Skocz do zawartości

Pocztówki z Tivoli


Piotrek Sadowski

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich,

nasza dwutygodniowa wyprawa pod południowe niebo dobiegła końca, dziś wcześnie rano po 12 godzinnej podróży dotarłem do domu( chłopcy pewnie jeszcze później)

Na miejscu nie obyło się oczywiście bez przygód, mój montaż rozbierany był w drobny pył 3 razy i gdyby nie pomoc Dominika nie wiem czy udało by mi się zrobić choć jedno zdjęcie,

w ogóle nad naszą ekipą wisiało jakieś fatum , co chwilę trapiły nas jakieś usterki, na szczęscie większosć udawało się naprawić na miejscu.

W miarę porządkowania materiału będe pokazywał zdjęcia i filmy te dzienne jak i astro, a trochę się tego uzbierało

Na razie przedstawiam dwa ujęcia z canona 5dmk2 i obiektywu 135mm oraz jedno szerokie ujęcie z 16mm, są to oczywiście pojedyncze klatki 5-cio minutowe bez żadnej obróbki, nawet nie fatygowałem się żeby robić rawy :)

 

 

IMG_9062.jpg

 

IMG_9683.jpg

 

IMG_9630.jpg

Edytowane przez Piotrek Sadowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow... nie ukrywam, że czekałem na wasze "zbiory". Nie każ czekać za długo i wrzucaj treści, także jakieś opisy, przygody, etc.

 

PS. Dostałem gęsiej skórki, jak sobie wyobraziłem, jaki musieliście mieć tam "klimat", niebo, etc. Zjeździłem kawał świata, ale nigdy nie miałem szans zająć się astrofotografią w takich miejscach, dlatego aż mi trudno to sobie wyobrazić.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję sie pod tym co napisał Adam. Obserwowałem niebo z róznych miejsc - z południowej i północnej pólkuli - było wspaniale.

Ale nic nie zastapi tych chwil obcowania z najwieksza tajemnicą, kiedy dopiero poznawałem niebo, kiedyś w dalekim dziaciństwie w ogrodzie moich Dziadków ( niebo to tam było chyba 7mag.). Jednak jesteśmy " dziećmi Wszechświata". Przepraszam za ten popmpatyczny ton - to ta Wasza relacja i zdjęcia. Proszę o więcej!

R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, Twoje fotki potwierdzają jak ciężki jest los astrofotoamatorów w Polsce :D

Miałem okazję pogadać dziś z Bogdanem i wasze doświadczenia dotyczące awaryjności i delikatności montaży być może ustrzegą mnie przed poważniejszymi problemami, sam wybieram się za tydzień na Kretę z EM-11 :D

Fotki robią wrażenie !

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, Twoje fotki potwierdzają jak ciężki jest los astrofotoamatorów w Polsce :D

Miałem okazję pogadać dziś z Bogdanem i wasze doświadczenia dotyczące awaryjności i delikatności montaży być może ustrzegą mnie przed poważniejszymi problemami, sam wybieram się za tydzień na Kretę z EM-11 :D

Fotki robią wrażenie !

Pozdrawiam

Maciek

 

Maćku em10/11 to rzeczywiście bardzo delikatny montaż szczególnie jeśli się go mocno przeciąża, ja powiesiłem na nim ponad 13kg!!! to prawie jego dwukrotna nośność,

jednak po dokładnym przeczyszczeniu przekładni i zębatek, wyregulowaniu i poskręcaniu wszystkiego (jeszcze raz wielkie podziękowania dla Dominika który poświęcił w sumie na to trzy popołudnia) montaż działał perfekcyjnie.

Bedziesz miał również dwa problemy z głowy, po 1' będziesz miał gwiazde polarną, a po 2' montaż będzie się kręcił w normalną strone :)))

 

W wizualu musiało to wyglądać iście nieziemsko :)

 

do wizuala mieliśmy taką małą lornetke fujinon 150 :)

 

 

 

 

kolejna 5-cio minutówka z canona i obiektywu 135mm, ciekaw jestem czy wiecie co to za obiekt (bardzo prosty zresztą)

 

zagadka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Bedziesz miał również dwa problemy z głowy, po 1' będziesz miał gwiazde polarną, a po 2' montaż będzie się kręcił w normalną strone :)))

.

Własnie sobie probuje wyobrazic jak montaz sie krecil w dobra strone ! Jak Ty to ustawiles Piotrze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Marcin, na południowej półkuli montaż obraca się w drugą stronę :)))

When the power turns on, the motor drives for the northern semisphere by default. In order to use the motor drive for the Southern Hemisphere flip the computer Stand by switch at the ON position while holding the button S1. :sunsmiley:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

When the power turns on, the motor drives for the northern semisphere by default. In order to use the motor drive for the Southern Hemisphere flip the computer Stand by switch at the ON position while holding the button S1. :sunsmiley:

 

exactly,

 

tylko że nie problem w tym żeby wcisnąć S1, problem w tym żeby montaż pracował dokładnie obracając się w przeciwną strone, po kilku lub nawet kilkunastu latach pracy ślimacznice i ślimaki są dotarte i kiedy zmieniasz kierunek dzieją się rózne rzeczy :)))

Edytowane przez Piotrek Sadowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pięknie!!! aż mi się łezka w oku kręci, kiedy sobie przypomnę południowe niebo na środku Atlantyku za czasów marynarskich. szkoda, że nie bawiłem się wtedy w astrofoto (choć pewnie musiałbym jakiś patent niwelujący kołysanie statku wymyślić :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.