Skocz do zawartości

Najszybsza gwiazda w naszym sąsiedztwie.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

ładnie

lemarc z ciekawości:

jak to robiłeś w 95 to był już zamysł że zrobisz pomiar za 15 lat?

Dokładnie tak było, ale zamysł powstał już w 1994 (mam fotkę) albo nawet w 1993r. ale muszę to sprawdzić w archiwum. Mnie nie chodziło o pomiary, bo gwiazda leci sobie jednostajnie, tylko o dokumentację fotograficzną jej wyjątkowego ruchu. Przypomnę że w gw. Łabędzia znajduje sie inna "szybka" gwiazda: - 61 Cygni, która ma o połowę mniejszy ruch, ale jest dużo jaśniejsza.

 

Ps. Poprawiłem nr. gwiazdy na prawidłowy.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam fotkę 61Cyg. z 20 września 1993r. z Sonnara 300/4, ale przesunięcie gwiazdy pewnie zmieści sie w obrębie placka jaki naświetliła (za mała rozdzielczość przy tej ogniskowej). Nie mam możliwości jej sfocić z balkonowego obserwatorium ponieważ jest za wysoko. Jeśli ktoś może to niech zrobi i wstawi do porównania. Omawiana gwiazda to układ podwójny o jasności 5.2mag. odległy 11,2 lat św. przemieszcza się 5.22 sek. kątowej na rok. Po 18 latach gwiazda pokonała dystans 93.9 sek. kątowej (nie znam wektora kierunku)

61cygni.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu GENIALNE! Musze sam kiedyś porwać się na coś takiego :)

 

Starożytni, a także średniowieczni astronomowie byliby zdziwieni tak szybkimi zmianami na sferze "gwiazd stałych" :)

 

Myślę, że niezłym celem może byc też jakis szybko rotujący układ podwójny, tam takie zmiany też będą nieźle widoczne w przestrzeni -nastu lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Wczoraj zaplanowałem sesję na rejestrację tej gwiazdy i po pięciu latach odgrzewam wątek. To dość czasu by zobaczyć jak wyraźnie gwiazda przemieściła się na tle odległych obiektów. Fotka to 10 ekspozycji po 30 s. zrobionych Canonem 350D przez refraktor ED 80/600 mm. (wycinek kadru)

gwiazdabarnarda24062016.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie o nic innego nie chodzi tylko o poglądowe ukazanie ruchu własnego bliskiej gwiazdy za pomocą amatorskiego sprzętu. W tym konkretnym przypadku nie trzeba długo czekać, bo już po dwóch, trzech miesiącach można zarejestrować zmianę położenia tej gwiazdy, jeśli użyć większej tuby amatorskiej. Sam spróbuję SCT 10".

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.