Skocz do zawartości

Teleskop do Księżyca i planet?


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

Lion100, ale o co ta piana? Zrozumże,nikt nie twierdzi,że achromaty nie dają ładnych obrazów itd. McArtiemu, mnie i całej reszcie chodzi o coś zupełnie innego. Ty wyrwałeś sprawę zupełnie z kontekstu i bijesz się o ten abstrakt jak o niepodległość! Zatem przypomnę: autor wątku, Toba94 chce zamienić Syntę 200mm na Dobsie na 100mm refraktor na paralaktyku,bo jego zdaniem Synta jest za duża, potrzebuje czegoś mobilniejszego. Zgadza się?

Tylko,że jego praktyczny problem leży tu:

-bez względu na fakt,że refraktory dają lepszy kontrast, różnica apertury 200mm vs 100mm jest kolosalna, co bez względu na teoretyczne i praktyczne zalety refraktora da drastyczny spadek jakości [w sensie dostrzegalności szczegółów] obrazów tych obiektów, które chce autor oglądać,czyli planet. Na Księżycu też, ale będzie to mniej zauważalne, bo tam jest cała masa struktur wielkoskalowych cieszących oko i brak małych kraterków nie zaboli.

-100mm długi refraktor na EQ będzie ważył to samo, co Synta i będzie równie trudny w transporcie [może na EQ3-2 mniej drastycznie, ale za to mało stabilne to będzie]. Dodatkowym antybonusem jest mnóstwo roboty przy ustawianiu całości na stanowisku.

Zatem wyjście z sytuacji proponowane przez autora nie ma sensu i to chcemy mu przekazać, proponując alternatywy:

1) przystosowanie Synty do wygodnego transportu na większe odległości [kwestia odpowiedniej torby, nosidła na tubus] i ewentualny zakup mniejszego i taniego sprzętu uzupełniającego typu "krótki" refraktor 100-120mm na AZ,takie cacko jest prawie tak wygodne w użyciu jak duża lorneta statywowa.

2) wymiana Synty na sprzęt o dobrej optyce zorientowanej na planety i aperturze nie mniejszej niż 150mm. Jeśli ma zyskać na mobilności, to niestety musi to być Mak lub SCT 150mm i raczej na montażu AZ typu AZ4 lub Giro. Tylko to radykalne rozwiązanie nie mieści się w budżecie autora wątku, prawda? Od razu dodam,że refraktor "planetarny" o wystarczającej aperturze odpada ze względu na wagę, długość i wymagania co do montażu, cena też powali.

Pytanie do Toba94: Jak daleko od domu musisz transportować tę Syntę, jakie przeszkody [schody, drzwi itp.] pod drodze, jaki rodzaj stanowiska obserwacyjnego?

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ,ze zamiast 80ed nie mogles podlaczyc 10-12 APO np. Tak-a, wynik chyba bylby troche inny ?,ale to i tak nic bowiem zdjecia maja to do siebie ,ze mozna zrobic z nimi wszystko

uważasz, że achromat SW100/1000 da obrazy bliższe 120 APO od Tak-a niż 80ED? :szczerbaty:

i chciałbym nieśmiało przypomnieć, że teleskop miał służyć nie tylko do wizuala ale też do fotografii planet

a jeśli interesują Cię fotki Jowisza z 120ED to Lotar takie zamieścił. Wystarczy poszukać

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dalsza dyskusja na ten temat niema sensu.

ciągle to powtarzasz i ciągle zabierasz głos :ha:

a przy okazji dowiedz się co to dyskusja

nie rozumiesz o czym tu piszemy, obrazków też nie rozumiesz :fool:

mam ci wkleić zdjęcie lustrzanki żebyś zrozumiał, że autor wątku poszukuje teleskopu nie tylko do wizuala ale też do fotografowania?

Misiowaty wkleił fotkę z 80ED, który pod względem optycznym i mechanicznym o dwie klasy wyprzedza achro SW 100/1000, o którym cały czas mowa

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twoje wypowiedzi juz dawno przestalem brac pod uwage

ojej i co ja teraz pocznę :Cry:

 

nie wiem skąd mi się to wzięło ale wydaje mi się, że już dawno temu przestałeś brać pod uwagę wszystkie wypowiedzi, które nie pasują do twojej jedynie słusznej wizji :Boink:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz mi manipulację?

sugeruje to co napisalem,na forum tez mozna zlokalizowac zdjecia z 8SCT ktore beda gorsze od tych ktore zamiesciles z ED ale o nie oto tu chyba chodzi.

 

Mysle,ze kazdy ma prawo kupic to co chce,ja tez bym lustra 8 calowego nie kupil ale np. maly refractorek APO Taka z wielka checia bez wzgledu na to czy 8SCT ma lepesza rodzielczosc ,zasieg , itp.

Plastyka zawsze bedzie po stronie dobrze skorygowanej soczewki. :Salut:

Najpiekniejszy obraz Saturna widzialem i widuje wlasnie w rafrctorze Tak-a 127,obraz jest spokojny,klarowny,ostry ,o pelnym kontrascie,zadne 11 SCT nie jest w stanie dostarczyc taki obraz jak wlasnie z tej soczewki.

Mewlon 180 tez nie daje tak klarownych obrazow planet,za to b.sprawdza sie na wyjazdach w deep sky.

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze juz lepiej poczekac i dozbierac do maka 150mm ewentualnie sct6" przynajmniej. I proponuje posprztac ten temat, za duzo tu naszych klótni;p o anum widze ze nie tylko ja sie astro interesuje u nas;p niech astro laczy ludzi a nie dzieli ze wzgledu na sprzet:)

Ze swojej strony przepraszam za zasmiecanie choc i tak uwazam ze wszystkie sprzety maja zalety jak i wady.

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a więc od 3 dni jestem właścicielem bresser meseiera r-102 :)

Jedynie przedwczoraj miałem okazje na szybko zerknąć na Marsa i Saturna.

Używając okulara 7mm (142x) spoglądnąłem na Marsa - mała kulka, przez swój rozmiar praktycznie nie dostrzegłem żadnych szczegółów.

Lepiej wypadł Saturn. Troszkę ciemniejszy i ze względu na wczesną porę nisko nad horyzontem. Ładnie się prezentował.

Aberracją jestem miło zaskoczony. Jedynie bardzo delikatną dostrzegłem na Marsie. Na Saturnie 0. Myślałem, że będzie o wiele większa, bo tak nią straszyliście. Jeszcze muszę zobaczyć jej stan na Księżycu.

Co do wynoszenia teleskopu to właściwie jestem dalej w punkcie wyjścia. Teleskop muszę wynosić w 2 częściach. Odkręcam montaż od statywu i wynoszę statyw i potem montaż razem z tubą i przeciwwagą.

Ale w każdym bądź razie zakupu nie żałuje :)

Pozdrawiam

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toba94 - ja nawet w swoim jakoś nie zauważam aberracji. Aberracje taką prawdziwą to miał galileusz. Dokup okular który da Ci 200x, lub delikatnie mniej ;) Bo z zestawowymi trudno dobrze ocenić teleskop. Ja dziś kupiłem 7,5mm, i będę miał 120x u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o 4mm, żeby uzyskać 250, ale teraz już nie wiem.

Chyba odpowiedniejszy byłby 5mm - pow 200x. Jeżeli dobrej jakości to 4 mm (250x) też powinno dać radę (ale to już maximum powiększenia)- w końcu to refraktorek, więc można trochę przypowerować. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2d mozna w achro smialo przekroczyc niestety ja bylem zadowolony dopiero po zmianie wyciagu na crayforda z mikro. power 285 czyli 2,4d w przyblizeniu obraz na 7/10 oceniam ale 333 to jzu bylo za duzo chyba ze to przez lv'ke mysle ze te 222 wycisniesz jeszcze z dobrym efektem 9mm + dobry barlow. Jak sie nic nie zmieni to moze zmienie soczewe na 152mm bo na edka szkoda mi kasy a lubie soczewy i obrazy z nich:)

Edytowane przez lion100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.