Skocz do zawartości

Nowy wortal Astronomia.wortale.net


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Chciałbym Wam zaprezentować mój wortal astronomiczny, który nazwałem Astronomia.

Zapraszam także chętnych do współpracy (pisanie artykułów na tematy astrofotograficzne, nie znam się na tym :) oczywiście nie za darmo :)), więcej info: astronomia(małpa)wortale.net

 

Proszę o uwagi dotyczące zarówno treści jak i grafiki (ogólne wrażenie).

 

Czym mój wortal się wyróżnia?

- średnio 1 news dziennie

- co miesiąc aktualizacja alertów obserwacyjnych

- na stronie aktualna faza Księżyca i % fazy

- możliwość subskrypcji nowości- informacja o newsach pojawi się na Twojej skrzynce e-mailowej

- multimedia: galeria astrofotografii, programy astronomiczne, filmiki i prezentacje (na razie skromnie, ale już niedługo będzie tego więcej)

- dział astronomiczne mity i ciekawostki

- treść wszystkich artykułów i newsów jest unikalna- nie kopiujemy czyichś ani nie pozwalamy kopiować nikomu naszych zasobów

- przyjazny wyszukiwarkom katalog stron astronomicznych można umieścić swoją stronę za darmo

 

Do tych zainteresowanych stroną techniczną i organizacyjną:

- hosting: serwer dedykowany od YES24.PL

- system CMS: CMS-Edit

- wortal powstał w projekcie WORTALE.NET

- na wortalu pracują 4 osoby, każdy zajmuje się czymś innym, ja tylko czuwam nad wszystkim (jestem redaktorem naczelnym)- zamierzam zwiększyć redakcję, ale na początek szukam współpracowników "z doskoku"

 

Pozdrawiam,

Łukasz Góralski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie, co skłoniło ciebie do założenia astronomicznego wortalu skoro jak sam napisałeś nie znasz się na tym?

edit:

 

sorki, nie zauważyłem, że napisałeś astrofotograficzne tematy, nie astronomiczne

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... "Wszelkie prawa zastrzeżone ©" hmmm... Czyje fotki są w galerii? Rozumiem, że te wszystkie gdzie nie ma źródła są wasze? No ale nic, poczytam artykuły. Jest nawet jaki teleskop wybrać. Czytam i czytam... Chyba ekipo wortalu, jeszcze za wcześnie na prezentowanie wortalu publicznie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już myślałem że to będzie kolejne forum na darmowym hostingu :)

- amatorski wygląd, w tym szeryfowe czcionki jakieś

- mało własnej treści i chyba brak zdolności do przetwarzania anglojęzycznej treści na polską :)

- brak koncepcji/specjalizacji serwisu. Wiadomości po polsku to najprędzej na astropolis. Fora, społeczności już są... więc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Jak dla mnie to zaplecze pod pozycjonowanie... :) A-F to dobry site do linkowania swojej strony - mocny tematyczny link do swojego zaplecza dostarcza Astro-Forum w tym momencie na Anchor tekst "astronomia" temu serwisowi.

Świadczy o tym wiele rzeczy, m.in. linki zrobione pod roboty, słaba strona generalnie oparta głównie na contencie, masa tego typu "wortali", jak: http://www.pozycjonowanie.wortale.net/, http://herbata.wortale.net/ i inne.

 

I co ciekawe w stopce: "Produkcja, pozycjonowanie stron internetowych". Decyzję zostawiam innym, ale osobiście usunąłbym ten temat.

 

Tyle z mojej strony - wykorzystywanie A-F do linkowania swojego zaplecza, mogę się oczywiście mylić, ale osobiście tak to widzę, jako osoba która "coś tam wie" o oszukiwaniu algorytmów Google'a.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że jeśli ktoś by chciał się zabrać za jakąś rzecz, to wpierw powinien się co nieco orientować na dany temat. Bo pisanie takich zdań:

 

Astronauci zostawili pare zabawek wzieli kilka kilka kilogramów skał i po 21 godzinach na powierzchni udali się w podróż powrotną na Ziemie gdzie po wylądowaniu zostali bohaterami narodowymi [nic tylko się cieszyć]

 

...raczej spowoduje, że nikt Was nie będzie traktować na poważnie...

 

Czy nie lepiej się skupić na czymś "wyspecjalizowanym"? Pisanie "o wszystkim", gdy jest mały zespół piszących może wcześniej czy później doprowadzić do naprawdę złych rezultatów - szczególnie, gdy piszący zadeklarowali z pisaniem "średnio 1 newsa dziennie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie "wziąć na warsztat" pierwszy z brzegu artykuł - temat mi bliski, jako "świeżynce".

Swoje pobieżne uwagi zamieściłem w nawiasach kwadratowych.

 

Jaki teleskop wybrać?

Wybór teleskopu łatwą rzeczą nie jest [szyk]. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z artykułem nie będziesz już mieć wątpliwości jaki teleskop będzie [będziesz; będzie –za duża redundancja] pasował dla Ciebie. :) Miłej lektury!

Podstawowym pytaniem jakie musisz sobie zadać jest to[:] gdzie zamierzasz obserwować? [teza nie uprawniona]

- [brak początku zdania; dywiz musi się do czegoś odnosić] strefa miejska (dużo świateł ulicznych, zabudowania)[ ]- obiekty mgławicowe ciężko zaobserwować, mały teleskop zda tutaj egzamin. W mieście trochę lepiej spisują się refraktory (lunety) jest to związane z ilością luster [!]. Do obserwacji Księżyca wystarczy luneta firmy Sky- Watcher (Synta) modele: SK 607 AZ2 lub lepszy SK705AZ2.

Więcej tanich refraktorów [link - krypciocha – na forum nic złego ale w komercyjnym przedsięwzięciu – wtopa – choć sądzę, że DO nawet o tym nie wie]

- [jw.] strefa podmiejska (mniej świateł ulicznych i zabudowań)- obiekty mgławicowe są jak najbardziej w Twoim zasięgu [żywcem z Astrokraka], możesz pokusić się o dobrą lunetę np. Celestron Omni XLT 102[,] albo jeśli wystarczą Ci obserwacje planet[-] Celestron AstroMaster 90EQ-Motor Drive

więcej refraktorów w średniej i większej cenie [jw.]

- [jw.] obszar bez świateł ulicznych: w tym wypadku dobry będzie reflektor (newton) to [?] już od Ciebie zależy jakiej klasy teleskop wybierzesz... jeśli masz fundusze, kup lepszy- zawsze będzie z niego większa frajda :) zatem nie warto żałować pieniędzy, kupowanie byle czego, prędzej czy później nam się nie opłaci, a im droższy, tym lepszy[ilość truizmów – powalająca][.]

Z tanich godny polecenia jest Sky- Watcher (Synta) BKP13065EQ2 więcej tanich[jw.]

Z droższych: Celestron C8-NGT drogie teleskopy :)[jw.]

Więcej modeli teleskopów

 

(przeczytaj także: Gdzie najlepiej kupować sprzęt astronomiczny[?])

Drugim pytaniem jakie musisz sobie zadać[:] kim jesteś/będzie obserwator (jeśli kupujesz teleskop dla kogoś)[?].

Jeśli początkującym miłośnikiem astronomii lub chcesz kupić teleskop dla swojego dziecka musisz wziąć po uwagę przynajmniej 3 podstawowe czynniki: stabilność statywu, łatwość obsługi i wielkość teleskopu.

Jeżeli statyw przy ustawianiu teleskopu będzie się ruszał to nie będziesz zadowolony/a [y/a - przedziwna konstrukcja w stylistyce poradnikowej] z obserwacji, no chyba, że masz nieziemską cierpliwość i w końcu Ci się uda. :) Taki sprzęt co prawda kosztuje grosze, ale naprawdę nie warto oszczędzać. [było] Przy niestabilnym statywie trzeba też zwracać uwagę na wiatr, bo może nam przewrócić nasz [nam; nasz – redundancja] teleskop! Szczególnie nie polecam teleskopów firmy Optisan (Astar)- strasznie się na nich zawiodłem w przeszłości... [nie ma to jak obiektywny, dziennikarski warsztat]

Ważna jest też łatwość obsługi, początkujący miłośnik astronomii po prostu może sobie nie poradzić z nadmiarem pokręteł czy innymi dodatkowymi funkcjami.

Teleskop nie może być także zbyt wielki, bo nie wykorzystasz jego potencjału [?!] to raz, a dwa jeśli ma go używać dziecko, to niestety, ale będzie musiało prosić dorosłych o pomoc w przeniesieniu czy ustawieniu.

Doświadczonym obserwatorom nie będę nic tutaj polecał, wiemy dobrze, że wszystko zależy od obserwowanych obiektów [no właśnie, że nic nie wiemy – zwłaszcza co autor miał na myśli], ale jeśli chcecie, żebym coś doradził, piszcie.

autor: Łukasz Góralski

 

Jeśli jest to artykuł reprezentatywny - to szanowna redakcjo - długa droga przed wami.

Moja opinia o potencjalnych czytelnikach takiego wortalu jest taka:

są to ludzie wrażliwi na styl i jakość wypowiedzi.

Stad pisanie artykułów na poły młodzieżowym slangiem nie przejdzie.

Odnośnie grafiki: ubogo + błąd kardynalny: nieczytelność (tło i wielkość fontów).

 

Gdyby nie wyraźnie komercyjny charakter strony, powiedziałbym: fajnie - nowa strona o astronomii - tych nigdy za dużo.

Ale jak tak, to... :no:

 

Niemniej życzę powodzenia i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytanie o zasadach działania wortale.net też wyjaśnia to i owo...

ale mimo wszystko trzeba przyznać że jak na stronę pozycjonująco-reklamową jest i tak lepsza od 99% zautomatyzowanego dziadostwa żerującego na RSS :P

 

nie mogę się zgodzić się z...

- amatorski wygląd, w tym szeryfowe czcionki jakieś

a mi się podoba (ale ten niezastylowany font to sobie poprawcie), bo lubię jak strona ma własny wygląd a nie tylko defaulty z silnika forum, blade tło, czarne literki, nuuuda! :lightning:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to Łukasz Góralski z Grudziądza? A cała ekipa może z planetarium grudziądzkiego?

Jeśli tak, to czy ten wortal ma być jakąś tubą planetarium, czy może to Wasza oddolna inicjatywa?

Nie mam jeszcze zdania na temat strony. Być może armaty, które tu niektórzy wytaczają są niepotrzebne. Widzę, że to młodzi redaktorzy tworzą, może brak im jeszcze szlifu, a intencje mają dobre. Z drugiej strony, przemyślcie twórcy tego wortalu, czy warto mnożyć byty astroportalowe. Biznesu na tym wielkiego nie zrobicie, a możecie niepotrzebnie stracić czas i zapał.

Jednakowoż pozdrawiam i życzę powodzenia.

Piotr (niegdyś z Grudziądza i z Planetarium)

 

PS. Chyba to jednak zupełnie inna bajka niż planetarium w Grudziądzu. Tam mają swój portal (chociaż nazwisko twórcy i pomysłodawcy brzmi znajomo):

http://www.grudziadz.planetarium.pl/redakcja.htm

Nie wiem, czy młodzi redaktorzy nie poszli w biznesy i czy ta reklama nie narusza regulaminu AF?

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważam, że to dobrze, że coś się dzieje. Co do mnożenia bytów, to nasza branża astro (że tak powiem) jest taka, jaka jest, właśnie ze względu na ilość inicjatyw, a tak naprawdę, na ich brak. Ewolucja następuje poprzez różnorodność, konkurencyjność. Rośnie wtedy doświadczenie całego środowiska. Popatrzcie na inne dziedziny. Naprawdę wyglądamy skromnie.

 

Ja jestem zdesperowany na działanie w temacie astro, ale szczerze - wolałbym mieć większą konkurencję, bo wtedy motywacja rośnie, a na tym zawsze korzysta każdy - czyli najbardziej użytkownik.

 

Więc kolegom życzę powodzenia, bo sam wiem, jak trudno jest rozkręcić portal. Macie do dyspozycji http://Astropolis.pl. Wrzucajcie tam artykuły, ciekawsze news - linkując do siebie. Ocenimy wtedy jakość konkretnych materiałów. Forum na takie promocje nie jest odpowiednim miejscem, dlatego następny razem proszę o działanie na AP (od tego jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum na takie promocje nie jest odpowiednim miejscem

odpowiednim czy nie odpowiednim ... moim zdaniem logicznym :)

AF to "miejsce" skupiajace najwieksza ilosc polskich astroamatorow

ale oczywiscie Ty tu rzadzisz :notworthy:

 

odnosnie wortalu to doceniam chlopakow, ze wystawiaja sie na ostrzał astro-wyjadaczy

niestety przeczytawszy 2 artykuły (o wyborze teleskopu i lornetki), przeszła mi ochota na reszte

jesli juz doradzacie to albo doradzajcie madrze i popierajcie wybrane teleskopy jakimis konkretami albo skupcie sie na tym czym sie kierowac przy zakupie

dla przykładu polecacie lornetke Celestron UpClose 20x50 ... hmm ona moze jest i fajna ale do astro raczej nieprzydatna (nie te pryzmaty, nie to powiekszenie na poczatek)

ogolnie fajnie, ze powstała kolejna strona poswiecona astronomii amatorskiej

troche minie, zanim bedzie mozna polecac Wasza stronke innym

pozdrawiam i zycze wytrwalosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.