Skocz do zawartości

dobór teleskopu


krzysiek9394

Rekomendowane odpowiedzi

Interesujesz się TYLKO planetami? Jeśli tak, może Ci się to szybko znudzić. Masz ich 8. -Ziemia=7. A ile możesz obserwować w dobrych warunkach? Max z 4.

 

A DS'ów (galaktyki, mgławice, gromady itp.) masz tysiące dostępnych amatorskimi teleskopami.

 

 

Pozdrawiam Tomek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujesz się TYLKO planetami? Jeśli tak, może Ci się to szybko znudzić. Masz ich 8. -Ziemia=7. A ile możesz obserwować w dobrych warunkach? Max z 4.

 

A na ilu planetach zobaczysz jakieś wyraźne szczegóły: 3 - Jowisz, Saturn i Mars.

 

Na Wenus tylko fazy, na Merkurym też fazy - jak za bardzo obraz nie faluje. A Uran i Neptun to tylko malutkie tarczki i to przy dużym powiększeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy istnieje teleskop do 2000 zł którym oglądać można

 

-Mars

-Saturn

-Jowisz

-Księżyc

-Galaktyki

-DS-y

Prawdopodobnie istnieje. Użyj opcji "Szukaj" w górnym prawym rogu strony, o ile nic nie chcesz nam napisać o warunkach, w ktorych masz zamiar prowdzić obserwacje. pozdrawiam!

Edytowane przez piters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam niedawno kupiłem telepa - 6 calowego Newtona na montażu paralaktycznym - balkon mam podobnych rozmiarów co ty. Obserwuję (nie focę - to kompletnie inna bajka) głównie z balkonu z centrum Wawy. Do 2000 zeta zmieścisz: C6N na paralaktyku i dwa okulary (krótkoogniskowy do planet i łysego (np. UWA 3.5 mm) oraz długoogniskowy do DSów (np. Vixen 32mm)). Do obserwacji DSów z centrum miasta będzie Ci jeszcze potrzebny filtr mgławicowy - 200 zeta (to już chyba przekroczy budżet). Ja z efektów jestem zadowolny (nie zachwycony, ale złapałem bakcyla).

 

ALE skoro się przeprowadzasz do domu jednorodzinnego - to sugerowałbym raczej 8 calową Syntę na montażu dobsona (2 cale dają ogromną róznicę), dwa okulary (jeden krótko i drugi długoogniskowy) oraz ww. filtr. Zabawa będzie przednia :-)

 

P.S. Będziesz mógł spokojnie obserwować wymienione przez Ciebie obiekty, a z czasem wymienisz sprzęt na lepszy.

Edytowane przez MaciekC6N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojej Krzysiek..radze Ci przestudiuje watki pt "moj pierwszy teleskop" wyrobisz sobie wieksze zdanie o co pytac i co bys moze bardziej chciał.

 

Jesłi masz 2000 i warunki na polance i pod ciemniejszym niebem to zainteresuj sie sławną syntą 8'' (ok 1200zl) pozniej dokupisz2 okularki i masz naprawde sprzet dobry.

spokojnie zobaczysz nia głowne planetki glaktyczki i inne DSy (czy ze swojego nowego miejsca bedziesz mogl zobaczyc droge mleczną? )

 

Musisz napisac cos wiecej inaczej bedzie problem z doradzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.