,ze wstawiam te fotke,ale chce przez to powiedziec,ze niebo marsjanskie sie przeciera,bo sporo widac na tarczy planety,zwazywszy na warunki wykonania zdjecia-seeing 2/10.

 

Marc02092007.jpg

 

Ps.

Filtr IR pass jest juz w drodze do mnie..

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie,ze wstawiam te fotke,ale chce przez to powiedziec,ze niebo marsjanskie sie przeciera,bo sporo widac na tarczy planety,zwazywszy na warunki wykonania zdjecia-seeing 2/10.

 

Marc02092007.jpg

 

Ps.

Filtr IR pass jest juz w drodze do mnie..

 

Proponuję Ci następujące wykonanie fotek: IR pass niestety znacznie pogarsza

jasność obrazu, najlepiej jest (na własnej skórze przecwiczone) nagrać trochę avi

z IR pass dla różnych czasów.Trudniej się też ogniskuje obraz ponieważ używając

długich czasów mamy denerwujący wpływ seeingu i mniejsze pole manewru, ja

ostrzę np. podczas avikowania wstępnego. Filtr znacząco koryguje wpływ seeingu

więc można się pokusić i o większe odwzorowanie obrazu (np. odsuwając

nieco webcama od barlowa) i zastosowac nawet 5 fps. Potem dobrze jest wykonać

krótki avi z normalnym ir cut lub bez niego tylko do koloru i NIE OBRABIAĆ tego w

registacie na zasadzie LRGB.

Lepiej w registax zrobić dobrą :IRpassową :) fotkę wynikową a tzw. kolor dodać w ps

lub innym sofcie posiadającym warstwy na zasadzie przenikania ustawiając odpowienio

stopień krycia i "twardość".

 

Nie ma tez potrzeby bawić się specjalnie przy tym kolorowym aviku w ostrzenie obrazu.

 

Pozdrawiam i życzę dobrych wyników, marsidło coraz bliżej!!

Andrzej.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis rano szkoda mi bylo czasu na Marsa ,bo balem sie,ze chmury przeszkodza mi w nagrywaniu Ksiezyca,dlatego mam tylko jeden avik,dla proby,jak to wyglada z IR pass.

U mnie,uzywajac filtra ir pass,jest wystarczajaco duzo swiatla na extremalnie dlugie ogniskowe,jednak dzisiaj nie bylo seeingu i czasu na takie zabiegi wiec Marsa nagralem tak jak Ksiezyc- C11+konwerter 2x.(obraz znacznie przeswietlony w stos. do Ksiezyca).

Resampling 200% w registaxie.

 

Marc06092007.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis rano szkoda mi bylo czasu na Marsa ,bo balem sie,ze chmury przeszkodza mi w nagrywaniu Ksiezyca,dlatego mam tylko jeden avik,dla proby,jak to wyglada z IR pass.

U mnie,uzywajac filtra ir pass,jest wystarczajaco duzo swiatla na extremalnie dlugie ogniskowe,jednak dzisiaj nie bylo seeingu i czasu na takie zabiegi wiec Marsa nagralem tak jak Ksiezyc- C11+konwerter 2x.(obraz znacznie przeswietlony w stos. do Ksiezyca).

Resampling 200% w registaxie.

 

Marc06092007.jpg

 

 

Ja sobie patrzę na tą fotkę i jeszcze u mnie ogniskowa mniejsza to zastanawiam się czy wyciągac telpa, takie to małe będzie! Mars w tegorocznej opozycji o ile pamiętam ponad 88 mln km a w 2003 był na 56 (?), czyli to będzie trudna walka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.