Skocz do zawartości

Moderacja Społeczna - zaczynamy!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

mam nadzieję, że fajniej będziemy mieć my wszyscy jako użytkownicy

a z odbiorem przekazu? hmm, podobno gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania

.. więc może stąd wynikają te takie drobne nasze nieporozumienia?

plus ciągła praca, nieprzespane noce, stres i już ostrzymy zęby - komu by tu przegryźć szyję, albo chociaż wyciąć posta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna uwaga z cyklu z życia wzięte:

Kolega Dementorin spłodził kilka watków, właściwie z pytaniami. Z czasem watki te mogą zostać rozbudowane, żeby nie mnożyć wątków o tej samej tematyce... i co? ludzie mają plusowac pierwszy post, który nie ma żadnej wartości merytorycznej i temu komuś ma rosnąc karma? Nie zgadzam sie. Uważam, że właśnie tutaj nalezy plusowac poszczególne posty, które wg nas dokładają merytoryki do wątku. Natomiast sam wątek powinien sumowac te poszczególne plusy i kropka.

Podaję linki do trzech przykładów: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ic=23326&hl=

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ic=23239&hl=

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ic=23344&hl=

 

Pomińmy milczeniem :szczerbaty: , że akurat w dwóch Ja się wypowiadam, to problem który akurat od kilku dni rozgryzam... takich wątków na pewno jest więcej. Post ten nie jest absolutnie agitowaniem do plusowania tych moich postów, żeby było jasne.

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna uwaga z cyklu z życia wzięte:

Kolega Dementorin spłodził kilka watków, właściwie z pytaniami. Z czasem watki te mogą zostać rozbudowane, żeby nie mnożyć wątków o tej samej tematyce... i co? ludzie mają plusowac pierwszy post, który nie ma żadnej wartości merytorycznej i temu komuś ma rosnąc karma? [/b]

 

Jak nie podoba Ci się post na początku takiego wątku, postaw po prostu minusa. Też nie lubię wątków z rodzaju "wyjaśnijmy pojęcia". Jak ktoś chce sobie wyjaśnić, ma "google".

To, że delikwent na początku wrzuca bezsensowny post, który może zostać wykasowany przez moderację społeczną, nie wpływa przecież wcale na ocenę całego tematu, którą jak drzewiej można zaznaczyć za pomocą gwiazdek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga, która mi jakoś umknęła - posty nie są usuwane, a zwijane. Dostęp do nich będzie miała grupa użytkowników > jakiegoś kryterium. Może właśnie tej karmy?

 

Adam, co to znaczy zwijane - bo nie bardzo rozumiem. Cały czas mowa była o usuwaniu a teraz widzę, że jednak nie (czy dobrze rozumiem?). Powiem tylko, że to kryterium moim zdaniem trzeba koniecznie dobrać stosunkowo szerokie aby uniknąć wrażenia, że tylko jacyś nieliczni mają do tego dostęp. Rozumiem też, że tych zwiniętych postów użytkownicy, którzy nie spełniają kryteriów nie będą widzieli, czy może będą widzieli coś co się nie rozwija?

 

Słuchajcie a może załóżmy jakiś wątek testowy żeby każdy mógł zobaczyć jak to działa? Jak mnie potem admini odbanują sam się zgłaszam na ochotnika :szczerbaty:

W przeciwnym razie nie ma mowy :terefere:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy zwijane - bo nie bardzo rozumiem. Cały czas mowa była o usuwaniu a teraz widzę, że jednak nie (czy dobrze rozumiem?)...

generalnie chodzi o to, żeby niechciane posty nie były widoczne,

a czy będą fizycznie usuwane do kosza, czy tylko zwijane, to już przecież chyba niema znaczenia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to dobrze, taki testowy post z testowego konta do wywalenia

 

proszę zbanujcie go/mnie

zobaczymy co się stanie ;)

 

:banan: an

 

i .... nic się nie stało, nic nie wybuchło... B) a post jak wisiał tak wisi :P

 

edit: ale się pospieszyłam :P i jak tam teraz zajrzeć?

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

działa! jeszcze powinno być "kliknij jeżeli chcesz obejrzeć usunięty post" :)

 

 

Tiaa i za brak zaufania do reszty albo za wścibskość zarobić jeden punkt na minus :P .

A tak na poważnie to przy dobrze dobranej liczbie wymaganych głosów nie jest to zupełnie potrzebne (tak myślę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, przycisk będzie, ale kliknięcie będzie kosztować jeden punkt Karmi :Beer:

O Jezu... zobaczyłem ten usunięty post i od razu zawał. Już myślałem, że ktoś po mnie solidnie pojechał, że aż go usunęliście :) Kurde, nie róbcie takich testów w moim wątku, bo padnę i nie wstanę ;)

 

Pomysł z "opłatami" za oglądanie takiego postu jest niezły. Ale zrobiłbym, że to kosztuje ze 100 pkt. karma. Bo jak coś usuwamy, to przecież nie po to, żeby i tak każdy przeczytał. A jak ktoś nie ufa społeczności, to niech płaci ;).

 

Zaraz nam się tu lokalna waluta zrobi :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaa i za brak zaufania do reszty albo za wścibskość zarobić jeden punkt na minus :P .

A tak na poważnie to przy dobrze dobranej liczbie wymaganych głosów nie jest to zupełnie potrzebne (tak myślę).

ale to właśnie byłoby bardzo pouczające dla wszystkich, zwłaszcza w obecnej początkowej fazie, jeżeli byłaby możliwość sprawdzenia cóż to takiego ktoś napisał że został zminusowany. jak dla mnie to lepiej służy budowaniu zaufania do systemu niż wymaganie ślepej wiary że skoro został usunięty to na pewno się należało :rolleyes: i to usunięty nie przez decyzję wiekszości czy jakąśtam mądrość społeczności tylko 5 być może przypadkowych albo złośliwych osób. dlatego lepiej żeby to się dało oglądać na życzenie, po prostu transparentność działania moderacji, czy to społecznej czy tradycyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to właśnie byłoby bardzo pouczające dla wszystkich, zwłaszcza w obecnej początkowej fazie, jeżeli byłaby możliwość sprawdzenia cóż to takiego ktoś napisał że został zminusowany. jak dla mnie to lepiej służy budowaniu zaufania do systemu niż wymaganie ślepej wiary że skoro został usunięty to na pewno się należało :rolleyes: i to usunięty nie przez decyzję wiekszości czy jakąśtam mądrość społeczności tylko 5 być może przypadkowych albo złośliwych osób. dlatego lepiej żeby to się dało oglądać na życzenie, po prostu transparentność działania moderacji, czy to społecznej czy tradycyjnej.

Niby wszystko pięknie, ale w takim razie po co usuwać w ogóle posty, które i tak można czytać? To raz, a dwa... przykład z psychologii forowej (z doświadczenia):

 

1. Nie ma ciebie na forum,

2. wchodzisz sobie w wątek X

3. widzisz, że jest jakiś wywalony post, nie masz możliwości podejrzeć,

4. idziesz sobie dalej, czytasz, masz dobry humor

5. koniec historii

 

A teraz wyobraź sobie, jak będzie wyglądać ta historia, jeżeli przeczytasz ten post. Wyobraź sobie, że ktoś tam ostro pojechał po tobie, co doprowadziło Ciebie do białej gorączki. Naturalnym jest, że automatycznie będziesz starał się zripostować, jak nie w tym wątku, to poczekasz na inną okazję. I choćbyś się tu zapierał, że jesteś inny i nie denerwują Ciebie posty, to i tak nie uwierzę.

 

Można sobie zadać pytanie - po co moderatorzy usuwają posty? Odpowiadam - nie dlatego, że nieładnie pachną, ale dlatego, że każdy taki post to potencjalnie grubsza afera. Ktoś coś powie, ktoś odpowie, trzeci nie zrozumie, czwarty pomyśli, że to o nim... i mamy jatkę, jak setki razy wcześniej. Dlatego posty potencjalnie prowokujące drugą osobę do reakcji, obrony, powinny być usuwane zanim ona to przeczyta.

 

Jedynym rozsądnym wytłumaczeniem chęci oglądania takich postów jest ta sama pobudka, która nakazuje nam oglądać sensację w TV, czy gazetach. Dlatego od razu mówię, nie po to ten system, żeby nakręcać sensację. Jeżeli miałbym się zgodzić na podgląd syfu dla każdego, to postąpiłbym wbrew własnym intencjom, czyli paradoksalnie przeciwko AF i porządkowi na nim panującego.

 

Kolejna myśl to taka, że troll nadal ma broń... może pisać, bo i tak to co go kręci, czyli głupie posty, jest dostępne. Wszyscy mogą czytać, więc jego aktywność będzie bogata. Jedne co zniechęca takie osoby to posty, które mało kto zobaczy. Inaczej naprawdę traci to sens.

 

Moja propozycja jest taka, założę specjalną grupę systemową, jeżeli ktoś będzie chciał mieć dostęp do kasowanych postów, będzie do niej dodawany na własne życzenie. Warunkiem będzie jakiś staż na forum, nie mogą to być osoby nowe, czy anonimowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos

Jak czesciej beda sie pojawiac takie czerwone ramki z usunietymi postami to pewnie postradam zmysly z ciekawosci co tam bylo. :sracz:

 

Może rzeczywiście na początku (czas testowania systemu) będzie można zajrzeć do takiego zbanowanego postu? To pokaże nam za co grozi zwinięcie wypowiedzi, takie nauczki na przyszłość... A potem po wyrośnięciu z wieku niemowlęcego (dzięki Pepin za przykład), wejdziemy do fazy doroślejszej i wtedy post będzie mógł być ukryty...

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ma jeszcze jedno pytanie. Byćmoże gdzieś nie doczytałem, jak tak, to sorki...

 

Taka sytuacja: Jest sobie na forum w miarę świeży osobnik. I jak to bywa często z "nowymi" - jest on buntowniczy. On napisze coś głupiego, wścibskiego, albo obraźliwego. Dostaje za to 5 minusów. Jego post ląduje w koszu... Ale on zapragnie się zemścić i z byle powodu wszystkim tym, co jemu dali minus nawstawia po 3 minusy w różnych wątkach. Co wtedy? Ktoś będzie to nadzorował - odwracał ta sytuację?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ma jeszcze jedno pytanie. Byćmoże gdzieś nie doczytałem, jak tak, to sorki...

 

Taka sytuacja: Jest sobie na forum w miarę świeży osobnik. I jak to bywa często z "nowymi" - jest on buntowniczy. On napisze coś głupiego, wścibskiego, albo obraźliwego. Dostaje za to 5 minusów. Jego post ląduje w koszu... Ale on zapragnie się zemścić i z byle powodu wszystkim tym, co jemu dali minus nawstawia po 3 minusy w różnych wątkach. Co wtedy? Ktoś będzie to nadzorował - odwracał ta sytuację?

pzdr

 

No to jest jedna ze stron o której pisałem wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wtedy? Ktoś będzie to nadzorował - odwracał ta sytuację?

Tak, po to właśnie zostają moderatorzy "starzy". Ich ciężar pracy przeniesiony został na pilnowanie, aby nie dochodziło do tego typu walki. Po to też trzeba uzasadnić minus. Jeżeli uzasadnienie będzie bez sensu, to wiadomo, że jegomość wykracza poza zasady używania systemu. Wbrew pozorom, to jest bardzo proste i widoczne natychmiast. Z doświadczenia wiem, że nawet nie trzeba tego pilnować, bo sami użytkownicy zwracają się ze skargą na takiego delikwenta.

 

Dlatego nie da się oddać wszystkiego automatyce, bo to nierealne. Czasami potrzeba ludzkiego mózgu, żeby zerknął na taki komentarz i uzasadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale on zapragnie się zemścić i z byle powodu wszystkim tym, co jemu dali minus nawstawia po 3 minusy w różnych wątkach. Co wtedy? Ktoś będzie to nadzorował - odwracał ta sytuację?

pzdr

 

Może jakiś limit minusów/dzień, tak aby nikt nie zaszalał. Wiadomo, że po minusy będziemy sięgać dużo rzadziej niż po plusy. Tylko nie wiem, czy jest możliwe wprowadzenie takiego ogranicznika.

 

Ewentualnie "minusy" dostępne tylko dla osób zarejestrowanych "pewien czas" na forum. Bo ktoś może założyć sobie konto tylko po to by nabałaganić.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś limit minusów/dzień, tak aby nikt nie zaszalał. Wiadomo, że po minusy będziemy sięgać dużo rzadziej niż po plusy. Tylko nie wiem, czy jest możliwe wprowadzenie takiego ogranicznika.

 

Ewentualnie "minusy" dostępne tylko dla osób zarejestrowanych "pewien czas" na forum. Bo ktoś może założyć sobie konto tylko po to by nabałaganić.

Docelowo będzie portfel z ograniczeniem w skali miesiąca. W pewnym sensie plusy będą go regenerować. Czyli im więcej ktoś ma bilansu, tym więcej może przyznać minusów. To pokrywa się z Twoim pomysłem, bo ilość Karmy jest równoważna z doświadczeniem forumowym. Być może zrobimy też "wagi" punktowe. Tzn. jeżeli ktoś ma karmy 1, to jego minus warto jest 0,1 minusa. Jeżeli ktoś ma karmę 1000, to jego minus wart jest 2 pkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.