Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Nowe wieści od naukowców NASA - od 1954 roku nie było tylu dni bez plam słonecznych!

W ciągu ostatnich stu lat jedynie roczniki 1912, 1913, 1954 i 1933 miały jeszcze więcej dni bez plam. A na dodatek pamiętajmy, że dopiero co rozpoczął się październik...

100yearskx5.gif

Ilość dni bez plam słonecznych w poszczególnych latach w XX wieku i porównanie do roku 2008.

Nie porównywał bym braku plam w danym roku, tylko w danym minimum - daje to pełniejszy obraz głębi minimów Słonecznych i braku plam.

Przerobiłem wykres zamieszczony przez Ciebie i tak wygląda ilość dni bez plam na Słońcu w danych minimach Słonecznych:

dnibezplam.jpg

 

Pozdrawiam:

MK

Moje obs. Słońca we wrześniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda u mnie dopisuje, więc nie podarowałem sobie lukanka na Naszą Gwiazdę.

Niestety obiecująca plamka zanika, a właściwie wizualnie nie jest plamką a wygląda jak delikatne zagęszczenie granulek w tamtym miejscu.

 

Dołączam foto. Niestety Słońce nadal jest "łyse" :(

 

Hpim3146.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga uwaga! Stan podwyższonej gotowości do obserwacji!

 

Stereo B pokazuje coś za winklem Słońca:

 

20081009090530n7eubl110at6.png

 

Jeśli rzeczywiście coś aktywnego się tam chowa i będzie widoczne przez Stereo B, to kilka dni później może pojawić się po naszej, widocznej stronie tarczy Słońca! Proszę się zatem przygotować do obserwacji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba naprawdę duży (jak na minimum) obszar aktywności:

Zatem - panie i panowie - zaczyna się! :)

 

No i wykrakałeś. Zza winkla wyłoniły się dwa piegi jeden większy, drugi malutki :D ; widoczne już przy powiększeniu 20x. Po tak długim "bezplamiu" obserwacja ich to prawdziwa frajda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe - celem sprostowania - to jeszcze nie są plamy z tej grupy, o której wspominałem!

Wystarczy rzucić okiem na najnowsze dane z SOHO i samemu się przekonać, że jeszcze jedna mała lub większa niespodzianka na nas czeka! :)

 

200810111524eit195zc0.gif

 

Magnetogramy z SOHO pokazują, że grupa wczoraj zaczęła się pojawiać. Nieźle! :)

 

Tak więc, czeka nas jeszcze jedna grupa! :) A ta grupa otrzymała oznaczenie 1004. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe - celem sprostowania - to jeszcze nie są plamy z tej grupy, o której wspominałem!

 

No właśnie też mi nie pasowała ta podejrzanie szybkla rotacja. :rolleyes:

Z tego co widać na SOHO wynika, że w najbliższych dniach czekają nas jeszcze większe atrakcje.

Szkoda, że Słońce góruje coraz niżej i seening pozwala na udane obserwacje praktycznie tylko od 10.30 do 14 godziny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, 1005 zanika. To, co za winklem było aktywne, okazało się resztkami regionu. Chociaż trzeba przyznać, że ten region, którego resztki się pojawiły właśnie po naszej stronie Słońca dość długo musiał być aktywny! A to dobry znak... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga! Mamy nową grupę na Słońcu! Jest jeszcze widoczna po naszej stronie Słońca! Pewnie zostanie oznaczona liczbą 1006.

 

Na obrazach z SOHO widać całkiem ciekawe obrazki:

200810160748eit195wi6.gif

gdzie

1. nowy obszar aktywny (ma chyba dwie plamki)

2. obszar zanikającej grupy 1005

3. tutaj była aktywna grupa zanim się pojawiła po naszej stronie Słońca (o której wspominałem)

4. mały 'pęczek' aktywności - czy chowa się tam jakaś plama? Całkiem możliwe!

 

Jak widać, nie jest tak nudno, jak na okres minimum! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, to prawda, że wspomniane grupy są coraz mniej aktywne. :(

Ale - możemy mieć nowy obszar aktywny na Słońcu! Tym razem starocyklowy! Jest bardzo możliwe, że obszar ten wygenerował już maciupcią plamkę.

Znajduje się o tutaj:

 

200810170713eit195eq2.gif

...w miejscu oznaczonym znakiem zapytania.

 

Czy ktoś może to potwierdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.