Skocz do zawartości

Wschodzący Orion


krzysiek81

Rekomendowane odpowiedzi

Nie należe do osób która smiertelnie się obraża,czasem się wkurze ale zaraz przechodzi.Do nikogo nie czuje żalu i urazy,myśle że do mnie też nikt.Przyznaje że niektóre gwiazdy zle rozmieściłem na szkicu,niepotrafie wytłumaczyć jak mogłem popełnić tak szkolny błąd,cóż musi być w końcu ten pierwszy raz :D Pozdrawiam.

 

Krzysiek, robisz bardzo ładne szkice i siłą rzeczy sam sobie podniosłeś poprzeczkę, ludziska widzieli na co Cię stać i jak coś jest nie tak to teraz Ci nie odpuszczą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, robisz bardzo ładne szkice i siłą rzeczy sam sobie podniosłeś poprzeczkę, ludziska widzieli na co Cię stać i jak coś jest nie tak to teraz Ci nie odpuszczą :)

Teraz pewnie wypadałoby używać suwmiarki,kątomierza,porządnej linijki,oraz solidnego atlasu w celu dokładnego odwzorowania układów gwiazd :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pewnie wypadałoby używać suwmiarki,kątomierza,porządnej linijki,oraz solidnego atlasu w celu dokładnego odwzorowania układów gwiazd :D

 

Niekoniecznie. Przy szkicowaniu takiej klasyki jak ORION nie powinno dochodzić do takich błędów w rozmieszczeniu gwiazd (swoją drogą miecz z M42 nadal jest w dziwnym położeniu). Oriona dokładniej można wyrysować z pamięci bez patrzenia na niebo.

 

Bez obrazy!

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pewnie wypadałoby używać suwmiarki,kątomierza,porządnej linijki,oraz solidnego atlasu w celu dokładnego odwzorowania układów gwiazd :D

 

No, w sumie, to idea szkicu (przynajmniej w moim rozumieniu) jest utrwalenie (odnotowanie) zaobserwowanego obiektu. Szkic niesie konkretną informacje ogladajacemu, mówiąca np. co moge zobaczyć sprzetem X pod niebem Y. Jaki detal jest uchwytny, czego się spodziewac itd itd. Wykonany przy okularze, wprawną ręką szkicującego jest całkiem wartosciowym materiałem.

 

W chwili gdy szkic jest niedokładny, nie oddaje rzeczywistości, staje sie po prostu abstrakcyjną grafiką, która może komuś nadac się jako ciekawa dekoracja ściany lub pulpitu, ale nie jako źródło informacji. Nic też nie da szkicującemu. Szkic tradycyjnym rozumieniu, wykonany technikami opisanymi np. tutaj:

 

http://www.celestia.pl/Astro_szkicowanie

 

daje szkicującemu coś bardzo cennego. Skupienie na obiekcie pozwalajace odkryc znacznie więcej niz gdy po prostu lookniemy na obiekt goniac od eMki do eMki. (tak zupełnie naboku, szkicowanie za pomoca softu i laptopa z okularu teleskopu to bedzie istny hardcore aby poprawnie oddac detal i jasnosci szkicowanych obiektów - akomodacja oka vs ekran laptopa - w tym przypaku mam powazne zastrzeżenia równiez co do poprawnosci oddanych jasnosci gwiazd Oriona)

 

W chwili gdy szkic jest grafiką na podstawie fotki równiez traci cały background wymienionej wyzej przydatnosci dla odbiorcy. Ponownie jest co najwyzej ciekawym materiałem dekoracyjnym. (dla szkicującego bedzie miec wartość edukacyjną w postaci doświadczenia w operowaniu oprogramowaniem graficznym lub operowaniu tradycyjnymi narzedziami, ale dla odbiorcy nie będzie niczym róznił się od fotki w komputerze, nie powie mu co mozna zobaczyć, jaki detal mozliwy do uchwycenia itd.)

 

Wracając do "suwmiarek i kątomierzy", niestety rozległy gwiazdozbiór to nie bułeczka z masłem przy szkicowaniu. Własnie ze względu na bardzo łatwe glebniecie przy pozycjach elementów szkicowanego obiektu.

 

Pozdrawiam.

 

Prosze nie odbierac tego jako atak, to taki mój głos w dyskusji nad sensownością róznych podejść do szkicowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważam że moje szkice są idealne,cały czas pracuje nad tym aby były jak najlepsze.Całkiem niedawno opanowałem podstawy GIMPA choć jeszcze troche mi brakuje aby w pełni wykorzystać program.Patrze jednak z optymizmem w przyszłość,plauje zakup porządnego kompa z dobrą kartą grafiki,oraz bardziej profesionalnego programu Photo Shop.Narazie pozostało trenować na tym co jest,i starać dokładnie przedstawiać obserwowane obiekty.Na dobrą sprawe krytyka pomaga się bardziej zmobilizować,postaram się jeszcze więcej włożyć w serca w wykonywane szkice ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam tylko myszki do przerysowywania surowego szkicu.Tu jest przykład jak się to robi http://astro-forum.org/Forum/M51-ze-zdiecia-t23595.html

aha, bo tak sobie pomyślałem że skoro umiesz rysować to tablet dałby ci nieporównanie więcej niż kupno photoshopa (przynajmniej w tej wąskiej dziedzinie jaką jest szkicowanie. bo wiadomo że photoshop ma też mase innych funkcji i nie ma co go porównywać do gimpa). oczywiście możesz też kupić jedno i drugie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, bo tak sobie pomyślałem że skoro umiesz rysować to tablet dałby ci nieporównanie więcej niż kupno photoshopa (przynajmniej w tej wąskiej dziedzinie jaką jest szkicowanie. bo wiadomo że photoshop ma też mase innych funkcji i nie ma co go porównywać do gimpa). oczywiście możesz też kupić jedno i drugie :)

a co to takiego tablet?? można prośić link?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to takiego tablet?? można prośić link?? :)

o takie coś:

http://en.wikipedia.org/wiki/Graphics_tablet

połączenie zalet rysowania normalnego i komputerowego - rysuje się tak naturalnie jak ołówkiem ale w porównaniu do ołówka masz dodatkowo efekty grafiki komputerowej.

porównując do rysowania myszką, to jest tak jak gdyby porównywać rysowanie ręką do rysowania nogą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już zarzucamy jakimiś pomysłami dla Krzyśka to zastanawiam się czy nie byłoby fajnie, gdybyś te swoje szkice zamieszczał oprócz forum (gdzie na ich temat dyskutujemy) na jakiejś stronie internetowej. Nawet jeśli nie chcesz płacić za serwer to jest kilka darmowych kont np. za.pl gdzie jest nielimitowany transfer, więc nie byłoby problemów z grafiką i chyba ze 200 MB. Jedyną wadą są tylko reklamy, ale można się przyzwyczaić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już zarzucamy jakimiś pomysłami dla Krzyśka to zastanawiam się czy nie byłoby fajnie, gdybyś te swoje szkice zamieszczał oprócz forum (gdzie na ich temat dyskutujemy) na jakiejś stronie internetowej. Nawet jeśli nie chcesz płacić za serwer to jest kilka darmowych kont np. za.pl gdzie jest nielimitowany transfer, więc nie byłoby problemów z grafiką i chyba ze 200 MB. Jedyną wadą są tylko reklamy, ale można się przyzwyczaić.

Pozdrawiam

Zamieszczam swoje szkice dzięki uprzejmości Jalego w jego prywatnej galerii pod adresem http://www.jalegallery.eu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam swoje szkice dzięki uprzejmości Jalego w jego prywatnej galerii pod adresem http://www.jalegallery.eu/

No i pięknie się prezentują :Beer:

Aha, i może wpisz sobiew takim razie ten link w sygnaturkę.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.