Skocz do zawartości

Najniżej położony, zaobserwowany obiekt


sawes1

Rekomendowane odpowiedzi

Powolutku zaczynam się szykować do wyjazdu na zlot. Chodzi mi oczywiście o przygotowania do jakich obiektów będę strzelał. Jadąc na południe, wiadomo, że będą to obiekty nieba południowego. W związku z tym pytanie: Jaki obiekt (chodzi mi o DS, nie pojedyńcze gwiazdy, OC się zaliczają) zaobserwowaliście najniżej nad horyzontem? Jakim sprzętem i w jakich warunkach? Zależy mi tylko na wizualu z terenu Polski. Jeśli możecie podajcie miejsce obserwacji i deklinację obiektu. Najniżej położonym obiektem przeze mnie obserwowanym była para galaktyk NGC 4038/4039, dec -18.51, 80 km na północ od Warszawy, bezksiężycowa noc, -3 stopnie, bardzo małe LP.

PS> Ciekaw jestem jaka wartość deklinacji umożliwia jeszcze sensowne oglądanie DS-ów. Teoretycznie -36 stopni, a praktycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój, na zlocie i tak nie będzie pogody :szczerbaty:

 

A tak serio to wszystko zależy od warunków no i odrobiny szczęścia.

Wypowiedzieć się tu pewnie mogą obserwatorzy komet którzy często o poranku nisko nad horyzontem walczą z "mgiełkami".

 

Mi osobiście utkwiła w pamięci jedna noc (a właściwie poranek) na Kudłaczach gdzie po całonocnej walce z DS'ami oglądałem wschód M42. Wyłaniała się zza szczytu zalesionej góry tak więc widziałem przed nią kontury iglaków rozmiarami przypominającymi samą M42. Bajeczny widok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sawes

 

Teoretycznie (i praktycznie) można z Polski zrobić Messiera czyli do DEC -34.49 (M7)

Z tego co pamiętam brakuje mi jeszcze do pełnego M68,69,70,83 także M7 zaobserwowałem.

Obserwuję z okolic Wrocławia i bardziej na południe, aż do granicy z Czechami i takie deklinacje są do osiągnięcia.

Na terenach górskich, podgórskich dużo zależy od ukształtowania terenu i trzeba wybrać odpowiednią miejscówkę z widocznym horyzontem na południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij tu http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8529&view=findpost&p=133239

co prawda kilka kilometrów poza granicami Polski ale w Bieszczadach jesteśmy duzo niżej na południe. :)

 

ps.

Szkoda że stara galeria poszła w kosmos :(

 

M6 i 7 przy dobrej pogodzie jest widoczna praktycznie od Krakowa na południe Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki z odpowiedzi. Czyli praktycznie można jechać w dół do DEC -36 stopni. Aby tylko ukształtowanie terenu nie przeszkadzało. Choć podejrzewam, że "grubsza" warstwa atmosfery przy horyzoncie i tak utrudni niskie obserwacje. Dlatego przyjąłem jako wartość graniczną DEC -25 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Trzymam za słowo. Tylko szykuj jakieś duuuuże sanie, bo sprzętu do zabrania będę miał cały bagażnik. :lol: A tak na poważnie, to zastanawiam się ogólnie jak ludzie dojadą. Wczoraj po Wawie jeździło się 30km/h. A za miastem? Nawet nie myślę. Oby do zlotu trochę odpuściło, bo biwak w lesie zrobimy, a nie w ośrodku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że będzie dobrze. Nadleśnictwo ma odśnieżyć całą drogę od głównej do samego ośrodka. O tym jak dokładnie droga wygląda itp. poinformujemy kilka dni wcześniej tutaj na forum i każdemu z osobna w e-mailach.

 

A powiem Ci, że chętnie wybrałbym się z Tobą na tą przełęcz. Moim zdaniem jest tam bajecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki obiekt (chodzi mi o DS, nie pojedyńcze gwiazdy, OC się zaliczają) zaobserwowaliście najniżej nad horyzontem? Jakim sprzętem i w jakich warunkach?

M62 przez Syntę 8" - była jakieś 6° nad horyzontem. Brak łun w kierunku południowym, niebo ok.6,5mag. M4 była ok. 9-10° nad horyzontem i za nic nie przypominała gromady kulistej. Sama M62 była ledwo widocznym pojaśnieniem (dla przypomnienia - ma 6,6mag, czyli raczej jasna kuleczka).

Tak więc, jeżeli chcesz wyhaczać - to próbuj, ale chyba sensowne obserwacje nie mieszczą się w przedziale <10° nad horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lato ubiegłego roku - M4 wyłowiona lornetką 16x50 z gąszczu miejskiego światła z centrum miasta. Łatwo nie było(potężna sodówka 7 metrów ode mnie) ,ledwo odróżniała się od tła.Na szczęście na południu Polski M4 bywa stosunkowo wysoko nad horyzontem, bo inaczej nie miałbym żadnych szans jej zobaczyć przy takich warunkach.

 

Spróbuj sawes , jak nie spróbujesz to się nie dowiesz , czy warto było. :D W sumie nie byłem nigdy w Radocynie (i w tym roku też niestety nie będę :( ), ale myślę, że nie jest tam aż tak źle jak w mieście, w którym zewsząd otacza cię LP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M4 latem jak najbardziej, także w mieście z balkonu. Ale w lutym, nad ranem, tuż nad horyzontem? :sorry:

No chyba że Sawes zatrudni Rżewskiego, ten da radę.:astronomer2:

Wiadomo ,że w lutym M 4 to by był hardkor no chyba, że ktoś miałby armatę 60 cm , która przy horyzoncie i tak zbierałaby tyle samo LP co światła obiektu. :szczerbaty:

 

Obiekty do odstrzału wybrane. Teraz drukowanie map, składanie ofiar na stosach i modły o bezchmurne niebo w czasie zlotu. :D

Brawo, brawo i to mi się podoba :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś wojownikiem to spróbuj z M79. Deklinacja -24° 31' 27,3" ...

Zaś dla mniej wojowniczych - M 41.

http://pl.wikipedia....wiki/Messier_41

W lutowe wieczory przy czystym powietrzu - możliwa nawet z Warszawy przez lornetki. A co za widok! http://www.mosty-plock.pl/martel/m/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

 

M4 latem jak najbardziej, także w mieście z balkonu. Ale w lutym, nad ranem, tuż nad horyzontem? :sorry:

No chyba że Sawes zatrudni Rżewskiego, ten da radę.:astronomer2:

 

Wiadomo ,że w lutym M 4 to by był hardkor no chyba, że ktoś miałby armatę 60 cm , która przy horyzoncie i tak zbierałaby tyle samo LP co światła obiektu.

 

Skąd taki pesymizm? Zlot będzie już prawie w połowie lutego, a wtedy przed świtem M4 wznosi się już ponad 10 stopni nad horyzontem. Gromada ta jest nieco jaśniejsza od 6 mag i w lato niejednokrotnie widywałem ją gołym okiem. Jeśli tylko pogoda dopisze, to uczestnicy astrozlotu w Radocynie dojrzą ją nad ranem bez problemu w niewielkich lornetkach.

 

Sawes, jeśli chcesz zobaczyć ciekawy obiekt daleko na południe, to polecam M83 - jest to ładna i jasna galaktyka, jej jasność to około 8 mag, a deklinacja -29 stopni 52 minuty.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pozwoliłem sobie nieco odgrzebać temat, bo znowu robi się nieco aktualny - w końcu za miesiąc kolejne zlocisko na południu Polski :)

Wczoraj udało mi się zaobserwować M68 - wg Stellarium była wtedy 5° nad horyzontem.

Warunki zauważalnie gorsze warunki niż w przypadku M62:

- niebo w zenicie 6mag, ale nad samym horyzontem było widać w zasadzie tylko charakterystyczny kształt konstelacji Kruka

- lekka łuna w kierunku południowym.

Ponadto gromada w Hydrze jest dużo słabsza - ma jasność 8,2mag. Widoczna była jako bardzo delikatne owalne pojaśnienie. Gwiazda HP 61621, koło której znajduje się gromada (5,4mag) gołym okiem oczywiście niewidoczna, w szukaczu - ledwo (nalot trzeba było robić od βCrv).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ostatniej nocy postanowiłem zapolować na dwa nisko położone messiery - M69 (7,7mag) i M70 (8,1mag). W obu przypadkach udało się wyłapać owalne pojaśnienie. Gromada M69 była widoczna zarówno w okularze 20mm jak i 9mm, natomiast M70 widoczna tylko w krótszym z okularów. W przypadku tej drugiej kulki daję sobie mały margines błędu na zwidy, ale na 99% jestem przekonany, że rzeczywiście udało się ją wyłuskać. Jasne czerwcowe niebo oczywiście nie pomagało, zasięg - nieco więcej niż 5mag. Dziś znów jadę w teren i postaram się potwierdzić obserwację obu tych obiektów.

A dlaczego w ogóle o nich wspominam? Ano dlatego, że oba wisiały (wg Stellarium) zaledwie 3°20' nad horyzontem :)

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.