Skocz do zawartości

czarne oko Bereniki


piotrem

Rekomendowane odpowiedzi

to była trudna noc - kłopoty z prowadzeniem mimo braku wiatru, stratocumulus, rosa

chciałem dociągnąć do 60 minut ale się nie udało

mimo wszystko coś jednak widać :)

 

M_64_mala.jpg

 

http://img113.imageshack.us/img113/2728/m64ye4.jpg

 

Pozdrowienia

 

PM

 

 

SW 150/750, CG-5 GT, Canon 400D, 9*5 min, ISO 800

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełnej rozdzielczości widać na fotce ( moim zdaniem) dwa obiekty nie będace gwiazdami . Jak masz możliwość to powtórz sesję i porównaj zdjęcia , może złapałeś słabą kometkę :) Galaktyka "ciacho " gratuluję .

 

Ja sprawdziłem zdjęcie i wszystkie obiekty do 20 mag na zdjęciu są "stałe". Także dwa mgławicowe obiekty położone mniej więcej w połowie drogi z M64 do prawego górnego rogu zdjęcia (jest tam jasna gwiazda Hipparcos 63092) występują na zdjęciach POSS - zapewne są to galaktyki ale nie ujęte w PGC.

Ich współrzędne to:

12:56:21 +21:57,4

12:55:46 +21:53,4

 

Na zdjęciu widać sporo gwiazd słabszych od 20 mag. Stąd szacuję zasięg zdjęcia na 20,5-21,0 mag. :notworthy:

W obszarze zdjęcia przebywają spośród znanych obiektów z grupy planetoid i komet tylko dwie sztuki i to tylko planetoidy:

nienumerowana - 2000 WS101 o jasności 20,8 i przez to raczej nie zarejestrowana

nr 36741 - 2000 RL62 o jasności 17,9 i tu jestem w kropce, jej też nie ma na zdjęciu - może akurat pokryła się z obrazem jakiejś gwiazdy a może obróbka usuneła ślad który przy wielokrotnej ekspozycji był serią kropek. Proszę zatem autora zdjęcia o podanie dokładnego momentu wykonania zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sprawdziłem zdjęcie i wszystkie obiekty do 20 mag na zdjęciu są "stałe".

...

Lubie taka analizę. Moze bys Piotrku wrzucil te fotke opisana rzeczami które ująłeś w komentarzu jeśli to nie jest pracochlonne.

 

 

 

Masz fajne ciemne niebo do dyspozycji jimbim. To na prawdę procentuje na zdjeciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sprawdziłem zdjęcie i wszystkie obiekty do 20 mag na zdjęciu są "stałe". Także dwa mgławicowe obiekty położone mniej więcej w połowie drogi z M64 do prawego górnego rogu zdjęcia (jest tam jasna gwiazda Hipparcos 63092) występują na zdjęciach POSS - zapewne są to galaktyki ale nie ujęte w PGC.

Ich współrzędne to:

12:56:21 +21:57,4

12:55:46 +21:53,4

 

Na zdjęciu widać sporo gwiazd słabszych od 20 mag. Stąd szacuję zasięg zdjęcia na 20,5-21,0 mag. :notworthy:

W obszarze zdjęcia przebywają spośród znanych obiektów z grupy planetoid i komet tylko dwie sztuki i to tylko planetoidy:

nienumerowana - 2000 WS101 o jasności 20,8 i przez to raczej nie zarejestrowana

nr 36741 - 2000 RL62 o jasności 17,9 i tu jestem w kropce, jej też nie ma na zdjęciu - może akurat pokryła się z obrazem jakiejś gwiazdy a może obróbka usuneła ślad który przy wielokrotnej ekspozycji był serią kropek. Proszę zatem autora zdjęcia o podanie dokładnego momentu wykonania zdjęcia.

 

kapitalna analiza ! a jaki jest teoretyczny zasięg 6" ?

odnośnie obiektów - mogłem coś wykasować chociaż retusz miejscowy ograniczył się tylko do okolic galaktyki - oto pełne informacje nt warunków a w załączonym pliku logi z sesji

miejsce: okolice Międzyrzeca Podlaskiego, kompletna ciemność, jedna sodówka w odległości ok. 700 m :D

pogoda - ok. 5 C, bez wiatru, podczas obu sesji w drugiej połowie nocy przyplątał się najpierw cirrus a potem stratocumulus, PHD stracił gwiazdę prowadzenia i musiałem sie zwijać

ustawienia 400 D - standard

obróbka - DSS, trochę sie obawiałem czy sobie poradzi ponieważ składałem ujęcia z zupełnie różnych kątów (czego staram sie nie robić), co widać przy jasnych gwiazdach, odjąłem kilka darków robionych w czasie obu sesji, podzieliłem przez trzy flaty

ostateczna obróbka w PS z wtyczką Neat Image

 

pozdrawiam

 

Piotr M

 

PS gdzie są dostępne zdjęcia POSS ?

M_64.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety - planetoidy mimo nowych danych na zdjęciu nie widać. Efekt może byłby lepszy gdybym miał do wzglądu jedną surową klatkę. Ponadto 20,5 mag osiągane jest tylko dla części gwiazd, a są gwiazdy 19 mag których nie ma na zdjęciu (zapewne ma tu znaczenie kolor gwiazdy, jasności w AFA podawane są dla części niebieskiej jeśli jest dostępna). Rozbicie obrazu planetoidy na 9 kadrów jeszcze bardziej osłabia jej rejestrację na zdjęciu finalnym.

 

A oto przykład analizy w AFA:

 

m64d.JPG

 

Zdjęcia palomarskie są dostępne na stronie: http://archive.stsci.edu/cgi-bin/dss_form

 

Sądzę, że nie ma takiego czegoś jak zasięg maksymalny 6" - wiele zależy jakości matrycy oraz oczywiście od ustawionej czułości i czasu naświetlania - można jedynie analizując zdjęcia dostępne na forum określić wzór który określi nam zasięg dla danego czasu, czułości i apertury. Kiedyś takie wzory opracowywałem dla niestakowanej fotografii analogowej. Dla cyfrówki sprawa jest trudniejsza. Może kiedyś przedstawię takie obliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg katalogu USNO-A z CdC zaznaczona gwiazda ma jasność 18mag. Moim zdaniem jest już dość słabo widoczna. Która gwiazda ma jasność 20mag?

 

Z zasięgiem jest jak już wspomniałem pewien problem. Zasięg na 20,5 określiłem na podstawie faktu, że eliminacja ze zdjęcia wszystkich gwiazd do 20,0 mag (max zasięg katalogu USNO-B użyty w AFA) pozostawia jeszcze sporo obiektów. Ale też nie wszystkie obiekty do 20 mag są widoczne na zdjęciu. Poniżej fragment fotki z opisem jasności do 19,0 mag (przy 20,0 byłby nieczytelny bałagan). Widać, że wiele obiektów o jasności 18.x nie ma na zdjęciu, ale też wiele jest niepodpisanych (czyli ponad 19,0 mag). Oznaczyłem na żółto dwie ledwo widoczne gwiazdy 19,8 i 19,9 mag.

 

m64x.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zasięgiem jest jak już wspomniałem pewien problem. Zasięg na 20,5 określiłem na podstawie faktu, że eliminacja ze zdjęcia wszystkich gwiazd do 20,0 mag (max zasięg katalogu USNO-B użyty w AFA) pozostawia jeszcze sporo obiektów. Ale też nie wszystkie obiekty do 20 mag są widoczne na zdjęciu. Poniżej fragment fotki z opisem jasności do 19,0 mag (przy 20,0 byłby nieczytelny bałagan). Widać, że wiele obiektów o jasności 18.x nie ma na zdjęciu, ale też wiele jest niepodpisanych (czyli ponad 19,0 mag). Oznaczyłem na żółto dwie ledwo widoczne gwiazdy 19,8 i 19,9 mag.

 

m64x.jpg

 

w załączeniu pojedyncza klatka z 27 kwietnia, początek 5 minutowej ekspozycji o godzinie 23:46 czasu letniego

została wybrana przez Deep Sky Stacker jako najlepsza

 

pozdrawiam

 

Piotr M

 

M_64_klatka_referencyjna.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, brak we wskazanych przez program miejscach wyraźnych śladów planetoid. Jako że zdjęcie było większe niż poprzednio zamieszczony fragment, załapała się jeszcze planetoida nr 184102 - 2004 HC12 o jasności 18,7 - też niewidoczna. Sytuacja się o tyle wyjaśnia, że na surowej klatce z trudem widoczne są gwiazdy 18 mag. Zasięg można określić na 17,5-18.5 mag w zależności od pasma (widma). Zatem nie dziwi już fakt, że obiekt 17,9 mag mógł nie zostać zarejestrowany gdy z klatki na klatkę znajdował się nad innym pikselem matrycy. Ruch planetoidy nr 36741 to (na załączonym surowym zdjęciu) ok 1px na 9 minut czasu (lub większy jeżeli to resize), zatem to może wpływać na niekumulowanie się światła planetki na staku w przeciwieństwie do światła gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.