Skocz do zawartości

C/2007 N3 (Lulin)


Bartosz

Rekomendowane odpowiedzi

No i mi dziś szczęście dopisało i udało się looknąć na kometkę. A radość jest tym większa że to pierwsza zaobserwowana przeze mnie z Ziemi kometa.

 

Przez lornetkę okazale się prezentuje. Warkocz mi majaczył ale do końca pewny być nie mogę że to na pewno był warkocz. Teraz trzeba przeczekać okres księżycowy i znów liczyć na dobrą pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż - Lulinek zaliczony :) W niutoniku 114/500 widoczny jako słaba, okrągła, rozmyta szara plamka. Szczerze mówiąc nic specjalnego ;) ale sam fakt zobaczenia się liczy :icon_twisted: U mnie gołym okiem raczej bez szans.

 

Dzisiaj wytoczyłem oba moje telepiki. Niutonik na Lulina, a maczek na Saturna. W maczku załączyłem AutoTracking i spokojnie telep śledził mi automatycznie planetkę na powerze 150x. Tak więc spokojnie raz patrzyłem na kometę raz na Saturna, przy czym przy maczku w ogóle nie musiałem szukać na nowo planety. Po prostu AutoTracking i jazda, teleskop sam śledzi za mnie :D

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Krakowie też już chmury, ale kometa zaliczona :D

Gołym okiem bez szans, lornetką ledwo widoczna mgiełka, udało mi się nawet trafić teleskopem ustawionym na oko i jadąc od regulusa.

Jak na warunki w których tło nieba naświetla się w kilka sekund więcej się nie spodziewałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z Wawy (centrum Pragi Północ) też zaliczyłem. LP 12/10 (jeszcze mi pod oknem wczoraj migający neon reklamowy założyli, jakby świateł było mało), ale i tak padła :D

Saturnik za to prześliczny. Gdyby nie pozycja chińskiego paragrafu przy dobsonie, to mógłbym stać do rana.

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie B) Hmmm,Upolowałem ją! tydzień chmury,już myślałem że klapa a tu proszę czyściutkie niebo,dopiero co wróciłem.I już są małe chmurki,ale myślę że jeszcze wyjdę i polukam bo czuje mały niedosyt B) Mieszkam w woj.Warmińsko-Mazurskim koło Olsztyna no i tylko trzymać kciuki za jutrzejszą pogodę.Kometa widziana jako mała zamglona kulka-oczywiście widziana przez słabą lornetkę-ale zawsze coś!Mogę spokojnie spać. :lol:

Życzę pozostałym,żeby także po delektowali się takim pięknym widokiem :D

Serdecznie Pozdrawiam,Bezchmurnych nocy!

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaliczyłem!!! Byłem poza miastem jedyny ratunek przed mrozem -4st. C to był samochód. Ale jednak ten mróz szybko spowodował że odstąpiłem z "pola bitwy".

Przy okazji czekając na odpowiednią wysokość Lulinka obejrzałem na szybko M31, M42, M45, Wenus i Księżyc który zachwycił współ-obserwatrów(znają astro typu gdzie Orian lub Polaris).

 

Dołączyłem do grupy osób którzy są już po wielkim oczekiwaniu. Teraz tylko czekać na drugie podejście :)

 

Pozdrawiam wszystkich którzy właśnie obserwują!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ahhh a u mnie cud miód i maliny ;p

 

Lulin upolowany po raz drugi, ale teraz wygląda o wiele lepiej, tzn może jest lepiej widoczny, na pewno nie jest do zaobserwowania gołym okiem, a miejsce obserwacji to 9/10, w lornetce przypomina m31 ale widok i tak szokujący

 

 

 

aleeee ten księżyc i Wenus aaaaaaaaa szok, nogi się uginają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po trzech tygodniach chmur - wreszcie widać gwiazdy! A już myślałem, że mi Lulin w końcu ucieknie.

Pod moim miejskim niebem gołym okiem niewidoczna. W małej lornetce szybko odnalazłem wyraźną mgiełkę. Następnie wyciągnąłem lornetę 22x100 i tu już wyraźna głowa, a zerkaniem momentami miałem wrażenie, że widzę warkocz, no ale może to nadmiar wyobraźni :)

 

Gdy się już napatrzyłem - poszedłem po aparat. Canon + manualna Yasica 135/2.8, 17 klatek po 3,2 sek. iso 1600 (nie mam montażu - jedynie statyw foto).

Wyszło tak:

lulin2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin ta fotka zniewala x)

ale jaki ruch na forum haaaa :rolleyes: forum ożyło dzisiejszej nocy, i to się ceni B)

 

wrażenie, że widzę warkocz, no ale może to nadmiar wyobraźni smile.gif
ja tak miałem przy 10x50 ;p

 

Canon + manualna Yasica 135/2.8
możesz bardziej szczegółowo ;p :?

 

 

 

 

ahh nie usiedze, lornetka w dłoń i idę na polankę :)

Edytowane przez IrtyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT

Canon + manualna Yasica 135/2.8

 

możesz bardziej szczegółowo ;p :?

 

Bardziej szczegółowo, hmm...

EOS 30D + obiektyw Yashica DSB 135/2.8 ustawiony na 4.0. Wszystko na statywie Sherpa 600R.

iso 1600, 17 klatek + 1 dark, czas 3,2 sek., funkcja wcześniejszego podnoszenia lustra. Składane w DSS.

Czas lokalny 21:36 czyli zdjęcie pochodzi sprzed niecałych 2h.

Edytowane przez marcin_zen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogowie mnie chyba wysłuchali :respect: , godzina przejrzystego pięknego nieba :D Cudo.

 

Pierwsza chwila jak zobaczyłem bezchmurne niebo to panika. Siedzę przy komputerze, a tu się rozpogodziło !!. No to siup. Cały sprzęt na taras. W wyciąg wkładam na początek 2 calowego Antaresa 40 mm. Lulin z Regulusem wygląda fantastycznie. Tak jakby od zarania dziejów pasowali do siebie. (Niebo z lekkimi gdzie nie gdzie cirrusami, LP 3/10). Po założeniu 20 mm w mojego celestrona i po chwilowym przyzwyczajeniu oka widoczny delikatnie ogon komety oraz jadro. Sam juz nie wiem ile sie wpatrywalem, ale stałem jak wryty. Powtorze się, ale cudowny widok.

 

Na koniec przed nadchodzacymi znów chmurami pod okular (SW 7mm) poszedł Saturn. Ahh, Chociaz okular jakościowo nie jest najlepszy przez skłonności do zaświetlenia. To po pewnej chwili mozna było zobaczyc lekko widoczny pas chmur oraz pociemnienia na biegunach.

 

Tak wiec cel osiagniety, Lulin upolowany dzieki chwilowej pogodzie. Wiec w pewnym sensie czuje się spełniony, uradowany oraz uhahany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.