Skocz do zawartości

Jak daleko jest do tęczy?


Radek P

Rekomendowane odpowiedzi

Nie raz się nad tym zastanawiałem - w jakiej odległości powstaje tęcza. Parę razy wydawało mi się, że widzę tęczę przed odległymi budynkami. Dzisiaj mam dowód:

 

img_9924b.jpg

 

Do bloków jest kilkaset metrów i widać, że znacząca część tęczy powstaje przed nimi. Czy tak jest zawsze - nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radku masz u mnie wielkiego "plusa" za taką super fotkę :)

Mam nadzieje, że się nie obrazisz, że pogmerałem w niej bez Twojej zgody ;)

Taka mała kolorowanka :Boink:

 

tecza_a.jpg

 

Co do odległości, to nie wiem czy dobrze myśle, ale podejrzewam że czym tęcza wyższa tym jest bliżej.

Mam nadzieje że jak by co, to ktoś mnie poprawi :D

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się zdaje że nie ma czegoś takiego jak "odległość do tęczy"- tęcza nie jest niczym rzeczywistym. To tylko złudzenie.

Chyba że uznamy odległość opadu, który powoduje tęczę jako odległość do niej. Wtedy mniej więcej można to określić.

 

A wysokość tęczy zależy od wysokości Słońca- Słońce wysoko, to tęcza nisko, i odwrotnie, z tym że tęcza nie powstaje gdy Słońce jest bodajże ponad 42 stopnie nad horyzontem.

 

Mnie też proszę poprawić w razie czego.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... z tym że tęcza nie powstaje gdy Słońce jest bodajże ponad 42 stopnie nad horyzontem.

 

Odległość do tęczy to pikuś w porównaniu do pytania jaka jest odległość do tego garnka ze złotem na jej końcu... :szczerbaty:

Ktoś poda jakiś wzór na obliczenie? ;)

 

a wracając do tematu i zapisu Krawata o 42 stopniach, to taka tęcza powstanie i owszem, jednak obserwator musiałby wejść na coś wysokiego i spojrzeć w dół na tęczę, podobne zjawisko występuje kiedy patrzymy na tęczę powstającą koło wodospadu, patrzymy oczywiście z góry, a nie z podnóża. Drugi warunek, to oglądanie tęczy z samolotu :)

 

Rainbow_formation.png

Opis do rysunku, schematu: U góry po lewej (8) bieg promieni w kropli (1) tworzących tęczę wtórną (5), po prawej (7) tworzących tęczę pierwotną (3). (2) – wewnętrzne odbicie światła. (4) – rozszczepienie światła. (6) - promienie światła białego. (9) – obserwator. Rejon powstawania tęczy pierwotnej (10) i wtórnej (11). (12) – strefa kropel

 

źródło - http://pl.wikipedia.org/wiki/T%C4%99cza

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, wiedziałem że jakoś się to nazywa, ale człowiekowi pamięć zawodzi :lol:

Oczywiście źródłem powstania tej "tęczy" był samolot, ale cytując za wikipedią:

 

"...Z pokładu samolotu (lub innego statku powietrznego) teoretycznie możliwe jest uzyskanie pełnego koła tęczy z cieniem samolotu pośrodku. Efektu tego nie należy jednak mylić ze zjawiskiem halo, które zazwyczaj posiada o wiele mniejszą szerokość kątową."

 

Niestety cień samolotu był zbyt mały i go nie widziałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się zdaje że nie ma czegoś takiego jak "odległość do tęczy"- tęcza nie jest niczym rzeczywistym. To tylko złudzenie.

Chyba że uznamy odległość opadu, który powoduje tęczę jako odległość do niej. Wtedy mniej więcej można to określić.

 

A wysokość tęczy zależy od wysokości Słońca- Słońce wysoko, to tęcza nisko, i odwrotnie, z tym że tęcza nie powstaje gdy Słońce jest bodajże ponad 42 stopnie nad horyzontem.

 

Mnie też proszę poprawić w razie czego.

 

 

Może i nie ma czegoś takiego jak odległość do tęczy, ale na pewno jest odległość do miejsca gdzie rozczepia się światło, i za pewne idzie tą odległość wyliczyć, wyznaczyć czy jak to tam nazwać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dorzucę i ja swoją tęczę...

 

Centrum Warszawy, lipiec 2007 rok. W rzeczywistości był to prawie pełny łuk, ale ja akurat jechałem... taksówką i nie mogłem się zatrzymać. Wystawiłem aparat przez otwarte okno (uważając na przejeżdżające obok samochody :ha: ) i zrobiłem tyle, ile było jej widać:

post-14903-1244800237_thumb.jpg

 

Po dojechaniu na miejsce po tęczy nie było śladu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście źródłem powstania tej "tęczy" był samolot, ale cytując za wikipedią:

 

"...Z pokładu samolotu (lub innego statku powietrznego) teoretycznie możliwe jest uzyskanie pełnego koła tęczy z cieniem samolotu pośrodku. Efektu tego nie należy jednak mylić ze zjawiskiem halo, które zazwyczaj posiada o wiele mniejszą szerokość kątową."

 

Niestety cień samolotu był zbyt mały i go nie widziałem ;)

 

post-17121-1244974270_thumb.jpg

Praktycznie też jest możliwe -> tęczowy cień Airbusika na chmurach przy podejściu do lądowania na Ławicy ;) Niestety nie umiem obrabiać zdjęć więc to wygląda tak jak... wygląda :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest tęcza Roten :)

 

Tęcza powstaje w strugach deszczu. To na twoim zdjęciu to jest gloria. Powstaje jako mały okrąg na chmurze (w sumie chyba jeszcze tak do końca nie wiadomo jak powstaje. Są jakieś niejasności), o wiele mniejszy niż halo (22*), nie mówiąc o tęczy (42*), na przeciwko słońca.

 

Ponieważ lecąc samolotem, linia horyzontu jest baaardzo obniżona, możemy zobaczyć też dolną część zwykłej wielkiej tęczy.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gloria_(optyka)

 

 

O, przegapiłem post kuby, który już też o tym wspomniał :):Beer:

Edytowane przez Muchozol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek, A dzisiaj też zrobiłeś zdjęcia? Tęcza była jeszcze bardziej intensywna. W tym samym miejscu i o tej samej porze.

 

Nie, nie chciało mi się. Tęcza była przednia. W południowym punkcie styku z horyzontem tęcza wchodziła na pobliskie drzewa, a w północnym nie. Co ciekawe do drzew blisko południowego punktu styku jest bliżej niż do budynków w północy punkcie styku. Stąd wniosek, że jedna tęcza może powstawać na kropelkach w znacząco różnych odległosciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto tęcza widziana z mojego balkonu, panorama z 3 fotek :D

 

th_rainbow.jpg

 

Niestety nie umiem obrabiać zdjęć więc to wygląda tak jak... wygląda :rolleyes:

 

Ja też nie umiem ale spróbowałem i wyszło coś takiego :) :

 

th_tun_940.jpg

Edytowane przez b.makowiecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.