Skocz do zawartości

C/2007 N3 (Lulin)


Bartosz

Rekomendowane odpowiedzi

Hermesie, niesamowite wartości tej orbity!

wow, oś ponad 2 lata świetlne!

 

a przy okazji, ponieważ filmik na youtube jest koszmarnie skompresowany, to dzięki EEriemu :notworthy: , który użyczył własnego serwera, można go ściągnąć stąd: http://www.astroamator.info/lulin.avi rozmiar ok 9,5MB, to ponad godzina przelotu komety, w pełnej rozdzielczości kamery

czas rejestracji: 2009-02-28 T21:41:31 - 2009-02-28 T22:54:59 UT

66 klatek po 60sek

 

 

...

Jak ona zasuwa... u mnie klatka 3 min na 500mm i już krecha...

 

u mnie, przy 600mm ogniskowej, nawet 1 min expozycji, to już widać krechy

i niestety trzeba by guidować na kometę, żeby ją dobrze wypalić,

ale niestety nie mam jak ustawić w ten sposób guidera, bo jest na sztywno

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zszedłem do 1min a i tak nie mogę nazwać jądra punktowym przy 500mm :)

Tego akurat nie widac na tym zdjeciu bo jadro wyszło większe po obróbce ale mam dla porownania klatki 1 i 3 min. 3 min to zupelna jazda.

Zdjęcie z wczoraj.

 

lilun20080301_1min.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dodam komentarz do podanych przeze mnie danych orbitalnych komety Lulin i jej czasu obiegu.

 

Jak mawiał doc. M. Bielicki, "każdy, nawet błędny wynik, można podać z dowolnie dużą dokładnością". :ha: Już w astronomii sferycznej i mechanice nieba, tam gdzie podawano odległości do gwiazd wyznaczonych metodą paralaksy trygonometrycznej, podawano np. tak paralaksę jakiejś gwiazdy: pi = 0.0010" +- 0.002", co należało interpretować tak, że gwiazda jest odległa o 1000 ps, ale nie bliżej niż 333 ps.

 

Podobnie jest z obliczaniem orbit komet - jeśli mimośród jest bardzo bliski 1.0, to błąd w wyznaczeniu czasu obiegu może być duży. Czyli, jeśli mimośród komety będzie wynosić np. 0.9000 z dokładnością 0.0001, to obliczony czas obiegu komety będzie dokładny.

Ale w przykładzie komety Lulin, jeśli opublikowany mimośród wynosi 0.999991, to wystarczy błąd 0.000009, aby otrzymać... nieskończony czas obiegu komety :D (albo "tylko" 17.48 mln. lat).

 

W miarę napływających kolejnych wyników obserwacji, wartość mimośrodu będzie podawana coraz dokładniej. Sądzę, że poprawniej będzie powiedzieć, że czas obiegu komety wynosi "wiele milionów lat".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błagam, niech mi ktoś powie, kiedy nad Wrocławiem pojawi się większa dziura :(. Ja tutaj już jajo znoszę. Wszyscy się chwalą, że zobaczyli Lulina nawet zdjęcia są (bardzo ładne!) i mi to tylko smaku robi :szczerbaty: .

 

Chociaż żeby lornetką wyłapać, zanim Księżyc zacznie przypierniczać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Wczoraj korzystając z pogody też ustawiłem sprzęt na kometę. Po 3

godzinach zrobiłem szybkiego flipa i dalej ciągnąłem ekspozycje do

rana. Wyszło w sumie 7h 32m materiału. 60 sek. każda ekspozycja,

BINx3, STL 11000M, RC -ogniskowa 2250mm, Paramount. 454 klatki.

Do flipa włączona funkcja ruchu za kometą. Po flipie ruch za

gwiazdami. Mimo ustawienia z dokładnością lepszą niż minuta kątowa od

bieguna w ciągu tych ponad siedmiu godzin widać lekki dryft.

 

Niestety plik bardzo ciężki. 37MB. Przez cały czas ściagania w WMP

bedzie informacja "Trwa łączenie". Proszę się nie przejmować- on

ściaga plik. Przy Neostradzie 1 mega czas sciągania to niestety około 10 minut.

Nie potrafie go przyciąć tak aby drastycznie nie spadła

jakość. W pełnej krasie prezentuje się w rozmiarze ponad 1GB :) To

jeszcze nie te czasy Internetu aby wrzucać na serwer.

Klatki bez obróbki, która by się im należała. Darki i flaty

(niedoskonałe) odjęte. "Screen strech" przeniesiony na pliki BMP w

MaximDL. Złożone w VirtualDub. Dzwięk - dziedzictwo kulturowe naszych

czasów.

Polecam mimo małej rozdzielczości dać na cały ekran i odejść od

monitora.

Pozdrawiam

Michał Żołnowski - Tiamat

 

A oto link:

http://www.starrysite.com/index.php?m=Film...ilm&f_id=29

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Lulinek zaliczony! I to sześc razy B)

 

A już się bałem , że ani razu go nie zobacze.

Pierwszy raz odnalazłem kometkę 19 lutego o 3.05 UT w lornetce 16x50 wyglądała na dosyć słabą zresztą warunki nie były dobre – zaświetlenie od strony Tarnowa ( obserwowałem z Łęgu Tarnowskiego) rozpraszające się na wysokich chmurkach

 

Ponownie ujrzałem ją dosłownie cudem – przez dwa wieczory 26 i 27 lutego mając 15-20 sekundowe okna pomiędzy chmurami – błyskawicznie chwyciłem za lornetkę, podbiegłem do okna i udało się :)

 

Ale najlepszą i co najważniejsze stabilną pogodę miałem w ostatni dzień lutego.

W lornetce widok był genialny, jaśniejsze jądro z dosyć dużą otoczką.

Zasięg w lornetce oscylował w granicach 8.5-9.0 mag.

Co do kolorku to niestety go nie widziałem wprost przeciwnie do M4 SWAN u której widać było wyraźne pozielenienie.

Nie widziałem również „ogona ‘’ , „ogonka” ani nawet „ogoneczka” :(

Mimo, że nie miałem ciemnego nieba w ekstremalnych warunkach- 30 minut przebywania w całkowitej ciemności , opaska na oczy wykonana z czarnego materiału, oraz technika zerkania i udało się dostrzec Lulina gołym okiem. B)

To był niesamowity wieczór i co tu dużo gadać kometa jest po prostu piękna.

 

Ostatnie dwa dni pogoda była dla mnie także łaskawa i udało się ją zobaczyć przez sprzęt optyczny nawet z centrum Tarnowa.

 

Błagam, niech mi ktoś powie, kiedy nad Wrocławiem pojawi się większa dziura :(. Ja tutaj już jajo znoszę. Wszyscy się chwalą, że zobaczyli Lulina nawet zdjęcia są (bardzo ładne!) i mi to tylko smaku robi :szczerbaty: .

 

Chociaż żeby lornetką wyłapać, zanim Księżyc zacznie przypierniczać...

Współczuje tym, którzy jej jeszcze nie widzieli – na pewno trafi się jakaś dziura w chmurach trzeba tylko wytrwale czekać na swoje „okienko”

 

Póki co nad Tarnowem czyste niebo , ale Sat24.com pokazuje, że z zachodu idzie front , a wraz z nim idą znienawidzone chmurwy.

 

Mimo wszystko życze Pogodnego Nieba

 

Pozdrawiam.

 

 

 

PS. Marcinie gratulki - swietna fotka komety :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marcin!

Zapomniałem dodać, że podczas gdy kometa się filmowała wpadł do mnie Bogdan J.. Wyciągnęlismy refraktorek Sky90 na EM-11 i spróbowalismy sobie przypomnieć co to są "obserwacje wizualne" :) Po ustaleniu, że te krótkie, mniejsze szkiełka wkłada sie tam gdzie normalnie są astrokamery i nie potrzeba brać monitora i laptopa zaczęliśmy obserwacje.

Założyliśmy Naglera 31 i z szokujacym powiększeniem 16x podziwialiśmy kometkę i kilka eMek. Między innymi M81 i M82.

Po kilkudziesięciu minutach złożylismy sprzęt i rozpoczęlismy podziwiania Kosmosu w jego naturalnym dla nas otoczeniu czyli przed monitorem LCD..

 

 

Pozdrawiam

Michał Żołnowski - Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "bratnim" forum Astro4u znalazlem link do bardzo ciekawego filmiku. Można podziwiać Lulinkę w pełnej krasie oraz jednocześnie zostać odkrywcą kilku planetoid.

Kto zobaczy ich więcej? Wyścig już trwa. B)

 

http://panther-observatory.com/gallery/com.../Lulin_anim.gif

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Na "bratnim" forum Astro4u znalazlem link do bardzo ciekawego filmiku. Można podziwiać Lulinkę w pełnej krasie oraz jednocześnie zostać odkrywcą kilku planetoid.

Kto zobaczy ich więcej? Wyścig już trwa. (...)

sprawdziłem ten obszar wg Guide'a - blisko komety znajdują sie dwie planetoidy: Sigyn (15 mag) i 1984 DC1 (16.5 mag).

W "okolicy" jest jeszcze kilkanaście planetoid, ale poza kadrem zdjęcia.

Chyba, że na tym zdjęciu znaleziono sporo planetoid jeszcze nie skatalogowanych... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Nie wiem jak na Astro4u , ale ja znalazłem na razie 4 planetiody B)

Na zdjęciu zaznaczyłem same planetoidy bądź obszary w których się poruszają.

Można sobie porównać z animacją.

Ta w prawym górnym rogu jest naprawde bardzo słaba :)

Zdjęcie musiałem celowo obciąć i pomniejszyć , żeby zmieścić je na forum.

 

lulin_4.png

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie tylko jedna nad kometą, reszta to szum kamery....

 

Nie ustawaj w wysiłkach. Jest ich z całą pewnością więcej .

Masz tu jeden krótki film. Clyde Tombaugh spędził ponad 7000 godz. pracując przy komparatorze błyskowym zanim 13 marca 1930r mógł ogłosić odkrycie Plutona. Niedługo rocznica tego wydarzenia, ( pomniejszona nieco o fakt, że Unia Astronomiczna zdegradowała małego Plutona, twierdząc że nie zasługuje on na miano planety. ) :D

 

edit:

spóźniłem się, bo Astrokrzychu pozbawił już wszystkich możliwości zostania samodzielnymi "odkrywcami"

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazałem 8 planetoid:

 

 

1. Najjaśniejsza, ma około 15 mag, ma współrzędne:

RA ~ 9h50.4m

DEC = + 12 34'

 

2. Jasność około 17 mag, współrzędne:

RA ~ 9h41.1m

DEC ~ +12 45.5'

 

3. Jasność około 17.5 mag, współrzędne:

RA ~ 9h52.8m

DEC ~ +12 42'

 

4. Jasność około 18 mag, współrzędne:

RA ~ 9h50.8m

DEC ~ +12 41'

 

5. Jasność około 18.5 mag, współrzędne:

RA ~ 9h52.7m

DEC ~ +12 40'

 

6. Jasność około 19 mag, współrzędne:

RA ~ 9h52.9m

DEC ~ +12 53.5'

 

7. Jasność około 19 mag, współrzędne:

RA ~ 9h52.6m

DEC ~ +12 28'

 

8. Jasność około 19 mag, współrzędne:

RA ~ 9h53.6m

DEC ~ +12 27.5'

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mi udało się odnaleźć 8 poruszających się punktów. Szukałem bez pomocy softu do identyfikacji.

 

Ale potem zachciałem to bardziej przeanalizować i oto wynik... zrzut z Guide z najnowszą bazą planetoid.

Planetoidy na mapce sięgają +19.5 mag.

Mapka jest zorientowana i wyskalowana tak samo jak animacja !

 

Może ktoś wynajdzie wszystkie z nich, albo i więcej.. jakby co to zwiększę liczbę planetoid do +20,0 mag

planetoidy_lulin.gif

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

fajna animacja. Nie tak bardzo sliczna zrobilem 04.03. z centrum miasta Bremerhaven. Niestety jest tu bardzo jasno (port i stocznie) takze moglem jedynie 30 sec. naswietlac. Kompozycja z 92 zdjec, Equinox 80 i EOS 20d.

 

Animation-Lulin-klein-hell3.gif

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Dzisiaj próbowałem odnaleźć na niebie Lulina, lecz nic z tego nie wyszło :mellow: szukałem ją lornetką 10x50 i w tym miejscu gdzie programik mi pokazywał nic nie znalazłem :huh: dlatego mam pytanie do Was, a mianowicie czy Stellarium źle pokazuje czy przy pełni taką lornetką nie zobaczę Lulina? jaką ta kometa ma teraz jasność?

Pozdrawiam Wszystkich

Rivera

post-15593-1236734626_thumb.jpg

Edytowane przez Rivera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.