Skocz do zawartości

Słońce w H-α


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Autostakkert jest moim zdaniem najlepszy do całego US. W porównaniu z Registaxem praktycznie nigdy się nie gubi, jak fotki mocno skaczą (w RS 5 jest jeszcze w miarę, ale 6 to już masakra). Do tego jest bardzo dobrze napisany i się nigdy nie wykrzacza (registax bez przerwy, co jest mocno denerwujące). A na koniec jego algorytmy składania są bardzo skuteczne. Składanie Słońca w RS 5 jest trochę bez sensu, bo ostro złoży się tylko ten fragment, na którym wyrównujemy. RS 6 prawie zawsze się pogubi, więc też bez sensu. A Autostakkert nigdy się nie gubi i alignuje na wiele punktów, dzięki czemu cała tarcza jest ostra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zauważyłem żadnych problemów z AS. Ha składałem w sumie dość rzadko, więc może nie zauważyłem tutaj problemów, no ale np z Księżycem, czy Słońcem w WL było zawsze idealnie, a tutaj sytuacja jest podobna. AS to o klasę lepszy program, niż Registax - jest porządnie napisany i działa niezawodnie. Do tego jest wygodny i np awiki planet można przemielić masowo (wiele na raz, bez żadnego klikania). Registax szczególnie źle radzi sobie z dużymi plikami (aparat), z mniejszymi jest zdecydowanie lepiej. Prawdę mówiąc RS 6 prawie nigdy mi nie złożył poprawnie zdjęć, dlatego zrezygnowałem z niego dość definitywnie. W RS 5 nie ma sensu składanie większych powierzchni, bo alignuje na jeden punkt.

Autostakkert to połączenie obu metod składania + dobrze napisany kod, który się nie wykrzacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porównanie bez komentarza.

 

No i co jest nie tak ze stackiem z AS? To surowy stack bez ostrzenia, nie ustawiłeś parametrów w opcjach to tylko zestackował. Za to po lewej obraz jest przeostrzony ;)

 

Stack z AS po wyostrzeniu algorytmem Lucy Richardson:

Clipboard01.png

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowaliście kiedyś Avistack2? http://www.avistack.de/

 

Używam go do Słońca (planety wygodniej mi w Autostakkercie!2). Jak wspominałem jakiś czas temu, mam taki (dobry) materiał WL z Maka 127, którego AS!2 nie potrafi dobrze zestackować w jakiejkolwiek kombinacji parametrów, a AviStack 2 bez problemu. Wady AviStacka: nie działa wielowątkowo, pod Linuksem+Wine okienko do otwierania AVI/sekwencji obrazków działa niezbyt dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a własnie manewrowałem parametrami w lewo i w prawo. :) kicha wyszła

Nie wyszła kicha, wyszedł najnormalniejszy stack.

 

AS02.JPG

 

Jeżeli chcesz ostrzyć w AS to opcja jest po prawej po środku. Osobiście wolę wyostrzyć w Astra Image, tam mam nad tym procesem pełną kontrolę.

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renims, Autostakkert normalnie wypluwa surowego stacka - bez ostrzenia. Można sobie zrobić z nim potem cokolwiek. Można też włączyć tryb Sharpened Image, żeby od razu wyostrzał, ale moim zdaniem to bez sensu, bo nie masz żadnej kontroli. Surowy stack możesz otworzyć np w Photoshopie, AstraImage, czy Registax (do samego ostrzenia) itp i tam je wyostrzyć. Wtedy masz ostateczna fotkę.

Registax to taki kombajn - najpierw stackuje, a potem pozwala wygodnie wyostrzyć. Można też po samym stackowaniu zapisać surowy stack (zrób przed tym operację Do All!) i ostrzyć go gdzie indziej, tak jak po autostakkercie.

A z programów do ostrzenia ostatnio spodobał mi się Photoshop, bo pozwala ustawić dowolny promień ostrzonych szczegółów i daje bardzo dobre efekty. Registax niestety wysiada przy mało ostrym (np z dużym barlowem) materiale, bo nie da się ostrzyć wystarczająco "grubo". Przy ostrym materiale też nie jest najlepiej, bo ostrzy z kolei "za grubo" i niepotrzebnie sztucznie podbija kontrast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Registax niestety wysiada przy mało ostrym (np z dużym barlowem) materiale, bo nie da się ostrzyć wystarczająco "grubo". Przy ostrym materiale też nie jest najlepiej, bo ostrzy z kolei "za grubo" i niepotrzebnie sztucznie podbija kontrast.

 

Ostrzę Registaksem (materiał mam zwykle "ostry", tj. Chameleon w f/10-f/15 - krążki Airy'ego mniejsze od pikseli) i wystarczy pohamować zapędy do pociśnięcia suwakami do końca (co na początku mi się zdarzało), a przeostrzenia się uniknie ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge sie doczekać prawdziwego testu DayStar Quark. Ale dziś w niedziele lekko jaśniej lecz totalne mleko. Zdjęcia jak na takie mleko są ciekawostką. Ogniskowa OMEGON PRO 1000mm/150mm, ERF160mm, Chameleon, redukcja 0,5x

mgła.jpg

fc2_save_2014-06-29-112533-0000_g3_ap1550_conv.png

fc2_save_2014-06-29-112709-0000_g3_ap1533_conv.png

fc2_save_2014-06-29-113021-0000_g3_ap1331_conv.png

fc2_save_2014-06-29-113242-0000_g3_ap421_conv.png

Edytowane przez renims
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.