Skocz do zawartości

Moderacja Społeczna - zaczynamy!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu mogliście przeczytać zapowiedź nadchodzącej rewolucji w podejściu AF do moderacji postów - dzisiaj przedstawiam Wam działający system (wersja beta - testy publiczne do końca tygodnia).

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?aut...p;showentry=242

 

W tej chwili system jest w trakcie wdrażania. W ciągu najbliższych minut zobaczycie proste przyciski pod postami, dokładnie wg mojego wcześniejszego projektu. W tej chwili nie ma jeszcze dokładnego "help'u" pomagającego używać systemu moderacji społecznej - jak nazwałem ten patent, ale zapraszam do powyższego wpisu w blogu, gdzie dosyć dokładnie opisałem pryncypia jego działania. Generalnie rzecz ujmując, jest bardzo prosty i w codziennym użytkowaniu ogranicza się do klikania w "kciuk w górę" (rekomendacja postu) oraz kciuk w dół - dezaprobata, czyli zgłoszenie do usunięcia (wymagane uzasadnienie).

 

Granice krytyczne zostaną oznaczone przeze mnie w trakcie testów. Będą się zmieniać zależnie od wielkości forum i popularności systemu.

 

Co w przyszłości...? Dużo! Ten system jest rdzeniem pod masę innych pomysłów. Od razu np. zostanie wykorzystany do głosowania w plebiscycie astrofotograficznym.

 

Kończę przynudzać, zapraszam do zabawy. Niniejszym ogłaszam nadejście nowego etapu w rozwoju Astro-Forum.org - dokładnie po 5 latach od jego narodzin :).

 

PS. Używajcie systemu z rozwagę. Niestety - każde formy nadużycia machiny, choćby tylko takie, które budzą wątpliwości, będą surowo karane bezpowrotną utratą prawa oceniania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Używajcie systemu z rozwagę. Niestety - każde formy nadużycia machiny, choćby tylko takie, które budzą wątpliwości, będą surowo karane bezpowrotną utratą prawa oceniania.

 

Adamie, czy rozwiniesz (niekoniecznie w tej chwili) ten fragment? Bo przyznam szczerze, że się trochę pogubiłem :unsure:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, czy rozwiniesz (niekoniecznie w tej chwili) ten fragment? Bo przyznam szczerze, że się trochę pogubiłem :unsure:.

A co tu rozwijać... Żaden system nie poradzi sobie z "wyjątkowymi" postaciami. Przez ponad 2 letnie używanie podobnego systemu na innym serwisie dało się czasami zauważyć tworzenie GWA (grupy wzajemnej adoracji). Odpowiednio silna grupa potrafi zdestabilizować taki system. Dlatego, jeżeli po prostu zobaczę, że ktoś kogoś minusuje np. w ramach rewanżu za swoją głupotę, to po kilku takich akcjach utraci ten przywilej.

 

Od dzisiaj moderatorzy zamiast wtrącać się w konkretne posty, banowanie osób, etc. będą zajmować się tylko stytuacjami wyjątkowymi, które wymykają się z reguł działania systemu (np. wojny na minusy, bo i coś takiego zapewne zobaczymy). Choć wierzę w naszą wyjątkowość... może się okazać, że w ogóle coś takiego nie zaistnieje i rola moderatora ograniczy się tylko do inspirowania ciekawych tematów, porządkowania treści forum, poprawiania błędów, tytułów, etc.

 

Mam nadzieję, że to wyjaśni moje poprzednie zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety - każde formy nadużycia machiny, choćby tylko takie, które budzą wątpliwości, będą surowo karane bezpowrotną utratą prawa oceniania.

 

Piękne to, piękne (czytałem bloga dokładnie), a podany tu wyjątek ZERUJE całą ideę, niestety.

Miałbym się bać, czy wciśnięcie kciuka nie będzie wyglądać podejrzanie. Moderowanie moderatorów....

Chyba nie będę używał przycisków.

 

Andrzeju! W blogu pięknie uzasadniłeś, dlaczego NIE BĘDZIE niczego podobnego. I przekonałeś mnie.

 

(Do siebie, na stronie) - Ale może to tylko w wersji beta?

 

W każdymn razie - powodzenia!

:Salut:

Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomina mi to konkurs Eurowizji :)

Kiedy studiowałem (zamierzchłe to czasy, ale jeszcze ogarnięte moją pamięcią) ciało pedagogiczne uczenii wymyśliło plebiscyt na najlepszego wykładowcę. Głosowali studenci. Na UMCS wygrał... major Kowalski ze studium wojskowego. Wielki to był i rubaszny żartowniś. Bohater licznych anegdot. Np. takich:

- Było wczoraj zebranie w rektoracie. Ja i inni naukowcy...

 

- Student Kwiatkowski! Wiem, że jesteście zmęczeni różnymi imprezami, że nie lubicie rano chodzić na zajęcia, ale PROSZĘ PRZYJĄĆ DO WIADOMOŚCI, ŻE NA ZAJĘCIACH KPT WYSOCKIEGO SPAĆ NIE WOLNO!!!

 

- Kwiatkowski! Wy lekceważycie zajęcia! Jak się nie poprawicie to odbierzemy wam stypendium!

- Ale ja nie mam stypendium!

- To przyznamy! I odbierzemy!

 

etc. etc. etc.

 

Kowalski był niezwykle popularny wśród słuchaczy studium a jego sława rosła w anegdocie. Wystarczyła iskra - szeptana propaganda: "głosujcie na Kowalskiego" i wygrał z dużą przewagą.

 

"Poważni" wykładowcy byli zbulwersowani. Nie wiem, czy kontynuowano plebiscyt w latach następnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym napisac kilka słów w kwestii moderacji społecznej... Chodzi mi mianowicie o komentowanie astrofotek... Spotkałam się z wieloma bardzo skrajnymi poglądami. Jedni chcą (głównie autorzy) aby fotki były konstruktywnie lub miło komentowane, inni twierdzą że ten "proceder" to tylko nabijanie sobie postów... Chciałabym aby tutaj w tym wątku padły wreszcie słowa czy komentować czy nie... czy och i ach (dawkowane rozsądnie) są dozwolone czy nie. Może wystarczy po prostu skoro nie ma się do powiedzenia nic więcej poza "bardzo ładna fotka..." to może wystarczy nacisnąć kciuk do góry? Co sądzicie? Piszę to głównie ze względu na swoją osobę, ponieważ zawsze staram sie napisac cos przy każdym opublikowanym zdjęciu, ze względu na szacunek dla drugiej osoby, która poswięciła mnóstwo czasu i zaangażowania aby pokazać nam swoje fotki i po prostu aby wyrazić swój zachwyt...

Nie chciałabym obudzić się któregoś ranka i mieć trzysta minusów, bo ktoś uważa, że nabijam sobie posty komentując fotki. Prosze o wypowiedź głównie astrofotografów (i nie tylko ;) )

 

pozdrawiam serdecznie

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w/g mnie głosowanie na fotkę i komentarze do wątku wcale się nie wykluczają, a nawet wręcz przeciwnie

 

ideałem byłoby, gdyby ten system polecania wątku pełnił funkcję plebiscytu,

byłoby to wtedy najprostsze, najbardziej sprawiedliwe i przejrzyste takie wybieranie zdjęcia miesiąca, czy w ogóle rankingu najlepszych zdjęć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Chciałabym aby tutaj w tym wątku padły wreszcie słowa czy komentować czy nie... czy och i ach (dawkowane rozsądnie) są dozwolone czy nie. (...)

 

Dozwolone, nie dozwolone, to w rekach czytelników co zrobią z ohami ahami. Albo wyautują, albo nie ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa, trzy lata temu, po jednej z kolejnych dyskusji na temat moderacji i oceny wątków/postów przedstawiłem niemal identyczny pomysł, wykorzystujący emotki :dobrze::zle:, które miały być umieszczane pod wypowiedziami użytkowników forum i które miały stanowić o tym, czy oceniamy je pozytywnie, czy nie. Wtedy pomysł został odrzucony. Nie pamiętam nawet jakie zostały użyte argumenty. Być może forum nie było jeszcze na to gotowe.

 

Dzisiaj kiedy powraca jestem oczywiście "za" i mam nadzieję, że spełni zakładaną rolę. Choć oczywiście z drugiej strony, bogatszy o doświadczenia płynące z przeszłości mam pewne obawy, czy się uda. W każdym razie warto spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor

Pewnie będę pierwsza osoba która zostanie "zaminusowana". Mam pewne wątpliwości co do wyżej wymienionego pomysłu. Nie chodzi mi o ideę lecz o techniczna realizację.

Nie można zmniejszyć tego paseczka do "głosowania"? Coraz większa ilość guziczków, przycisków sprawia że forum przestaje być czytelne.

Post składający sie z jednego krótkiego zdania (a takie sie zdarzają dosyć często) ginie przytłoczony ilością gadżetów. Nie można zrobić tego mniejszego/umieścić w innym miejscu?

 

 

Pozdrawiam Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem też pod awatarem nową rubryczkę KARMA. Czym ona jest? Tzn. wiem czym jest karma, samsara i nirwana :D ale jaką funkcję spełnia to na forum. Skąd biorą się punkty karmy? Co one dają - do czego prowadzą?

 

...ale czad :lol:

 

No właśnie kiedy pod Twoim postem ktoś kliknie na kciuk do góry to masz jeden punkt karmy więcej a jak kliknie ktos kciuk skierowany na dół to masz o jeden punkt karmy mniej...

Może warto byłoby zmienić nazwę tego narzędzia? Zamiast karmy jakies inne określenie, mi to sie kojarzy z buddyzmem ;) (nigdy nie miałam i nie mam nic przeciwko jakimkolwiek religiom, żeby było jasne)

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Nie można zmniejszyć tego paseczka do "głosowania"? Coraz większa ilość guziczków, przycisków sprawia że forum przestaje być czytelne.

...

 

przecież każdy user ma możliwość ustawienia sobie opcji wyświetlania forum, w swoim panelu kontrolnym ==> opcje ==> ustawienia forum: http://astro-forum.org/Forum/board-settings.html

dla skrajnych purystów jest na dole strony forum opcja Wersja Lo-Fi http://astro-forum.org/Forum/lofiversion/index.php itd itp włacznie z opcjami wyświetlania swojej przeglądarki internetowej

 

na nazwę punktów "dobra" i "zła" pomysłów było wiele od yng yang poprzez midichloriany "pigułki" z Matrixa ilość Mana z gierek RPG po magnitudo ;)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pewne szybkie przemyślenia.

 

Przed chwilą wszedłem do wątku, który powstał wiele miesięcy temu, ale ostatni post został napisany dzisiaj. Pierwszy post wnosił wiele istotnych informacji, natomiast kolejne to już właściwie "dodatkowe" komentarze. Dlatego dałem "plusa" przy pierwszej wiadomości, pomijając następne. Myślę, że w wielu przypadkach warto cofnąć się nieco wstecz i ocenić pracę autora wątku lub najbardziej wartościowe komentarze.

 

Druga sprawa. Wszedłem także do kalendarzyka astronomicznego redagowanego przez moją osobę :rolleyes: . I zobaczyłem, że są tam trzy :dobrze: . Myślę, że ten wątek powinien być wyłączony z bieżącej oceny. To są efemerydy zjawisk, więc nie tyle praca twórcza, co dodawanie kolejnych "klocków" do całości. Dla mnie oceną tego wątku jest ilość wejść. Ta ilość często zależna jest od pogody i atrakcyjności zjawisk. Na przykład obecnie mamy chude czasy. I ze względu na pogodę i ze względu na małą ilość ciekawych zjawisk. Dziękuję za wstawione plusy, ale myślę, że właśnie w przypadku tego wątku można zastosować to co napisałem wcześniej, czyli nie ocenę każdego posta, ale ocenę całości wystawioną w pierwszym wątku. Pozostawiam do uznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą wszedłem do wątku, który powstał wiele miesięcy temu, ale ostatni post został napisany dzisiaj. Pierwszy post wnosił wiele istotnych informacji, natomiast kolejne to już właściwie "dodatkowe" komentarze. Dlatego dałem "plusa" przy pierwszej wiadomości, pomijając następne. Myślę, że w wielu przypadkach warto cofnąć się nieco wstecz i ocenić pracę autora wątku lub najbardziej wartościowe komentarze.

 

Punktujemy nie wątki, a posty. To bardzo ważne. Zrobiłeś właściwie, dając PLUSA pierwszej wiadomości.

 

Druga sprawa. Wszedłem także do kalendarzyka astronomicznego redagowanego przez moją osobę :rolleyes: . I zobaczyłem, że są tam trzy :dobrze: . Myślę, że ten wątek powinien być wyłączony z bieżącej oceny.

Robercie, pozwól że się nie zgodzę. Właśnie liczę, że takie osoby, jak właśnie ty, będą zbierać najwięcej "plusów". Wiem doskonale, że nie po to robisz, żeby ktoś Ciebie chwalił, ale uważam, że zasługujesz na uznanie. Punkty są odzwierciedleniem naszego wkładu... a wkładem jest wszystko - fotografia, relacje, pomoc, aktywność, i wiele wiele innych czynników, o których sami decydujecie. Nie zapominaj, że wykonujesz niezwykle pożyteczną pracę, więc plusy należą się jak najbardziej.

 

A może by, żeby było totalnie łebdwazerowo, zrobić polecanie postu AJAX-em, żeby nie trzeba było dwukrotnie przeładowywać strony? Wiem że to trochę roboty, ale to tylko taka moja luźna sugestia :)

Zrobi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa, trzy lata temu, po jednej z kolejnych dyskusji na temat moderacji i oceny wątków/postów przedstawiłem niemal identyczny pomysł, wykorzystujący emotki :dobrze::zle:, które miały być umieszczane pod wypowiedziami użytkowników forum i które miały stanowić o tym, czy oceniamy je pozytywnie, czy nie. Wtedy pomysł został odrzucony. Nie pamiętam nawet jakie zostały użyte argumenty. Być może forum nie było jeszcze na to gotowe.

 

Dzisiaj kiedy powraca jestem oczywiście "za" i mam nadzieję, że spełni zakładaną rolę. Choć oczywiście z drugiej strony, bogatszy o doświadczenia płynące z przeszłości mam pewne obawy, czy się uda. W każdym razie warto spróbować.

A możesz poszukać tego wątku? Ja sobie nie przypominam. W każdym razie zgadzam się, że forum wcześniej nie było gotowe, choćby z takiego faktu, że osoby zarządzające forum nie popierały takich inicjatyw.

 

Z drugiej strony, bardzo się cieszę, że jest to także i po Twojej myśli. Prawda jest też taka, że gdybym rozpoczął debatę publiczną nt tego systemu przed jego wprowadzeniem, to nigdy by on nie powstał. Niestety - tacy jesteśmy, lubimy trochę "poorać" w pomysłach. Dlatego na AF pomysły będą realizowane i dopiero po wdrożeniu będziemy się przyglądać, czy były dobre, czy złe. Oczywiście ze złymi będziemy się żegnać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze ogólna odpowiedź do kilku osób zbiorczo.

 

Nawa to sprawa wtórna, nie warto nią sobie głowy zawracać. Karma pasowała, bo de facto jest najbliżej idei mojego systemu (robisz dobrze, rośniesz, krzywdzisz tracisz). Z drugiej strony proszę, abyśmy się za bardzo nie wgłębiali w teorię a po prostu przeszli do jego używania. Za kilka miesięcy sobie porozmawiamy, co zmienić, co poprawić. Tak jak pisałem, podobny system na moim innym serwisie doprowadził do CUDU. Do dzisiaj nikt nie wierzy, jak to możliwe. Nie widzę powodu, żeby to miało nie udać się ponownie. Im więcej osób będzie używać systemu, tym większa jego wartość.

 

Nie obawiajcie się dawać minusy, jeżeli ktoś coś robi źle. To forma nauki, zwrócenia uwagi. Żeby system wystawił jakieś konsekwencje potrzebą będzie naprawdę bardzo się postarać. Bez obaw...

 

Co do dodatkowych elementów graficznych - rozumiem, że są osoby, którym to będzie przeszkadzać. Ja patrzę na to inaczej - cena za to, co system wniesie w życie forum jest niewielka. Przyzwyczaicie się do tej "niedogodności".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz poszukać tego wątku? Ja sobie nie przypominam. W każdym razie zgadzam się, że forum wcześniej nie było gotowe, choćby z takiego faktu, że osoby zarządzające forum nie popierały takich inicjatyw.

 

Próbowałem, ale nie pamiętam ani tytułu wątku, ani dokładnego kontekstu. Pamiętam tylko doskonale, że proponując system oceny wklejałem te paluchy ;) - :dobrze::zle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest skala karmy? Czyli ile mozna maksymalnie dostac minusów lub plusów i co sie dzieje przy np. jakiejś granicznej ilości minusów? blokują się jakieś aktywności?

 

Ori

 

edit: aha i jeszcze mi się przypomniało. Skąd mam wiedziec za co dostałam plusa lub minusa? Czy za kazdym razem mam przeglądac wszystkie swoje posty, bo musze wiedzieć co jest aprobowane społecznie a co nie...

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest skala karmy? Czyli ile mozna maksymalnie dostac minusów lub plusów i co sie dzieje przy np. jakiejś granicznej ilości minusów? blokują się jakieś aktywności?

 

Ori

 

edit: aha i jeszcze mi się przypomniało. Skąd mam wiedziec za co dostałam plusa lub minusa? Czy za kazdym razem mam przeglądac wszystkie swoje posty, bo musze wiedzieć co jest aprobowane społecznie a co nie...

A czytałaś opis w blogu? Tam napisałem, co można będzie zarobić lub stracić. W tej chwili ta część "zabawy" nie jest jeszcze uruchomiona. Potrzebny jest okres testowy, żeby zobaczyć, jak rozkładają się proporcje. W tej chwili nie jestem w stanie Ci powiedzieć, przy jakiej wartości będzie np. BAN. Oczywiście, możemy pogadać o tych progach, choć póki co, jest to czysta spekulacja.

 

W kwestii drugiej części pytania, póki co, nie jesteś w stanie sprawdzić, za co masz plusa - poza oczywiście możliwością śledzenia swoich postów. W kolejnych wersjach systemu pojawią się takie możliwości (kto, za co, komu, za ile, etc.). W najbliższej odsłonie pojawi się przede wszystkim możliwość promocji dobrych postów - czyli wyświetlanie ich na głównej, w specjalnych działach, etc. Dodatkowo w każdym wątku będzie mini indeks pokazujący polecane posty "w tym wątku". Myślę, że to pozwoli łatwo dotrzeć do wartościowych postów zakopanych w dziesiątkach stron danego wątku. Jest wiele opcji, na wykorzystanie plusów. Bądźcie cierpliwi. Cały czas będę to rozwijał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor
Co do dodatkowych elementów graficznych - rozumiem, że są osoby, którym to będzie przeszkadzać. Ja patrzę na to inaczej - cena za to, co system wniesie w życie forum jest niewielka. Przyzwyczaicie się do tej "niedogodności".

Przyzwyczaimy B)

Edytowane przez inż.konstruktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.