Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
Mówili dzisiaj o tym w RMF FM, naukowcy obawiają się oziębienia klimatu, przez anomalie na Słonku i na Ziemi dzieją się dziwy <_<

 

No i będzie spore ochłodzenie... ops... a dopiero wczoraj Sunshine oglądałem i tak się zastanawiałem po kiego grzyba oni na Słońce wieźli jakąś bombę zamiast wodoru, żeby Mu paliwa dostarczyć... ale może to po to by minimum Maundera przerwać... tylko skąd pomysł, że detonacja kapiszona wypiętrzy Himalaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to dawać ją tu zaraz :ha: ino żywo!

 

pozdrawiam

 

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...024/latest.html

 

Proszę! Tylko zostaw coś dla innych. :D

Życzyłbym sobie i Wam, żeby jutro było czyste niebo i żeby plameczka się utrzymała. Byśmy sobie chociaż zerknęli

pzdr

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! :):notworthy:

To mój pierwszy post w tym wątku.

 

Chciałem zapytać o zdjęcie, które zrobiłem Słońcu... Mianowice, czy to co oznaczyłem strzałką może być protuberancją? :mellow:

 

http://img118.imageshack.us/my.php?image=slonceqc5.jpg

 

Najlepiej sciagnac i troszke powiększyć :)

 

Pozdrawiam! :Salut:

Edytowane przez Kosciak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! :):notworthy:

To mój pierwszy post w tym wątku.

 

Chciałem zapytać o zdjęcie, które zrobiłem Słońcu... Mianowice, czy to co oznaczyłem strzałką może być protuberancją? :mellow:

 

http://img118.imageshack.us/my.php?image=slonceqc5.jpg

 

Najlepiej sciagnac i troszke powiększyć :)

 

Pozdrawiam! :Salut:

 

 

Hej,

 

protuberancje niestety tylko widać przez odpowiedni sprzęt w specjalnym paśmie światła (jeśli nie ma zaćmienia całkowitego Słońca). W Twoim przypadku niestety obserwowałeś w świetle białym. To na pewno nie protuberancja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, tzn 30 września 2008* roku, przez kilka chwil/minut/godzin (właściwe podkreślić) dwa małe obszary aktywne były widoczne na tarczy naszego Słoneczka. Możliwe też, że chwilowo wygenerowały maciupcie plami słoneczne.

 

Niestety już śladu po nich nie ma. :(

 

Ale to dobry znak! Powoli zaczynają się pojawiać małe obszary aktywne na Słońcu. Te małe - kto wie? ;) - może zaczną powoli przeradzać się w większe i większe - aż wreszcie plamy słoneczne wpierw zaczną się częściej pojawiać na twarzyczce naszej Dziennej Gwiazdy - a potem na dłużej na niej pozostaną? :)

 

Mam nadzieję, że tak będzie! :)

 

Informację o tych obszarach aktywnych (wiadomość dla potomnych :) ) będzie można w przyszłości znaleźć o tutaj:

http://www.spaceweather.com/archive.php?vi...9&year=2008

 

(PS. Pamiętajcie, że strona spaceweather.com jest codziennie aktualizowana! Nie podawajcie samego linku do www.spaceweather.com, bo już po kilku dniach nie będzie można dotrzeć do informacji, która była prezentowana danego dnia! Lepiej użyć kalendarza na stronie po prawej. :) ).

 

* Tak jest - 2008 rok! Nie żaden 2009 rok! Dziękuję serdecznie koledze E.Eri za sprowadzenie mnie z... przyszłości! Obiecuję od teraz pozostawać w teraźniejszości!

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe wieści od naukowców NASA - od 1954 roku nie było tylu dni bez plam słonecznych!

W ciągu ostatnich stu lat jedynie roczniki 1912, 1913, 1954 i 1933 miały jeszcze więcej dni bez plam. A na dodatek pamiętajmy, że dopiero co rozpoczął się październik...

 

100yearskx5.gif

Ilość dni bez plam słonecznych w poszczególnych latach w XX wieku i porównanie do roku 2008.

 

Jest zatem bardzo bardzo prawdopodobne, że liczba dni bez plam jeszcze wzrośnie w tym roku. Warto jednak wspomnieć, że maksimum słoneczne, które przyszło po 1954 roku było prawdopodobnie najsilniejszym ze wszystkich zarejestrowanych!

 

Na dodatek, w chwili obecnej Słońce świeci najsłabiej od czasu rozpoczęcia pomiarów jasności naszej Dziennej Gwiazdy. Różnica jest niewielka - ale można ją zarejestrować!

 

http://science.nasa.gov/headlines/y2008/30sep_blankyear.htm

 

Tak czy inaczej, po raz kolejny przekonujemy się, że obecne minimum słoneczne jest nieco (lub bardziej niż nieco!) inne od większości poprzednich zarejestrowanych. Trudno zatem je uznawać za 'typowe' (cokolwiek dla Słońca 'typowe' oznacza - bo z drugiej strony wciąż mamy za mało danych historycznych o aktywności naszej Dziennej Gwiazdy) minimum słoneczne. Można się domyśleć, że dodatkowo komplikuje to modele przewidujące aktywność słoneczną w czasie 24. cyklu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.spaceweather.com/swpod2008/01oc...tubuda0u05s0vl1

 

Chyba o to chodzi. :) Warto dodać - trwało to 2 godziny 15 minut. :)

 

Niby takie "spokojne" a tyle tam się dzieje, zwróćcie uwagę na dynamikę zachodzących procesów tuż przy samej powierzchni.

Nieźle tam się kotłuje a przecież to minimum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując temat aktywności słonecznej, a w zasadzie jej braku:

 

ssnpredictlsep2008cy8.gif

 

...jak widać na załączonym obrazku, według pewnych modeli znajdujemy się już 'tuż tuż' przed początkiem wzrostu aktywności. Może (z naciskiem na może, bowiem wcześniej wspominałem o tym, że obecne minimum może nie być 'typowe') to oznaczać, że już niebawem zaczniemy obserwować rosnącą aktywność słoneczną - i to taką, że miesiąc w miesiąc plamek i grup plamek powinno być coraz więcej i więcej.

 

A to, na przestrzeni kilku lat, może być naprawdę fajny zestaw obserwacji! :)

 

PS. Mam taki drobny pomysł, żeby zrobić coś w rodzaju 'forumowej akcji monitorowania aktywności słonecznej'. Każdy obserwator by pod koniec miesiąca (np w specjalnym wątku) podawał wyniki ze swoich obserwacji (czyli liczbę Wolfa, o której wspominałem w instrukcji obsługi Słońca). Dane te byłyby zbierane do 'jednego wora' - i wynikiem byłby wykres podobny do tego w tym poście. Oczywiście trzeba by dogadać szczegóły, takie jak wartość k dla każdego obserwatora, ale sądzę, że to możliwe! :) Co Wy na to? Jeśli pojawi się kilka opinii rodzaju 'dobry pomysł', to sądzę, że będzie można otworzyć wątek, np w HP, w celu przedyskutowania szczegółów całej akcji. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zniechęconym bezplamiem fanom obserwacji naszej gwiazdki dziennej, polecam lekture:

 

Scientists using NASA’s RHESSI spacecraft have measured the roundness of the sun with unprecedented precision.

 

http://www.nasa.gov/topics/solarsystem/fea...oblate_sun.html

 

na spaceweather te jest o tym informacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.