Skocz do zawartości

Tęcza wokół mojej głowy


ade

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jak się nazywa zjawisko jak na zdjęciach poniżej? Tęczę było widać wokół mojego cienia rzucanego na chmury poniżej.

 

 

Widmo Brockenu - http://pl.wikipedia..../Widmo_Brockenu

 

PS. Sam chętnie chciałbym coś takiego uchwycić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zjawisko ,poluje na nie już od kilku lat nie mam szczęścia

 

Mnie to spotkało zupełnie przypadkowo w górach późną jesienią (chyba listopad), wtedy chyba najłatwiej natpotkać odpowiednie warunki (są chmury i Słońce jest nisko nad horyzontem)

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom zjawisko jest b. pospolite. Można też je zobaczyć z rejsowego samolotu w locie nad chmurami. Tylko trzeba siedzieć przy oknie od strony przeciwnej niż słońce. Zwykle najłatwiej zauważyć samą glorię, czyli to tęczowo-kolorowe kółko, niż sam cień maszyny.

Ja po raz pierwszy widziałem to z samolotu, choć po górach chodzę od lat przeszło 20-tu -jakoś długo nie mogłem upolować. W tych ostatnich pierwszy raz udało mi się grudniową porą w Tatrach 2 lata temu, zjawisko było fenomenalnie intensywne, gdzieś tam mam zdjęcia. Co ciekawe, w okolicach ostatniego Sylwestra również byłem w Tatrach i znów mi się trafiło, choć słabe.

Z tych doświadczeń pokuszę się o mała analizę szans:

-musi to być wysokie pasmo górskie, tak aby chmury mogły się przewalać przez grzbiety poniżej obserwatora [dlatego łatwiej Tatry, niż Beskidy]

-słońce musi być nisko, czyli jesienno zimowe klimaty rano lub przed zachodem słońca; chodzi o to,byśmy widzieli rzut naszego cienia na chmury względnie blisko nas

-oczywiście odpowiednia pogoda, czyli w górze słońce, chmury niżej

Pozdrawiam

-J.

P.S. Oczywiscie gratulacje dla ade. Przy okazji, gdzie to było robione? Kosówka i widok terenu na fotkach sugerują mi albo Babią Górę [i szeroko rozumiane okolice] albo Tatry Zachodnie.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom zjawisko jest b. pospolite. Można też je zobaczyć z rejsowego samolotu w locie nad chmurami. Tylko trzeba siedzieć przy oknie od strony przeciwnej niż słońce. Zwykle najłatwiej zauważyć samą glorię, czyli to tęczowo-kolorowe kółko, niż sam cień maszyny.

 

ostatnio jak leciałem do Polski to udało mi się zobaczyć to zjawisko i nawet zrobić zdjęcie komórką. Wiadomo, że jakość słaba, ale coś tam widać:

 

IMG00054-20091121-1253.jpg

IMG00059-20091121-1312.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dzisiaj lecąc do Pragi uchwyciłem z samolotu zjawisko glorii.

Wyszło całkiem fajnie ponieważ samolot obniżył już pułap lotu i byliśmy blisko chmur (które w przypadku tego zjawiska stanowią coś na podobieństwo ekranu) przez co sama gloria była świetnie widoczna wraz z cieniem samolotu.

 

AF1.jpg AF2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.