Skocz do zawartości

OpenStreetMap - mapy wreszcie bez ograniczeń


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Na stronie: http://www.openstreetmap.org/ znajdziemy odpowiednik Google Maps, Szukacz.pl, Targeo, Zumi itp.

lecz w odróżnieniu od wszystkich pozostałych, nie posiada ograniczeń licencyjnych. Licencja OpenStreenMap w żaden sposób nie ogranicza sposobu publikacji prezentowanych w niej map - np. nie wymaga podawania źródła strony

i taki np. pan Ogonek z map1 może nas pocałować ...

 

i co widzisz?

open_mapa.png

...Pałac Kultury

 

co ciekawe, na stronie mamy możliwośc exportu dowolnie wybranego fragmentu mapy do pliku np. w formacie: JPG PNG

ale również w postaci XML czy HTML

pełna kultura :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godnym polecenia serwisem o podobnej tematyce jest serwis rumuńskiej firmy Norc, jest to odpowiednik Google Street View dla Europy Środkowej w tym Polski. Norc pozwala nam oglądać zdjęcia panoramiczne wykonane z poziomu ulicy. Dostępne są: Kraków, Warszawa, Poznań i Wrocław. Pokrycie dla Warszawy jest naprawdę bardzo duże. Znajdują się tam drogi główne oraz osiedlowe, chociaż na te oznaczone kolorem czerwonym należy jeszcze trochę poczekać. Bardzo dobrą opcją jest tryb pełnoekranowy.

 

Link: http://www.norc.pl/

 

post-16197-1233075428_thumb.jpg

Edytowane przez rafalstef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee miasta całkiem ok, ale wioski już gorzej.

 

Coo.. mieszkam w wiosce Inowrocław!? Są tylko 4 ulice, a ponoć mamy 75000 mieszkańców -jak tu się pomieścić? Nie mówię o okolicach, bo to, że nie ma mojego domu na mapach to i dobrze, może mniejsze podatki katastralne będą? Ale wsi pod Inowrocławiem gdzie mieszkam, to też wcale nie widać.

Muszą popracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swoją drogą ciekawe z czego to wynika, bo tak patrząc na mapy naszych zachodnich czy południowych sąsiadów, każda, nawet najmniejsza miejscowość, jest jak widać bardzo szczegółowo "namalowana" i opisana

Jak się przez 20 lat inwestuje w górnictwo, rolnictwo i sfere budżetową, to tak to wygląda ja napisałeś. Biała plama...

Czeski serwis mapy.cz jest 100% lepszy na terenach przygranicznych. Mają nawet nasze trasy rowerowe! Biała plama, i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swoją drogą ciekawe z czego to wynika...

 

Polacy nie pomagają :angry: Wystarczy wziąść GPS przejść się po swojej miejscowości i wyeksportować log na OSM B) Tak naprawde to możę zrobić każdy. Wystarczy telefon komórkowy z J@ME+GPS+TrekBuddy.

A jak się zainwestuje w GPS można pobawić się jeszcze w GeoCaching :D

Edytowane przez Nurin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się przez 20 lat inwestuje w górnictwo, rolnictwo i sfere budżetową, to tak to wygląda ja napisałeś. Biała plama...

Czeski serwis mapy.cz jest 100% lepszy na terenach przygranicznych. Mają nawet nasze trasy rowerowe! Biała plama, i tyle.

 

A co to w ogóle ma do rzeczy? Co to znaczy że Polska jest białą plamą? To że na OSM nie ma nic to tylko świadczy o tym serwisie. Polska jak każdy inny kraj jest wymapowana na druga stronę. Każda działka jest dokładnie wymierzona i dokładnie sprawdzona co na niej się znajduje, niech potwierdzą ci co budowali cokolwiek, u mnie garaż mieżyło 3 geodetów z oprzyżądowaniem. Całość została naniesiona na mapę, która to mapa została zamieszczona w planach zagospodarowania przestrzennego zamkniętych w sejfie w urzędzie z której to brane są informacje dla Wojska i IMGW, które to opracowują szczegółowe mapy i plany na własne potrzeby jak i na sprzedaż. I na tych mapach jest WSZYSTKO, słownie WSZYSTKO. A to że nie ma ich na OSM to mi to nie przeszkadza naprawde, ide do sklepiku kupuje mapę i tam nawet ściezki jazdy konnej wyznaczone jak ci sie podoba.

Ale w dzisiejszych czasach chyba nikt nie korzysta z map ... Mam mape okolic Krakowa gdzie każdą najdrobniejszą ścieżke masz zaznaczoną, sam sprawdziłem bo często bywam na wycieczkach rowerowych. A już prawdziwym rarytasem jest mapa Bieszczad z nałożoną na siebie mapą z 32 roku, czyli z przed wojny a raczej dużo bardziej dotkliwszym okresem akcji "WISŁA", na mape dzisiejszą z 2002 roku. I teraz chodze z kolegami po lesie znajdując zaniedbane cmentarze resztki domów, nasypów kolejowych, zdziczałych sadów. Ale tego się nie znajdzie na OSM ...

Ciekawostka jest że plany szczegółowe sa objęte tajemnicą wojskową x)

 

Ciekawe linki:

Mapy z II Wojny Światowej Dokładniej z okresu międzywojennego oraz tuż po wojne, wszystkie wojskowe, i czasami turystyczne, zrobione przez różne nacje, ciekawie jest popatrzeć jak się świat zmienił, z drugiej strony prosze sobie wybrać mapy szczegółowe i zobaczyć co na ich 8)

Topograficzna mapa polski z 1942 na 15 CD do zassania z RapidShare

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, świetnie to ująłeś:

"Ciekawostka jest że plany szczegółowe sa objęte tajemnicą wojskową x) "

lub

"Polska jak każdy inny kraj jest wymapowana na druga stronę."

lub

"Całość została naniesiona na mapę, która to mapa została zamieszczona w planach zagospodarowania przestrzennego zamkniętych w sejfie w urzędzie..."

Czyli: tajne, super tajne, schowane, zabezpieczone. Bez komentarza. :(

 

Z cyfryzacją tych map to już tak różowo nie jest, choć mogę się mylic.

Z dokładnością na pewno jest kiszka, bo na mapach nie ma mnóswa, MNÓSTWA infrastruktury, która jest obecna. Jak choćby: linie energetyczne, gazociągi, zabudowania...

 

Efekt końcowy: ja i wielu moich znajomych uzywamy serwisu czeskiego, a z polskich "nowinek" to tylko piwo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jeżeli chodzi o "cyfryzację" to różowo nie jest <_< Chociaż spytam się kuzyna, zawodowego strażaka, ciekawe czy służby ratunkowe dysponują dokładnymi cyfrowymi mapami terenu.

Tak czy inaczej dostęp do informacji jest utrudniony :angry: i czesto trzeba się nieźle naszukać żeby odpowiednią mape znaleść ...

 

P.S. Dokładność map z linku jest taka jaka jest, ale można sobie wyobrazić jak wyglądają współczesne mapy wojskowe. Rzecz jasna utajnione, o ile się nie myle to "utajnianie" to relikt dawnych czasów, mający na celu uniemożliwić wrogowi poznanie terenu walk. W dzisiaj brzmi to raczej idiotycznie, niczym obowiązek zaciemniania przez Obrone Cywilną budynków w czasie nalotu x)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o jakość map to przypomina mi się jak kiedyś kupiłem taką z mojego regionu. Jedna z ulic była oznaczona jako normalna droga, a tym czasem jak tam dotarłem (na szczęście rowerem nie autem) to okazała się polną dróżką na 50 cm szerokości :ha:

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.