Skocz do zawartości

Zderzenie w kosmosie !!


Rekomendowane odpowiedzi

Przed chwilą Polskie Radio, Program I, podało o niedawnym zderzeniu dwóch satelitów na orbicie wokółziemskiej: Iridium i nieczynnego rosyjskiego z serii Kosmos. :o

Po zderzeniu utworzyła się chmura szczątków - satelity były masywne (600 - 900 kg), a zapewne ich orbity przecinały się pod dużym kątem, stąd takie skutki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jeden nie włączył na czas migacza...

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7885051.stm

 

Przypominają się dowcipy z czasów zimnej wojny:

 

Wczoraj rano amerykański niszczyciel odbywający patrol po Morzu Barentsa zatonął po przypadkowym zderzeniu z górą lodową.

Dowódca góry lodowej został okrzyknięty bohaterem Związku Radzieckiego i odznaczony orderem im. Lenina.

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka suchych faktów:

 

Kosmos 2251

 

strela-2m__1.jpg

http://www.skyrocket.de/space/doc_sdat/strela-2.htm

 

  • Rosyjski militarny satelita telekomunikacyjny typu Strela-2M.
  • Orbita - 776 x 799 km, 74.0°
  • Masa 900 kg
  • Data i miejsce startu: 16 Czerwiec 1993, Kosmodrom Plesetsk.
  • W momencie zderzenia satelita nieczynny .

 

Iridium 33

 

iridium.jpg

 

  • Amerykański satelita telekomunikacyjny systemu Iridium.
  • Orbita - 776 x 779 km, 86.4°
  • Masa 560 kg
  • Data i miejsce startu: 14 Wrzesień 1997, Kosmodrom Bajkonur.
  • Podczas kolizji satelita sprawny.

Linki:

 

http://www.heavens-above.com/satinfo.aspx?...amp;SatID=22675

http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmos_2251

http://www.space.com/news/090211-satellite-collision.html

 

 

Swoja droga najpierw chińskie testy broni przeciw satelitarnej a teraz to, mamy tam niezły śmietnik a trzeba zdać dobie sprawę że część z tych odłamków po jakimiś czasie zmniejszy swoją wysokość i może stanowić zagrożenie dla obiektów na niższych orbitach. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KATASTROFA

 

i tu taj też trochę nadrukowane, zapewne to samo co w innych ;p

 

swoją drogą <_< zderzenie samolotu mnie dziwi, ale zderzenie na orbicie to już maximum wszystkiego ;p :blink:

 

Pewnie jeden nie włączył na czas migacza...
:D

ciekawe kto pierwszy będzie dmuchał w balonik :P<_<

Edytowane przez IrtyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a swoją drogą to wprost niewyobrażalny kosmiczny pech

nawet trudno to sobie wyobrazić, to tak jakby na całej kuli ziemskiej było ok 6 tys samochodów i jeździły losowo po całej plancie, z tym, że jeszcze musiały by się poruszać na różnych wysokościach, nieprawdopodobny traf, żeby doszło do zderzenia w ciągu jakiś paru dekad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tylko zastanawia dlaczego to nie było wcześniej przewidziane? A może było? <_< Przecież na bieżąco śledzone są orbity różnego rodzaju kosmicznych śmieci, nawet niezbyt dużych. Więc chyba przewidzenie przecięcia się orbit dwóch satelitów nie powinno być problemem. Chociaż nie wiem czy to by coś dało, bo takie satelity chyba nie mają silników korygujących orbitę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iridium posiada jakieś silniki, zapasowe satelity krążą na niższej orbicie [667 km] i w razie awarii satelity z głównej konstelacji, są wynoszone na wyższą orbitę [780 km]. Jednak czy te silniczki nadają się o manewrów typu omijanie innego satelity? Nie mam pojęcia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego zdarzenia nie powinno nigdy dojść. Tak jak zderzenie się samolotów w powietrzu nie powinno się zdarzyć ale zdarza się.

To zderzenia nawet jest dobre zakładając to że mamy mniej śmiecia na orbicie. Ale też jest minus mamy za to więcej drobnego śmiecia. Które na szczęście nie powinno zagrozić innym satelitom. Jest jeszcze kolejny plus może w rządach państw Rosji i USA rozpoczęła się dyskusja na temat usunięcia śmiecia z orbit. Na Rosję bym w sumie nie liczył ale USA któż to wie może akurat dadzą więcej pieniędzy na projekt śledzenia i usuwania śmiecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są już pierwsze animacje kolizji:

w większej rozdzielczości tu: http://www.agi.com/corporate/mediaCenter/n...iridium-cosmos/

 

natomiast FAA (Federalna Agencja d/s Lotnictwa) Federal Aviation Administration wydała ostrzeżenie o możliwym zagrożeniu dla samolotów przez wchodzące w atmosferę szczątki obu satelit

więcej tu: http://spaceflightnow.com/news/n0902/15debris/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się WinORSA i oto parę danych.

 

TLE dla obu satelit:

 

COSMOS 2251
1 22675U 93036A   09040.49834364 -.00000001  00000-0  95251-5 0  7411
2 22675 074.0355 019.4646 0016027 098.7014 261.5952 14.31135643817415
IRIDIUM 33
1 24946U 97051C   09040.78448243 +.00000153 +00000-0 +47668-4 0 04775
2 24946 086.3994 121.7028 0002288 085.1644 274.9812 14.34219863597336

 

Wygenerowałem orbity obu satelit w WinORSA. Skok co 1 sek od daty 10 do 11 lutego 2009 r.

 

Data zderzenia to między 16:56:14 a 16:56:18 TDT

tzn. pierwszy czas to przejście Cosmosa przez punkt przecięcia się orbit, drugi czas to przecięcie Irydium tego punktu.

 

Poniżej kilka zrzutów z WinORSA.

000.jpg

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawy c.d.

 

wyeksportowałem dane obu orbit w formacie

Tp

a

e

i

Node

Peri

M

 

i wczytałem do SOLEX'a (plik SLX).

 

Program wyliczył, że największe zbliżenie obu satelit nastąpiło o godz. 16:56:16 TDT 10.02.2009 r. i (wg. wyliczeń) oba obiekty znajdowały się wówczas 16 metrów od siebie. Jak wiadomo odległość ta była znacznie mniejsza bo doszło do zderzenia ;)

Prędkość z jaką poruszał się Irydium 33 względem Cosmosa 2251 to 11.5 km/s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buszując w necie natknąłem się na ciekawą stronę a tam plik KMZ dzięki któremu można obejrzeć ostatnie minuty satelit w GoogleEarth.

Ciekawe do czego jeszcze można dostosować tą arcyciekawą aplikację.

 

kosmirid.JPG

Edytowane przez Mateusz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu posta Limax'a

(za spaceweather.com)|

Wyznaczono obecnie orbity dla 26 większych kawałków pozostałości po tym zderzeniu (8 - Iridium 33 i 18 - Kosmos 2251).

 

kosmoavsiridium.jpg

 

Nieźle to wygląda :rolleyes:

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.