Skocz do zawartości

C/2007 N3 (Lulin)


Bartosz

Rekomendowane odpowiedzi

hmm program pokazuję dobrze, ale kometka już od ponad 2 tygodni się oddala, więc może być już nie widoczna w takiej lornetce, też mam taką lornetkę, ale chmury i chmury i jeszcze raz chmury, więc nie mam jak sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze takie pytanie, czy w lornetce 10x50 kometa różni się czymś od gwiazd? można dostrzec jakieś cechy po których wiedziałbym że to Lulin??

 

 

Witaj!

 

Powiedz czy obserwujesz z dużego miasta o sporym LP czy może z terenów wiejskich?

O której próbowałeś ją odnaleźć (gry była nisko nad horyzontem czy też w zenicie) ?

Jakiego typu to lornetka? Jaki kolor ma powłoka na obiektywach? (wykluczamy bazarowe z czerwonymi powłokami które mimo opisu 10x50 mogą mieć np średnicę 42mm itp itd) ;)

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na wsi więc LP jest raczej małe, a co do lornetki to nie wiem czy ma jakieś powłoki bo to raczej bardzo stara lorneta a mianowicie Tento made in ussr

http://www.optyczne.pl/index.php?lornetka=...=&srednica=

tutaj ma całkiem niezłe opinie :rolleyes:

czyli szukając Lulina mam się spodziewać czegoś w stylu M31?? :rolleyes:

Edytowane przez Rivera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na wsi więc LP jest raczej małe, a co do lornetki to nie wiem czy ma jakieś powłoki bo to raczej bardzo stara lorneta a mianowicie Tento made in ussr

http://www.optyczne.pl/index.php?lornetka=...=&srednica=

tutaj ma całkiem niezłe opinie :rolleyes:

czyli szukając Lulina mam się spodziewać czegoś w stylu M31?? :rolleyes:

 

 

Witaj!

 

M31 jest dużo większa , zobacz tą mapkę (od 20 lutego do 20 marca):

 

 

findercharts_feb20_mar21.gif

 

Kometa przebywa teraz w Bliźniętach i jest mniej więcej na przedłużeniu linii łączącej Kastora i Polluksa (najjaśniejszych gwiazd w tym gwiazdozbiorze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechałem dziś wieczorem do Krosna i okazało się, że niebo jest całkiem ciemne. Pierwsze co zrobiłem po wejściu do domu, to wyciągnąłem lornetkę i poszedłem szukać komety, pamiętając jedynie, że kilka dni temu była przy M44 i że porusza się na zachód. Zlokalizowałem ją dość szybko. Widać jednak wyraźnie, że przez ostatnie 10 dni znacznie zmniejszyła swoje rozmiary oraz jasność.

Niebo było przejrzyste i w okolicy komety widziałem gwiazdy do 6.9 mag. W efekcie udało mi się kometę dostrzec również gołym okiem (choć była w zasadzie na granicy widoczności). Jej jasność oceniłem gołym okiem na 6.5 mag, a lornetką na 6.7 mag. Głowa komety miała średnicę około 12', a w lornetce dodatkowo widoczny, choć dość słabo długi na około 10' warkocz.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mógłby mi ktoś szybko napisać w okolicy jakiej gwiazdy znajduje się teraz kometa, bo patrze i patrze, szukam i już mną telepie bo nic nie widze :angry: widze gwiazdy do 9mag a komety nie moge zobaczyć, proszę o szybką pomoc

 

Kometa jest niecałe 3 stopnie na lewo od gwiazdy delta Gem, około 1 stopień na lewo od gwiazdy 63 Gem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo ja ślepy jestem albo u mnie komety na niebie nie ma :blink:lul.JPG

czy dobrze określiłem aktualne położenie lulina czy może jeszcze bardziej w lewo ma być??

 

Położenie, które zaznaczyłeś wygląda dobrze... Powiedz, skąd obserwujesz, czym i w jakich warunkach. Bardzo ważna jest również przynajmniej częściowa adaptacja wzroku do ciemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lornetka 10x50 tento, jak pisałem wcześniej gwiazdy do 9mag widze jak dobrą adaptacje wzroku złapie a komety nie moge obczaić :angry:

 

Mam dokładnie taką samą lornetkę :) Wczoraj widziałem w niej gwiazdy do 10.5 mag. A jakie masz niebo, skąd obserwujesz? Jeśli mieszkasz w mieście i masz stosunkowo jasne tło nieba, to właśnie to może być Twoim problemem...

Zresztą biorę lornetkę i za chwilę napiszę jak to u mnie dziś wygląda (warunki są wyraźnie gorsze niż wczoraj).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszedłem sprawdzić, co z kometą. Na początku komety nie moglem dostrzec (jasny monitor robi swoje) w mojej lornetce 10x50. Mniej więcej po 5-7 minutach kometa stała się dostrzegalna, choć bardzo słabo i tylko metodą zerkania, mniej więcej w tym samym momencie, w którym pojawiła się gwiazda SAO 79507 (o jasności 8.7 mag). W ciągu kolejnych kilku minut kometa wraz ze wzrostem zasięgu w lornetce do około 10.0 mag, kometa stała się bez problemu widoczna, dostrzegłem również (metodą zerkania) około 10' warkocz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w końcu zobaczyłem :D myślałem że to jakoś inaczej będzie wyglądać, a tu taka plamka na niebie :rolleyes: gapiłem się w dobre miejsce cały czas a nie mogłem jakoś jej dostrzec, mam nadziej że teraz będzie szło z górki i następne podobne obiekty szybciej będę zauważał :D bardzo dziękuje za Waszą pomoc, bez niej mógłbym sobie tylko pomarzyć o Lulinie :rolleyes: pozdrawiam i życzę ciemnego nieba

Rivera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypogodziło się ! Księżyc po pełni więc wschodzi coraz później. Wykorzystałem wieczór 14 marca 2009 r. na obserwację komety Lulin.

 

Pojechałem w kierunku Olmont. Tam niebo ciemniejsze, zwłaszcza południowe. Przejrzystość nie była jakaś rewelacyjna.

Kometę zaobserwowałem o 19:10 CET (18:10 UTC).

 

Oceniłem ją na:

jasność m1 = 6.8 mag

DC = 6

koma Dia = 6'

 

Obserwowałem lornetką 20x80

 

Kometa w momencie obserwacji była w Bliźniętach:

delta (odl. od Ziemi) = 0.8172 AU

r (odległ. od Słońca) = 1.5483 AU

elongacja = 117 stopni

 

Poniżej mapka z polem widzenia lornetki :)

20090314lulin.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czsu nie nie udało mi się trafić na dogodną, obserwacyjną noc. Wczorajsza słoneczna pogoda w dzień spowodowała nie notowany od dawna wzrost poziomu optymizmu czego efektem było wcześniejsze przygotowanie teleskopu. Niestety już wczesnym wieczorem nadciągneli pochmurni i niechciani goście. Wenus dzięki swej jasności przebijała się przez rzadkie chmury a osłabienie jej blasku czasem nawet pomagało w obserwacji. Wykorzystalem to także do prób ujrzenia sierpa bez przyrządów, tylko gołym okiem. Efekty ? No cóż, jak mi się to kiedyś uda, nie omieszkam się pochwalić. :D Dopiero przed północą niebo trochę się rozpogodziło i będąc na swoistym "głodzie" postanowiłem dotrwać do momentu aż Księżyc wzniesie się nieco wyżej. Czekając, oglądałem w TV film pt. Podziemny Krąg gdzie jak zawsze dobrą kreację stworzył Brad Pitt. W czasie tradycyjnych dla Polsatu dwudziestominutowych przerw reklamowych oglądalem sobie w małym powerze wznoszący się powoli, zamglony Księżyc. Starczyło też czasu, aby odszukać i spojrzeć na Lulinkę. Jej jasność mocno się zmniejszyła i najprawdopodobniej jest to dla mnie spojrzenie pożegnalne bo pogoda w nadchodzącym tygodniu zapowiada się mizerna. Kolejny kilkunastominutowy blok mogłem przeznaczyć na obserwacje Saturna. Seing był nienajgorszy ale przejrzystość powietrza mała co skutkowało ciemnym obrazem w moim ulubionym NLV 6. Na tarczy planety było widać nieco detalu a z księżyców tylko Tytana. Jak zawsze zrobiłem parę fotek, ale trochę :szczerbaty: daleko im do ideału prezentowanego przez Lemarca, Łysego czy też linków nieustannie zapodawanych przez Heweliusza.

Mimo wszystko ciemnego nieba życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.