Skocz do zawartości

Zagadka na złą pogodę


Heniek

Rekomendowane odpowiedzi

To ja też usunę treść mojego posta, bo nijak nie pasuje do tematu.

 

Może, żeby to nie był pusty post, podpowiem (a Heniek się nie obrazi ;) ), że warto czytać Small Wonders B)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba już musztarda po obiedzie,

ale może lepiej, żeby Heniek się dowiedział, że Erik napisał posta o 10:04, jego odpowiedź została usunięta z wątku o 10:31

może więc tak, uda się jeszcze uratować tajemnice tej zagadki?

 

Oj chyba nie :)

Z czystej grzecznosci postaram sie nie odpowiadac na zagadke

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba już musztarda po obiedzie,

ale może lepiej, żeby Heniek się dowiedział, że Erik napisał posta o 10:04, jego odpowiedź została usunięta z wątku o 10:31

może więc tak, uda się jeszcze uratować tajemnice tej zagadki?

 

Posty Erika widziałem, ale na szczęście wysłałem swoją odpowiedź przed dwoma dniami, więc nie zepsuło mi to zabawy. Zagadka dość trudna, ale da się rozwiązać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zmuszony zakończyć zagadkę przed czasem z przyczyn niezależnych ode mnie. ;)

 

Najpierw wymienię odkrywców :Salut:

 

Teha - wiedział od razu, nie ma jak to doświadczenie

Qbanos

Tomi

Erik - nie przejmuj się, kiedyś wyciąłem ten sam numer lemarc'owi :szczerbaty:

Geminiplus

 

Gratuluję, zagadka nie była banalna.

 

Jest to HCG68 (Hickson Compact Group) w gwiazdozbiorze Psy Gończe.

Najjaśniejsza galaktyka w tej grupie to NGC5353. Co ważne, są dostępne do obserwacji wizualnych.

Na ten temat być może parę słów napisze teha.

 

Takich kwiatków jak ten, jest w katalogu HCG bodajże 100. Najbardziej znany HCG92, zwany inaczej Kwintetem Stephana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywołany do tablicy...

Od dłuższego czasu poluję na obiekty HGC, ale ostatnie poważniejsze obserwacje miałem w Bieszczadach. Tam, razem z Mateuszem M*C*H, jechaliśmy Hicksona za Hicksonem głownie okolice UMa, CWa, Leo

 

A co to jest katalog Hickson?

To wybrane, dość gęste grupki galaktyk. Kryterium wyboru to:

  • w grupce musi być co najmniej 4 glxy
  • różnica jasności nie większa niż 3mag
  • jasność powierzchniowa całej grupy mniejsza 26 mag/arcsec^2, gdzie powierzcnia to namnijesze koło zawierające całą grupę
  • w okręgu o potrójnym promieniu grupy nie ma żadnego glxa jasniejszego niż najjasniejszy glx grupy pomniejszony o 3mag

i Hickson znazł dokładnie 100 taki gromadek na kliszach DSS.

niby takie proste, ale okazuje się, że można badać w ten sposób ciekawe statystyczne cechy takich grup

 

Więcej można poczytać na LEVEL5

Podobnym katalogiem jest katalog Shakbazian.

 

Hickson jest trudnym projektem obserwacyjnym. Udało się go w całości zaliczyć zaledwie paru osobom. Zaliczyć czyli dostrzec choć 1 glxa z danej gromadki. Taki Hickson 50 ma najjaśniejszy składnik 18.5mag.

 

Ten akurat HCG68 to chyba jeden z najłatwiejszych. Wszystkie składniki były w Bieszczadach doskonale widoczne. Utrudnieniem jest ta jasna gwiazdka - trochę daje po akomodacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest do zoczenia a przynajmniej 3 są poniżej 13mag

68a   13 51 19.59  +40 31 42.5   12.04  N5353, U8813
68b   13 51 19.70  +40 32 52.8   12.52  N5354, U8814
68c   13 51 14.81  +40 36 32.0   12.11  N5350, Mk1485, U8810
68d   13 51 38.79  +40 35 00.5   14.27  N5355, U8819
68e   13 51 52.87  +40 31 06.8   14.74  N5358, U8826

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój szkic tej grupy z 04.04.1999.r.Przegapilem najsmniejszą galaktyke ale to z powodu braku w tych latach matriału zdjęciowego,nie miałem w tedy kompa a internet to wogóle mazenie.Myśle ze spoko byłaby do wychaczenia.

Przez 20cm skopa spoko nawet 15cm pokaże te najjaśniejsze.

pow-123x Nagler

HGC_68.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój szkic tej grupy z 04.04.1999.r.Przegapilem najsmniejszą galaktyke ale to z powodu braku w tych latach matriału zdjęciowego,nie miałem w tedy kompa a internet to wogóle mazenie.Myśle ze spoko byłaby do wychaczenia.

Przez 20cm skopa spoko nawet 15cm pokaże te najjaśniejsze.

pow-123x Nagler

No z tym 15cm to mnie zaskoczyles - nie zaneguje tego bo moze malo patrzylem ale do tej pory max co udalo mi sie osiagnac takim lustrem na galaktykach to okolo 11.00mag. Nie mniej jednak zweryfikuje to nastepnej wiosny jak mysle :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.