Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

To prawda, błękitne niebo, nawet spojrzałem na Słońce przez Syntę ale oczywiście nic nie dostrzegłem...

A co się dzieje na gwieździe?

Zaznaczony przeze mnie starocyklowy obszar (nr 1) ciągle się zmniejsza, chyba nic z tego nie będzie.

Za to jak dla mnie ciekawie wygląda nr 2- mały nowocyklowy obszar którego niedawno jeszcze nie było- mam nadzieję że ciągle będzie się powiększał, a może i coś urodzi. Ale, pażiwiom, uwidim.... (wiem że szansa nikła ale jak jest taka aktywność to człowiek patrzy na każdy, najmniejszy nawet obszar aktywny...)

latest.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre oko Krawacie! :)

 

Większość nowych plam i grup plam obecnie powstaje bardzo szybko - w ciągu kilkunastu godzin. Jeśli więc zauważyłeś taki region, który się właśnie co pojawił, to jest pewna - a może nawet i spora! - szansa, że coś tam wyskoczy! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okres minimalnej aktywności Słońca można uznać za zakończony!

Słońce budzi się do życia. Coraz więcej plam, coraz większa aktywność. Zobaczyłem newsa podczas przeglądania rosyjskiego portalu Rambler, nie wiem na ile jest wiarygodny. Jeśli ktoś zna ruski, może poczytać:

>>KLIK<<

Był tam jednak odnośnik do strony NASA, co jak dla mnie poprawia wiarygodność. Artykuł >>TUTAJ<<

Oczywiście podejdźmy do tego ze spokojem, ale jak dla mnie to takie wieści aż miło czytać!

 

Tymczasem na Słońcu:

Starocyklowy obszar (nr 1) ciągle się zmniejsza, prawdopodobnie wkrótce zniknie- oczywiście nie wygeneruje żadnej plamki.

Podany przeze mnie w ostatnim poście obszar nowocyklowy (nr 2) również prawie zaginął.

Obiecująco wygląda jednak dość duży obszar nowocyklowy (nr 3) który powstał przed paroma godzinami. Jak dla mnie jest spora szansa na to, że coś wygeneruje. Zobaczymy co się będzie działo w najbliższym czasie.

lastesst.jpg

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy prezent od Słońca z okazji święta narodowego. Silny wiatr utrudnia obserwacje w dużym pow. ale nawet przy 72x grupa 3 plam prezentuje się bardzo przyzwoicie. W stosunku do zdięcia podlinkowanego przez Krawata, widać wyraźnie zmianę kształtu plam.

Obserwować, obserwować. :glodny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rewelacja - ja po godzinie poddałem się z foceniem

 

właśnie wróciłem z Wału - tak parszywego seeingu od lat nie widziałem

na krawędzi pełna sinusoida

po raz kolejny filterek Baader Solar Continuum dowiódł swojej przydatności

i niech płeszkowcy się śmieją że kawałek szkła stabilizuje atmosferę

wiem co widzę

obserwacje prowadziłem na EDku (SW 80/600)

okular użyty to Soligor Lantan 12,5 co daje pow x48

i to był max u mnie

plamki normalnie prawie niewidoczne - dopiero po założeniu Baadera - udało mi się jako tako policzyć plamki

 

tak więc moje dzisiejsze R = 15

 

jak się znieczulę paroma browcami to może narysuję to co widziałem

przy kamerkowaniu nie mogłem ustawić ostrości w ogóle

seeing i wiatr normalnie jak nie wiem gdzie

wiało jak w kieleckiem

 

przy PST już troszkę lepiej - niezły rejon aktywny - zerkaniem zauważyłem po przeciwległej ładną protuberancję w literkę L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w końcu niema chmur i są plamy na Słońcu co się ostatnio dość rzadko zdarza.

Biała Podlaska 11.11.2008r. godz. ok 15:06

 

Doliczyłem się 7 plam (2 dość duże, 2 średnie, 2 malutkie i jedna prawie niewidoczna - wszystkie blisko siebie - może połączą się i powstanie super mega plama?? :) to by dopiero było)

 

Iso 100 (Canon A460), Okularki: 12,5mm; 32mm + barlowx2

Seeing: niezadowalający - ale i tak o dziwo dobrze nawet wyszło

Img_0398.jpg

Img_0402.jpg

Img_0406.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie,

właśnie w tej chwili trwa CME!

I jest to pierwsze poważniejsze CME od długieeego czasu, poprzednie zauważalne, ale dość małe, było 27 października a jeszcze poprzednie kilka miesięcy temu.

Na razie wygląda to tak: >KLIK<

Kolejny znak, że Słoneczko się budzi ;) więcej info o wyrzucie na spaceweather.com

 

Pozdrawiam :)

 

PS. No i to CME skądś musiało się wydostać. Czyli z obszarów aktywnych :D

 

PS2. Jak ja lubię przekazywać takie wiadomości... :)

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam na imię Piotr i jestem tu nowy. Nie bez powodu wskoczyłem na słoneczne imperium, bo Słońce właśnie to mój główny obiekt astronomicznych zainteresowań.

Związany jestem z działalnością Towarzystwa Obserwatorów Słońca.

Mam nadzieję, że znajdę tu pokrewne słoneczne dusze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, Słońce jednak stwierdziło, że nic się nie miało na rzeczy.

 

Na chwilę obecną możliwe jest, że nasze Słonko wygenerowało właśnie plamkę:

 

200812091906eit284oo6.gif

 

Miejsce oznaczone 1 - to właśnie obszar, gdzie maciupcia plamka może się chować. 2 to obszar, gdzie (jeśli aktywność wzrośnie) coś może się pojawić.

 

Obserwacje wskazane! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilkę spojrzałem na słonko przez lornetkę (telepa nie ma co wyciągać słonka nie zobaczę przez zbyt niskie położenie) i w sumie nie widzę tam nic ciekawego. Ale mój kolega donosi że jednak wygenerowała się jakaś plama/y. Tak więc warto poświęcić trochę czasu na obserwacje słoneczka.

Edytowane przez BanEr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod adresem: http://www.tos.astrowww.pl/komunikaty/komunikaty.html jest już komunikat o stanie aktywności Słońca za miesiąc listopad 2008.

Pragnę zasygnalizować o wzrości wartości średniej konsekutywnej . W miesiącu kwietniu wyniosła ona 4,74 a w maju 5,11. Na podstawie tych wartości określa się maxima lub minima cykli słonecznych. Czy był to moment minimum, zobaczymy jak zachowa sie Słonce przez następne kilka miesiecy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Coś się kotłuje po drugiej stronie słoneczka ;)

 

This morning, Dec. 24th, NASA's STEREO-B spacecraft photographed a pair of active regions emerging in the sun's southern hemisphere. Clouds of hot glowing gas detected by STEREO's extreme UV telescope probably mask a pair of new-cycle sunspots underneath.The clouds and spots are not yet visible from Earth. STEREO-B is stationed over the sun's eastern limb where it can see things up to three days before the sun's rotation turns them toward our planet. So, consider this a sneak preview.

 

 

stereob360.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.