Skocz do zawartości

Szkice Księżyca ze zdjęć


sawes1

Rekomendowane odpowiedzi

Aby rozwiązać problem, o którym wielu forumowiczów dyskutowało, postanowiłem założyć ten wątek. Chcąc pogodzić "zwaśnione" strony umieściłem go właśnie w tym dziale. Chodzi o to, co jest szkicem, a co grafiką. Jako, że jestem początkującym szkicownikiem, zacząłem swą przygodę od szkiców Księżyca ze zdjęć i zamierzam tu umieszczać swoje wypociny, o takiej właśnie tematyce. Mam nadzieję, że inni również będą wrzucać swoje szkice robione w domowym zaciszu. Jedyną regułą, o przestrzeganie której bym prosił, to zamieszczanie szkiców stworzonych własnoręcznie, bez użycia jakichkolwiek programów graficznych. Tylko i wyłącznie ręka.

 

A to moja dzisiejsza praca.

 

 

 

posidonius.jpg

 

 

 

 

Krater Posidonius wg Wikipedii: średnica - 95 km, głębokość - 2,3 km.

 

PS. Prosiłbym Administratorów o przerzucenie moich odpowiedzi z tematu http://astro-forum.org/Forum/Ksiezycowe-zakatki-t25035.html właśnie tutaj. Tam w tej chwili "zanieczyszczają" twórczość szkicowników "polowych" :D

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że Twoja kiełbasa już dawno przegoniła moją kiełbasę :)

 

Jeżeli w podobny sposób będą prezentować się Twoje szkice pastelowe robione na żywo podczas obserwacji, to będę musiał przyjąć porażkę, złamać swoje kredki, nadać sobie imię "Złamana Pastel" i odejść na zawsze...

 

A na poważnie: Po prostu rewelacja!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sawes - pierunie normalnie patrze na ten szkic jak zahipnotyzowany. Kurcze jak sie oglada ten szkic to ma sie wrazenie 3d. Moja ocene zamkne w jednym slowie. Rewelacja !!

 

PS. Wimmer - obudziles na zlocie drzemiacego niedzwiedzia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko, jestem bardzo bardzo wkurzona :P (ambicjonalnie), bo nie łatwo będzie Cię pobić w konkurencji szkicowej... :szczerbaty: a zamierzam podnieść rękawicę :Salut:

Muszę to przyznać - jestem pod wrażeniem :notworthy:

chłopie masz talent

 

pozdrawiam

Ori

 

Ps: Wimmer wyhodowałes na własnej piersi...

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na emeryture nie dam się wysłać ;) Mam tam w głowie jeszcze kilka pomysłów.

Ale powiem szczerze, że jestem pod wrażeniem. Bardzo się ciesze, że mam partnera w tego rodzaju twórczości. Miło mi się czyta, że zaraziłem Cię szkicowaniem pastelowym i że wziąłeś ze mnie przykład... Ale Twoje prace, to nie moja zasługa, tylko Twoich rąk. Zachęcić można, pokazac można, ale talentu w żaden magiczny sposób nie da się przkazać, bo talent ma się w sobie.

Nie przestawaj więc.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no genialne te szkice są. Ja się nosze z zamiarem kupna LVW 5 lub Nagdera 4.8 mm, żeby dokładniej zapoznać się z topografią Księżyca a tu takie realistyczne odwzorowania, jego powierzchni.

 

Sawes masz naprawdę niezwykły talent, szkoda że ja plastycznym beztalenciem jestem.

Cóż mogę jeszcze powiedzieć czekam i myślę, że inni również czekają na więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że się tym zająłem, to zasługa naszego spotkania na zlocie oraz Twojego wykładu, wimmer. Olbrzymie wrażenie zrobiły ma mnie wykonane przez Ciebie szkice, które zobaczyłem na żywo. Ekran monitora nawet w połowie nie odwzorowuje tego, co jest naprawdę na tej zwykłej kartce papieru. Poza tym, jak Ci mówiłem, kiedyś zajmowałem się rysunkiem technicznym i byłem w tym całkiem niezły. Pomyślałem sobie, że mogę spróbować swoich sił w rysunku "artystycznym". No i patrząc na oceny forumowiczów, chyba jakoś mi idzie. A co do Twojej emerytury, to jeszcze sobie za mało uskładałeś w ZUS-ie, żeby na nią iść. :D Dawaj na forum swoje nowe pomysły, a i o ASOD nie zapominaj. Tam już się poznali na Twojej twórczości.

PS. Chyba swoim tutorialem o szkicu zaraziłeś sporą liczbę forumowiczów. I TAK TRZYMAJ!!!!! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że się tym zająłem, to zasługa naszego spotkania na zlocie oraz Twojego wykładu, wimmer. Olbrzymie wrażenie zrobiły ma mnie wykonane przez Ciebie szkice, które zobaczyłem na żywo. Ekran monitora nawet w połowie nie odwzorowuje tego, co jest naprawdę na tej zwykłej kartce papieru. Poza tym, jak Ci mówiłem, kiedyś zajmowałem się rysunkiem technicznym i byłem w tym całkiem niezły. Pomyślałem sobie, że mogę spróbować swoich sił w rysunku "artystycznym". No i patrząc na oceny forumowiczów, chyba jakoś mi idzie. A co do Twojej emerytury, to jeszcze sobie za mało uskładałeś w ZUS-ie, żeby na nią iść. :D Dawaj na forum swoje nowe pomysły, a i o ASOD nie zapominaj. Tam już się poznali na Twojej twórczości.

PS. Chyba swoim tutorialem o szkicu zaraziłeś sporą liczbę forumowiczów. I TAK TRZYMAJ!!!!! :Salut:

 

Gratulki sawes i podzielam Twoje zdanie odnośnie wimmera i jego twórczości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chwila i pobiegnę kupić pastele ;) Widać że mają możliwości, nie umniejszając zasług autora bez którego szkice nie byłyby tak plastyczne. Szacuneczek.

Będę miał wielki Szacun będzie jak zobaczę coś podobnego z polowych obserwacji :) Dasz radę Sawes1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To kolejny mój szkic. Tym razem miałem chęć zająć się księżycowymi kanałami. Triesnecker z przyległościami. Leży w północnej części Sinus Medii (Zatki Centralnej).

 

 

triesnecker2.jpg

 

 

 

Do technik szkicu opracowanych przez wimmera mogę dodać od siebie fajny pomysł na cieniowanie. Jeśli dobrze się przyjrzycie górnej i lewej stronie największego krateru, zobaczycie cienie poukładane dość blisko siebie a jednocześnie w różnych odcieniach (ale bełkot). Zrobiłem je za pomocą wacika do uszu, ale nie rozcierając jak to pokazywał wimmer. Wacik z jednej strony pocierałem o pastelę, a potem obracałem go o papierze. W zależności od siły nacisku, plamki były ciemniejsze lub jaśniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój taki jednorazowy eksperyment, oparty na szkicu, który pokazywałem wcześniej. Rozmawiając z wimmerem na temat nowych technik rzuciłem hasło - 3D. Trochę było śmiechu, ale od rana chodziło mi to po głowie. Poszperałem w necie w poszukiwaniu porad, programów i czego tam jeszcze potrzeba, żeby móc stworzyć taki obraz. Efekty nie są może powalające, ale szkice nie były robione z myślą o takim zastosowaniu. Po kilku godzinach walki udało mi się zrobić taką grafikę.

 

 

 

121a.jpg

 

 

 

 

Tu już niestety nie obyło się bez udziału komputera. Po prostu nie wiem czy ktokolwiek byłby w stanie zrobić ręcznie rysunek 3D. Tak więc jest to tylko mój jednorazowy wybryk, a ten post traktuję jako offtop (uważam, że dla jednego zdjęcia nie ma sensu zakładać nowego wątku).

PS. Potrzebne są oczywiście okulary 3D anaglify. Obrazek jest dość duży, ponieważ przy zmniejszaniu rozmiaru znikał efekt przestrzeni.

 

 

PS2. Faktycznie, kratery po prawej są troszkę rozjechane, ale nic nie mogłem z tym zrobić. To i tak "jednorazówka", żeby sprawdzić czy się da...

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całą noc mnie gryzło, męczyło, jak mara jakowaś....

 

Spać nie dało, w bok szturchało i do ucha mi szeptało.

Abym szkice nowe tworzył oraz w łóżku nie barłożył.

I techniki nowe wspierał, goniąc w nich mistrza wimmera.

Tak się potem poskładało, że 3D się zmajstrowało.

Ku uciesze tej gawiedzi, co przed kompem teraz siedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.