Skocz do zawartości

C/2007 N3 (Lulin)


Bartosz

Rekomendowane odpowiedzi

No i udało się!!!

 

Pierwszy raz od dłuższego czasu była dobra pogoda i zbyt długo sie nie zastanawiałem co robić ;) Pierwszy raz Lulina zobaczyłem ok. 20:30, był dobrze widoczny w szukaczu (co za emocje przy przenoszeniu wzroku do okularu! :P). Później przez jakiś czas "wychaczałem" deeski, no ale musiałem powrócić do kometki. I tutaj małe zdziwienie: przecież była wcześniej w troche innym miejscu! Szybka jest :P

Widziane przeze mnie położenia to mniej więcej pierwsze i drugie kółko z mapki Roberta. Mam nadzieje, że pogoda na dłużej zagości :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też udało mi się zaliczyć C/2007 N3 ! :)

Najpierw pojechałem w stronę Zabłudowia. Skręciłem w jakąś drogę przy głównej drodze. Piękne soczyste niebo ! Była 21:23. Kometa ładnie się prezentuje w lornecie 20x80. Ładny warkocz dł. ok 2 stopni (sięgał aż gwiazdy nu Leo).

Gołym okiem kometa ledwo widoczna. A na zachodzie piękny widok Księżyca i Wenus !!!

 

Potem zawróciłem troszkę i pojechałem w swoje tereny... zajechałem aż za Żednię (sorry Masiek, że do Ciebie nie zawitałem, ale paliwa miałem mało).

 

21:49 - tu już ciemniejsze niebo ! :) Kometa bardzo ładna. M42 również. M81 i M82 doskonale widoczne w lornecie (nic dziwnego, przecież są niemal w zeicie).

 

Wróciłem zadowolony z obserwacji ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wieczorem przyjechałem do Krosna w zasadzie na niewiele więcej niż jeden dzień. Okazało się, że pogoda mi sprzyja, więc od razu wziąłem lornetkę (10x50) i poszedłem przyjrzeć się komecie. Warunki były bardzo dobre (zasięg gołego oka w okolicy komety 6.5 mag) i kometa była bez problemu widoczna gołym okiem. Dla gołego oka prezentowała się jak niewielka mgławica o kształcie "łezki" z krótkim ogonkiem. W lornetce warkocz sięgał (jak zauważył LIMAX) okolic gwiazdy nu Leo, czyli miał około 1.5 stopnia. Kometę obserwowałem około godziny 22:00.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lalalalala! widziałem ogon, OGON, ogoooon! ogoooonek! ogoneeeczek! :banan:

(mak 127, 40x)

 

fajnie jak tak czasem chmury znikną :)

 

Pozazdrościłem Ci tego ogona szuu, wyciągnąłem na balkon tubę Newtona 150/1000 (montaż mam na wsi więc z krzesła zrobiłem sobie prowizorycznego Dobsona) podpiąłem do tego wszystkiego LV 15 i wyobraźcie sobie że ponownie Lulka złapałem tyle że w 2x większej aperturze i ogniskowej (wcześnie 70/500) ale ogogna nie było :huh: ehhh to miejskie niebo :angry: .

Pozdrawim i życzę udznych obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wreszcie pogoda

udało mi się zarejstrować kometkę, chciałem zrobić w kolorze ale niestety zbyt szybko zasuwa, żeby dało się złożyć kolor

 

to animacja 66 klatek po 60sek expozycji w atiku314L i 80ED

czas rejestracji: czas rejestracji: 2009-02-28T21:41:31 - 2009-02-28T22:54:59 UT

 

akurat zbliża się do grupy galaktyk: mapka_lulin_na28.02.2009__22.26.jpg

 

i dwie ciekawe sprawy jedno to jakieś nagłe pociemnienie komety może komuś też się udało to zarejestrować?

a drugie powyżej niej podąża inny obiekt:

 

lulin_i_co__jeszcze2.jpg

nie mam pojęcia co to jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeżyłam dziś coś pięknego, wzruszającego... nie wiem czy potrafię przelać na papier te uczucia, które mi towarzyszą...

Widziałam zjawiskową kometę z ogonkiem, ulotną, hipnozującą i ta świadomość co widzę...

 

Pięknie się przemieszczała w okularze, mknąc w przestrzeni "mijała" kolejne gwiazdki. Dzisiejsze obserwacje przypomniały mi inną kometę, którą oglądałam sama, a jednocześnie rozmawiałam przez telefon, z kimś kto oglądał ja razem ze mną stojąc 400km dalej...

 

Jest coś mistycznego w obserwowaniu w samotności... wiele rzeczy się klaruje i układa w głowie...

Potęga, a jednocześnie nicość nas samych, jesteśmy jak okruszki na wietrze. Jestem szczęśliwa, że są takie noce jak dzisiaj, że mam możliwość przeżywania i odczuwania najgłębszych wzruszeń jakich jest dane przeżyć człowiekowi.

 

Kocham te chwile i tylko po to sie urodziłam, aby podziwiać takie cuda na niebie...

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dzisiaj pogoda też dopisała, więc zrobiłem jedyną rzecz jaką można zrobić w takich okolicznościach. Obserwacje trwały od ok. 21.00 do ok. 24.00, pomimo tego, że niebo było miejscami dosyć jasne to zasięg oceniam średnio na 5.8-6.0 mag. Celem na dzisiaj, jak chyba większości z was, był Lulin.

 

C/2007 N3 (Lulin)

Wyraźnie zarysowane jądro otoczone raczej elipsowatą otoczką, która delikatnie rozmywała się w tle. Ogon był widoczny początkowo tylko zerkaniem, ale po jakimś czasie stał się bardziej oczywisty. Jeżeli chodzi o filtry to początkowo bardziej przeszkadzały, np. neodymowy rozmywał jądro w halo, UHC-S w sumie nic nie wnosił, a OIII to chyba można się domyślić. Jednak po wejściu w obszar jaśniejszego nieba UHC-S zauważalnie podniósł kontrast i bardzo delikatnie uwypuklił ogon.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, C/2007 N3 (Lulin) dostrzeżona około 23:00 GMT gdy przebywała w pobliżu gwiazdy 23 Leo, wcześniej nie mogłem znaleźć komety z powodu wzmożonego LP (mgła + lampy "kulki" świetnie psujące akomodację) i zerowego doświadczenia w najazdach na słabe obiekty. Po dłuższej chwili udało mi się dostrzec słabiutki ogon (zerkając), długość jego oceniłbym na przynajmniej tyle, ile odległość od wspomnianej 23 Leo. UHC-S niewiele dawał, zapewne z powodu i tak już znikomego kontrastu w tej części miejskiego nieba. Podziwiam Wasze zdjęcia - pięknie, pieknie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori szybka strzała dla Ciebie :)

Lulin_L66.jpg

 

"Srebrna Strzała"... a może to był Kubica w bolidzie :) Niesamowite jak szybko kometa się przesuwała na tle gwiazd. A ogon wygląda jakby troszku był odchylony od linii lotu czy mi się tylko wydaje?

Świetne zdjęcie. Możesz podać parametry fotki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm <_< ja obserwowałem o 19:20 i za chiny gołym okiem nie było widać, kolega który był zemną też nie widział, dziś zobaczę około 22 jak będzie pogoda, może to przez emocje, i tylko wam sie wydawało że widzicie ;p

 

i dwie ciekawe sprawy jedno to jakieś nagłe pociemnienie komety może komuś też się udało to zarejestrować?

a drugie powyżej niej podąża inny obiekt:

 

Zmniejszono 87%

Załączony obrazek

1137 x 810 (372.16K)

 

nie mam pojęcia co to jest

hmmm ciekawe co to

Edytowane przez IrtyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem ładne fotki...gratuluję ! A ja miałem wczoraj pecha...w Poznaniu początkowo też była ładna pogoda, ale po godz. 19-tej jak zacząłem rozkładać mój sprzęt, niebo zaszło chmurami i było po obserwacjach. Mam nadzieję, że może dzisiaj uda się zerknąć na kometę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam nadzieję, że dziś pogoda pozwoli na jakieś obserwacje. Wczoraj w Toruniu prawie cały dzień było bezchmurne niebo, ok. 21 nadal takie się wydawało, a kiedy wróciłem z pracy po 22 cały nieboskłon zaciągnięty był już chmurami. Zabrakło mi ok. godziny. Pech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori szybka strzała dla Ciebie :)

 

Lulin_L66.jpg

 

:blink: Och... Jacuś... dziękuję. :wub:

To jest wspaniałe zdjęcie, pięknie oddaje całą dynamikę tej komety. :notworthy::notworthy::notworthy:

 

pozdrawiam

Ori

 

edit - strzała jest już na moim pulpicie :)

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mi się podoba ta fotka B)

 

widzieliście:D 3 strony zapisane tylko od wczoraj !! jak pogoda się poprawi na całego to nie nadążymy z czytaniem :P

 

 

 

mały ot:

kiedyś na forum widziałem dodatki do stellarium gwiazd, jak się nie mylę to linki do tego dał sumas, pamięta to ktoś ?? bo ja szukam i nie mogę znaleźć <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.