Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2007


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Obrazy Marsa w poszczególnych kanalach różnia się wielkościa i np. w G i B są większe i mają bardziej rozmyte krawędzie niż R, co oznacza że sa rozogniskowane, czyli że nie ustawiasz ostrosci dla kazdego z osobna. Czy sie mylę? Złożyłem je do kupy po swojemu w PS.

Mars_rgb4.jpg

Mars_rgb4A.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Wrzucam swoją fotkę (ir pass + ir cut), razem stack prawie 2500 klatek (uffff).

Noo, klasa : ) A nie kusiło Cię, żeby zrobić 16bitowy obrazek i wyciągnąć kontrast?

 

Coś jak to...

mars15102007.jpg

 

 

Rzeczywiście lepiej wygląda z podciągniętym kontrastem :). Ale ja obrabiałem w 16 bit właśnie, może nieco za mało agresywnie? Niestety marsidło się trafiło z najmniej ciekawej "pustej" strony, chociaż warto tu zapolowac na olympus mons, powinna w dobrych warunkach wyjść jakaś biała plamka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazy Marsa w poszczególnych kanalach różnia się wielkościa i np. w G i B są większe i mają bardziej rozmyte krawędzie niż R, co oznacza że sa rozogniskowane, czyli że nie ustawiasz ostrosci dla kazdego z osobna. Czy sie mylę? Złożyłem je do kupy po swojemu w PS.

 

 

Leszek, pięknie wyszło po prawidłowym złożeniu kolorków. Właśnie tego mi brakowało w tej fotce, bo w bw tzw. szczegół wyszedł na nieprawdopodobnym poziomie!

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazy Marsa w poszczególnych kanalach różnia się wielkościa i np. w G i B są większe i mają bardziej rozmyte krawędzie niż R, co oznacza że sa rozogniskowane, czyli że nie ustawiasz ostrosci dla kazdego z osobna. Czy sie mylę? Złożyłem je do kupy po swojemu w PS.

 

Nie, nie, ogniskuję w każdej barwie, bo kręcę osobno cz-b. Ale w B widać tylko pojaśnienie bieguna. R to coś pośredniego między IR a G (ale dokonałem odkrycia :D ). Wrzucałem IR zamiast R, bo ma widoczne więcej szczegółów. Może różnica w rozmiarze tarczy wynika z obróbki w Registaksie? W wyostrzaniu cz-b obrazków w PS? Najbardziej pracowałem nad IR, bo coś było widać.

 

Jak dotąd REGISTAX wysypywał się przy stackowaniu avików kolorowych powyżej 2500 klatek, ostatnio cz-b nakręciłem 5000kl i działa, powinno to ograniczyć szum. Teraz to kwestia pogody i seeingu w tą pogodę.

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanysiak, jak skladasz te fotki z IR i RGB? Co jest pod spodem, a co na wirzchu i jaka jest przezroczystość?

HANYSIAK - PRZYZNAJ SIĘ ! Też jestem ciekaw, bo to co robię wychodzi tak sobie. Może czegoś nas nauczysz. A może inni podzielą się wiedzą jak składają by zdjęcie było ładne? Jest gdzieś tutorial?

 

Pozdrowienia

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złozyłem inaczej te same fotki, IR jako R, G jako synteza IR i B, - złożone jako warstwy, B na wierzchu, przezroczyste 30 %. Błędem było rozjaśnianie B, skoro to jest Czerwona Planeta. Oryginalnie robiona przez filtr warstwa B jest raczej ciemna w tym przypadku. Wychodzi kolorystyka jak spotykamy na stronach ALPO. Lepszy taki, czy jak na poprzednim obrazku?

 

Pozdrawiam

Mars_IR__G__B.jpg

Mars_2007.10.14_05.10_RGB.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars_rgb4.jpg mars_rgb4.jpg

 

bo ciekawe jak mało informacji niesie kanał niebieski, w zasadzie tylko jakiś balans bieli

 

 

 

bo rdzawy kolor planety jest kolorem dopełniającym niebieskiego właśnie, niebieski jest najintensywniej pochłaniany przez powierzchnię Marsa i bardzo mało odbija się do nas. Tak samo zieleń liści i trawy na Ziemii jest postrzegana przez nasze oczy jako kolor zielony właśnie, ponieważ czerwony kolor ( barwa dopełniająca zieleni) jest pochłaniany przez atom metalu znajdujący się w chlorofilu...Odwrotnie z barwnikiem naszej krwii, którą widzimy jako czerwoną... Widmo światła pozbawione pochłoniętych częstotliwości barw widzimy jako właśnie wypadkowa pozostałych kolorów.

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, że krew jest czerwona tylko w grubej warstwie? Jak masz rozmaz 1 warstwy erytrocytow ma zielonkawy odcień.

 

 

 

hm... a masz pojęcie dlaczego? :blink: może jakiś inny składnik krwi powoduje ten efekt?

 

Wiesz jak się już wgryzam w moje ofiary, to raczej rozmazów nie robię... ;) a wtedy krew się leje... i to czerwona. :szczerbaty:

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

 

 

 

Ps: Jutro post jubileuszowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... a masz pojęcie dlaczego? :blink: może jakiś inny składnik krwi powoduje ten efekt?

 

Hemoglobina. Wiele różnych substancji zmienia kolor w zależności od grubości warstwy. chyba powinniśmy wątek o krwi przenieść do HydeParku bo nas prześwięcą za zaśmiecanie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.