Skocz do zawartości

Moderacja Społeczna - zaczynamy!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

I jeszcze jedno: myślę że pełniejszy obraz daje pokazanie oddzielnie stanów + oraz -, niż pokazywanie algebraicznego salda (jak na innych portalach).

Tak by się wydawało, ale nie. Dlaczego? Tak było kiedyś, ale zrezygnowałem z tego, ponieważ idea systemu opiera się na pozytywnych emocjach, nie negatywnych. Nie chcemy skupiać się na tym, ile kto ma minusów. Saldo zaś jest potrzebne, aby wiedzieć, jaka jest proporcja. System śledzi nie tylko ilość, ale także częstotliwość przyznawanych ocen. Jeżeli ktoś ma plus tysiąc i pewnego tygodnia coś mu się z głową stało i zaczyna robić rzeźnie na forum, to system wytropi coś takiego i doprowadzi do wprowadzenia moderacji na osobnika. Za to nie będzie łatwo zbanować osobę "zasłużoną", a na pewno trudniej, niż kogoś nowego.

 

Poza tym, coś takiego sprzyja wojnom na minusy - ludzie dają po to, żeby w czyimś profilu wisiało więcej czerwonych minusów. Tu trzeba się niestety kierować nie logiką, ale socjologią. Bilans jest wystarczający. Poza tym, w przyszłości będzie można kupić np. koszulki zlotowe za swoje punkty, albo udział w zlocie. Dlatego warto zarabiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra zostałam wywołana to odpiszę :P

Czym różni sie plus przy poście Meraka od postu z astrozdjęciem? Ustalmy te reguły, bo potem będzie zamieszanie, a myślę że czas próbny tego systemu własnie takie babole wyłapie i wtedy będzie jasne... juz całkiem zakręcona jestem :unsure: .

 

pozdrawiam

Ori

Ori - naprawdę tego nie wiesz? Jeżeli mówisz serio, to bardzo dokładnie wytłumaczę.

 

Zdjęcie rekomendujesz wszystkim userom AF, bo jest piękne, bo wymagało masę pracy, nie wiem... sama ustalasz kryteria tego, co rekomendujesz.

Nie rozumiem zupełnie, za co zarekomendowałaś ten post. Jaka jest w nim treść, że chcesz aby zawisł na głównej stronie (bo tak będzie docelowo).

 

Dlatego pisałem nad nadzorem ludzkim, bo tego typu dawanie plusów doprowadzi do patologii systemu. Będziemy zwracać uwagę, dlatego bez obaw, że coś komuś się stanie.

 

Z drugiej strony, przy większej popularności ten problem znika sam - z racji działania statystyki i błędne interpretacji działania systemu są niszowe, bez znaczenia na ogólne wyniki.

 

Poza tym, uważam że system powinniśmy testować poza tym wątkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam - TO JEST REKOMENDACJA POSTU! Naprawę trzeba to tłumaczyć?

 

Tak, trzeba... bo ja bym rekomendował także za np. humor, czy po prostu przyjemność z czytania.

 

No i mamy przykład, co nie będzie tolerowane w systemie ocen. Ori - możesz powiedzieć, czym wspaniałym wyróżnia się post Meraka, że chcesz go rekomendować całej społeczności AF?

 

 

A poza tym, Ori pewnie i by napisała... ale nie ma jak. Dlaczego przy negatywnych opiniach można dopisać komentarz, a przy pozytywnych już nie? Gdyby wprowadzić taką możliwość, ucięłoby się raz na zawsze problem z chwaleniem zdjęć - wszystkie "westchnienia" byłyby w jednym miejscu i nie zaśmiecały forum.

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plusy nie są potwierdzeniem, że zgadzasz się z czyjąś opinią, tylko że post rekomendujesz (za wiedzę, wartość, etc.). Wydawało mi się to oczywiste, ale trzeba będzie jednak szybciej stworzyć regulamin. TO JEST REKOMENDACJA, a rekomendacja nie znaczy, ok - zgadzam się z tobą. Wręcz przeciwnie. Często rekomenduje się posty, z którymi wcale nie musimy się zgadzać. Prawda?

 

Powtarzam - TO JEST REKOMENDACJA POSTU! Naprawę trzeba to tłumaczyć?

 

Czy wierzysz sam w to co piszesz?

Jakos mi sie nie chce wierzyc, ze kilka tysiecy uzytkownikow forum jak jeden maz wbije sobie regulamin rekomendacji do glowy i bedzie go przestrzegac.

Jak ktos widzi +/- to odruchowo klikac bedzie jesli mu sie podoba nie podoba.

 

Przyklad:

Program ,,Linia specjalna" gdzie sie niby dzwonilo czy sie zgadza czy nie zgadza z tematem dyskusji. W praktyce ludzie patrzyli na mordke osoby siedzacej w studio i dzwonili w zaleznosci od tego czy im sie podobala czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, trzeba... bo ja bym rekomendował także za np. humor, czy po prostu przyjemność z czytania.

Ależ jak najbardziej. Jeżeli coś jest wartego "pokazania" innym, proszę bardzo.

 

A poza tym, Ori pewnie i by napisała... ale nie ma jak. Dlaczego przy negatywnych opiniach można dopisać komentarz, a przy pozytywnych już nie? Gdyby wprowadzić taką możliwość, ucięłoby się raz na zawsze problem z chwaleniem zdjęć - wszystkie "westchnienia" byłyby w jednym miejscu i nie zaśmiecały forum.

No właśnie mogę ci powiedzieć, że na Valhalli to nie zadziałało. Po to są posty, żeby pisać swoje odczucia pozytywne. Plusy są formą dodatkową, nie mającą odciągać od pisania. Także właśnie w galerii dadzą bardzo dobry efekt. Często nie chce nam się pisać - "ładna fotka". Klikniemy w uznaniu plus, bez żadnego komentarza. My powinność spełniamy, a artysta fotograf cieszy się, bo widzi feedback, że ludzie doceniają pracę. Jeżeli znowu będzie trzeba pisać "ładna fotka", to większość osób sobie odpuści i będzie tak samo jak jest... czyli np. 2000 osób ogląda wątek, a 3 napiszą "ładna fotka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wierzysz sam w to co piszesz?

Jakos mi sie nie chce wierzyc, ze kilka tysiecy uzytkownikow forum jak jeden maz wbije sobie regulamin rekomendacji do glowy i bedzie go przestrzegac.

Właśnie nie wierzę i po to są moderatorzy, którzy będą starać się to tłumaczyć - w przypadkach bardzo jaskrawych. W skali masowej, za jakąś chwilę przestaje to mieć znaczenie. Po przekroczeniu progu krytycznego przestaje mieć znaczenie, jaka motywacja kieruje kliknięciem w plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, w przyszłości będzie można kupić np. koszulki zlotowe za swoje punkty, albo udział w zlocie. Dlatego warto zarabiać.

 

Tutaj trzeba uważać - ja bym rozgraniczył "karmę" astroamatorów i astrofotografów. Nie chodzi mi tutaj o żadną zazdrość, ani o to, że dobrego, wartościowego posta jest napisać trudniej niż zrobić dobrą, wartościową fotkę. Ja jednak jestem zdania, że astro-fotografowie będą łapać na raz więcej punktów karmy w jednym wątku niż jeden astroamator swoimi pomocnymi postami przez miesiąc.

Nie możemy dopuścić do tego, że ten jest lepszy bo ma karmę=78 a ten gorszy bo ma karmę=6. Myślę też, że normalny inteligentny człowiek będzie potrafił to rozgraniczyć, tak jak astrofoto to jedno, a wizual to drugie.

 

Rozchodzi mi się o to, że osoby skupiające się niemal wyłącznie na fotografii za jedną fotkę mogą załapać 25 punktów karmy (zobaczycie- tak będzie)... A osoby udzielające się częściej i szerzej na temat obserwacji będą dostawać ich znacznie mniej, mimo, iż fizycznie piszą i pomagają innym bardziej... Żeby nikt nie poczuł się pokrzywdzony! Powinniśmy jednak ustalić jakąś zasadę.

Czym bowiem różnią się punkty za dobrą fotkę jakiejś mgławicy od pracy włożonej w pomoc przy obserwacjach np. nowym użytkownikom? Są przecież osoby, które bardzo cierpliwie pomagają "nowym" w wątkach "jaki mam teleskop kupić".

 

Punkty punktami - niech będą... i dobrze. Będziemy widzieć, kto jest dobrym astrofotografem i kto pisze dobre, wartościowe posty - ale nie kupujmy nic za nie. Tam, gdzie pojawia się kupno i sprzedaż, tam pojawiają się problemy natury ludzkiej...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie na temat, który poruszyła Ori: "Czemu służy nabijanie postów?". Spotkałem się z tym terminem na innych forach, ale nikt nie był w stanie mi tego wytłumaczyć. Czyżby moderatorzy forum przewidzieli nagrody dla osoby o największej ich liczbie? Może osobnik ów jest fanem wielkich liczb? (to coś jak kolekcjonowanie znajomych na "Naszej Klasie"). Niektórzy z użytkowników piszą dużo, ponieważ mają o czym, ale czy zerkają na licznik postów? Czy jest to dla kogoś aż tak istotne? Może ktoś zaspokoi moją ciekawość i mi to wszystko wyłoży?

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję wrócić do meritum - pomijając ozdobniki chodziło mi głównie o wybór perspektywy oglądania forum.

Nie widzę nic złego w możliwości wyboru perspektywy (moderacja: tak / nie ).

To byłoby bardzo w duchu pluralizmu :rolleyes:

Oczywiście, o ile jest to łatwo wykonalne technicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj trzeba uważać - ja bym rozgraniczył "karmę" astroamatorów i astrofotografów. Nie chodzi mi tutaj o żadną zazdrość, ani o to, że dobrego, wartościowego posta jest napisać trudniej niż zrobić dobrą, wartościową fotkę. Ja jednak jestem zdania, że astro-fotografowie będą łapać na raz więcej punktów karmy w jednym wątku niż jeden astroamator swoimi pomocnymi postami przez miesiąc.

Nie możemy dopuścić do tego, że ten jest lepszy bo ma karmę=78 a ten gorszy bo ma karmę=6. Myślę też, że normalny inteligentny człowiek będzie potrafił to rozgraniczyć, tak jak astrofoto to jedno, a wizual to drugie.

Dokładnie Wimmer - przewidziałem to wcześniej. System oceny zdjęć będzie całkowicie odrębny, ale to dopiero w momencie kiedy galeria zostanie zintegrowana z forum. W tej chwili nie ma oceny samych zdjęć, dlatego będziemy oceniać same posty. Trudno, będzie na początku trochę "niesprawiedliwie", ale za to astrofotograficy będą zmotywowani do pokazywania nam większej ilości zdjęć. Obiecuję to rozdzielić, jak tylko pojawi się taka możliwość technologiczna - czyli mam nadzieję, już wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie na temat, który poruszyła Ori: "Czemu służy nabijanie postów?". Spotkałem się z tym terminem na innych forach, ale nikt nie był w stanie mi tego wytłumaczyć. Czyżby moderatorzy forum przewidzieli nagrody dla osoby o największej ich liczbie? Może osobnik ów jest fanem wielkich liczb? (to coś jak kolekcjonowanie znajomych na "Naszej Klasie"). Niektórzy z użytkowników piszą dużo, ponieważ mają o czym, ale czy zerkają na licznik postów? Czy jest to dla kogoś aż tak istotne? Może ktoś zaspokoi moją ciekawość i mi to wszystko wyłoży?

Paweł

 

Ale zes podpadl :szczerbaty:

Ale kto wie, moze Adam sobie stawia browara za liczbe postow.

 

Chyba wlasnie nabilem sobie bezsensownego posta. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, nie wytrzymam do jutra :szczerbaty: , mam pytanie, a własciwie propozycję...

 

Ponieważ, dawanie plusów pod postami jest strasznie intuicyjne jak dla mnie i aż człowieka korci, żeby zaplusować post, z którym się zgadza...

Natomiast w założeniach Adama, należy plusować i polecać wątki wartościowe... i tutaj mamy pewną rozbieżność i konflikt interesów...

 

Proponuję, aby można było plusować wypowiedzi na znak, że popieramy wypowiedź i DODATKOWO niech będzie osobne plusowanie wartościowego wątku, który potem można podlinkować np. poczatkującym... moze jakiś licznik zaplusowanych postów w wątku, która to suma wpłynie na atrakcyjność wątku?

Dlaczego tak? Poniewaz jak wspominałam intuicyjnie ten plus (lub minus, ale to w ostateczności) dajemy osobie i jej wypowiedzi.

Porozmawiajmy o tym. Sądzę, że to jednak jest pewien problem i jedni będą głosowac na wątki inni na konkretne posty i troche sie przesłanie rozmyje :unsure:

 

pozdrawiam zaabsorbowana

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zes podpadl :szczerbaty:

Ale kto wie, moze Adam sobie stawia browara za liczbe postow.

 

Chyba wlasnie nabilem sobie bezsensownego posta. :Boink:

No właśnie na forach przyjęto ten kretyński wskaźnik ilości postów. Czy się z tym zgadzamy, czy nie, to jednak w skali masy widać, że on ciągle działa. Inaczej podchodzi się do osoby z 1 postem, inaczej do osoby z 1000 postów. Cóż, samo życie. A mówią, że "długość", sorry - ilość, nie ma znaczenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, nie wytrzymam do jutra :szczerbaty: , mam pytanie, a własciwie propozycję...

 

Ponieważ, dawanie plusów pod postami jest strasznie intuicyjne jak dla mnie i aż człowieka korci, żeby zaplusować post, z którym się zgadza...

Natomiast w założeniach Adama, należy plusować i polecać wątki wartościowe... i tutaj mamy pewną rozbieżność i konflikt interesów...

 

Proponuję, aby można było plusować wypowiedzi na znak, że popieramy wypowiedź i DODATKOWO niech będzie osobne plusowanie wartościowego wątku, który potem można podlinkować np. poczatkującym... moze jakiś licznik zaplusowanych postów w wątku, która to suma wpłynie na atrakcyjność wątku?

 

Dlaczego tak? Poniewaz jak wspominałam intuicyjnie ten plus (lub minus, ale to w ostateczności) dajemy osobie i jej wypowiedzi.

Porozmawiajmy o tym. Sądzę, że to jednak jest pewien problem i jedni będą głosowac na wątki inni na konkretne posty i troche sie przesłanie rozmyje :unsure:

 

pozdrawiam zaabsorbowana

Ori

To zostawmy temat i zobaczmy, jak będą się rozkładały plusy. Po miesiącu postanowimy wspólnie. Dokładanie kategorii dodatkowej (plus za "zgadzam się", plus "za dobry post") nie ma sensu. Być może w masie wszystkich postów te plusy będą jednak grać swoją rolę, nawet jeżeli będziemy klikać na posty "zgadzam się". Trzeba to sprawdzić, choć ja osobiście mam obawy.

 

Zobacz na ten wątek. Jest post, który ma kilkanaście plusów i są posty z pojedynczymi. Patrząc na niego statystycznie, te rekomendacje, jeżeli nawet omyłkowe, nie wpływają na czytelność systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję, aby można było plusować wypowiedzi na znak, że popieramy wypowiedź i DODATKOWO niech będzie osobne plusowanie wartościowego wątku, który potem można podlinkować np. poczatkującym... moze jakiś licznik zaplusowanych postów w wątku, która to suma wpłynie na atrakcyjność wątku?

 

To by było dobre rozwiązanie, wychwytujące wątki cieszące się dużym zainteresowaniem i otrzymujące sporo plusów. Tylko, czy nie za dużo tego wszystkiego na raz. Może niech ruszy to co zostało wprowadzone.

 

Oj czuję, że Adama dzisiaj rozboli głowa ;) To dopiero popołudnie, a co będzie wieczorem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj czuję, że Adama dzisiaj rozboli głowa ;) To dopiero popołudnie, a co będzie wieczorem :D

Już mnie boli, choćby po powyższym poście Meraka... Im więcej starasz się wytłumaczyć, tym więcej zaczyna się insynuacji.

 

Tym samym nie będę już tu nic tłumaczył. Najwyraźniej nie jest to potrzebne. Wiecie przecież swoje. Wszędzie agenci, złodzieje, spiski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mnie boli, choćby po powyższym poście Meraka... Im więcej starasz się wytłumaczyć, tym więcej zaczyna się insynuacji.

 

Tym samym nie będę już tu nic tłumaczył. Najwyraźniej nie jest to potrzebne. Wiecie przecież swoje. Wszędzie agenci, złodzieje, spiski.

 

hm... Ja odebrałam post Meraka w tonie humoru angielskiego, bardzo typowiego dla niego... to taka przekora chyba. Mam nadzieję, że się nie mylę. Chłopaki peace, może ta szklanka meliski nie tylko mi sie dzisiaj przyda :Beer: . a przy okazji zobaczyliśmy w tym wątku jak wygląda minus, bardzo to szkoleniowe... Merak, Adam nie napinajcie się, jest dobrze. wątek wzbudza wiele emocji a to znaczy, że jednak ludzie sie przejmuja, tylko kazdy z nas ma inną formę ekspresji B) .

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mnie boli, choćby po powyższym poście Meraka... Im więcej starasz się wytłumaczyć, tym więcej zaczyna się insynuacji.

 

Tym samym nie będę już tu nic tłumaczył. Najwyraźniej nie jest to potrzebne. Wiecie przecież swoje. Wszędzie agenci, złodzieje, spiski.

 

Adam, spokojnie. Wiesz, że na forum były już różne inicjatywy (w tym wiele Twoich) i wiesz, że zawsze podnosiły się różne głosy. Myślę, że pomysł spotkał się z akceptacją większości, tych co się do tej pory z nim zapoznali. Społeczność A-F jest duża i zróżnicowana i należy liczyć się z tym, że będą głosy za i przeciw. Trzeba spokojnie poczekać na to, ile będzie tych pierwszych, a ile drugich. Teraz mamy możliwość wyrażenia swoich opinii, tak ja, Merak, jak i pozostali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zauważyliście (?) teraz do usunięcia postu potrzeba już tylko 5 minusów, a wcześniej było 10.

 

Odważne posunięcie i według mnie właściwe: Troszkę to zaogni sprawę, ale tylko na chwilę, bo w istocie ten system szybko sam wyprowadzi dyskusję na właściwy tor.

5 osób odbierze wątek negatywnie - i dup! wątek wylatuje. Wtedy ginie w nicości podmiot zaognienia i wszystko spokojnie wróci do normy... a jak teraz moderatorzy będą mieli fajnie ;) Forum się samo uporządkuje. Nawet jak jakiś hipotetyczny obrażalski zacznie pisać "czemu wywaliliście mój wątek? Ja sobie nie życzę!"...

no to znowu 5 minusów - i dup! wątku nie ma :) Cisza i spokój. Filtr na prawdę niezły - brutalny ale myślę, że będzie skuteczny.

pozdro

 

miłość! astro i rock'n'roll! Szanujmy się, bo jak się pokłócimy to nie będzie komu dawać plusów!!

 

*EDIT*

Aha, bo według mnie nie ważne jest, że "ten czy tamten miał tamto na myśli". Ważne jest jak odbierają to ludzie. Normalna zasada życia w społeczeństwie! Jeżeli kilku ludzi odbiera coś jako obrazę, to to, co miałeś na myśli schodzi na drugi tor... bo obrażasz inne osoby.

Prosty przykład: Ktoś w towarzystwie klnie jak szewc. Może i dla niego to normalny język, ale powinien wyczuć, czy jego język nie urazi słuchaczy! Jeżeli urazi to już ma minusy i nie będą się chętnie z nim spotykać... A jezeli nawet nie wziął tego pod uwagę, to do jego minusów dochodzi jeszcze jego ignorancja...

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

*EDIT*

Aha, bo według mnie nie ważne jest, że "ten czy tamten miał tamto na myśli". Ważne jest jak odbierają to ludzie. Normalna zasada życia w społeczeństwie! Jeżeli kilku ludzi odbiera coś jako obrazę, to to, co miałeś na myśli schodzi na drugi tor... bo obrażasz inne osoby.

Prosty przykład: Ktoś w towarzystwie klnie jak szewc. Może i dla niego to normalny język, ale powinien wyczuć, czy jego język nie urazi słuchaczy! Jeżeli urazi to już ma minusy i nie będą się chętnie z nim spotykać... A jezeli nawet nie wziął tego pod uwagę, to do jego minusów dochodzi jeszcze jego ignorancja...

 

Zgadzam się z Tobą, jednakże musimy być delikatni ponieważ możemy nieodwracalnie podeptać czyjąś wrażliwość i zrazić wartościową osobę do astrospołeczności. Takie wykluczenie poza nawias jest bardzo bolesne i nie każdy sobie z tym poradzi. Bądźmy ludźmi i więcej EMPATII (wejście w skórę innej osoby, współodczuwanie, popatrzenie jej oczami) Jeśli każdy z nas weźmie sobie to do serca, to żadne minusy nie będą potrzebne. Szanujmy się nawzajem i naszą różnorodność.

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już pisałem wcześniej w blogu Adama, uważam, że system jest ciekawy i warto go wprowadzić, przynajmniej na okres próbny, żeby zobaczyć czy zaskoczy (a mam przeczucie i wierze, że tak właśnie będzie).

 

Mam tylko pytanie odnośnie kryterium liczenia punktów: Czy post jest usuwany jak przekroczy limit (np. 5) negatywnych punktów bez względu na punkty dodatnie, czy jest to raczej suma punktów dodatnich i ujemnych ?

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.