Skocz do zawartości

DO industrialu


Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam jeszcze inną teorię, co do tego zdjęcia. Otóż jeśli było ono sklejane z wielu zdjęć, błąd leży w programie, na którym było to dokonywane. Każdy program w/g określonego algorytmu rozpoznaje punkty wspólne zdjęć. I możliwe, że program dokonał błędnej analizy. Sam miałem takie przypadki u siebie - kępka drzew z jakiegoś wzgórza na dalszym planie pojawiała się w całkiem innym miejscu niż powinna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze inną teorię, co do tego zdjęcia. Otóż jeśli było ono sklejane z wielu zdjęć, błąd leży w programie, na którym było to dokonywane. Każdy program w/g określonego algorytmu rozpoznaje punkty wspólne zdjęć. I możliwe, że program dokonał błędnej analizy. Sam miałem takie przypadki u siebie - kępka drzew z jakiegoś wzgórza na dalszym planie pojawiała się w całkiem innym miejscu niż powinna.

Myślisz ze autor nie był świadomy że łączy kilka zdjęć w jedno i w efekcie dostaje pionową fotkę o proporcjach zwykłej klatki ?

Jaki fotograf łączy kilka zdjęć wykonanych w zupełnie różnych miejscach ?

Nie mógł robić tego nie świadomie. Kadr jest ładny w gruncie rzeczy, pytanie tylko po co chwali się tą fotką na jakiejś stronie skoro to fake ? Po dyskusji w komentarzach wnioskuję że kolesie znają się na rzeczy. Skoro nikt tego nie rozpoznał to znaczy że wszyscy są siebie warci :Loveit:

Jaki kraj tacy fotografowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vrq - a ja sądzę, że nie jest to aż takie przestępstwo. Fotografia to nie tylko fotografia dokumentalna, ale także (a często przede wszystkim) sztuka wizualna i niekonieczne musi w 100% oddawać rzeczywistość. Udowadniamy to zresztą czasami naszą obróbką hard :).

Dla autora i komentujących nie ma większego znaczenia co i w jakiej odległości tam widać a jedynie jak to wygląda. Inna sprawa, ze plfoto to nie jest miarodajnym źródło uczciwej i profesjonalnej krytyki.

Gwoli uczciwości, autor zdjęcia powinien wspomnieć o tym, że jest to bardziej kolaż a nie zdjęcie dokumentalne. Zaryzykowałem burzę w szklance wody i poprosiłem go o to w komentarzach. Poczekajmy na reakcję, może być wesoło... :szczerbaty:

 

Po dyskusji w komentarzach wnioskuję że kolesie znają się na rzeczy. Skoro nikt tego nie rozpoznał to znaczy że wszyscy są siebie warci :Loveit:

Jaki kraj tacy fotografowie.

 

Krzyssiek - tutaj to Ty lekko pojechałeś po bandzie. Ja także patrząc na zdjęcie (poza DO) nie zastanawiam się nad współrzędnymi miejsca wykonanania i tym czy kąt między pkt A i pkt B się zgadza z rzeczywistością. Komentarz o polskich fotografach też mógłby kilka osób urazić :)

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vrq - a ja sądzę, że nie jest to aż takie przestępstwo.

(...)

Gwoli uczciwości, autor zdjęcia powinien wspomnieć o tym, że jest to bardziej kolaż a nie zdjęcie dokumentalne.

O tym właśnie mówię, nie przestępstwo ale nieuczciwość. Jak ktoś z siebie robi profesjonalnego fotografa to do czegoś to zobowiązuje.

My również zdjęcia "obrabiamy", ale nie doklejamy sobie szczytów na zdjęcie, choć wiemy że one tam są i jak wyglądają ;)

 

Zaryzykowałem burzę w szklance wody i poprosiłem go o to w komentarzach. Poczekajmy na reakcję, może być wesoło... :szczerbaty:
Odważny jesteś ! ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ciekawostka:

Południowy Koncern Energetyczny rozpoczyna budowę nowego bloku energetycznego o mocy ponad 900MW przy Elektrowni Jaworzno II. Będzie to blok o dwukrotnie większej mocy niż ten wybudowany niedawno przy EL.Łagisza (coś ok 450MW).

I teraz najlepsze - do obsługi tego bloku zostanie wybudowana przegigantyczna chłodnia kominowa. Będzie miała uwaga - 200 metrów wysokości :o

Największe obecnie chłodnie w Polsce są mające po 130m są w Bełchatowie, Rybniku i ta nowa na Łagiszy. Te przy Jaw.III mają po 120m a stare chłodnie na Łagiszy po 80m. Będzie co podziwiać. Oby tylko nie zasłoniła widoku na Tatry Bielskie z Dorotki :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Widok na sześć kopalń z czego tylko trzy jeszcze fedrują. Po kopalni Żory został tylko komin widać go między kopalnią Jankowice, a samym miastem Żory. Po kopalni Rymer w Niedobczycach widać tylko hałdę. Na pierwszym planie ostatnio zamknięta KWK Ignacy.

 

Panorama 2txtsmall.JPG

 

Pentax K100 D s / Carl Zeiss Sonnar 135mm.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Krzysiek, te nazwy funkcjonują, wpisz w googlach i może zobaczysz jeszcze te kopalnie w czasach świetności. Mogłem jeszcze dopisać że kwk Rymer to niedobczyce, a Ignacy to Niewiadom. Widać pod nią kościół i szkoła gdzie chodziłem w latach 80tych i może to dziwne ale już wtedy widziałem pasmo Małej Fatry, z tej szkoły :szczerbaty:. Tylko nie wiedziałem co to za góry. Raz były, a raz nie.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy było 100+ jak pisze Robert... chyba nie. Dziś kolejna wyprawa na Ostrą w Trzebini zakończona wygraną natury :) Wszystko wyglądało dobrze z okna ale tam, na górze zderzyłem się, a raczej zderzyliśmy z rzeczywistością. Po długiej nieobecności wyciągnąłem wreszcie w teren Michała T. Na nieszczęście obejrzeliśmy chociaż zachód...

Zachod_Laziska_first.jpgzachod_za_Łaziskiem2.jpg

 

Szarlota 74 km

szarlota.jpg

 

EL Rybnik 67 km

Skalny_ELRybnik.jpg

 

Ten zachód znów nie wyszedł tak jak sobie to życzył by TPE <_<

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merti >> nie wiem jak to jest ale u mnie znowu (jak w przypadku ostatnich obserwacji Rafała) symulacja zachodu mniej więcej się zgadza ze zdjęciem :blink:

 

Jutro idealna szansa z Altusa złapać idealnie Małego Dziada na tarczy słońca. Chmur ma być mniej niż dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafale

Tak, to są Łaziska, a fociłem z tej miejscówki

 

@vrg

Mówiąc mniej więcej można mieć na myśli idealnie ale w tym przypadku należy mówić prawie, bo niedokładność jest duża - prawie dwa dni jak ktoś na forum zauważył. Może jednak któryś z panów zagada z autorem TPE by poprawił te dwie rzeczy, bo szkoda takiego programu. Nie śni mi się bawić w Kaszce z zachodami słońca jak on pokazuję to od ręki.

 

Wczoraj doszedłem do wniosku że już mamy praktycznie wszystko co nam trzeba do określenia widocznego horyzontu w terenie. W necie jest: symulator terenu, pomocny TPE do określania wschodów i zachodów plus miarka, edytor graficzny. Praktycznie większość narzędzi do konwersji też jest w necie więc tachanie jakiegoś netbooka w teren mija się z celem, bo teraz wystarczy jakiś pad 7" z GSMem i mamy nawet wgląd na forum, można błyskawicznie, na żywo robić wpis i umieszczać gotowe zdjęcia z symulacją :lol::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vrg

Mówiąc mniej więcej można mieć na myśli idealnie ale w tym przypadku należy mówić prawie, bo niedokładność jest duża - prawie dwa dni jak ktoś na forum zauważył.

Coś jest nie tak. Może to zależy od wersji jakie posiadamy na komputerach ? Różnica dwóch dni to w przypadku obserwacji słońca za Łaziskami kolosalna różnica.

Nie wiem skąd przekonanie że wczoraj miał być zachód za elektrownią lub za hałdą skalny. Coś w tych naszych rozważaniach jest nie tak.

6.03.JPG 7.03.JPG 8.03.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejka ok ale zjadłeś tylko jeden szczegół - współrzędne, które były u góry, przez to ni jak ma się to porównanie ;)

Dlaczego sądzisz że użyłem innych współrzędnych niż te które podałeś ? Jedno jest pewne. Nie ma mowy o dwudniowej rozbieżności. Jak już mówiłem dla danego dnia należy mieć pewien margines na południe od wyznaczonej linii. Nie jest to nawet tyle co różnica jednego dnia, można powiedzieć że pół dnia in minus trzeba przyjmować maksymalnie.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Virgo, nie możliwe jest aby był taki rozrzut miedzy dwoma takimi samymi programami. Której wersji używasz? Bo jak 1.0.5.... Podaj korki z polowania na Keprnika to zobaczę ja u siebie. I co to znaczy należy mieć pewien margines na południe od wyznaczonej linii, co pod tym pojęciem rozumiesz?

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używam 1.0.4 i NA PEWNO nie ma błędu rzędu 2 dni, chyba że błąd jest zależny od pory roku, bo w lecie na 100% była tylko lekka pomyłka na północ, ze względu na to że słońce zachodziło za górami, ale nie 2 dni

Edytowane przez tc_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Virgo, nie możliwe jest aby był taki rozrzut miedzy dwoma takimi samymi programami. Której wersji używasz? Bo jak 1.0.5....

1.04 i nie zamierza robić update'a skoro tak was ona wprowadza w błąd.

Podaj korki z polowania na Keprnika to zobaczę ja u siebie.

http://maps.google.com/maps?q=50.351597,19.097223&num=1&t=h&sll=50.244445,18.911218&sspn=0.000742,0.002064&ie=UTF8&ll=50.351601,19.097217&spn=0.000508,0.00142&z=20

 

I co to znaczy należy mieć pewien margines na południe od wyznaczonej linii, co pod tym pojęciem rozumiesz?

Dla wersji innych niż 1.0.4

TPE.jpg

 

W 1.0.4 jak widać linia pasuje niemal idealnie. Słońce schowało się za północnym zboczem Keprnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem przeklamanie 2 dniowe w wersji 1.0.5. Teraz przy 1.0.4 jest dobrze. Jak naciśniemy Shift to pojawia się cieńsza linia. Rozumiem, że ona wskazuje miejsce gdzie słońce zaczyna dotykać horyzontu dolną krawędzią ?

 

Jeśli ktoś jeszcze nie instalował to najpierw:

http://get.adobe.com/air/

potem

http://stephentrainor.com/files/tpe/tpe_1_0_4.air

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.