Skocz do zawartości

NGC 2264 Choinka


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego Wimmer, NGC2264 to nie asteryzm tylko gromada otwarta :)

A szkic jak zwykle pikny.

 

Pomyśl nad gwiazdami podwójnymi, Twój SCT jest wręcz stworzony do takich obiektów :)

 

PS. w sieci znalazłem taką fotkę:

xmastreecluster.jpg

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, Polarisku. NGC2264 jest gromadą otwarta powiązaną z mgławicą. Niemniej wyszczególnienie z owego obiektu samej choinki i nadanie jej nazwy "choinki" kwalifikuje ją do grona asteryzmów :) (bardzo szerokiego grona. Amerykanie naprawdę to lubią. Mam listę asteryzmów na 3 strony :) )

 

Co do gwiazd podwójnych. Owej nocy obserwowałem też Eta Cassiopeiae bodajże. Podwójny układ z małym czerwonym towarzyszem. Ta jaśniejsza gwiazda była zielonkawa. Słowo harcerza - ona była prawdziwie zielonkawa. Pierwszy raz w życiu widziałem zieloną gwiazdę. I życzę sobie aby nie było to wpływem warstw na soczewkach itp.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Eta (13") jest piękna. Wg NSOG składnik A 3,4mag ma barwę złotą/żółtą/ciemnozieloną, a B 7,5mag jest pomarańczowy/czerwony/purpurowy.

 

Polecam też Jota Cas!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gwiazd podwójnych. Owej nocy obserwowałem też Eta Cassiopeiae bodajże. Podwójny układ z małym czerwonym towarzyszem. Ta jaśniejsza gwiazda była zielonkawa. Słowo harcerza - ona była prawdziwie zielonkawa. Pierwszy raz w życiu widziałem zieloną gwiazdę. I życzę sobie aby nie było to wpływem warstw na soczewkach itp.

 

Ładnie różnicę kolorów widać w Alamaku (gamma Andromedy). Przy tym jest to łatwy do rozdzielenia układ podwójny, bo gwiazdy o jasnościach +2 i +5,1 magnitudo odległe są od siebie o 10".

 

No i oczywiście nie należy zapominać o Albireo w Łabędziu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Owej nocy obserwowałem też Eta Cassiopeiae bodajże. Podwójny układ z małym czerwonym towarzyszem. Ta jaśniejsza gwiazda była zielonkawa. Słowo harcerza - ona była prawdziwie zielonkawa. Pierwszy raz w życiu widziałem zieloną gwiazdę...

No nie, nie wierzę. Dla mnie słabszy składnik Albireo (beta Cyg) jest zielony jak szczypiorek na wiosnę.

Zaś Choinka, czym by nie była, piękna jest przez lornetki nawet w Wielkim Poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gumowy, Choinkę widziałeś, ale przez lornetę Janka. :D Ja nawet nie podchodziłem, gdyż od patrzenia na piękne kobiety i szybkie samochody (albo odwrotnie), kaprawe oczy porucznika Rżewskiego, rozjechały się niczym kolimacja w Twoim teleskopie. :rofl: Ja zaś brałem odwet na dwóch NGC-ch w Orionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie, nie wierzę. Dla mnie słabszy składnik Albireo (beta Cyg) jest zielony jak szczypiorek na wiosnę.

...

 

Mi się on zawsze wydawał błękitny, ale przyznam, że niezbyt dokładnie go badałem. Stawiam sobie za cel mocno się mu przyjrzeć, jak przyjdzie pora na Łabędzia.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.