Skocz do zawartości

Moderacja Społeczna - zaczynamy!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Miłek, nie jestem w stanie odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Wybacz.

 

Co do kwestii związanej z automatycznym usuwaniem cytatu, na V działa to tak jak opisałem i nie ma od 2 lat z tym żadnych problemów. Ludzie usuwają posty złe, niespójne, czy czyszczą wątek po masakrze teksańskiej. Wytworzyły się całe grupy nieformalnych moderatorów pilnujący porządku, literówek, wszystkiego - dosłownie. Jeżeli u nas będzie z tym problem, to gwarantuje Ci, że jako osobie najbardziej zainteresowanej jakością tego forum, natychmiast wprowadzę kolejną modyfikację systemu.

 

Zapominasz o najważniejszej sprawie. Post, który usunie społeczność musi być naprawdę śmieciem. Nie rozumiem, po co w ogóle dyskutować z takimi postami? Tylko po to, żeby napisać - "ty durniu, kultury"? Po to właśnie są minusy, żeby takie kwestie wpisać.

 

W tej chwili wystarczy zaledwie 5 głosów, ale obserwując co się dzieje, będę to zwiększał. Zasada jest taka, że patrzę na to, ile czasu wisi post "paszkwil". Jeżeli społeczność jest mało zaangażowana, to żeby zebrać 10 głosów trzeba pół dnia. A post np. musi zniknąć w 5 min. W innym portalu głupi post dostaje 20 minusów w ciągu 2 min. Wtedy taką granicę trzeba podnieść, bo to oznacza, że próg jest za mały.

 

W 99% minusy mają być wykorzystane do zwracania uwagi, uczenia, etc. Nie należy ich kojarzyć od razu z banem, czy usunięciem postu. Jeżeli Pepin da mi minusa, bo nie lubi rozdrobnionych minusów, to przecież jest jasne, że nie chce mnie usunąć, a tylko zwraca mi uwagę - w dobrej intencji.

 

System z założenia ma być prosty, to jak z niego korzystamy zależy od nas, od tego, jacy jesteśmy i jakie nami kierują emocje.

 

Jedną sprawą jest to, jak ja zaprojektowałem system, co było moją ideą (to tłumaczę w tym wątku), a drugą sprawą będzie to, co z tego wyjdzie. Na pewno cały czas będzie to modyfikowane, ale nie od naszych tu wypisanych opinii, złudzeń, obaw, ale od tego, co dzieje się na forum, konkretnych przypadków, statystyki.

 

Pomysły są od tego, żeby je wdrażać i kształtować w trakcie testów, które zapewne będą dożywotnie, bo nie zamierzam na tym poprzestać. Nie wszystko da się wytłumaczyć, a tym bardziej przewidzieć. Większość waszych pytań odnosi się do hipotetycznych przypadków, które wcale nie muszą ułożyć się tak, jak zakładamy w najgorszych snach.

 

Tym się różnimy - ja widzę pozytyw, ty już szukasz problemów. Na problemy się reaguje, a nie kreuje zagrożenie przed ich wystąpieniem. Oczywiście, nie musimy się tu zgadzać, nie oceniam, piszę tylko, jaki ja jestem i jak działam.

 

Mam odwieczny apel. Oceniajcie moje działania po efektach, a nie po tym co mówię. Daleko mi do specjalisty od internetowych dysput i prezentacji. Jak tak dalej pójdzie, to będę musiał zamilknąć i zatrudnić rzecznika AF, które będzie potrafił wyartykułować to co chcę powiedzieć ;) A może to nie głupi pomysł?

 

A tak w ogóle, to n-ty raz proszę o nie zwracanie się do mnie per Andrzej. Nie, żeby mi jakoś strasznie przeszkadzało, czy miałbym coś do Andrzejów. Po prostu się gubię chwilami i nie wiem, czy na pewno do mnie piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dyskusja jaka się toczy jest coraz bardziej nerwowa (takie odnoszę wrażenie) może trochę stonujmy.

Proponuję zastosowanie następującego podejścia i zasady - jeżeli coś nie tak zrozumiałem to niech mnie poprawi któryś z adminów:

 

1. Funkcjonalność jest w trakcie "testów społecznych" (przynajmniej ja to tak rozumiem) więc może zawierać jakieś niedociągnięcia. Ale jak zamiast konstruktywnie ustosunkujemy się do niej negatywnie - nic z tego nie wyjdzie (i żeby było jasne - nie znaczy to, że zgłaszane uwagi nie są konstruktywne, po prostu część jest zbyt emocjonalna)

2. Aby prawidłowo testować należy się zapoznać z zasadami działania tej funkcjonalności.

3. Aby można było się z tymi zasadami zapoznać, trzeba je opisać - ale to musi ktoś zrobić. Jak ciągle będziemy zadawali pytania i oczekiwali odpowiedzi, to taki opis całościowy nigdy nie powstanie, więc ..

 

4. Uzbrójmy się w cierpliwość i dajmy odetchnąć twórcom aby to mogli zrobić.

 

Pamiętajmy również, że:

1. Od wyników testów zależy wprowadzenie określonych ustawień - przecież nie są to jakieś świętości.

2. Posty, które są jednoznacznie identyfikowane jako obraźliwe lub zaczepne i tak potrafimy rozpoznać - czego daliśmy dowód.

 

Moja rada: emocje na bok i podejdźmy do tematu rozsądnie i na spokojnie. Przecież w przypadku popełnionych błędów nikt nikogo na wygnanie nie skaże - no dajcie spokój. Jak czytam takie wypowiedzi to normalnie włos mi się na grzbiecie podnosi.

Moi drodzy - trochę zaufania do siebie nawzajem!

Sam też się zamykam aby dać popracować innym w spokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesion!

Wielkie dzięki za super-merytoryczną odpowiedź.

Na pewno wiesz jednak, jak zmieniają się posty z cytatem z usuniętego postu.

 

Hans!

"Nieprawomyślność" czyli uporczywe zachowanie niezgodne z regułami, prawem czy (rozszerzając) obycajami - jest oceniana przez Społeczność a nie jakichś superadminów, tak to właśnie zrozumiałem i Ty to potwierdzasz. To komu, niby, w sposób zawoalowany coś insynuuję? Społeczności? Przecież to nonsens.

Co do figli technicznych - jak zauważył Jesion - źle działa PW, być może tylko moje.

A bezrękawiczkowość rewolucji to robiący się niemiłym tej dyskusji.

Która jest off topic.

Ja też jestem off topic, wreszcie udaję się do pracy.

 

Rkamin!

Brawo. Masz rację.

 

Pozdro!

Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słuszne uwagi. Ale ja mam jeszcze prostszą propozycję.

 

Mamy dwa przyciski, jak to już ktoś żartobliwie nazwał: czerwona ręka, i niebieska ręka. Minus i Plus. Dobro i Zło. Dzień i Noc... Nie będę pisał do tego żadnego manuala, bo każdy kliknąć potrafi. Taka była idea systemu - ma być prosty. To tak jakby próbować pisać instrukcję obsługi ołówka, albo łyżki.

 

Za to, wyłączam na okres testów jakiekolwiek restrykcje związane z używaniem systemu. Eksperymentujcie, obserwujcie, jak ludzie używają systemu. Za miesiąc "siadamy" w tym wątku i sprawdzimy, jakie wystąpiły patologie, co trzeba zmienić, bo jest niebezpieczne. Wtedy nie będziemy opierać się na obawach, a na faktach. Ja po prostu nienawidzę spekulować. Wybaczcie mi tę cechę. Jestem człekiem czynu, nie polemiki. Potrzebny mi rzecznik :D

 

Wyłączone są także bany i inne restrykcje. Jedyny objaw działania systemu to znikające posty.

 

Czy zgadzacie się z tym pomysłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rkamin!

Brawo. Masz rację.

No i kolejny raz wychodzi, że wszyscy mamy te same cele, mówimy to samo, tylko jakoś nie potrafimy się zrozumieć. Najważniejsze jest to, co Rkamin napisał, coś co mnie męczy od 5 lat. Permanentny brak zaufania. To naprawdę jest ważne. Nie wiem, jak może się komuś wydawać, że ja coś tam robię "złego" na zapleczu - pewnie jeszcze po to, żeby forum zniszczyć. Czyż nie prościej mi jest po prostu je wyłączyć? Po co miałbym szukać jakiś skomplikowanych, do tego drogich kombinacji?

 

Tak więc, jeżeli ta kryminalistyczna analiza doprowadza do wniosku, że beneficjentem jestem tylko wtedy, kiedy wszystko się uda (w kontekście AF), to szukanie dziur "w całym", nie trzyma się logiki, której Tobie Miłku na pewno nie brakuje.

 

Oświadczam także, że jeżeli system będzie przyczyniał się do pogorszenia relacji na forum, a także jeżeli dostrzegalne będzie pogorszenie jego jakości - np. w skutek opieszałości społeczności w moderowaniu postów, to z przyczyn obiektywnych system zostanie wyłączony. I to nie jest kolejny spisek (tia, na pewno zrobił po to, żeby potem wyłączyć), tylko jasny CEL. Celem jest rozwój forum, nowe możliwości, a nie uwstecznienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo pomocny byłby przycisk służący do oglądania swoich plusów i minusów.

Widzę właśnie, że ktoś dał mi plusika za jakiś stary post i nie wiem który to, a na pewno byłoby to przydatne- myślę że taki guzik się pojawi, w końcu teraz jest wersja testowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ponieważ nie chcę robić zamieszania w wątku dotyczącym zaćmienia, zadaję pytanie tutaj. Pytanie skierowane do społeczności forum.

 

Czy ograniczenie liczby minusów, które ukrywają post do zaledwie 5 jest słuszne? Pierwotnie było dziesięć. Potem zmieniono na pięć kierując się zasadą, że post "niechciany" nie powinien długo wisieć na forum. Ale czy tak mała liczba nie jest ograniczeniem moderacji społecznej? Według mnie większa liczba osób powinna decydować o zniknięciu wiadomości. A Waszym zdaniem?

 

I jeszcze jedno pytanie, na które być może już padła odpowiedź, ale jej nie zauważyłem. Jeżeli post dostanie 10 plusów i 5 minusów, to też zniknie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie chcę robić zamieszania w wątku dotyczącym zaćmienia, zadaję pytanie tutaj. Pytanie skierowane do społeczności forum.

 

Czy ograniczenie liczby minusów, które ukrywają post do zaledwie 5 jest słuszne? Pierwotnie było dziesięć. Potem zmieniono na pięć kierując się zasadą, że post "niechciany" nie powinien długo wisieć na forum. Ale czy tak mała liczba nie jest ograniczeniem moderacji społecznej? Według mnie większa liczba osób powinna decydować o zniknięciu wiadomości. A Waszym zdaniem?

 

I jeszcze jedno pytanie, na które być może już padła odpowiedź, ale jej nie zauważyłem. Jeżeli post dostanie 10 plusów i 5 minusów, to też zniknie?

Dzisiaj właśnie poruszałam ten temat i wydaje mi się, że 10 minusów będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ lepszy skutek i naukę, przestrogę odniesie post z kilkoma minusami, ale wiszący i każdy może przeczytać co jest społecznie nieakceptowane. Ograniczy to również subiektywne minusy i niesprawiedliwe minusy. Czasem widać, że ktoś ma licznik karmy na minusie i tak na prawdę nie wiadomo dlaczego... to źle, bo potem różnie ktoś może interpretować ten licznik...

Postuluję za tym aby zwiększyć liczbę minusów usuwających post, ale równiez proszę osoby, które klikną tego krytycznego minusa (chowającego post) aby się zastanowiły nad konsekwencją (o czym wspomniałam powyżej)

Przecież nie chodzi nam o zminusowanie osoby, tylko dajemy znać, że nie podoba nam się jej wypowiedź. Dajemy minusa wypowiedzi a nie osobie.

Poza tym chowanie postów, powoduje że forum staje się mało czytelne...

 

pozdrawiam serdecznie

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widac w praniu, ze stawianie plusow i minusow jednak odnosi skutek.

Zamiast wdawac sie w niepotrzebna dyskusje mozna w prosty sposob dac wyraz swoim odczuciom.

Jedyne co wzbudza moj niepokoj to karma.

Czy faktycznie istnieje potrzeba zliczania plusow i minusow, i swoiste pietnowanie userow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Czy ograniczenie liczby minusów, które ukrywają post do zaledwie 5 jest słuszne? Pierwotnie było dziesięć. Potem zmieniono na pięć kierując się zasadą, że post "niechciany" nie powinien długo wisieć na forum. Ale czy tak mała liczba nie jest ograniczeniem moderacji społecznej? Według mnie większa liczba osób powinna decydować o zniknięciu wiadomości. A Waszym zdaniem?...

Popieram propozycję Roberta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z Ori - post nie może "wisieć" na tapecie, pomimo otrzymania minusów. Wydaje mi się, że cały geniusz tego sytemu polega właśnie na tym, że "śmieci" giną w pomroce dziejów i dyskusja automatycznie nie jest już kontynuowana, a każdy trzy razy się zastanowi zanim dołączy do "minusogennej" wymiany ciosów. Dlatego posty moim zdaniem muszą znikać. Jak będą wisieć, to 99 użytkowników powstrzyma się od kontynuowania drażliwej dyskusji (np. na tematy religijne) a 1 osoba wejdzie tam za jakiś czas i nie będzie potrafiła oprzeć się pokusie.

 

Poza tym jest kij, ale jest też i marchewka. Od razu widać, kto na forum robi coś pożytecznego. Jedno spojrzenie na Karmę Roberta Bodzonia pozwala się zorientować z jak szanowaną osobą mamy do czynienia. Z drugiej strony patrzymy na Karmę jakiegoś młokosa (bez obrazy), który ma 3 posty i 7 minusów, od razu wiemy, że nie warto z nim o czymkolwiek dyskutować.

 

Licznik ilości postów powinien być dostosowany do działu forum. W mniej odwiedzanych działach powinno wystarczyć 5 minusów, gdzie indziej trzeba ten limit zwiększyć.

 

I jeszcze jedna sprawa - powinniśmy połączyć kryterium minusów z kryterium czasowym. Tzn. usuwany jest post, który dajmy na to otrzymał 5 minusów w przeciągu tygodnia. Załóżmy, że ktoś zrobi ogólnie wartościowy poradnik, w k?órym jest jedno kontrowersyjne zdanie. Poradnik dostaje 30 plusów. Po roku plusów jest już 70, ale ktoś dał minusa (zawsze się ktoś znajdzie). Po 4 latach plusów będzie 150 i a minusów 5. I co? Taki post ma wylecieć? Zdecydowanie nie. I dlatego, powinno być kryterium czasowe.

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna sprawa - powinniśmy połączyć kryterium minusów z kryterium czasowym. Tzn. usuwany jest post, który dajmy na to otrzymał 5 minusów w przeciągu tygodnia. Załóżmy, że ktoś zrobi ogólnie wartościowy poradnik, w k?órym jest jedno kontrowersyjne zdanie. Poradnik dostaje 30 plusów. Po roku plusów jest już 70, ale ktoś dał minusa (zawsze się ktoś znajdzie). Po 4 latach plusów będzie 150 i a minusów 5. I co? Taki post ma wylecieć? Zdecydowanie nie. I dlatego, powinno być kryterium czasowe.

 

Bardzo ważne zagadnienie - i sądzę, że dość szybko możemy dojść do takiej sytuacji. I to nawet, nie ze złośliwości jakiejś mniejszej grupki userów, ale właśnie z powodu czasu.

Jak to rozwiązać? Może wprowadzić ograniczenie czasowe do stawiania minusów? Np. minusy można stawiać jedynie np przez tydzien-dwa-trzy od czasu wstawienia postu? Albo pięć minusów, które w tydzień się zbiorą oznacza ukrycie postu? (Czyli jeśli te pięć minusów się pojawi w dwa lub więcej tygodni, to post nie zniknie).

 

Co do karmy - też nie jestem do końca przekonany - może lepiej, aby ją było np widać w profilach osobistych? A tych, co zbierają plusy honorować zupełnie inaczej? Np jakaś srebrna gwiazdka za 50 plusów, druga za 200, trzecia za 500 a potem za 1000 plusów (w perspektywie czasowej kilka osób - np szanowny Robert, tyle plusów z całą pewnością zbierze!).

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minusów usuwających post to zdecydowanie za mało. Powody są dwa

 

1. każdy post może otrzymać dowolną ilość plusów ale jedynie 5 minusów. Potem znika i nie ma możliwości "minusować" dalej (ew. plusować)

2. znika funkcja edukacyjna. Po zniknięciu posta nie wiadomo dlaczego został usunięty. W ten sposób nie wiemy co jest nietolerowane przez społeczność

 

jak do tej pory zauważyłem, że minusa można dostać z wielu powodów np: za pisanie bzdur, za pisanie rzeczy obraźliwych, za błędy ortograficzne lub za zwykłego offtopa. I właśnie co do tego ostatniego mam spore wątpliwości. Posłużę się przykładem. Otóż w tematach dotyczących porad zakupu teleskopu bardzo często (nawet dzisiaj) można spotkać się z opinią, że nie warto obecnie kupować teleskopu przeznaczonego głównie do obserwacji planetarnych bo (opis z pamięci, ale sens zachowany) Jowisz jest nisko i coraz słabiej widoczny, Saturn bez pierścieni, a Mars to jedynie co dwa lata z okładem. Taka opinia nie dość, że jest nieprawdziwa to nawet jest szkodliwa. Nie wolno w ten sposób zniechęcać nowych miłośników astronomii. No i teraz mam dylemat. W zasadzie należy na taki post odpowiedzieć, ale ponieważ będzie to offtop to istnieje groźba, że zniknie z powodu minusów, a przez to nie spełni swojej roli. Można też dać mu minusa ale pewnie nie zostanie to zauważone (sam rzadko czytam opinie przy minusach). Wiec taki szkodliwy post będzie nadal szkodził i będzie dalej powielany w innych watkach

 

kolejna moja wątpliwość dotyczy znikania postów. Dzisiaj wszedłem na forum i w pewnym temacie zobaczyłem, że jest kilka usuniętych postów. Dyskusja odnosiła się do tych usuniętych postów więc była zupełnie niezrozumiała. Mało tego autor usuniętych postów próbował bronic swojej opinii ale kolejne jego posty były usuwane (przez te same osoby jak się okazało). Istnieje oczywiście sposób na odczytanie usuniętych postów i ja tak zrobiłem ale nie tędy droga (i pewnie ta luka zostanie wkrótce załatana)

 

dodam tylko, że postanowiłem jeszcze wstrzymać się z ocenianiem postów i nie przyznałem nikomu żadnego plusa ani minusa, co wcale nie oznacza, ze nie doceniam ciekawych wypowiedzi

 

pozdrawiam

 

EDIT

zapomniałem dodać, że inaczej powinny być traktowane wypowiedzi wulgarne czy obraźliwe, prowokujące do kłótni, a inaczej choćby nadgorliwość nowicjuszy

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

usuwanie posta gdy jego bilans jest poniżej -5 a nie wtedy gdy liczba minusów jest 5 chyba jest dobre? wtedy nie ma problemu akumulacji przypadkowych minusów dla ogólnie polecanego posta.

 

Koledzy w moderacji społecznej sprawdzają się najlepiej. Szczególnie koledzy Jesiona (hans, Sumas Kanarek). :lol: Co namniej 5-ciu i A-F jest pod kontrolą. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dyskusja odżyła, a sam miałem coś napisać o moderacji społecznej. A więc kilka moich spostrzeżeń w formie plusów i minusów:

+ Myślę, że teraz pojawia się więcej ciekawych postów

+ Teraz zanim ktoś coś napisze to chyba dwa razy się zastanowi i zmniejsza się przez to liczba bezsensownych postów.

 

- Ukrywanie zminusowanych postów.

Post powienien być ukrywany, ale powinna też być możliwość jego zobaczenia w większości przypadków, żeby się czegoś nauczyć (dlaczego, za co post został zminusowany). W czeluściach forum powinny niknąć tylko posty skrajnie obraźliwe, wulgarne etc. i to wg mnie bez pojawiania się komunikatu o tym (no bo po co razić czytelników). Myślę jednak, że w tej kwestii po równo jest zwolenników i przeciwników.

- Bałagan powodowany czasem przez zminusowanie postów.

Kiedy jakiś post zostanie zminusowany w danym temacie to w kolejnych postach pojawiają się często odniesienia do niego czy cytaty jego fragmentów. Jaki sens ma taka sytuacja? Znika posta a dalej i tak jest o nim dyskusja. I co w tym przypadku - też minusować te posty? Czy wtedy mają cierpieć ich autorzy, którzy np. wytknęli błędy czy komentowali zły post i go cytowali? Skrajnym przypadkiem jest tutaj sytuacja kiedy zminusowany zostaje post zaczynający temat i będący jedynym postem w nim, a temat ten i tak nie jest usuwany i zostaje na forum - po co? Przykład: KLIK. Albo podobna sytuacja tu: KLIK, gdzie zostaje jedna odpowiedź, a temat z tą odpowiedzią zaśmieca forum (i czy tu autora odpowiedzi też należy minusować w tej sytuacji?).

- W założeniu plusy nie miały służyć do popierania opinii zawartych w postach, a jednak tak jak sądziłem tak się dzieje. Z resztą, myślę, że odruchowo i tak się plusuje posty z którymi się zgadzamy i tego się nie wyeliminuje.

 

Sugestie:

* Każdy powinien mieć możliwość podglądnięcia za co i ile dostał plusów i minusów. Wtedy nie będę się zastanawiał co się komuś spodobało/nie spodobało w moich postach i np. będę mógł pisać więcej postów związanych z tematem, który się podobał i będę wiedział który to temat, a nie przeszukiwał wszystkich moich postów. Poza tym załóżmy, że mam 85 punktów karmy. Wg mnie wtedy już nie zwraca się tak uwagi czy ma się jeden więcej czy mniej i za co go dostało. A tak to klikam sobie w odpowiednie miejsce i patrzę - aha dostałem plusa za ten temat, podobał się więc może napiszę coś więcej.

* No i kwestia wyróżniania ciekawych postów. Nie wiem czy coś przegapiłem, ale miały być przecież wyróżniane na głównej stronie forum w formie linków, a tak chyba nie jest. Często nie ma się czasu przeglądnąć całego forum i może się nie przeczytać wartego uwagi postu, a tak to od razu byłby odpowiedni link.

 

 

Myślę, jednak, że moderacja społeczna to dobra inicjatywa, tylko trzeba ją trochę dopracować. Tyle ode mnie. :Salut:

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy w moderacji społecznej sprawdzają się najlepiej. Szczególnie koledzy Jesiona (hans, Sumas Kanarek). :lol: Co namniej 5-ciu i A-F jest pod kontrolą. :lol:

 

Przepraszam za offtop - ale nie mogłem się powstrzymać. Jako, że oficjalnie zostałem zaliczony do tzw grupy trzymającej władzę, kliki, sitwy, mafii, masonerii czy też kolesiostwa to:

 

dancing_fool.gif

 

Czas zwiększyć kolesiostwo! 10 minusów, potem 100 a na koniec 1000!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZbyT jeśli chodzi o to, że nie warto bo planety są "za daleko" i że posty znikają to z ust mi to wyjąłeś. PLUSA Ci nie dam bo nigdy tego nie robiłem i nie zrobię :rolleyes: .

 

Ja "rozumek" choć "maleńki" jakiś tam mam i sam potrafię odzielić ziarno od plew, tak jak potrafiłem to zrobić, kiedy byłem typowym nowicjuszem.

 

Od dawania plusów i minusów wg mnie powinna być dyskusja, tak jak było to do tej pory. Ktoś bredzi (mnie również się zdarza), ma słowotok, więc zostaje spro(wypro)stowany przez innego forumowicza, który często udziela przy tym wiele ciekawych informacji, co czyni taką polemikę żywą i ciekawą jak na FORUM przystało. A tak postawi minus z lenistwa i swoją więdzę zostawi dla siebie. Sam dostałem parę ciosów, które moje przemyślenia, "teorie" zmieniły i dziś w tych kwestiach jestem światłym człowiekiem za co "ciosodawcom" Serdecznie Dziękuję.

 

 

Ktoś prawi mądrze... Nie bójcie się, zostanie to szybko dostrzeżone. Osobowości rzucają się w oczy. Czy potrzeba Wam plusów? Ja Was znam (tu) i bez tego a ślepy i tak Was nie zobaczy.

 

Mam nadzieję (na przyszłość), że nie chcemy zrobić z tej instytucji (A jak!) jakiegoś syntetycznego tworu, odpowiadającemu jakiemuś wyimaginowanemu POZIOMOWI, który każdemu z "rozumkiem" czy bez niego, da właściwe uszeregowane za pomocą systemu pytania i odpowiedzi. Przecież to forum dzięki ludziom a przede wszystkim stałym bywalcom, którzy tu pisują, jest wystarczająco poukładane i świetnie działa bez "wykresów" jakie chcemy tu sobie podarować. Dobry tekst jest lepszy niż 1000 znaczków a "śmieci" i tak się nie uniknie. Nie widzicie tego? Na tym kończę i przekornie, uprzejmie proszę o ewentualne postawienie (tylko i wyłącznie) właściwego znaku pod tym co napisałem.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie polaris w wątku z zagadką Kuby J. (http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=23940) zwrócił moją uwagę na to, że po ukryciu postu przez społeczność nie widać już kto się do tego przyczynił. Szczególnie istotne jest to, że nie wiadomo kto postawił tego decydującego minusa. Zanim post zniknie jest jeszcze szansa sprawdzenia kto przydzielił pierwsze 4, natomiast ostatni minus pozostaje anonimowy. Moim zdaniem to duża wada, która zaprzecza przejrzystości tego systemu i powinno to zostać zmienione.

Edytowane przez Bemko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie polaris w wątku z zagadką Kuby J. (http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=23940) zwrócił moją uwagę na to, że po ukryciu postu przez społeczność nie widać już kto się do tego przyczynił. Szczególnie istotne jest to, że nie wiadomo kto postawił tego decydującego minusa. Zanim post zniknie jest jeszcze szansa sprawdzenia kto przydzielił pierwsze 4, natomiast ostatni minus pozostaje anonimowy. Moim zdaniem to duża wada, która zaprzecza przejrzystości tego systemu i powinno to zostać zmienione.

Wszystkie wasze uwagi zostaną wnikliwie przeanalizowane. Już w tej chwili mogę tylko powiedzieć, że większość z nich pokrywa się z moimi obserwacjami. Pamiętajcie, że z tego co wymyśliłem wdrożone jest dopiero może z 10% funkcjonalności.

 

Z moderatorskiej perspektywy mogę tylko zauważyć, że już stał się cud - może nie "tuskowy", ale jednak ;). Wcześniej wylatywało sporo postów, przed nimi chroniliśmy nas wszystkich skutecznie. Od momentu wprowadzenia systemu nie było praktycznie żadnej interwencji moderatora. Jak "ręką odjął".

 

I za to Wam dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dwóch rodzajów minusów - pierwszy by służył do zwracania uwagi a drugi do usuwania postów. Moim zdaniem nie należy usuwać postów istotnych dla wątku, nawet jeśli są źle napisane. Wtedy należałoby użyć tego "pierwszego" minusa. Gdy zaś post niczego do dyskusji nie wnosi, jest obraźliwy itp. to trzeba wtedy klikać tego "drugiego" minusa i post wyleci. Powinien też wtedy zniknąć problem cytowania postów, które zostaną później skasowane - przecież prawie nikt na takie denne posty nie będzie odpowiadał. Myślę też, że nawet po usunięciu posta powinny być widoczne komentarze - wtedy wiadomo dlaczego post został zbanowany, wiadomo o co chodzi i nie będzie obaw, że na forum działa "tajna policja" do banowania postów. ;)

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w kwestii technicznej. Jeśli w danej chwili ukryty post jest ostatni w wątku, to wszyscy widzą na stronie tytułowej jego autora (i datę) w polu "Ostatni post" (co do wszystkich ukrytych postów - można nawet odczytać ich treść i autora, choć to trochę niewygodne). Czy więc nie lepszy byłby system, znany z innych portali, w którym ukryty post jest tylko doraźnie ukryty (aby nie denerwować i nie razić "opinii publicznej")? Wtedy jeśli ktoś chce może go odkryć sobie (nie innym) i zaspokoić ciekawość. Z doświadczenia wiem że początkowo ciekawość zwycięża, ale po kilku razach zwycięża wygoda i rutyna - po co czytać po raz setny przeklętego spamera reklamującego swoją bezwartościową stronkę.

Mi osobiście taki system bardziej by pasował. Podobnie jak zwiększenie limitu wykluczenia z 5 do 10 razy. Bardzo doceniam wielką troskę administratorów o kształt i jakość forum oraz ich ciężką pracę, ale odnoszę wrażenie że ich zapał w tępieniu wykroczeń na forum jest trochę nazbyt jakobiński.

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.