Skocz do zawartości

Wodorowe bogactwo Woznicy


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to takie super bezpieczne mieć wóz wyładowany butlami z wodorem ale pewien pan Woźnica chyba dobrze na tym wychodzi biggrin.gif
Konstelacja Woźnicy jest bogata w mgławice które bardzo dobrze prezentują sie w pasmie H-alfa. Mam zamiar do kilku się przymierzyć, o ile czas i PANI POGODA pozwoli, w tym sezonie.
Zaczynam od Płonącej gwiazdy smile.gif Została odkryta w 1892 roku. Znajduje się w odległości około 1500 lat świetlnych od Ziemi. Ma wzięcie bo znajduje się w kilku katalogach: IC 405, Sh2-229, Caldwell 31.
Mgławica swoją nazwę zawdzięcza ciekawie ułożonym, poszarpanym włóknom pyłu i gazu. W jednym z opisów została opisana jako palący się obiekt z którego buhaja płomienie. To sformułowanie doprowadziło do przyjęcia popularnej dziś nazwy.

IC405 - FSQ,2KXM - 9h Większa rozdzielczość TUTAJ
ic405h_2009_800.jpg




FSQ, 2KXM, 7.5h - Większa rozdzielczość TUTAJ

sh231h_2009_800o.jpg


FSQ, 2KXM - 4h Wieksza rodzielczosc TUTAJ

ic410h_2010_800.jpg


FSQ, 2KXM - 7.5h Wieksza rodzielczosc TUTAJ

ngc1931h_2009_800.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim.. To na prawde sprawia wielką przyjemnosc gdy zdjecie dotyka czegos wiecej niz oczy ktore je widzą. Artysta nigdy nie bylem ale przez chwile sie nim poczulem czytajac te komentarze - dziekuje.

 

Tak dla purystow. To bezposredni link do zdjecia bo wyskakujace okienko nie daje pelnej rozdzielczosci.

Proponuje ogladac w zaciemnionym pokoju na pelnym ekranie....

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=48988

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim.. To na prawde sprawia wielką przyjemnosc gdy zdjecie dotyka czegos wiecej niz oczy ktore je widzą. Artysta nigdy nie bylem ale przez chwile sie nim poczulem czytajac te komentarze - dziekuje.

 

Tak dla purystow. To bezposredni link do zdjecia bo wyskakujace okienko nie daje pelnej rozdzielczosci.

Proponuje ogladac w zaciemnionym pokoju na pelnym ekranie....

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=48988

 

Marcin, pamietam Twoje pierwsze zdjęcia, jeszcze bez guidingu, z C6N i CG5 i Canona,są doskonałe, jakby sprzęt nie miał znaczenia. Te dzisiejsze są oczywiście jeszcze lepsze, ale widać, że to Twoje zaangażowanie i talent odgrywają pierwszorzędne znaczenie. Kapitalne!.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Wprawiacie mnie w zakłopotanie :) Mysle ze takie zdjęcia sa w zasięgu na prawdę każdego. Wiem, kwestia sprzętu ktory jest drogi jeśli się wchodzi w dedykowane zestawy do astrofotografii. Zrobiłem już wiele, wiele zdjęć nie wspominając ile sesji sie na te zdjecia złożyło więc wiem że doświadczenie to druga wazna strona medalu. Zdjęcia zrobione i obrobione rok/poltora temu teraz obrabiam już jednak inaczej. Sam warsztat tez "dojrzewa" z czasem.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przedstawiam kolejny rejon w gwiazdozbiorze Woźnicy. Udało się zebrać aż 4 grzybki do koszyczka:)

Obiekty mało znane i niewiele można znaleźć konkretnych informacji w sieci na ich temat stąd nawet nie próbuje ich przytaczać. Fotograficznie też nie są atrakcyjne i poza 235 są po prostu bardzo słabe.

Fragment nieba gdzie są umiejscowione (okolice M36 oraz M38):

 

sh231CC.jpg

 

Podszedłem delikatnie do obróbki w tej wersji.

 

FSQ, 2KXM, 7.5h - Większa rozdzielczość TUTAJ

 

sh231h_2009_800o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na spokojnie wróciłem do czegoś co przykuło moja uwagę na zdjęciu grupowym szarplesów przy obróbce. Mianowicie prawie w środku Sh2-232 można bez truhdu zauważyć niewielka mgiełkę.

Zapomniałem sprawdzić od razu a teraz sobie pogrzebałem w sieci za tym i odnalazłem informacje.

Jest to najprawdziwsza planetarka oznaczona jako PN G173+3.1 (Pu2)

 

sh231h_PNG173.jpg

 

Update: W rejonie ktory sfotografowałem są własciwie 2 planetarki. Połozenie dobrze obrazuje to zdjęcie http://www.infiniti-eng.com/astrophotos/special/SH2-232-labels.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie całkiem dobrze z tym wodorkiem :)

Kolejny obiekt z serii. Tym razem już dużo bardziej znany ze wzgledu na te dwie kijanki B)

 

Pyłowa mgławica emisyjna IC 410 znajduje się około 12.000 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Woźnicy. Chmury świecącego gazu, mają ponad 100 lat świetlnych średnicy, wyrzeźbione przez gwiezdny wiatr i promieniowanie z otwartej gromady gwiazd mającej oznaczenie NGC 1893. Gromada ta, jak się szacuje, ma raptem 4 miliony lat co jest wiekiem młodym w kosmicznej skali. Jasne gwiazdy gromady są widoczne tuż obok chmury ciemnego pyłu w pobliżu centrum obrazu. Znane gęste wstęgi materiału potocznie nazywane kijankami to prawdopodobne obszary formowania się gwiazd. Maja około 10 lat świetlnych.

Całość ładnie prezentuje się w narrowbandzie.

 

 

FSQ, 2KXM - 4h

 

ic410h_2010_800.jpg

 

Wieksza rodzielczosc TUTAJ

 

Ciekawostka warsztatowa.

Miałem sporo materiału zbieranego praktycznie do Księżyca w pełni gdy obiekt nie byłe wcale daleko od niego. Ostatnio dopaliłem jeszcze trochę ale już praktycznie bez Księżyca. Ostatecznie okazało się że lepiej wyrzuć poprzednie 4.5h do kosza :( i zostawić tylko nowy materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka warsztatowa.

Miałem sporo materiału zbieranego praktycznie do Księżyca w pełni gdy obiekt nie byłe wcale daleko od niego. Ostatnio dopaliłem jeszcze trochę ale już praktycznie bez Księżyca. Ostatecznie okazało się że lepiej wyrzuć poprzednie 4.5h do kosza :( i zostawić tylko nowy materiał.

 

Miałem takie same doświadczenia, jak w Ha robiłem IC1848 - Księżyc miałem w fazie ~90% i późniejsze klatki przy 40% były o wiele, wiele lepsze. Więc z tym twierdzeniem, że Księżyc nie przeszkadza, gdy fotografujemy przez filtry wąskopasmowe nie jest tak do końca. Osobiście teraz, gdy Księżyc jest w fazie większej niż 80% odpuszczam...

 

A samo zdjęcie, jak zawsze fantastyczne, choć chyba kompresja JPG troszkę je zniekształca.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem sporo materiału zbieranego praktycznie do Księżyca w pełni gdy obiekt nie byłe wcale daleko od niego. Ostatnio dopaliłem jeszcze trochę ale już praktycznie bez Księżyca. Ostatecznie okazało się że lepiej wyrzuć poprzednie 4.5h do kosza :( i zostawić tylko nowy materiał.

a można poprosić o ten materiał zbierany w obecności Księżyca ... tak w celach dydaktycznych

twierdzenie jakoby przy foceniu w narrowbandzie Księżyc nie przeszkadzał już dość mocno wryło się w naszą świadomość i jeśli to mit to warto mieć naoczny przykład, który ten mit obali ... a przynajmniej osłabi

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a można poprosić o ten materiał zbierany w obecności Księżyca ... tak w celach dydaktycznych

twierdzenie jakoby przy foceniu w narrowbandzie Księżyc nie przeszkadzał już dość mocno wryło się w naszą świadomość i jeśli to mit to warto mieć naoczny przykład, który ten mit obali ... a przynajmniej osłabi

 

pozdrawiam

 

Prosze bardzo. Moze nie cackałem się z tym materiałem tak jak normalnie ale widać chyba różnice

 

ic410_gorsze.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejny obiekt wodorowy ( chyba już mówiłem że tego tam jest sporo ;) )

Zdjecie prezentuje bardzo ciekawą pare. Odległa o okolo 10000 lat młoda struktura ukazujaca w obu przypadkach formujace sie z materi międzygwiezdnej gromady gwiazd.

Scena przyjemna dla oka bo umiejscowiona w święcacych chmurach wodorowych przezabawnie nazwana Pająk i Mucha. :D

Bardziej zwarta ngc1931 ma srednice ok 10 lat.

 

FSQ, 2KXM

IC417 ( Pająk) po prawej oraz NGC1931 ( Mucha ) po lewej Wieksza rozdzielczosc TUTAJ

 

ngc1931h_2009_800.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.