Skocz do zawartości

M51 z Newtona300


krzysiek81

Rekomendowane odpowiedzi

Krzysiek, powiedz jak Ty to robisz, że Twoje szkice zawsze są takie...dokładne i realistyczne??

Szkicujesz na zewnątrz, a potem obrabiasz , tzn poprawiasz surowy szkic w gimpie??

Naprawdę ładnie to wychodzi.

 

Najpierw szkicuje surówke na białym papierze za pomocą miękkiego ołówka,używam również miękkiej dobrej gumki do mazania.Gdy mam już gotowy szkic obserwacyjny wykonuje od początku w domu grafike w Gimpie.Myśle że aby wykonać dobry realistyczny szkic potrzeba troszke talentu,oraz bardzo dużo treningu w Gimpie.

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super sprawa, w końcu jakiś powiew wiosny B)

Krzysiek gratuluje kolejnego świetnego szkicu, mam tylko małe pytanie. Możliwe, że jest to kwestia mojego monitora, ale czy udało Ci się zobaczyć ramię łączące obie galaktyki ? Bo w jej miejscu nie widzę żadnego pojaśnienia.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super sprawa, w końcu jakiś powiew wiosny B)

Krzysiek gratuluje kolejnego świetnego szkicu, mam tylko małe pytanie. Możliwe, że jest to kwestia mojego monitora, ale czy udało Ci się zobaczyć ramię łączące obie galaktyki ? Bo w jej miejscu nie widzę żadnego pojaśnienia.

 

Pozdrawiam

 

lech

 

Most łączący obie galaktyki był widoczny,na szkicu też jest przedstawiony.Niestety na niektórych monitorach słabe fragmenty galaktyki są niewidoczne :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Myśle że aby wykonać dobry realistyczny szkic potrzeba troszke talentu,oraz bardzo dużo treningu w Gimpie...

A moim zdaniem wcale nie potrzeba do tego GIMPa ;)

Wiesz... Te moje zboczenie :lol:

Szkic elegancki. Pokazuje M51 taką, jaka jest.

 

Możliwe, że jest to kwestia mojego monitora, ale czy udało Ci się zobaczyć ramię łączące obie galaktyki ? Bo w jej miejscu nie widzę żadnego pojaśnienia.

 

U mnie ramię jest widoczne. Delikatna, i taka, jaka powinna być.

Powiem Wam, że to wszystko zupełnie inaczej wygląda na różnych monitorach... U mnie ramię jest, ale w przypadku innych szkiców, istotne detale staja się niewidoczne.

 

Ale mamy innowację w tej sprawie. Kolega Mpp umieszcza w swoich szkicach wzorzec kontrastu i szarości. Wcześniej robił cień w rogu szkicu, a teraz (w najnowszym) dodał "tabelę" kontrastu. To jest to!

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie braki świadczą czasami o tym, że monitor jest naprawdę już za stary i nawet nie jesteśmy tego swiadomi ale psuje nam wzrok. Mam kolege, ma monitor 17", stary Flatron... jak siadam przed nim i wchodze na forum to nie widzę dokładnie literek, ciężko określić co jest tego powodem, no ale głównie starość. Mojemu koledze to nie przeszkadza bo jego mózg przwyczaił się do takiej rejestracji obrazu z biegiem czasu, na dodatek ma okulary. Mimo to już zaczyna mieć problemy, jak długo siedzi przed tym monitorem, bolą go oczy i głowa. W takim razie szczegółów na szkicu tym bardziej bym nie zobaczył na takim monitorze. Mam nowego laptopa (w miare) i widzę wszystko super! Jeszcze raz napiszę, że szkic jest świetny :P

Edytowane przez wolforzech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer, o jakim wzorcu kontrastu mówisz?? Nierozumiem...w którym szkicu mpp to zamieścił??

Na moim ostatnim asodzie był wzorzec kontrastu. (http://www.asod.info/?p=1573) albo tak jak tutaj (http://astro-forum.org/Forum/NGC-2841-t25305.html)

 

Krzyśku, zazdroszczę pogody. Malunek przedni.

Dobrze, że DS wracają do działu ;)

 

tak 3mać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkic świetny.

 

Mam pytanie, czy taki widok przez 30 jest na wprost, czy zerkaniem? W mojej 16 cm na wprost widzę chmurę na kształt gruszki (z towarzyszącą galaktyką) , a zerkaniem widzę/domyślam spiralności mniej więcej 60/40 .

W 300mm teleskopie spokojnie widać spiralność galaktyki pod dobrym ciemnym niebem.U mnie po 23 w całej wiosce gaśnie światło,wtedy i tak dobre warunki stają się idealne.Troche dziwne że w 400mm teleskopie dopiero zerkaniem widzisz spiralność galaktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Z doświadczenia na teleskopie 270/1200 moge potwierdzić, ze dostrzezenie pomostu jest jak najbardziej wykonalne nawet na podmiejskim niebie. To akurat nie jest problem. Zaciekawił mnie jednak brak , czy raczej moze bardzo niewielki, kontrast na szkicu pomiedzy centralnymi czesciami obu galaktyk, a zewnetrznymi partiami Whirlpoola.

 

To dosyć niezwykłe... nie, to bardzo niezwykłe, aby w warunkach pozwalających na tak wyraźne dostrzezenie ramion była tak niewielka róznica w jasnosci wymienionych rejonów. Jestem zakłopotany, szkic bardzo znacznie rózni się od moich obserwacji. :unsure:

 

Mozliwe, ze ma tu znaczenie jakosc nieba, okular raczej nalezy wyeliminowac, LVW13 i XW14 pentaxa na którym przewaznie walcze z tym obiektem, dają raczej podobne detalem i charakterem obrazy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie widziałem mostu w 1200/200. Naprawdę udało ci się w SkyWatcherem 150/750? To daje pewne nadzieje dla mnie...

 

 

 

ps. Moja pomyłka, Krzysiek piszę o spiralność w 150/750.

pss. Mostu jednakoż nie widziałem :(

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie widziałem mostu w 1200/200. Naprawdę udało ci się w SkyWatcherem 150/750? To daje pewne nadzieje dla mnie...

Mpp mostu nie,ale spiralność w okolicach jądra galaktyki tak :rolleyes: Najlepiej jak wypowiedzą się użytkownicy różnych teleskopów,wtedy będziemy mądrzejsi o doświadczenia innych obserwatorów M51

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.