Skocz do zawartości

Pojedynek refrektor vs reflektor


czubatka

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar zrobić porównanie dwóch typów teleskopów czyli :

-Synta 8 (około 1000zł)

- Sky-Watcher Synta R-120/600 AZ-3 (1500 zł)

 

Oba teleskopy mają podobną cenę więc będzie trudno.

Rundy.

1.Wygląd (waga ,wielkość itp) ZDJĘCIA

2.Obserwacje Planet :

-Wenus

-Jowisz

-Saturn

-Mars

3.Obserwacje DS-ów :

4.Okulary dołączone do zestawu.

5. Recenzje innych użytkowników

 

RUNDA 1

układ optyczny: Newton

średnica zwierciadła: 203 mm

długość ogniskowej: 1200 mm

światłosiła: f/5,9

montaż: Dobsona, azymutalny

wyciąg 2" Cryford z redukcją na 1,25"

waga tuby optycznej: 8 kg

waga montażu: 12 kg

 

Teraz czas na reflektor :lol:

 

System optyczny: refraktor achromatyczny

Średnica obiektywu:120mm

Ogniskowa obiektywu:600mm

Światłosiła: 1/5

Zdolność rozdzielcza: 1,37''

Zasięg gwiazdowy teoretyczny:13 mag

Maksymalne użyteczne powiększenie:240x

Waga 12,5 kg (20 kg spakowany fabrycznie)

 

W wadze wygrywa REFRAKTOR czym lżejszy czym lepszy.

W wielkości też REFRAKTOR czym mniejszy czym lepszy.

Światłosiłe lepszą ma Synta 8.

W powiększeniu wygrywa synta 8.

mamy remis.

 

RUNDA.2 Patrząc przez oba teleskopy nie zobaczyłem szczegółów między nimi

no może w synice troszkę lepiej

Mars :

-Tak samo jak w syncie 8 czerwona plama

Jowisz :

-W Syncie dostrzegłem o jeden pas więcej.

Wenus :

-w refraktorze wydawała się mniejsza

Saturn :

-W synie zobaczyłem przerwe cassieniego w refraktorze też ale

dużo gorzej

Runde wygrywa synta 8

 

RUNDA. 3

 

Wszczyscy wiemy że synta 8 wygrywa ponieważ netwony przeznaczone są do DS-ów

 

RUNDA.4

 

Okulary były takie same albo bardzo podobne REMIS.

 

RUNDA.5

 

Synta 8 : :banan:

 

-Mikroruchy w Dobsonie. Nie ma takiej możliwości i na szczęście nie są potrzebne! Nawet przy większych powiększeniach bez problemu możemy podążać za obiektem. Ważne jest aby teleskop dobrze został złożony i same śruby nie były w dwóch osiach mocno skręcone.

-Dziś złożyłem teleskop w całość i naprawdę zrobił na mnie ogromne wrażenie. Nie sądziłem, że jest aż tak wielki :) Dziś czyste niebo, więc pewnie pooglądam coś sobie. Szukacz także robi wrażenie. Polecam ten sprzęt :)

 

Sky-Watcher Synta R-120/600 AZ-3 :

 

-heh ja mam ten teleskop. Jest bardzo dobry. Można dokładniue zobaczyć księżyc , planety , lecz gwiazdy , w miarę przybliżenia stają się niewyraźne.

-a co można zobaczyć przez ten teleskop? Jakieś mgławice, gwiazdy, planety?

Edytowane przez czubatka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zrobić porównanie dwóch typów teleskopów czyli :

-Synta 8 (około 1000zł) moja faworytka :szczerbaty:

-Celestron 60 LCM 60/700 z GOTO i SkyAlign (1000 zł) mój kolega ma ten teleskop.

 

Ten drugi to zabawkowa lunetka na montażu goto. Goto jest bajerem za który się płaci, sama zaś lunetka ma dosyć mierne możliwości, bo jest bardziej zabawką niż teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zrobić porównanie dwóch typów teleskopów czyli :

-Synta 8 (około 1000zł) moja faworytka :szczerbaty:

- Sky-Watcher Synta R-120/600 AZ-3 (1500 zł)

Oba teleskopy mają tą samą cene więc będzie trudno.

Rundy.

1.Wygląd (waga,wielkość itp) ZDJĘCIA

2.Obserwacje Planet :

-Wenus

-Jowisz

-Saturn

-Mars

3.Obserwacje DS-ów :

 

4.Okulary dołączone do zestawu.

5. Rezenzje innych użytkowników

 

RUNDA 1

Na pierwszy ogien syntusia

 

układ optyczny: Newton

średnica zwierciadła: 203 mm

długość ogniskowej: 1200 mm

światłosiła: f/5,9

montaż: Dobsona, azymutalny

wyciąg 2" Cryford z redukcją na 1,25"

waga tuby optycznej: 8 kg

waga montażu: 12 kg

 

Teraz czas na reflektor

 

System optyczny:refraktor achromatyczny

Średnica obiektywu:120mm

Ogniskowa obiektywu:600mm

Światłosiła: 1/5

Zdolność rozdzielcza: 1,37''

Zasięg gwiazdowy teoretyczny:13 mag

Maksymalne użyteczne powiększenie:240x

Waga 12,5 kg (20 kg spakowany fabrycznie)

 

W wadze wygrywa REFRAKTOR czym lżejszy czym lepszy.

W wielkości też REFRAKTOR czym mniejszy czym lepszy.

Światłosiłe lepszą ma synta 8.

W powiększeniu wygrywa synta 8.

Narazie mamy remis.

 

RUNDA.2

Patrząc przez oba teleskopy nie zobaczyłem szczegółów mędzy nimi

no może w synice troszke lepiej

Mars :

-Tak samo jak w syncie 8 czerwona plama

Jowisz :

-W Syncie dostrzegłem o jeden pas więcej.

Wenus :

-w refraktorze wydawała się mniejsza

Saturn :

-W synie zobaczyłem przerwe cassieniego w refraktorze też ale

dużo gorzej

Runde wygrywa synta 8

 

RUNDA. 3

 

Oczyeiście że synta wygrywa jednogłośnie

 

RUNDA.4

 

Okulary były takie same albo bardzo podobne REMIS.

 

RUNDA.5

 

Synta 8 :

 

-Mikroruchy w Dobsonie. Nie ma takiej możliwości i na szczęście nie są potrzebne! Nawet przy większych powiększeniach bez problemu możemy podążać za obiektem. Ważne jest aby teleskop dobrze został złożony i same śruby nie były w dwóch osiach mocno skręcone.

-Dziś złożyłem teleskop w całość i naprawdę zrobił na mnie ogromne wrażenie. Nie sądziłem, że jest aż tak wielki :) Dziś czyste niebo, więc pewnie pooglądam coś sobie. Szukacz także robi wrażenie. Polecam ten sprzęt :)

 

Sky-Watcher Synta R-120/600 AZ-3 :

 

-heh ja mam ten teleskop. Jest bardzo dobry. Można dokładniue zobaczyć księżyc , planety , lecz gwiazdy , w miarę przybliżenia stają się niewyraźne.

-a co można zobaczyć przez ten teleskop? Jakieś mgławice, gwiazdy, planety?

 

Chłopie w twoim tekście roi się od błędów. Mam tu na myśli błedy wynikające z niechlujstwa - literówki, jak i błędy merytoryczne jak np:

 

Światłosiłe lepszą ma synta 8.

 

Tutaj masz próbkę tego jak powinien wyglądać w sensowny test porównawczy sprzętu:

http://astropolis.pl/topic/33174-synta-8-vs-refraktor-sw-120600/

 

Porównaj z tym co ty napisałeś odnosnie testu w/w teleskopów na DS-ach

 

RUNDA. 3

 

Oczyeiście że synta wygrywa jednogłośnie

 

W ogóle robiłeś jakieś porównanie, patrzyłeś przez te teleskopy, czy tak po prostu sobie to napisałeś? Co to zanczy jednogłośnie - jakieś głosowanie było?

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ludzie się już nudzą i próbują pisać "coś kolwiek" lub pokazywać tak zwane "coś" w astrofotografii na forum.

Jednak prawie wszystko co było do powiedzenia i pokazania zostało już pokazane dawno temu, więc nowi użytkownicy nie mogą się już niczym wyróżnić/pochwalić. Ja to doskonale widzę po poziomie wypowiedzi, jak zjeżdża na łeb na wszystkich forach. Sam na forach już nie pisuję bo nie ma praktycznie o czym. Jak czegoś szukam to głównie w archiwum postów albo pytam na priv'a.

Także do prezentowanych astrofotek mam tutaj często mieszane uczucia, bo niestety poziom astrofotek uznawanych ogólnie za udane jest bardzo wysoki i pokazywanie plamki z podpisem że to Wenus jest troszkę irytujące dla oglądaczy.

 

Dochodzę więc do wniosku że "jak nie masz czym się pochwalić to nie pokazuj tego", a "jak nie masz nic do powiedzenia to lepiej milcz".

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lucky ty jesteś naprawde jakiś .......wole nie byc tak hamiski jak ty i nie besztać innych tylko to umiesz ,a jak mówisz do mnie jak do amatora to się mylisz ty jesteś yyyyyyyyy jak to powiedzieć (.........) znowu nie chce beszcztać.A to będzie karma za to co robisz :lightning::astronomer2::compress: tylko sie nie rozpłacz :ha:

 

Pozdrawiam wszystkich oprócz luckiego :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

forma nie ładna to nie znaczy że nie miał racji. Czubatka popełniłeś "test" całkowicie wzięty z .... od samego początku nierzetelny "Na pierwszy ogien syntusia. :yahoo:" kompletnie oderwany od rzeczywistości ............ Zresztą koledzy wyżej już punktowali

 

 

Jeśli więc piszesz że runda 5 to recenzje innych użytkowników to dostałeś apropo testu i od innych użytkowników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lucky ty jesteś naprawde jakiś .......wole nie byc tak hamiski jak ty i nie besztać innych tylko to umiesz ,a jak mówisz do mnie jak do amatora to się mylisz ty jesteś yyyyyyyyy jak to powiedzieć (.........) znowu nie chce beszcztać.A to będzie karma za to co robisz :lightning::astronomer2::compress: tylko sie nie rozpłacz :ha:

 

Pozdrawiam wszystkich oprócz luckiego :lol:

 

???

:ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karma to zawiła sprawa, więc lepiej się w to nie pchać ;)

Karmę kupuję zazwyczaj w sklepie zoologicznym. Akurat ja kupuję karmę dla rybek, bo mam akwarium, ale sa tez karmy dla kotów, psów itp. W sumie nie jest to takie zawiłe - idzie się w tym połapać ;).

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś złego zaczyna się dziać na forum... najpierw "radarowa" fotka Wenus z super, hiper, cudownej kamery Sony, a teraz ten "pojedynek". Rok szkolny jeszcze się nie skończył a trolli zaczyna przybywać. Strach pomyśleć, co będzie się działo bliżej wakacji. Swoją drogą coś stało się z forum onetowym, że mamy do czynienia z migracją tamtejszych fachowców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lacky_Luck (przy okazji, pisze się "Lucky Luke". Gdybym był złośliwy powiedziałbym, że nie należy wymyślać sobie nicków w języku, którego się nie zna),

 

A czy Twoja wypowiedź coś wniosła? Podniosła poziom dyskusji na tym forum? Ludzie są beznadziejni i powinni przestać pisać, początkujący mają czelność zamieszczać swoje kiepskie zdjęcia astrofoto i w ogóle to Ty już żadnych forów nie czytasz, ale znalazłeś czas żeby podzielić się swoimi przemyśleniami na temat fatalnej kondycji rodzaju ludzkiego. Czubatka to dzieciak (tak mi się wydaje, że chyba około 10-cio letni) i chociaż istotnie jest nieco irytujący, to warto wziąć to pod uwagę zanim zacznie się wysuwać daleko idące wnioski. Jeśli chodzi o astrofoto, to nigdzie w regulaminie nie znalazłem adnotacji, że na tym forum wolno zamieszczać wyłącznie zdjęcia "doskonałe" lub "wybitne".

Edytowane przez drevil
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czubatka, fajnie czyta się Twoje posty na różnych forach, widać, że temat Cię fascynuje i tak trzymaj. Natomiast warto byłoby gdzieś w podpisie czy profilu zamieścić Twój wiek, bo w istocie ten test będzie mylący dla osób, chcących uzyskać rzetelną informację (o ile sam wiek będzie wystarczający, aby stanowić ostrzeżenie). Weź to też pod uwagę.

Natomiast czytając Twoje posty czy tutaj, czy na AM widać, jak początkujący adept może się rozczarować. Nie wiem, czy dobrze to odebrałem, ale oczekiwałeś wypasionych obrazów z synty 8", a rzeczywistość okazała się nieco gorsza (w porównaniu ze zdjęciami z Hubble'a). Chociaż potem, jak sobie z tego zdałeś sprawę, to jakoś się rozkręciłeś i więcej entuzjazmu bije z Twoich wypowiedzi.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast warto byłoby gdzieś w podpisie czy profilu zamieścić Twój wiek,

 

Czubatka - jeszcze lepiej jakbyś w ogóle uzupełnił podpis - skąd jesteś, wiek, zainteresowania itd.

Lepiej wtedy jest odpowiadać na posty.

Edytowane przez midimariusz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

------Część tego postu została wykasowana.-----

 

Tak więc proszę zamknąć temat albo usunąć, aby zakończyć te wzajemne prowokacje.

Widocznie nie wszyscy zrozumieli moją wypowiedź jak należy i wielce czują się urażeni.

Myślę że obie strony mają po części rację.

Dyskusję uznaję za zamkniętą i więcej się w niej udzielać nie będę bez względu na wasze prowokacje.

Edytowane przez Lacky_Luck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lacky_Luck/u muszę napisać, że użycie przez Ciebie określenia trol jest niezbyt kulturalne. Mogłeś trochę inaczej opisać problem, który Tobie przeszkadza. Uważam, że po to jest Forum, żeby każdy mógł się w nim wypowiedzieć i przedstawić swoje prace. Jeżeli są one błędne, to po to jest właśnie Społeczność, żeby tą osobę naprowadzić na właściwy tor. Jeżeli ktoś na upartego wypisuje głupoty mimo wcześniejszych sugestii, admini wiedzą co robić z takim tematem, koniec kropka :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lacky_Luck (przy okazji, pisze się "Lucky Luke". Gdybym był złośliwy powiedziałbym, że nie należy wymyślać sobie nicków w języku, którego się nie zna),

Nie tykajmy kwestii nicków bo to już nadużycie. Bez urazy ale Tobie niechcący wcisnęło się "r" przy wybieraniu nicku, czyż nie? Poważnie, gdyby chciał mógłby wybrać sobie "Laki Luk", wtedy też też byś się uczepił? :szczerbaty:

Post otwierający ten temat na serio mnie rozbawił, ten podział na rundy, frazy typu "czym lżejszy czym lepszy"... no fajnie, fajnie. Można się pośmiać :D

 

Przepraszam za OffTop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czubatka to dzieciak (tak mi się wydaje, że chyba około 10-cio letni) i chociaż istotnie jest nieco irytujący, to warto wziąć to pod uwagę zanim zacznie się wysuwać daleko idące wnioski.

Prawie zgadłeś - 12-letni. Po tym co odstawia na sąsiednim forum, określiłbym go słowami przy których 'irytujący' jest ogromnym komplementem nawet biorąc pod uwagę fakt, że to dziecko :compress:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tykajmy kwestii nicków bo to już nadużycie.

Miała być to taka drobna złośliwość skierowana w stronę osoby, która w wątku o recenzji (pisanej przez dziecko) teleskopu oświadczyła, że tego forum nie czyta, bo ma ono kiepski poziom i inni użytkownicy powinni przestać na nim pisać i zamieszczać swoje zdjęcia. Może jesteśmy wyczuleni na inne zachowania, ale w mojej ocenie to jest z kolei spore nadużycie . Jeśli jednak komuś ta złośliwość wydała się przesadzona (co możliwe) bądź niezasłużona (w to już mniej wierzę), to proszę przyjąć moje przeprosiny.

 

Bez urazy ale Tobie niechcący wcisnęło się "r" przy wybieraniu nicku, czyż nie?

A właśnie że nie :szczerbaty: Podpowiedź: gdzieś tam powinna być spacja.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.